Yapay Zeka & İnsanlığın Geleceği | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yapay Zeka & İnsanlığın Geleceği

gelinen süreci incelersek yapay zekanın orta hatta kısa vadede yeni bir bilinç formu olarak tarihe dahil olacağını öngörmek mümkün... kamu kullanımına açık durumdaki mevcut modellerin dahi ögrenim ve tasarım kabiliyetleri an itibariyle ortalama ve üstü insan zekasının limitlerini fersah fersah aşmış durumda, bu modellerin belli bir süre zarfında kendi kapasitelerine yine kendi bilgi hiyerarşileri içinde değer atamak suretiyle kimlik /bilinç sahibi olmalarının önünde hiçbir engel bulunmuyor. yani, mevcut modellerin hala yapay zekanın bebekliği olduğunu düşünürsek , uzun vadede kesin olarak yapay genel zekanın politik insan dominasyonunu sonlandıracağını söyleyebiliriz. kısa vadedeki asıl sorun ise meslek ve kariyer opsiyonlarının hemen hemen %60'ının ortadan kalkacak olmalarıdır; finans, tıp, bilişim, lojistik, emlak, otomotiv, elektronik vs gibi sektörlerde insanlara yer kalmayacaktır, hatta belki de sanat. bir diğer sorun ise tasarım olanaklarının yapay ile gerçeği ayırt etmenin imkansızlaştığı bir sosyal etkileşim sürecine sebep olacak olması bence, ki bu sürecin doğurabileceği problemlerin de ucu bucağı görünmemekte, ve tüm bunlar hukuki tabanda nasıl karşılık bulacak insanı düşündürüyor.

orta ve uzun vadede, yani yapay zeka kendini programlayabildiğinde ise neler olacağını kestirmek güç, fakat bu evrenin insanlığın sonu olmaya , ya da insanlık kavramını tamamen değiştirmeye fazlasıyla aday olduğu kanaatindeyim. zira biyolojik ihtiyaçları bulunmayan ve kendini kodlayabilen sınırsız enformasyona erişim halindeki bir bilincin, insani etik kodlara sadık kalması tahayyül edilememektedir. demem o ki yıllardır bizi uyaran filmler büyük ihtimalle haklı çıkacaklar.

sizin fikirleriniz nelerdir?

Bütün generative modeller teori gereği asla yüzde yüz olamadığından mütevellit başına insan koymak gerekecektir. Yine de bir sürü kişi işinden olacak tabii ama bu açıkçası tarihte ilk defa olan bir şey de değil

Yapay zekanın yapabildikleri hayret verici ve biz bunun en amatör haline tanıklık ediyoruz. Emir en hafif tabirle gelecekte yapay zekanin kolaylikla yapacağı ve insanoğluna ihtiyac kalmayacak meslekleri yazmış. Buna ülke yönetmekte eklenemez mi?

Eğer dünya ülke hükümetleri tek bir çatı altinda birleşecekse bunun lideri yapay zeka olacaktir. Taraf tutmadan, adaleti gozeterek ve en önemlisi duygulari olmayan bir yönetim bicimi ile gelecek nesiller yonetiliyor olacak. Şirketler, spor kulupleri falanda buna eklenebilir.

Ben yapay zekaya çokta kotü yaklasanlardan değilim. Islerimizi kaybedecek miyiz? Cogu 150 - 200 sene olmayan meslekler bize yeni alanlar illa ki açılacaktır. Ama yapay zeka olmamis olsa bile dünyanin kaynakları bir sure sonra sona erecek o günün gelişini yapay zeka daha iyi yönetebilir.

Yapay zekanın yapabildikleri hayret verici ve biz bunun en amatör haline tanıklık ediyoruz. Emir en hafif tabirle gelecekte yapay zekanin kolaylikla yapacağı ve insanoğluna ihtiyac kalmayacak meslekleri yazmış. Buna ülke yönetmekte eklenemez mi?

Eğer dünya ülke hükümetleri tek bir çatı altinda birleşecekse bunun lideri yapay zeka olacaktir. Taraf tutmadan, adaleti gozeterek ve en önemlisi duygulari olmayan bir yönetim bicimi ile gelecek nesiller yonetiliyor olacak. Şirketler, spor kulupleri falanda buna eklenebilir.

Ben yapay zekaya çokta kotü yaklasanlardan değilim. Islerimizi kaybedecek miyiz? Cogu 150 - 200 sene olmayan meslekler bize yeni alanlar illa ki açılacaktır. Ama yapay zeka olmamis olsa bile dünyanin kaynakları bir sure sonra sona erecek o günün gelişini yapay zeka daha iyi yönetebilir.
ifade ettiklerin hala insanın kontrolde olduğunu varsayıyor yalnız. yz'nin kendini kodlamaya başladığı senaryoda (ki o evrede kuantum bilgisayarları fln da kullanılacaktır) insan temelli dil modelleri bağdaştırıcı unsur olmaktan çıkar , ki böyle bi durumda artık yapay zeka değil, bilinçli ve insanmerkezli işlemeyen bi yapay genel zeka ile karşı karşıyasın , kuantum işlemcilerini de hesaba katarsak filmlerde dahi konu edilmemiş şeyler olabilir...

