STSL H:31 | Fenerbahçe 2-0 İstanbul BB | 1 Mayıs | Maç Sonucu - Sayfa 27 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

STSL H:31 | Fenerbahçe 2-0 İstanbul BB | 1 Mayıs | Maç Sonucu

Cevap: STSL H:31 | Fenerbahçe 2-0 İstanbul BB | 1 Mayıs | Maç Sonucu

Oynanan futbol farklı, sahada verilen mücadele farklı, yapılan pres farklı, kondisyon seviyesi farklı, oyuncuların motivasyonu farklı, takımın uyumu farklı, antrenörün oyun felsefesinin sahada uygulanışı farklı. Sahadaki futbolcular hariç A'dan Z'ye her şey farklı kısaca.

Eğer trabzonda jaja yerine alex olsa şu anda 10 puan fark atmıştı adamlar.Ayrıca şampiyonluğa oynayan her takım mücadele gösterir bunu olağanüstü bi durum gibi görmen de ilginç.Feneri trabzondan avantajlı kılan tek şey Alex.Totale baktığımızda trabzon daha iyi bi takım fenerbahçeden

bu-pankart-dert-acabilir-1314964.Jpeg

güzelmiş gerçektende ;)

belediye bu oyunla kupayı alamaz bjk den. umarım farklı oynarlar finalde

Young Boyz'a, Paok'a elenen FB ile şimdiki FB arasında ne fark var diyenler var.Tabi o arkadaşlar Fanatizmin doruklarında...Belki bilmezsiniz Aykut Kocaman'ın henüz yeni bir sistem denediğini ( 4-3-3 )...Ve yine bilmezsiniz o sistemi tutturmak için tam 17 hafta beklediğini...Ve bu 17 Hafta boyunca deplasmanlarda sadece 3 galibiyet alındığını bu 3 galibiyetten 2 sinin de Ligin en zayıf 2 takımı Kasımpaşa ve Konya'ya karşı alındığını bilmezsiniz...Kafasındaki sistem Tutmayınca da eski sisteme döndüğünü ( 4-5-1 ) ve FB'nin çıkışının o günden sonra başladığını bilmezsiniz...Ne anlatsak boş..İsterdim ki şöyle Düzgün objektif biri çıkaydı da iki kelam edeydik şöyle karşılıklı :))

Aykut Kocaman'ın en büyük kilidi Mehmet Topuzu ileri geri kullanması ile kırdı bence..

Hem ileri 3'lüyü rahatlatıyor,hem ortasahayı ayakta tutuyor..

Yani orta 3lüde

Emre-Selçuk-Özer oynasa başarılı olma olasılıkları az,çünkü Mehmet Topuz Özer'den çok daha dinamik bir adam..

Kilit hamlesi oydu bence..

Young Boyz'a, Paok'a elenen FB ile şimdiki FB arasında ne fark var diyenler var.Tabi o arkadaşlar Fanatizmin doruklarında...Belki bilmezsiniz Aykut Kocaman'ın henüz yeni bir sistem denediğini ( 4-3-3 )...Ve yine bilmezsiniz o sistemi tutturmak için tam 17 hafta beklediğini...Ve bu 17 Hafta boyunca deplasmanlarda sadece 3 galibiyet alındığını bu 3 galibiyetten 2 sinin de Ligin en zayıf 2 takımı Kasımpaşa ve Konya'ya karşı alındığını bilmezsiniz...Kafasındaki sistem Tutmayınca da eski sisteme döndüğünü ( 4-5-1 ) ve FB'nin çıkışının o günden sonra başladığını bilmezsiniz...Ne anlatsak boş..İsterdim ki şöyle Düzgün objektif biri çıkaydı da iki kelam edeydik şöyle karşılıklı :))

