4-2-3-1 vs 4-3-3 vs 3-4-3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

4-2-3-1 vs 4-3-3 vs 3-4-3

Sezon öncesi yahut başında da benzer bir başlık açmış; eldeki mevcut bek, orta saha ve kanat oyuncuları itibariyle 3-4-3 formatının takıma daha uygun olacağını; dörtlü savunma ile devam edilecekse de 4-2-3-1 yerine 4-3-3 diziliminin tercih edilmesi gerektiğini ifade etmeye çalışmıştım...

Boey Dubuois' dan formayı kapmış, PVA paketlenmiş olmakla birlikte; Boey de hücuma sık çıkmaya müsait bir oyuncu, Kazımcan zaten kanattan devşirilmiş olduğu için temelde o düşüncem değişmiş değil. Hele Kaan' ın transferi, kadroyu 3-4-3 için daha da uygun hale getirmiş olsa da, sezonun bu evresinde köklü bir formasyon değişikliği yapmak doğru olmaz, Okan Hoca da asla denemeyecektir. O yüzden 3-4-3 hikayesini gelecek sezonlara bırakmak gerekiyor; belki bazen maç içi zorunluluk oluştuğunda deneyebilir en fazla...

4-2-3-1 vs 4-3-3 den devam edelim;

Elimizdeki kanat oyuncularının hiçbiri orjinal saf kanat yahut sağ ve sol orta saha oyuncusu değil; hepsi de kanat-forvet oynamaya alışmış ve o sayede kendilerine piyasa yapabilmiş adamlar. İlle kanat-forvet tipinde oyuncu alınacaksa 4-3-3 e dönmek gerekiyor. Santrfor, arkasında Mertens, kenarlarda iki kanat forvet şelinde bir 4-2-3-1 ile bütün defansif yük orta saha merkezindeki iki adama biner ki son maçta gördüğümüz üzere Oliveira o bakımdan yetersiz kalabiliyor; Torreira bir canavar performansı göstermiş olmasına rağmen, lig sonuncusu ÜS ilk yarıda rahatlıkla 3-4 gol atabilecek pozisyonlara girip sadece birini değerlendirebildi. Çoğu kişinin zannettiği gibi sorun sadece Emre' nin yetersizliği değildi; merkezden de defalarca delindi takım. Her iki bekin çok erkenden öne atılması da ayrıca defansif zaafiyet oluşturdu. Bu konuda forumda daha önce paylaşılmış olan, vakti olanların okumasını önerdiğim şu analizi çok beğendim;

Sahaya 4-2-3-1 dizilişiyle yayılmak için;

1. Hem oyuna hem de skora çok fazla katkı sağlayabilecek muazzam bir 10 numara ve ona yakın kalitede yedeği,

2. Çizgiyi çok iyi kullanabilen, aynı zamanda arkasındaki beki de yeterince destekleyebilen kanat oyuncuları,

3. Orta sahadaki oyuncuların defansif yönden çok sağlam oyuncular olması (Her ikisi de orjinal DM oluyor genellikle) gerekiyor...

Şurada güzel izah edilmiş;

Bunlar da geçmişten ve günümüzden iki çarpıcı örnek;

1675532125941.png
1675532152398.png

4-3-3;

1675532543968.png

Çok uzadı, burada keseyim. Başlık ilgi görürse devam ederiz...

Merhaba Mustafa,

bu analizler benim cok ilgimi cekiyor. Ben su anda veri analisti olarak kurumsal bir sirkette calisiyorum. Cok uzun zamandir da, acaba futbol analistligine evrilsem mi diye de dusunuyorum.

Bir cok farkli yaziyi okumaya calisiyorum. Paylasimin da cok degerli, benim de nacizane birkac eklemem olacak.

Su anda oynamaya calistigimiz futbol bence oldukca riskli... Su acidan ele almaya calisiyorum; 2 defans ve onlerindeki Torreiraya guvenerek hareket ediyoruz. Stoperlerimiz o kadar hizli degil ve gecilmez degil. Belki Türkiye ligi icin bu model su anda isleyebilir. Fakat Avrupa'da ozellikle Sampiyonlar liginde orta üst ve üzeri takimlarda cok zorlanacagimizi dusunuyorum. Buna ek olarak, bu modelde ciddi olarak cok yetenekli oyunculara ihtiyacimiz oluyor. Bu acidan riskli goruyorum.

