90'ların Fenomeni "Bizimkiler" Dizisi - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

90'ların Fenomeni "Bizimkiler" Dizisi

Yani bu dizi 15-20 sene öncesinin dizisi artık bitmiş gitmiş. Biz de ailece izlerdik o zamanlar ama likör mevzusunu ilk duyuyorum. O dizi ile alakalı ne birinden böyle bir eleştiri duymuşumdur ne de diziyi izlerken böyle bir şey farketmişimdir. Dini bayram konusunu bilmiyorum ama o dizide çoğunlukla içiliyordu diye hatırlıyorum. He günümüzde öyle bir dizi çekmeye kalkan adamı (ki zamanının aile dizisidir) gömerler hatta bizzat saray'dan gömerler. Şimdi tv yapımlarında içki içilmiyor sigara içilmiyor da ne oluyor? Bu milletin gözünün önünde çocuklara tecavüz ediliyor lakin bu kadar duyar kasılmıyor. Ama gereksiz önemsiz ne kadar şey varsa hepsine duyar kasar bu millet.

google da araştırdım da böyle bi adet cidden var yazıyor da ilginç ya .. ama muhtemelen soyle bi durumdur .. ramazanda 30 gün dindar takılıp içki icmeyen bi dini anlayısımız olup bayramda oh be diye masaları kurduğumuz için böyle bi adet geliştirmiş olabiliriz ( boyle bi kesim var .. birtaneside benim ama bu genede bi orf değil o ayrı )

google da araştırdım da böyle bi adet cidden var yazıyor da ilginç ya .. ama muhtemelen soyle bi durumdur .. ramazanda 30 gün dindar takılıp içki icmeyen bi dini anlayısımız olup bayramda oh be diye masaları kurduğumuz için böyle bi adet geliştirmiş olabiliriz ( boyle bi kesim var .. birtaneside benim ama bu genede bi orf değil o ayrı )
O doğru öyle bir kesim var. Normalde içmekten gocunmayan lakin ramazan ayında, kandil günlerinde, dinen cuma gecesi denilen perşembe akşamlarında vs... içmem diyen insanlar var ki kendi tercihidir yargılamam ve açıkçası çok da umrumda değil. İsteyen istediği zaman içer istemeyen içmez. Bunlar kafaya takılacak şeyler değil bence. Yani bizimkiler dizisinde içki içilmiş içilmemiş vs... böyle şeylerle bir toplumun ahlakı bozulmaz. Bozuluyorsa o toplumda bir sıkıntı vardır.

Aynen belirttiğin gibi. Çok yakın bir arkadaşım vardı. Adam sabah kalktığı gibi içmeye başlardı. Neredeyse 24 saat non stop durmaksızın içerdi. Ama ramazan ayı geldi mi çocuğa bir şeyler olur içkiyi bırakır, oruç tutar, camiye giderdi. Ramazan bittiği anda eski hayatına, içki ve kadınlara koşardı. Maalesef geçen sene genç yaşında kendisini kaybettik. Yalnız başına yaşadığı evinde ölü bulundu. Çok fazla içmesi sonu oldu.

Her neyse insanlar böyle anlayacağın. Kendi inançları, doğruları var, ne dersen de yanlış ta olsa bu doğrultuda gidiyorlar. Aslında kimseye zararı olmadıktan sonra isteyen de istediği gibi yaşamalı. Maalesef son yıllarda ki en önemli ülkesel problemimiz bu. İnşallah bir şekilde çözülür ve herkes birbirini rahatsız etmeden inandığı, istediği gibi yaşar.

Illüminati kardeşim bunlar hep :D Bizimkiler dizisi de Game of Thrones da hepsi illüminati :D Tüm dünyadaki ahlak abidesi püri pak müminlerin akıllarını bulandırmak için yaratılmış eserler hepsi :D
İlluminati diyip dalga geçiyorsun erman reys ama bugün amerikada lucifer adında bir dizi var (ayıptır sölemesi bende takip ediyorum) bu dizide resmen şeytanın aslen iyi olduğuna tanrının onu bu işlere sürüklediğine yönelik imalar var ayrıca diziyi izlerken aynen yaw bu şeytan çok kral adammış diyorsun bak bu şimdi bir nevi beyin yıkamadır amerikanın bu şekilde çok sayıda yapımı var kabul edelim yani

İlluminati diyip dalga geçiyorsun erman reys ama bugün amerikada lucifer adında bir dizi var (ayıptır sölemesi bende takip ediyorum) bu dizide resmen şeytanın aslen iyi olduğuna tanrının onu bu işlere sürüklediğine yönelik imalar var ayrıca diziyi izlerken aynen yaw bu şeytan çok kral adammış diyorsun bak bu şimdi bir nevi beyin yıkamadır amerikanın bu şekilde çok sayıda yapımı var kabul edelim yani
İsmini duydum ama o diziyi henüz hiç izlemedim. Dediğin gibi bir konuya sahip olabilir, şeytanı övüyor olabilir lakin bundan kim etkilenecek peki? Ben inançlı bir müslümanım veya ben inançlı bir katoliğim diyen adam zaten bu dizide anlatılanı ciddiye almaz, ateist adamın zaten umrunda olmaz hatta şeytan için tezahürat bile yapar çünkü ne tanrıya ne şeytana inanıyordur :D Peki sonuç? Alt tarafı bir dizi. Senaryosu, çekimleri, oyunculukları vs... cezbeder izlersin veya izlemezsin. Sosyal medya mecralarında görüyoruz artık bizim millet öyle bir noktaya gelmiş ki her bokun püsürün içerisinde illüminati arar olmuş :)