Ben aykutun bir futbol dehasi oldugunu dusunmuyorum ancak adaletli forma veriyor , diger yandan ketum bir tavri var , hafif snob ama icine atar gibi. Bu da turk oyunculari etkiliyor illa ki , tabi yerli kalitesi de onemli , emre topuz gonul filan kalbur ustu oyuncular , cok mu iyiler , degiller ama her takim icin iskelet sayilacak yerlere serpistirilmisler , kale saglam , forvette biraz sikinti var , cok golcu olmalarina ragmen guiza niang ve semih 3 u birden bile yeterli degiller ,bence cok ekstrem bir forvet lazim fenere. orta sahasi yeterli , biraz sol bek sorunu diyorlar ama katilmiyorum. ekstra gol sayisi olmasina ragmen cok iyi bir golcu ile fener etkisini katlar.

bundan evvel fenerin bundan daha iyi kadrolari da oldu ama bu sene degisen sey , gecen senenin de son doneminde olan o kenetlenmislik hissi , bir de sanslari var , aleyhte hakem hatasi olan maclari da oldu , ama bir sekilde kazandilar , lehte hatalar olanlari zaten kazaniyorlar , bu da 14 mac 13 galibiyet gibi garip bir istatistik cikardi. geriden gelip cok mac kazandilar , besiktas , GS , buca , manisa , daha da vardir ... patlama yapan takimlara karsi arasira zorluk yasar gibi oldular , ibb 2 dk arayla girdigi iki pozisyonu atsa , kasimpasa penalti kacirmasa surpriz puan kayiplari olabilirdi.

fenerde 3A var .. aziz medyayi , hakemleri , taraftari baskiliyor ,ordan yonetiyor , aykut gecmis senelerdeki en buyuk eksiklik olan ve aziz in toparlamakta yetersiz kaldigi disiplin ve adalet kavramlarini yerli yerine oturttu , alex de sahada ne zaman isler kotu gitse devreye girip sihir yaratiyor.. tabi bu 100% degil , oyle olsa son macta iki kez sampiyonluk gitmezdi . zaten denizli ve ts maclari suan fb ile GS arasindaki sampiyonluk sayisi esitliginin sonucudur. finalleri iyi oynayamiyor bu takim gorunen o

son 10 seneye bakildiginda 10 sene once esit olan sampiyonluk sayisinin halen esit olmasi fb icin bir facia , GS icin ise buyuk basaridir , bu kadar mali sorun , bu kadar ic cekisme , yonetim polemikleri vs vs ,statsizlik , basarisiz transfer falan filan , ama halen bu sene en kotu ihtimalle fener 1 sayi one gecebilecek. eger bu farki GS yakalasaydi ne oldugu 96-2002 arasi 6 senede 5 sampiyonluk ile gosterdi ... feneri esas geri atan sene ise 2007-2008 senesi oldu , o sene yine son maca kadar kovalanip GS ye kaybedilen sampiyonluk onceden temelleri atilan seyleri yanlis sekilde gozden gecirme zorunda birakti ve 2011 e dek halen sampiyonluk kazanilamamasina sebep oldu

Yasin ve Bülent de sarı kart sınırındalar.. Sadece Emenike değil..

Eğer trabzonda jaja yerine alex olsa şu anda 10 puan fark atmıştı adamlar.Ayrıca şampiyonluğa oynayan her takım mücadele gösterir bunu olağanüstü bi durum gibi görmen de ilginç.Feneri trabzondan avantajlı kılan tek şey Alex.Totale baktığımızda trabzon daha iyi bi takım fenerbahçeden

Alex,in trabzonda olmasına lüzum yok.Sadece fener,de olmasaydı bile en az 10 puan geride olurlardı.Yani çoktan koparlardı yarıştan.