Benim hosuma giden model aslinda seninde paylastigin modellerin icerisindeki cift DM ile oynamak ayni zamanda MC de de oynayabilen. Ayni zamanda 10 oynayan 8 numara becerisinde bir oyuncu.

Atak 3-4-3, defans kisminda 4-2-3-1 seklinde. Burada belki de Okan hoca, Kaan Ayhani bu sekilde kullanmal isteyebilir. Yani atak halinde iken 3 lu defansta, defans halinde iken Torreira ile 2 DM seklinde.. belki takim defansif gorunebilir ama, elimizdeki Kanatlar tam kanat gibi olmadigi icin onlari kanat forvete cekip, bekleri de kanat bek seklinde kullanabilir. Bu oyun icinde bir cesitlilik saglayabilir. Avrupa'daki takimlara da karsi da daha guvenli bir oyun olabilir.

Burada keske her maci bu acilardan birlikte tartisabilsek.

SM-A705FN cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Hiçbiri.

Futbolda simetri ve sabit diziliş kavramı ortadan kalktı son 5 senede.

Eldeki yapıya göre dinamik bir kaç diziliş bulmak gerekiyor o da oyunun farklı aşamalarına göre yine değişken olmalı.

Mesela son maçlarda gördüğümüz Kerem’in hücum geçişlerinde kanatta değil de ortada topla buluşturulması, olası top kaybındaki ters geçişleri azalttı, kağıt üstünde sol kanat oynasa da muhtemel ısı haritası ortaya kayıyordur sürekli.

Daha çok bu gibi detaylara önem vermek fark yaratıyor artık.

Hücum yaparken ve top rakipte iken farklı dizilimlerde oynuyoruz. Mesela topu ilk çıkartırken torreira defansa geliyor ve 3 lü bir defans çizgisi oluşturuluyor. Top üçüncü bölgeye geldiğinde ise 2 7 1 gibi bir sisteme dönüyoruz ki bu sistem Keramettin in dediği gibi asimetrik bir sistem oluyor. Kerem daha çok ortaya geçiyor vs.

Bence sistemsel bir sorun yok. Günlük oyuncu performansları ile alakalı sıkıntılar yaşanabilir.

Bıraktığım noktadan devam edeyim;

Belli ki Okan hoca 4-2-3-1 dizilişinden ve Oliveira-Mertens ikilisinden -en azından bu sezonluğuna- vazgeçmeyecek. O yüzden 4-3-3 ü de şimdilik bir kenara bırakalım ve kadro yapılanması ve transferleri bu minvalde konuşalım...

Transfer sezonuna girildiğinde, açılan ilgili başlıkta 4 transfer yapılması gerektiğini belirtmiştim; stoper, solbek, orta saha, forvet. Gelinen noktada stoper alındı, solbekten büyük ölçüde vazgeçildi; neredeyse maaşının tamamı ödenmek suretiyle PVA ve Seferovic gözden çıkarıldığına göre (Daha az zararla gönderildiler son anda) iki yabancı futbolcu alınacağını tahmin etmek zor değil; onlar da orta saha ve forvet oyuncusu olacaktır muhtemelen. Düşünülen yerli oyuncu varsa ekstra olur...

İlgili mevkilere hangi tip futbolcuların alınması gerektiğini konuşalım. Buyurun...

Hiçbiri.

Futbolda simetri ve sabit diziliş kavramı ortadan kalktı son 5 senede.

Eldeki yapıya göre dinamik bir kaç diziliş bulmak gerekiyor o da oyunun farklı aşamalarına göre yine değişken olmalı.

Mesela son maçlarda gördüğümüz Kerem’in hücum geçişlerinde kanatta değil de ortada topla buluşturulması, olası top kaybındaki ters geçişleri azalttı, kağıt üstünde sol kanat oynasa da muhtemel ısı haritası ortaya kayıyordur sürekli.

Daha çok bu gibi detaylara önem vermek fark yaratıyor artık.
Genel itibariyle katılıyorum. Kerem konusundaki tespitine ekleme yapmak isterim. Kerem, hücum odaklı bir oyuncu, geçen sezon kanat-forvet olarak, Nelsson ve Marcao ile birlikte takımın belkemiğini oluşturmuştu. Abartmıyorum, Kerem olmasa takımın küme düşmesi hiç şaşırtıcı olmazdı hatta. Kendisini rakip kaleden uzaklaştırarak saf kanat ve hele orta saha kenar oyuncusu gibi oynatmak pek iyi bir fikir gibi gelmiyor bana. Kanat-forvet olarak 7/10 performans gösterebilecekken, oralarda kullanıldığı zaman sıradanlaşıyor, 5/10 dan fazla bir performans gösterebileceğini de zannetmiyorum...

