Haber - Beşiktaş Eski Teknik Direktörü Rasim Kara: "96-97 sezonunda VAR sistemi olsaydı açık ara şampiyonduk" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Haber Beşiktaş Eski Teknik Direktörü Rasim Kara: "96-97 sezonunda VAR sistemi olsaydı açık ara şampiyonduk"

Kültür, sanat, bilim, spor, siyaset ve iş dünyasının duayen isimlerini "Türkiye'nin Çınarları" projesi kapsamında fotoğraflayan Anadolu Ajansı, bu kapsamda teknik direktör Rasim Kara'yı da fotoğrafladı.

009_2023_12_2023_07_Ocak_17_20230125_2_56998087_85040383.jpg

Beşiktaş'ta görev yaptığı dönemi değerlendiren Kara, siyah-beyazlı ekiple gözle görülür şeyler yaşadıklarını söyleyerek, "1996-97 sezonunda mesela Van'daki smaç olayı var. Sergen'in frikiğinde karlı havada oyuncu smaç yapıyor ve hakem vermiyor. Galatasaray-İstanbulspor 2-2'yken 96. dakikada uyduruk bir penaltıyla 3-2 kazanıyor. Ertesi hafta biz Galatasaray'la İnönü'de oynuyoruz, 1-0 galipken penaltı veriliyor. İkinci yarının başlarında hakem, Amokachi'yi atıyor. Vahap Beyaz, Ahmet Çakar şarkılarını Beşiktaş taraftarı slogan halinde söylemeye başladılar. Bu sadece gözle görülen net pozisyonlar. Yani 7-8 puan bizden gitti. 7-8 puan Galatasaray aldı. Ben Galatasaray hakemleri ayarladı falan demiyorum ama o zaman VAR sistemi olsaydı biz net, açık ara şampiyonduk. Onu söyleyebiliyorum sadece." ifadelerini kullandı.

"Eskiden böyleydi, hakem hataları çok oluyordu"​

1 Ocak'ta Türkiye Futbol Federasyonunda yaptığı görevinin sona erdiğini ve emekli hayatı yaşamaya başladığını aktaran Kara, teknik adam olarak görev yaptığı yıllarda yaşadıklarını yazmayı düşündüğünü belirterek, "Aklıma gelenleri not ettim. Bu emeklilikte zamanımın boş olacağını düşünüyorum ama ne kadar vaktimiz var onu bilmiyorum. Anılarımı yazmayı düşünüyorum. Orada yaşadığım her şeyi hepsini anlatacağım. Beşiktaş taraftarı da Beşiktaşlı olmayan diğer takım taraftarları da o sezonları yaşayanlar biliyorlar. Maalesef eskiden böyleydi, hakem hataları çok oluyordu ama 'hata' mı artık orasını bilmiyorum." diye konuştu.

"Muslera'nın yediği golleri Okan Kocuk veya başka birisi yeseydi bir daha formayı göremezdi"​

Beşiktaş'ın kalecileri Mert Günok ve Ersin Destanoğlu'nun formunu değerlendiren Rasim Kara, Türk kalecilerle benzer hataları yapan yabancı kalecilere iltimas geçildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Mert Günok'la Volkan Babacan, Fenerbahçe altyapısında çalışırken benim ilk açtığım kurstan mezun olan Yavuz Şimşek onların hocasıydı. Yıllarca ikisi de milli takımda oynadılar. Belki hala oynayacaklar. Ersin'le şampiyon oldu Beşiktaş, kupayı ve Süper Kupa'yı kazandı. Sonra ne hikmetse bir düşüş oldu. Aynı düşüş şampiyonluğa büyük katkısı olan Uğurcan'da da yaşandı, Altay'da da oldu. Bunlar transferlerde kontrat sıkıntıları yaşadılar. Psikolojik olarak da kalecileri geliştirmen lazım. Her antrenör psikolojik olarak destek veremeyebilir. O zaman uzmanından destek alman lazım. Altay da Uğurcan da zaman zaman Ersin de kaptan olarak çıktılar. Kaptanlık o kadar kolay iş değil, bant eşittir sorumluluktur. Sen bu genç yaşta bu sorumluluğu taşıyabilecek kapasitede misin, acaba erken mi kaptan oldular? Mert sakatlık geçirdi, sakatlıktan sonra şimdi toparlamaya başladı. Konya'da yediği golde hata yaptı ama dünyanın bütün kalecileri bu hataları yapıyorlar. Kurtarışlarla Konya'da takımın kazanmasında da katkısı oldu. Milli takıma hala gidebilir. Hala genç sayılır. Yaşlandıkça daha da deneyimli oluyor kaleciler. Altay da çok eleştiriliyor. Muslera'nın çok büyük katkıları oldu Galatasaray'ın şampiyonluklarda ama onun da o kadar da yediği hatalı goller var. Galatasaray, PSV Eindhoven maçında toplam 7 gol yedi. Muslera'nın PSV maçında yediği goller kurslarda savunma ve kaleci hatalarına en güzel ders. Muslera'nın yediği golleri Okan Kocuk veya başka birisi yeseydi bir daha formayı göremezdi. Bu durum antrenörde de var. Mesela biz inanılmaz bir başarı elde ettik 1996-1997'de. Benden sonra Toshack geldi. 14 mağlubiyet aldı, altıncı sırada bitirdi, devam etti. Bu durumda kim kalabilir? Biz başarılıyken kalmamışız. Bu zihniyeti de değiştirmek lazım. Bu durum Türk futbolunun gelişmesinde maalesef bir engel."

Dogru demis. VAR'in nasil kullanildigini saskinlikla takip ediyoruz. Uyduruk cizgiler, penaltilar, gol oncesi fauller vs. VAR olsaydi Bjk'yi itekleye itekleye sampiyon yaparlardi.

Var olsaydı Beşiktaş bu kadar bile şampiyon olamazdı. 2003 yılında Beşiktaş’ın şampiyon olduğu sezon Zafo 10 maç oynayamazdı. İçerde yenildiğimiz 1-0’lık maçta Ali Eren’in Hasan Şaş’ın ayağına basma pozisyonuna penaltı verilirdi. Bırakın bu ezik edebiyatını artık.

14 yıl bizim olamadığımız dönemlerde de VAR olsa fb ile jk aralarında top döndüremezdi. Bu kadar süreçten sonra öyle bir kulübün gelip sizi başarıda sollamasını hazmedemeyişinizi çok iyi anlıyorum. Soda bile yetmez. 🙃

Üst Alt