Üye Görüşü - abd'nin her spor branşında başarılı olması - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üye Görüşü abd'nin her spor branşında başarılı olması

Olay bir nevi de maddiyatta bitiyor. Amerika´da nerdeyse her spor dalini kapsayan, cocuk yastan itibaren, okul ile birlikte yüretebilcegin sporlar var. Potansiyalin varsa, sana bedava okuma ve sevdigin sporu yapma olagini sagliyorlar. Koclarin ögretmenlerin ile irtibat halde oluyor, yeri geliyor kayiriliyorsun. Sonucta dünyanin en zengin ülkesinden bahsediyoruz, adamlarin bazi sehirlerinin ekonomisi Türkiye´den büyük.

Türkiye´de devlet böyle bir olanak sagliyabilse, bence faydalanmak isteyen bir cok aile cikar ortaya. Ancak Ülke´de maddi olarak realist mi, bu tabiki baska konu.

Türkiye bir Spor Ülkesi olmadigi icin, bir spor mentalitesi yok tabi Anne ve Baba´da. Ancak bu maddi olanaklara bagli birsey, ben maddi olanaklari iyi olan ailelerin, cocuklarini hep cesitli sporlara gönderdiklerini görüyorum. Ancak fakir aileler bu riski ne maddi, ne de manevi kolay kolay alamazlar. Ben Türkiye´de yasayamadim, ancak orada haftada 4-5 gün antrenman, bir gün de mac icin ayarabilecegin zamanin var mi ? Hem okul, hemde sporu basarili bir sekilde götürmek, hemde kistli imkanlar ile nerdeyse imkansiz gibi geliyor.

Ekmek cikaran zaten cok az spor var Futbol gibi, iyi yerlere gelemez, ve hic bir diploman yoksa sonun bataklik olma tehliksi var. Yani aileler dogal olarak cocuklarinin ülkede geleceginin okumaktan gectigini düsünüyorlar. Bana göre aileler hedef gösterilecek en son halkadir.
Ben maddi imkanların bu konuda öncelikli bir sebep olduğunu hala düşünmüyorum.Yani Amerikanın bu konudaki başarısını biraz kolaya almak gibi geliyor bana.Ha destekleyici bir sebep olabilir tabi buna zaten itirazım yok,maddiyatın paranın etkisi hiç yoktur demedim zaten ama sadece bununla da açıklanamaz.Ama genel anlamda ana bir sebep değil hele ki bizim ülkemiz için hiç olamaz.Burada yaşamadığınızı belirtmişsiniz zaten,ben bu ülkenin insanını çok iyi tanıyorum.Türkiyede böyle bir olanak sağlansa çok büyük bir değişim olacağına inanmıyorum.Çünkü bu makinedeki en küçük çark bile bozuk.60larda 70lerde 80lerde yaşamış insanlara anlatamazsınız derdinizi bu tarz konularda.Bırakın sporu ben okuduğum bölümü aileme anlatana kadar ikna edene kadar neler çektiğimi kendimden biliyorum.Ailesi yüzünden sporu bırakmış birsürü arkadaşım da var ve bunlar öyle fakir aileler falan değil.Ha evet zengin aileler daha çok gönderebiliyorlar spora çocuklarını evet ama buradan da gerekli verimin alınabilmesi mümkün değil.Çünkü daha önce belirttiğim gibi bizim bu konuda bir altyapımız yok.Yanlış hatırlamıyorsam Mehmet Demirkol söylemişti,çocuğum tenis oynasın istiyorum atıyorum,sabahın köründe okula gidip saat beşte eve dönüyor.Ödeviydi yemeğiydi falan derken gün bitiyor.Okullar spor kulüpleriyle vs. ortaklaşa çalışmalı bu işleri beraber yürütmeliler falan demişti.Anlatmaya çalıştığım şey bu.Türkiyenin parası olsa bile biz kolaycı zihniyetli olduğumuz için bu spor yatırımı hiçbirzaman yapılmayacak zaten.
Evet futbol dışında çok fazla seçenek yok ülkede ve biryere gelemezsen bataklık olma riski büyük.Çünkü yazının başından beri söylemeye çalıştığım gibi bu altyapı ile ilgili.Aileleri buna ikna edecek bir düzen kurulması lazım.Yani aile fakir olsa bile çocuğun aldığı eğitime inanıp onun seçimine saygı duyabilmeli.Aileleri hedef göstermek değil düşündüğüm şey onlar da böyle yetiştirilmişler.Ama bu zihniyetin bozuk olduğu gerçeğini değiştirmiyor,hep bir başkasıyla karşılaştırıp kendini tatmin durumu var,komşunun oğlu mevzuu gibi yani.
Özetle Amerikanın yaptığı işin en saygı duyulası tarafı sistemi ve vizyonu.Para ise ancak bunu destekleyen bir unsur bana kalırsa.En tepeye koymam bu başarının sebepleri arasında.