Genel itibariyle katılıyorum. Kerem konusundaki tespitine ekleme yapmak isterim. Kerem, hücum odaklı bir oyuncu, geçen sezon kanat-forvet olarak, Nelsson ve Marcao ile birlikte takımın belkemiğini oluşturmuştu. Abartmıyorum, Kerem olmasa takımın küme düşmesi hiç şaşırtıcı olmazdı hatta. Kendisini rakip kaleden uzaklaştırarak saf kanat ve hele orta saha kenar oyuncusu gibi oynatmak pek iyi bir fikir gibi gelmiyor bana. Kanat-forvet olarak 7/10 performans gösterebilecekken, oralarda kullanıldığı zaman sıradanlaşıyor, 5/10 dan fazla bir performans gösterebileceğini de zannetmiyorum...
İşte onun için de çok iyi bir bek lazım bir de bu oyunun Avrupa’da bir karşılığı ancak Messi, Mbappe’de falan var.

Cengiz hiç bir yerde barınamadı daha dengeli olmasına rağmen çift yön oyunu ve fiziksel sorunlarından dolayı.

Kerem’in en önemli özelliği özgüven ama minimum top kaybedeceği rolde olmayınca da çok yoruyor takımı.

Yerli bir solbek alınması bekleniyordu ve mevcutlar içinde en iyisi de 2 yıl öncesine göre form durumu biraz düşmüş olsa da Uğur Çiftçi idi. Defans rotasyonuna Kaan' ın katılmasıyla birlikte, Uğur' un malum sebeplerle transfer edilememiş olmasına pek hayıflanmıyorum...

Stoper olarak, Nelsson' un transfer yapma ihtimali yüksek olduğu için; hem bu sezon Nelsson' u yedekleyecek, hem de sonrasında yerini alabilecek, tercihen 22-28 yaşlarında, potansiyeli yüksek bir yabancı stoper alınmasını istiyordum ki bunun için biraz paraya kıyılması gerekecekti elbette (İsmi geçenlerden, hiç izlemediğim Nawrocki bu tanıma uyuyordu mesela)...Makul denebilecek maliyetle Kaan Ayhan transferinin;

Olumlu yanları;
1. Yerli rotasyonunda sağladığı kolaylık. O sayede Dubois' yı solbek rotasyonuna rahatlıkla yazabiliyoruz mesela,
2. Yabancı herhangi bir oyuncuya kıyasla, ülkeye ve takıma adaptasyonu daha kısa sürede gerçekleşmesi muhtemeldir,
3. Gerektiğinde idareten ÖL pozisyonunda oynayabilir,
4. Bu sezon sonrasında düşünülebilecek olası 3-4-3 formasyonu için çok uygun bir sağ stoper profiline sahip olması.

Olumsuz demeyeyim ama emin olamadığım husus ise mevcut formasyonda, Nelsson transfer yaparsa yerini doldurabileceğine pek ihtimal veremiyor olmam. O da sezon sonunda düşünülür...

Orta saha ve Kanat/ST transferleri, epey teferruata sahip bir mevzu. Yarın devam edelim...

Mevcut formasyonun bu sezon için değiştirilmesi ihtimali pek olmadığı için transfer konusunu da o minvalde değerlendirmek gerektiğini en başta belirtmiştim. Kendimce emek vererek açtığım konuya, sadece başlığına bakarak boş ahkam kesmek yerine görmezden gelinmesi daha makbuldür benim için; ille görüş belirtilmesi gerekmiyor yani. Zahmet edip okuduğu halde bu çıkarsamayı yapanlar varsa da onlara laf anlatamam!..