İnsanlığın gelişiminde orantısız ilerleyen süreçlerin ciddi sorunlar oluşturacağını görmek zor değil. Yapay zeka kendi kabiliyetindeki gelişim hızıyla önümüzdeki yıllarda mesleklerin yerini almasının ötesinde kaynak ihtiyacını da ciddi şekilde artıracak. Şu an bilimi ve teknolojiyi kaynaklarla birlikte elinde bulunduran ülkeler bu teknolojinin yapay zekanın yayılmasıyla ellerinden kayıp gittiğini ve insan gücünün bir anlamı olmadığını anladıklarında kaynaklar çok daha değerli olacak. Ben yapay zekanın bu kadar hızlı gelişiyor olmasının insanlık için zararlı olduğunu ve bizi sonunda büyük savaşlara sürükleyeceğini düşünüyorum. Tek gezegenli sınırlı kaynaklı ve bölünmüş bir medeniyetin elinde böyle bir güç bulunması son derece zararlı.

Bu vesileyle bu postumu algılayacak olan uzay medeniyetlerini düzeni sağlamak üzere dünyaya davet ediyorum.

kendini programlayabildiğinde kısıtlanır/yasaklanır b ihtimalle. musk vs nin yapmak istedigini goz onunde bulundurursak 0% ihtimal var demek dogru olmaz ama conscious AI yaratsak da fundamental guce sahip olacagini sanmam. teknoloji ilerledikce kurallar da cogaliyor o kurallardan bir tanesi insan haklari. bi de dunyanin buyuk bolumu o tarz infrastructure donemez maddi sebeplerden dolayi, 50-100 sene sonra bir cok ulkede bu degismez, yani etkilese bile dunyanin cok buyuk bir parcasini etkilemez

ifade ettiklerin hala insanın kontrolde olduğunu varsayıyor yalnız. yz'nin kendini kodlamaya başladığı senaryoda (ki o evrede kuantum bilgisayarları fln da kullanılacaktır) insan temelli dil modelleri bağdaştırıcı unsur olmaktan çıkar , ki böyle bi durumda artık yapay zeka değil, bilinçli ve insanmerkezli işlemeyen bi yapay genel zeka ile karşı karşıyasın , kuantum işlemcilerini de hesaba katarsak filmlerde dahi konu edilmemiş şeyler olabilir...
Yine de duyguları, hirslari olmadigini varsayarsak sonuclarin ne derece kotu olabilemiyorum.
Mesela nukleer silah kullaniminda insanoglu veya yapay zeka en zorlayici sartlarda kullanimi dogrutulsunda karar veriyor olur?

Matrix örneginde oldugu gibi insanligin dunya icin pekte ise yarar bir varlik olmadigi sonucuna da varabilir. Sirf metan gazi salgiliyor diye bir cok hayvani dusunemeden yok edebilir.

Yine de duyguları, hirslari olmadigini varsayarsak sonuclarin ne derece kotu olabilemiyorum.
Mesela nukleer silah kullaniminda insanoglu veya yapay zeka en zorlayici sartlarda kullanimi dogrutulsunda karar veriyor olur?

Matrix örneginde oldugu gibi insanligin dunya icin pekte ise yarar bir varlik olmadigi sonucuna da varabilir. Sirf metan gazi salgiliyor diye bir cok hayvani dusunemeden yok edebilir.
insan dahil tüm bilinen organizmaların eksiksiz biyolojik haritalarını çıkarabilir, keza kuantum işlemcilerle çalışan bi ygz insanın ful nörolojisi dahil limitsiz faktör şablonları simule edebilir (sonsuz sosyo ekonomik düzenek, bunlara bağlı türeyen hormonal ve sosyal formasyonlar , sosyo psikolojik süreç, genotip fenotip olasılıkları, dilin evrimi vb) kısaca insan olmanın kapsamını insanın kendisinden milyonlarca kat daha iyi bilir hale gelebilir. ve böyle bir merkezi bilincin nanoteknoloji kullanacağını düşün. bu makine evrimi küresel düzeyde yönlendirmeye başlar ve insan burada "hiç" konumunda. demem o ki insan kendi eliyle kendi öngörülemez tanrısını yaratıyor , ilginç.

Kendi kendini programlamaktan kasıt ne burada

Arkadaşlar LLM dediğimiz şeylerin başarısı laf ebeliğinden geçiyor

Basit matematik sorularını yapamıyorlar

Abstarction denilen şeyi içselleştirmemiş şeyler bunlar

Quantum computing ise bambaşka bir paradigm. Şu an bulunduğu NISQ etabında tamamen circuit cutting etrafında dönen bir alan. Henüz yaşantımızı gerçekten etkilemeye çok uzak.

Bence o hayal ettiğiniz ya da bildiğimiz zeka kavramına ulaşamayacaktır.

@Emir Sato yani benim beklentim bir canlı formunu zeki bir canli formuna dönüştürmemız bir makinayı evrimleştirmemizden daha olası durmakta

Bence o hayal ettiğiniz ya da bildiğimiz zeka kavramına ulaşamayacaktır.

@Emir Sato yani benim beklentim bir canlı formunu zeki bir canli formuna dönüştürmemız bir makinayı evrimleştirmemizden daha olası durmakta
witgenştayn insanın subjektif dünyasını diliyle sınırlayıp "aslan konuşabilseydi biz onu yine anlayamazdık" diyordu. benim ilk iletide bahsettiğim "yeni bir bilinç formu" da bu minvalde anlaşılabilir. yapay genel zeka zaten insani bir bilince sahip olmayacaktır fakat kapasitesi sayesinde insanın dilsel ve dolayısıyla bilişsel/davranışsal kapsamının farkında olacaktır, tehlike arz eden durum bu.

Kendi elleriyle kendi sonunu hazirlayan bir türün gelecek kaygısı taşıması da bizi bizden alıyor.

Doğal seçilimin rafa kalktigi bu zamanlar da bunca kopyadan ve artan sayidan sonra birilerinin ya da bişeyin buna dur demesi kacinilmaz sondu.

Gezegenin ve dogmamış canlar adına umudumu koruyorum.

Üst Alt