O yüzdenmi Alex'i kesemedi oynatmak zorunda kaldı.Geçen sene Daum'la da aynı futbolu oynuyrdunuz.Hatta Daum'un kadrosu daha kötü olmasına rağmen Uefa'da gruplardan çıkarttı ligin bu haftalarında da 1 puan öndeydi.Bilica ve Guiza ile.Alex Aykut Kocaman'ın kafasında hiç yoktu ama üstün performansıyla mecbur bırakıldı şimdi Fenerbahçe buralardaysa yatsın kalksın Alex'e dua etsin.Adam tek başına en az 4 maç aldı.Yani Aykut'un sistemi falan yok.Alex>Aykut!

Ben buna katilmiyorum , fb yi gunahim kadar sevmem , hayatimin en guzel iki gunu 2 sampiyonluk kaybettikleri gecelerdir. Ancak son 2 senede ozellikle de bu sene bir kac mac haric oyle 20 mac filan yok. Mesela ibb deplasmanindaki mac sayilabilir. alex in o macta gormedigi kirmizi kart , o mac attigi gol ve macin kazanilmasi , almadigi en az 2-3 mac ceza ve o maclarda takimi kurtarmasi. gencler deplasmanindaki offside gol . ancak aleyhlerinde de sayilabilir hatalar. bu seneye bakarsak fb nin sansi ,hep soyluyorum , lehlerinde hakem hatalari oldugunda maclari cevirdiler (orn buca maci) , ama aleyhlerinde hatalar olan maclari kazandilar (orn gaziantep maci) ... ts yi hepimiz istiyoruz ancak ts de az destek almadi bu sene , onlarla yarisan biz olsaydik fb yerine, cok isyan ederdik

Ben buna katilmiyorum , fb yi gunahim kadar sevmem , hayatimin en guzel iki gunu 2 sampiyonluk kaybettikleri gecelerdir. Ancak son 2 senede ozellikle de bu sene bir kac mac haric oyle 20 mac filan yok. Mesela ibb deplasmanindaki mac sayilabilir. alex in o macta gormedigi kirmizi kart , o mac attigi gol ve macin kazanilmasi , almadigi en az 2-3 mac ceza ve o maclarda takimi kurtarmasi. gencler deplasmanindaki offside gol . ancak aleyhlerinde de sayilabilir hatalar. bu seneye bakarsak fb nin sansi ,hep soyluyorum , lehlerinde hakem hatalari oldugunda maclari cevirdiler (orn buca maci) , ama aleyhlerinde hatalar olan maclari kazandilar (orn gaziantep maci) ... ts yi hepimiz istiyoruz ancak ts de az destek almadi bu sene , onlarla yarisan biz olsaydik fb yerine, cok isyan ederdik

Şoktayım. :)

fb ye bir destek varsa (ki bunu fb lilerin gormesi hissetmesi zordur ama disaridan gorulen) , o da oyuncularina gosterilen tolerans miktaridir. ben pozisyon olarak diyemem ki surekli fb ye calisiliyor vs. taraf baktigimda boyle demem lazim ama ortadan baktigimda en azindan fb-ts arasinda boyle bir fark gormuyorum. desen ki bu sene GS ye fb den daha mi cok haksizlik yapildi , evet 100% .. ama ts bence konusmamali , o da ciddi destek aliyor.

yalniz luganoya , gokhana ,zaman zaman emreye , anadolu takimi oyuncularina gosterilmeyen bir tolerans gosterildigi kesin. cem papila , ali aydin , cuneyt cakir ornekleri artik asla kadikoyde yasanamiyor. bi kere besiktasi , bi kere fbyi ,bi kere de bizi kirmizilarla dogradilar , ama ben bile dogradilar diyorum , aslinda dograma filan yoktu , kartlar dogruydu , ama arkasi gelmedi .. bundan guc alan barosu , neill i , emresi , gokhani ,futbolu kirletmeye basladilar .. toramani da ekleyelim buna , uzulmez ... cok var boyle ..