Mesela başka bir örnek vereyim; Breaking Bad dizisi :) Tv tarihinin tartışmasız en iyi serilerinden biridir. Onun konusu ne peki? Başroldeki karakterler uyuşturucu işindeler ama bakıyorsun sanki öyle değilmiş gibi. Herkesin favori karakteri Walter White veya Jessie Pinkman :) Hatta benim favori karakterim daha beter; Gustavo Fring :D Ne oldu şimdi ben uyuşturucu tacirlerinden taraf mı oldum veya dizi uyuşturucu imalatını veya kullanımını iyi bir şeymiş gibi mi lanse etmeye çalışıyor?

Hayır her şeyi geçtim senin söylediğin gibi olsa bile haklılık payı var bana göre. Neredeyse tüm semavi dinlerde tanrının şeytan ile inatlaşması sonucu insanları bu dünya ile sözde sınava tabi tutuyor; Benden misin değil misin? Bu ne şimdi? Yani bana sorarsan diziden önce dinlerin felsefesi temelini sorgulamak gerekir ki o yüzden bana sorma da bu mevzu uzamasın şimdi durduk yere :D

İsmini duydum ama o diziyi henüz hiç izlemedim. Dediğin gibi bir konuya sahip olabilir, şeytanı övüyor olabilir lakin bundan kim etkilenecek peki? Ben inançlı bir müslümanım veya ben inançlı bir katoliğim diyen adam zaten bu dizide anlatılanı ciddiye almaz, ateist adamın zaten umrunda olmaz hatta şeytan için tezahürat bile yapar çünkü ne tanrıya ne şeytana inanıyordur :D Peki sonuç? Alt tarafı bir dizi. Senaryosu, çekimleri, oyunculukları vs... cezbeder izlersin veya izlemezsin. Sosyal medya mecralarında görüyoruz artık bizim millet öyle bir noktaya gelmiş ki her bokun püsürün içerisinde illüminati arar olmuş :)

Mesela başka bir örnek vereyim; Breaking Bad dizisi :) Tv tarihinin tartışmasız en iyi serilerinden biridir. Onun konusu ne peki? Başroldeki karakterler uyuşturucu işindeler ama bakıyorsun sanki öyle değilmiş gibi. Herkesin favori karakteri Walter White veya Jessie Pinkman :) Hatta benim favori karakterim daha beter; Gustavo Fring :D Ne oldu şimdi ben uyuşturucu tacirlerinden taraf mı oldum veya dizi uyuşturucu imalatını veya kullanımını iyi bir şeymiş gibi mi lanse etmeye çalışıyor?

Hayır her şeyi geçtim senin söylediğin gibi olsa bile haklılık payı var bana göre. Neredeyse tüm semavi dinlerde tanrının şeytan ile inatlaşması sonucu insanları bu dünya ile sözde sınava tabi tutuyor; Benden misin değil misin? Bu ne şimdi? Yani bana sorarsan diziden önce dinlerin felsefesi temelini sorgulamak gerekir ki o yüzden bana sorma da bu mevzu uzamasın şimdi durduk yere :D
Haha reys gece gece neler yazmışsın ya trollüyorum ben bu luciferide illuminatici bi abiden duydum öyle başladım :D bende herbokun altından illuminatinin çıktığına inanmayanlardanım abartıldığı bariz bişey ki hitlerin yahudi soykırımını bile onları avrupadan atma kutsal topraklara yerleştirme projesi olarak görecek manyaklar var şimdi ne alaka yani bu hitlerin yaptığı soykırımla hitlermi planladı bunu böyle olacak diye? Hitlere kalsa yahudi bırakmıyacaktı adam nasıl onları kutsal torpaklara yerleştirmek için katliama girişsin komplo teorisi manyakları uydurup duruyor işte araştırma sorgulama diye bişey yok

Haha reys gece gece neler yazmışsın ya trollüyorum ben bu luciferide illuminatici bi abiden duydum öyle başladım :D bende herbokun altından illuminatinin çıktığına inanmayanlardanım abartıldığı bariz bişey ki hitlerin yahudi soykırımını bile onları avrupadan atma kutsal topraklara yerleştirme projesi olarak görecek manyaklar var şimdi ne alaka yani bu hitlerin yaptığı soykırımla hitlermi planladı bunu böyle olacak diye? Hitlere kalsa yahudi bırakmıyacaktı adam nasıl onları kutsal torpaklara yerleştirmek için katliama girişsin komplo teorisi manyakları uydurup duruyor işte araştırma sorgulama diye bişey yok
Ne yapayım kardeşim ağır işsizim :D Mehmet Arslaner iyi anlar halimden :asd22:

Bir insanın kendinin uygula(ya)madığı bir şeyi eleştirmeye hakkı olmadığına inanırım, sadece bu meseleye özel bir durum değil. Şunu da belirteyim; yaşam tarzını sorgulamıyorum, yaşam tarzın doğrudur yanlıştır bu beni veya bir başkasını ilgilendirmez.