Şimdi gelelim olası orta saha ve kanat/santrfor transferlerinin hangi tip oyuncular olması gerektiğine;

Orta saha...İlk mesajda paylaştığım yabancı teorik kaynak ve örnek verdiğim takımlarda olduğu gibi, 4-2-3-1 deki orta saha tandeminin ya orjinal DM, yahut birisi B2B özellikli de olsa, her ikisinin birden defansif yeterliliğinin yüksek olması gerekmekte. O noktada Torreira için şüphe yok, 6/6,5/8 farketmez, her varyasyonda kullanılabilecek 'versatil' bir oyuncu kendisi...Paylaştığım ÜS maç analizinde de bahsedildiği üzere, Oliveira için o denli iyimser olmak pek mümkün değil. O yüzden de alınacak futbolcunun defansif yönden daha sağlam biri olması gerekiyor. OS seçenekleri şöyle;

1. Ayağı düzgün, çevre kontrolü iyi, sağlam bir DM...Benim tercihim bu olurdu. Oliveira as olarak düşünülür, maçına göre veya maç içinde enerjisi düştüğünde bu yeni transfer edilecek oyuncu oynar. Son dönemde ismi geçenlerden Mohamed Kaba, scout da onaylamışsa düşünülebilir gibi geldi mesela...

2. Yaşı geçkin olmayan, kaliteli, takıma liderlik edecek, defansif yönden de yeterli bir B2B...Oliveira' nın tam da bu tanıma uyduğu düşüncesiyle, transferine çok memnun olmuştum. Lakin performansından genel olarak memnuniyet duysam da zaman zaman ağır kaldığı için yaptığı top kayıpları, rakiple temasta çıtkırıldım halleri ve defansif aksiyonlardaki gevşekliği hafiften hayal kırıklığına sebep olmuş durumda...Aslında yıllardır istediğim şimdi de transferde öncelikle tercih edeceğim oyuncu tipidir ama öylesini bulmak ve uygun maliyetle transfer edebilmek hiç kolay değil, keşke bulunabilse. Futbolda çok önem verdiğim 8 numara için hemen aklıma gelen bir isim yok doğrusu. Dünya Futbolunu eskisi kadar sıkı takip edemiyorum...

3. 10 numara isteyenleri görüyorum ki şahane bir fırsat transferi imkanı olmadıkça tercih etmem. Yıllık 4 milyon maaş alan Mertens ve yine orada oynayabilecek Oliveira varken aşırı lüks olacağı kanaatindeyim (10 numarasız sistemleri tercih ediyor olmam ayrı konu, şu an mevcut sistem üzerinden gidiyoruz)...

Kanat/Kanat-forvet/Santrfor. Hem kanat, hem santrfor alınmasına pek ihtimal vermediğim için tek başlıkta değerlendiriyorum. Seçenekler;

1. Çizgiyi çok iyi kullanan, dripling yeteneği yüksek, orjinal bir kanat. Elimizdeki oyunculardan hiçbiri bu özellikte değil ki 4-2-3-1 diziliminde öncelikle tercih edilen oyuncu tipidir...

2. PM (İnceci) kanat: Bunun da iyisini bulup alabilmek kolay değil. Takımın hücum organizayonu çok iyi olmadığı için bu tip bir oyuncu ayrıca katkı sağlar. Takım defansına da biraz katkıda bulunursa 'dadından yinmez'...

3. Kanat-forvet: Çoğu kişi bunu istiyor ama mevcut kadrodaki kanat oyuncularının tamamı bu özellikte iken yine aynı tip oyuncu almak savurganlık olur ve kadro planlamasının pek başarılı olmadığının ispatı anlamına gelir. Ki formasyon için de pek uygun değil zaten. İyi bir kanat-forvet oyuncusu alınsa bile, bekine yardım görevi yüklendiği zaman hücum etkinliği düşecektir (Bkz: çok yüksek kalite olmasalar da Kerem ve Rashica)...Elbette takıma Ribery-Robben efekti verebilecek oyuncu bulunabilirse hiç kimse hayır demez...

4. Santrfor: Kadroda İcardi varken 'baba' bir santrfor almak kulübün içinde bulunduğu şartlarda lüks olur. Diyelim Dembele' nin yüksek maaş talebini karşıladık, bonservisini de hallettik. İcardi oynayabildiği müddetçe forma giyemez ve büyük ihtimalle huzursuzluk çıkar. Genç ve gelişime açık, makul maliyetli bir santrfor transferi daha mantıklı olur. Sezon sonunda da İcardi' nin durumuna göre planlama yapılır...

(Konu çok fazla detay içerdiği için bazı noktalara değinemedim haliyle ve epey de dağıldı maalesef. Affola)...

Üst Alt