20. asırda örnek aldığınız öncü isimler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

20. asırda örnek aldığınız öncü isimler

Her kategorinin karşısına kullanıcılar mahalli-evrensel ayrımı gözetmeksizin örnek aldığı öncü isimleri yazsın veritabanımız çıksın istihbarat örgütlerine :) facebooka gerek kalmasın...tabii ben içi dışı bir deli olduğum için tuzum kuru şimdi siz düşünün :)

spor: ali sami yen
siyaset: ismail enver
sinema: sam peckinpah
iş dünyası: bill gates
müzik: ulvi cemal erkin
din: zaid kotku
şiir: ismet özel
edebiyat: aleksandr soljenitsin
asker: cevher dudayev
diplomat: henry kissinger
akademisyen: carl jung
filozof: giorgio agamben
hukukçu: carl schmitt

not: kategoriler keyfidir sıradan aklıma geleni yazdım sadece kategoriyi belirtmeyi unutmayın...

spor: buffon
siyaset: uffe ellemann-jensen, jan e jørgensen, bulent ecevit.
sinema: mcconaughey
müzik: till lindemann
edebiyat: albert camus
diplomat: harald edelstam

Spor: Metin Oktay
Siyaset: Mahatma Gandhi
Sinema: Ingmar Bergman
Müzik: John Coltrane
Siir: Ilhan Berk
Edebiyat: Ahmet Hamdi Tanpinar
Akademisyen: Albert Einstein
Filozof: Ludwig Wittgenstein

hakkinda fazla bisey bilmedigim icin bilemiyorum ama okuduguma gore biraz kafama gore ters bir adam gibi :b
kuvvetle muhtemel şehir efsanelerini biliyorsundur misalen senin aklındaki paşamızı tanımlayan sıfatlar; maceracı-kibirli-hesapsız filan olduğudur doğru mu? Tam tersidir tarihi vesikalarla da sabittir. Yoksa soner yalçın-mehmet şevket eygi-kadir mısırlıoğlu-cemal kutay-yalçın küçük-murat bardakçı-doğu perinçek-cübbeli ahmet gibi birbirinden taban tabana zıt adamlar hep bir ağızdan hakkını teslim etmişse farklı zaman ve mekanlarda bir durup düşünmek lazım hürmetler...

kuvvetle muhtemel şehir efsanelerini biliyorsundur misalen senin aklındaki paşamızı tanımlayan sıfatlar; maceracı-kibirli-hesapsız filan olduğudur doğru mu? Tam tersidir tarihi vesikalarla da sabittir. Yoksa soner yalçın-mehmet şevket eygi-kadir mısırlıoğlu-cemal kutay-yalçın küçük-murat bardakçı-doğu perinçek-cübbeli ahmet gibi birbirinden taban tabana zıt adamlar hep bir ağızdan hakkını teslim etmişse farklı zaman ve mekanlarda bir durup düşünmek lazım hürmetler...
Sarıkamış'ta yaşanan hadiseyi merak etmişimdir, plan kötü değil gibi geldi kışın hazırlıksız yakalama fikri fena gözükmüyor ama Türk ordusu da hazır değildi sanırım. Sonucu elim bir olay oldu ama aklımda neden böyle bir şey yapıldığına dair net bir fikir yok.

Sarıkamış'ta yaşanan hadiseyi merak etmişimdir, plan kötü değil gibi geldi kışın hazırlıksız yakalama fikri fena gözükmüyor ama Türk ordusu da hazır değildi sanırım. Sonucu elim bir olay oldu ama aklımda neden böyle bir şey yapıldığına dair net bir fikir yok.
Üstat ben konu hakkında okumaya 1994'te yasaklı bir cemal kutay kitabını gizli gizli alarak başladım. Bu bilinen çoğu safsatanın sebebi maalesef teşkilattan kardeşi Kazım Karabekir'dir. Galatasaray Efsanesi Baba Gündüz'ün öz babası Kılıç Ali, enver paşamızın fedaisi ve mustafa kemal paşamızın da yaveridir. Kendisi birebir anlatır hatta küçük oğlu rahmetli altemur kılıç da televizyonlarda anlattı. İsmail enverin ölüm haberi gelir o zaman Türk-Yunan harbi devam ediyor, atatürk enver paşanın ölüm haberini alınca ağlıyor ve çok yiğit bir adamdı diyor...Niye çünkü beraber kurşun atıp yediğin adamı tanımama yahut sevmeme gibi bir durum yok soldaki resimden de gördüğün üzere. Ama maalesef türkiyede haklı olanın değil sesi çok çıkanın meme emdiği bir ortam var...