yani benim icin fb ye bi destek var ise rakip takimi sindirme seklinde olabilir , ataga cikarken verilen bir kac haksiz faul (fb lehine) , ya da olmayan faullerin fb lehine verilmesi tehlikeli yerlerde.. bu da hakem hatasindan cok bence fb lilerin statlarini kullanmayi ogrenmis olmalarindan kaynaklaniyor , takim duzelince biz de ayni seyi arenada yaratabiliriz. tabi ki hakem ve rakipler icin etik olmayan bir durum ancak bu futbolun bir gercegi , hakem etki altina almak .. savunmuyorum ancak bu boyle yani .. taraftar bir hakeme belki 3 tane penalti verdiremez , ama 3-4 tane kararinda o dudugu uflemesine sebep olabilir.

fb ye bir destek varsa (ki bunu fb lilerin gormesi hissetmesi zordur ama disaridan gorulen) , o da oyuncularina gosterilen tolerans miktaridir. ben pozisyon olarak diyemem ki surekli fb ye calisiliyor vs. taraf baktigimda boyle demem lazim ama ortadan baktigimda en azindan fb-ts arasinda boyle bir fark gormuyorum. desen ki bu sene GS ye fb den daha mi cok haksizlik yapildi , evet 100% .. ama ts bence konusmamali , o da ciddi destek aliyor.

yalniz luganoya , gokhana ,zaman zaman emreye , anadolu takimi oyuncularina gosterilmeyen bir tolerans gosterildigi kesin. cem papila , ali aydin , cuneyt cakir ornekleri artik asla kadikoyde yasanamiyor. bi kere besiktasi , bi kere fbyi ,bi kere de bizi kirmizilarla dogradilar , ama ben bile dogradilar diyorum , aslinda dograma filan yoktu , kartlar dogruydu , ama arkasi gelmedi .. bundan guc alan barosu , neill i , emresi , gokhani ,futbolu kirletmeye basladilar .. toramani da ekleyelim buna , uzulmez ... cok var boyle ..

yani benim icin fb ye bi destek var ise rakip takimi sindirme seklinde olabilir , ataga cikarken verilen bir kac haksiz faul (fb lehine) , ya da olmayan faullerin fb lehine verilmesi tehlikeli yerlerde.. bu da hakem hatasindan cok bence fb lilerin statlarini kullanmayi ogrenmis olmalarindan kaynaklaniyor , takim duzelince biz de ayni seyi arenada yaratabiliriz. tabi ki hakem ve rakipler icin etik olmayan bir durum ancak bu futbolun bir gercegi , hakem etki altina almak .. savunmuyorum ancak bu boyle yani .. taraftar bir hakeme belki 3 tane penalti verdiremez , ama 3-4 tane kararinda o dudugu uflemesine sebep olabilir.

Helal olsun. Bu forumda gordugum nadir nesnel yazilardan. Genelde nesnel gozuken yazilar dahi arada bir yerlerde laf sokusturma derdine girebiliyor, ama bu post cok yerinde olmus.

Fenerbahce sahasini ve seyircisini optimuma yakin bir seviyede kullanmayi ogrendi. Elbette bu kadar yogun bir baskinin oldugu ortamda hakem macin genel gidisati icerisinde Fenerbahce'nin sahada kurdugu baskiyi kirdiracak dudukler calmakta zorlaniyor. Boyle bir karar verse dahi ardindan gelen yogun itirazda yapmasi gerekeni yapamiyor. Ama bu da son derece normal - bosuna rakip sahada oynamak zor degil. Ingiltere'de deplasmana ciktigin zaman benzer bir futbol ve seyirciyle adama nefes aldirmiyorlar.