Film/dizi/tv programları konusuna gelecek olursam; ahlakın, örf adetin falan televizyon ile bozulabileceğine inanmıyorum. Aksine baskılanan; neyin doğru, neyin yanlış olduğu dayatılan toplumlar sapıtmaya daha meyillidir bana göre.

Ikinci paragrafina sonuna kadar katiliyorum , turk orf adet yapisina ters lafi nefret ettigim kliselerde ilk 5 e girer

sanki zorla izletiliyor , sansur gibi bir sey bu dusunce yapisi

fakat diger yandan bir kisinin elestiri hakki o kisinin yasam tarzindan cok bagimsizdir , tiryaki olan bir adamin ogluna da "ic oglum ic bak bana" demesi lazim bu mantikla

pukicim Lucifer Morningstar , 1989 yılınca çıkartılan çizgiroman ile DC evrenine dahil edilen 1 karakter.Şeytan ile benzerlikleri olsa da insansı özelliklere de sahip melek.Birebir aynı mantıkta değil yani.
Lucifer Morningstar (New Earth) - DC Database - Wikia

Amerikalılar baya tepki gösterdi zaten, dini değerleri hiçe sayıyor..vb gibi. dizinin yayınlanması gecikti hatta ilk bölüm çıktıktan uzun bir süre sonra 2. bölüm yayınlandı ve devam etti :D
Başrol oyuncusu hakkını iyi veriyor ama,etkileyici şekilde de İngiliz İngilizcesi konuşuyor. Kız da fena sayılmaz.

editlemem lazımdı : Mazikeen, Spartaküs'ten hayranlıkla izlediğimiz savaşçı ablamız çok sexy.

Son düzenleme:

Ne yapayım kardeşim ağır işsizim :D @Mehmet Arslaner iyi anlar halimden :asd22:

İşsizlik adama neler yaptırır neler :D

Mesela dün gece GSC üyelerinin GOT evrenindeki karşılığı diye bir başlık açacaktım, son anda titredim ve vazgeçtim. Zaman zaman böyle tuhaflıklar olabiliyor yani işsizliğe vermek lazım :D

Açtıgın konuya bak zamanın en içten dizisiydi biraz mizah komedi olacaktı tabiki bunları yazarken günümüzdeki saçma sapan dizileri sanırım hiç kaçırmıyosundur ? Şuan seyrettigim dizi yok onun yanında evlilik proramları survivor gibi yarısmaları hiç seyretmıyorum sen git bunları eleştir git bunlara dert yan ozaman insanlık nasıldı şimdi ne haldeyiz sen kalmıssın 90 yıllarda örf adet geleneklerimize aykırı dizi bize seyrettiler diyosun çok saçma .

Birde gerçekten merak ediyorum .. ukraynada bile dini bayramlarda İÇKİ İÇME ADETİ YOKTUR YAHU RAMAZAN BAYRAMINDA AİLECEK LİKÖR İÇME ADETİNİ NASIL TÜRETMİŞLER ?
Valla annemler ve onun da annesi anlatirdi eskiden bayramda likor ikram ederdik diye. Belki bölgeden bolgeye degisiyordur ama bu adet vardi 50-60 sene oncesinden.

Diger tespitlere gelince Bizimkiler adi ustunde gundelik ve dogal bir yaşamı anlatiyordu ve anlattigi her sey de yasamin icindendi. Guzel degil diye yasamin icinde olan seyleri yok saymak sacma olurdu ve dizi efsane olamazdi.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alkolik olmamın müsebbibi demek ki ''Bizimkiler'' dizisi imiş. Bilinç altıma işlemişler resmen. Bayramlarda az nane likörü içmedik. Muz likörünü de annemin sakladığı yerden bulur bulur içerdim. Hatta hatırlarım gittiğimiz her yerde de likör ikram edilirdi biz çocukken. Hatta özel likör setleri vardı havalı havalı. Şişeleri küçük, bardakları çok alengirli idi. Demek bir kuşağı alkolle bitirme projesi imiş tüm bunlar. Paralel o dönemden başlamış çalışmaya. An itibarı ile ibret aldım. Akşama bir büyük açayım da durumu salim kafa ile analiz edeyim.

''Sevim koş gencecik çocukları alkolik etmişiz.''

''Vatandaşın alkolüne cart curt yok sayın abim.''

Üst Alt