Üstat ben konu hakkında okumaya 1994'te yasaklı bir cemal kutay kitabını gizli gizli alarak başladım. Bu bilinen çoğu safsatanın sebebi maalesef teşkilattan kardeşi Kazım Karabekir'dir. Galatasaray Efsanesi Baba Gündüz'ün öz babası Kılıç Ali, enver paşamızın fedaisi ve mustafa kemal paşamızın da yaveridir. Kendisi birebir anlatır hatta küçük oğlu rahmetli altemur kılıç da televizyonlarda anlattı. İsmail enverin ölüm haberi gelir o zaman Türk-Yunan harbi devam ediyor, atatürk enver paşanın ölüm haberini alınca ağlıyor ve çok yiğit bir adamdı diyor...Niye çünkü beraber kurşun atıp yediğin adamı tanımama yahut sevmeme gibi bir durum yok soldaki resimden de gördüğün üzere. Ama maalesef türkiyede haklı olanın değil sesi çok çıkanın meme emdiği bir ortam var...
Üstadım ben Enver Paşayı kötüleme gayesinde değil bilakis anlamak isteğindeyim. Dediğiniz gibi pek çok farklı söylemler var ortada, ama önemli olan doğru anlamak ve yorumlamak, bu yüzden net bilmediğim bir olay için bir şey söylemem söz konusu değil. Sadece size merak ettiğimden sordum, belli ki Enver Paşa ve İttihat-Terakki'ye karşı ilgilisiniz.

Üstadım ben Enver Paşayı kötüleme gayesinde değil bilakis anlamak isteğindeyim. Dediğiniz gibi pek çok farklı söylemler var ortada, ama önemli olan doğru anlamak ve yorumlamak, bu yüzden net bilmediğim bir olay için bir şey söylemem söz konusu değil. Sadece size merak ettiğimden sordum, belli ki Enver Paşa ve İttihat-Terakki'ye karşı ilgilisiniz.
Üstat merak ettiğinizi sorun kaynaklarıyla söyleyim tahmini bunlardır dedim sıfatları saydım siz söylerseniz daha net cevap yazabilirim ama farzı misal en çok bilinen yanlış almanyanın yanında savaşmamız için bizi savaşa soktuğudur ki arşivlerle bu iddialar çürüdü genel kurmay da açıkladı murat bardakçı da yazdı zaten. Tam kronoloji şudur cihan harbi öncesi;

3 Temmuz 1914 - Amasya'da Ermeniler tarafından saklanan büyük miktarda bomba bulundu.
8 Ağustos 1914 - İngiltere Osmanlı'nın gemilerine el koydu.
1 Eylül 1914 - Kafkasya'da çatışmalar başladı.
3 Eylül 1914 - Ruslar Ermenilere silah dağıtımını tamamladılar ve İran'daki Ermenilerden birlikler oluşturdular.
28 Eylül 1914 - İngiliz ve Fransız donanmaları Çanakkale Boğazı'nı ablukaya aldılar ve Osmanlı topraklarına tacizlerde bulundular. Gemilerin Türk Bayrağı taşısalar bile vurulacağı bildirildi.
11 Ekim 1914 - Bitlis'teki Türk birlikleri Ermenilerin saldırısına uğradı.
22 Ekim 1914 - Bozcaada çevresinde İngiliz ve Fransız gemileri beklemeye başladı.
29 Ekim 1914 - Bütün bu tacizlerin sonucunda Osmanlı Devleti Rus limanlarını vurarak savaşa girdi.

Genel kurmay kaynakları ortaya koydu ki bizzat enver paşa mührüyle ingilizlerin yanında savaşa girmek için her şey yapılmış ama ingilizler revalden beri gelen rusyayı kayırma politikasıyla bizi açıkça bölmek istediklerini iletince mecburen savaşa girmek durumunda kaldık. Zaten revaldeki görüşmeler yüzünden enver paşa dağa çıkıp bir dizi suikast ve baskını tek başına gerçekleştirerek meşrutiyeti ilan etmiştir amaç abdülhamitin alışageldiği ingiliz-rus düşmanlığı denkleminin bozulduğunu artık bunların düşman değil dost olduğunu ve bize karşı yöneldiklerinin ayırdına varmasını sağlamak; balkanların elimizden çıkmasına tepki göstermekti...

Bunun için 6 sene önce daha çıkmış bir adam nasıl oluyor da ortak olmuş ingiliz ve ruslara karşı almanyanın yanında savaşa girme heveslisi olur :) Bu kadar basit bir denklemi bile anlayamazlar zira fanatizm insanların gözünü kör eder. Bunlar tümden gelimci ben naçizane tüme varımcıyım...Edindiğim bulgular beni ittihatçı yaptı ben veri toplayıp abdülhamit şakşakçılığına malzeme toplamam...

Net merak ettiklerin bu değilde başka şeylerse cevaplarım zevkle üstat hürmetler...

Sporcu: Sócrates
Siyaset: Fidel Castro
Müzik: Michael Jackson
Şiir: Özdemir Asaf
Edebiyat: Yaşar Kemal
Asker: M.Kemal Atatürk
Akademisyen: Albert Einstein
Filozof: Chomsky

İlk aklıma gelenler, umarım tarihlendirmede hata yapmamışımdır. :)

Üst Alt