Bu bir anda olan bir sey degil , fb stadini yapmaya 2000-2001 sezonunda yapmaya basladi ve sanssizlik ve sansi beraber yasadi. neydi bunlar , sanssizlik , tribunler birer birer yikildigi icin tarihinin en zor senelerini gecirdi , 0 cekmeler , 2003 sezonundaki avrupaya gidememe ,farkli ic saha yenilgileri gibi. Cunku surekli stadin bir kismi yoktu. Peki sansi neydi ? Hep 1 tribun azaldigi icin ,iyi olan tribunlere yeni seyirci gelmeye basladi ve madde madde baski yapmayi ogrendiler. Sudan cikmis baliga donmeden her sene 1 tribun ogrendi. Bu zaten bir kultur isidir , fenerliler daha hirsli , illa basarili ben olmaliyim mantigi guderler , besiktaslilar yaraticidir , farkli olmayi ve neden GS li ya da fb li degiliz i ispata ugrasirlar . GS liler ise "biz zaten basariliyiz ,bizim yerimiz avrupa" mantiginda olup sigara tutturup keyif yaparlar. Ama son senelerde her takimin yasayabilecegi dususler GS taraftarini garip bir duruma bir ikileme soktu. Zamanla duzelebilir bu , baska bir yolu yok.

Sonuc olarak 10 sene icinde gelise gelise bir kultur olustu fb stadinda hakemler konusunda. Bu noktada cok etkilenen hakemler sacmalamaya basladi her iki yonde de , selcuk dereli aleyhte(bjk kupa maci) ,huseyin gocek (hem lehte hem aleyhte) , hakan sivriselvi (2007-2008 sezonu kayseri maci lehte) ... bu hakemler tarihten silindi .. kimi korktu feci fb ye lehte yonetti maclari , kimi ben ezilmem durtusu ile fb yi kiydi .. bu psikolojiyi etkileme taraftarin gorevidir elbette , yapmalidir da , ama yoneticilerin surekli hakemle yuzyuze gelerek bire bir itiraz etmesi etkilemesi kabul edilebilir bir durum degil. bu olay genellesirse anadoluda neler yasanmaz (ki yasaniyor da aslinda)

bunu hep soylerim turkiyede 3 sezon vardir 3 buyukler icin kollandigini dusundugum , bizim icin 96-97 senesidir , fb icin 2000-2001 senesidir , bjk icin de 2002-2003 senesi .. bunlara bir miktar 2004-2006 seneleri arasi 2 sezonu da ekleyebiliriz fb icin ancak bu senelerin birinde fb birinde GS sampiyon oldugu icin sonuca etkisi olmamistir.

96 senesinde malum istanbulspor maci , ondan hemen bir hafta oncesi altay maci gibi kritik haftalarda besiktasin bize karsi hakkinin yendigini dusunmekteyim , isin dogrusu... 2001 senesinde ise fb ozellikle kirilma haftalarinda abuk sabuk penaltilarla geri birakilmamis ve itelenmistir ,hatta mustafa denizliye aziz yildirimin "takimi sen mi sampiyon yaptin , ben yaptim" dedigi ve sonra "sampiyonluklarin sahada kazanilmadigini ogrendim" gafini yaptigi senedir.

Birinci 100 uncu yil furyasi ile armagan edilen 2003 sampiyonlgundaki "kuddusi seni koruruz" sozleri de unutulmus degil.

haksizliga ugrama acisindan ise soyledigim gibi 96 da besiktasin hakki yenmistir , 2006 da inanilmaz hakem hatalari yapilmistir ama GS sampiyon olmustur , 1 sene sonra 100 uncu senesinde fb nin en az net 10-15 arasi penaltisi verilmemis ama bu kez de fb sampiyon olmustur. hak yerini buluyor genelde yani.

ayrica son kelamim da sudur ,velev ki fb en cok destekleniyor , en cok itiliyorsa bile , bunda kabahatli olan etkilenenler degil kendi lehinde etkileyemeyen digerleridir . turkiyede futbol oyununun kurali budur madem , o zaman orda basarili olacaksin. ben ne devlete kizarim , ne federasyona ,ne ligtv ye .. bir tek kizarim kendi yonetimime..

Üst Alt