3a1eec84b7321ac1b06cd17df928963e.jpg

bizim ata sporumuz CENE , cene yapmakta ustumuze kimse yoktur ..

turkler kadar SPOR konusunda beceriksiz bir insan toplulugu yoktur abilerim kardeslerim ..

En büyük etken elindeki ham madde ve bu ham maddeyi işledikten sonra her türlü başarı eninde sonunda gelir.Ham madden de siyah kökenliler gibi daha iri vücutlu ise başarı imkanın daha kolaylaşıyor.Hadi ABDyi geçelim,bugün en çok siyahinin olduğu ülke Fransa ve adamlar hem basketbolda hem futbolda müthiş oyuncular yetiştiriyorlar.

elbetteki tüm sporları lise ve üniversitelere yayması ve sporu sadece oyun olarak görmeleri holigan taraftar,yönetici ve sporcuları olmaması.

amerikanların milliyetçi olmasının da etkisi var. kadın futbolcuların twitlerine bakıyorum onlardan birini bizim futbolcular atsa faşist diye linç ederler.

Bir Beden Egitimi ogretmeni ve bir antrenor olarak bir iki kelime de ben etmek isterim. Konuya girmeden once cok kisa yasadigimi anlatayim. 3 yasindaki oglumun sporcu olmasini istiyorum. Dolayisiyla erken yasta cimnastige vermek istiyorum. Tam tesekkullu cimnastik salonu arastirmaya başladım. Internette gezmedigim site kalmadi. Bir iki tane cimnastik kulubune gittim. Yalandan cimnastik egitimi veriyorlar. Tek minder kullanip ayda 300 lira para iateyen gordum. Ardindan aradim federasyonu. Oğlumu tam tesekkullu bir cimnastik kursuna gondermek istedigimi soyledim. Istanbulda sadece 1 yerde bulundugunu onun da Kartal ilcesinde oldugunu soyledi. Dedim ki koskoca cimnastik Federasyonunun istanbul gibi bir yerde tek bir salonu mu var diyince aldigim cevap maalesef oldu. Konumuza donecek olursak Gelişmiş ulkelerde spor yapan cocugun gelecekle ilgili kaygisi yok. Bizde cocuk spora gittigi zaman hele de basarili bir cocuksa ve turkiye sampiyonalari goruyorsa bu cocuk o surec boyunca derslerinden geri kaliyor. Diger ogretmen arkadaslar da eger muduru tarafindan baski gormuyorsa not konusunda sifir tolerans gosteriyorlar. Bu sene kulubumuzdeki bir arkadasimiz hem okul hem de kulup maclarinda Turkiye sampiyonasina 4 kez gittiler. Bu 4 haftaya yani cocugun derslerden 1 ay suresince uzak kalmasina neden oluyor. 1 ay derslerden geri kalan ve onunde gelecegini etkileyen Teog sinavi olan bir cocugu hayal edin. Ilkokuldan aldigim bir cok sporcunun sinif ogretmenleri cocugun anne babasiyla gorusup spordan almalari konusunda telkinde bulunuyorlar. Yine gectigimiz senelerde bir yuzucu kardeşimle tanistim. Lise 1de Liseler arasi Turkiye 1.si olan bir yetenek. Lise 2de yine Ayni deeece. Lise 3 e geldigi zaman (o zamanlar liseler 3 yil) bir tercih yapmak zorunda birakiliyor. Ya haftanin 6 gunu ciddi vakit ayirip yorucu antrenmanlar yapacak ya da oturup ders calisacak. Herhangi bir devlet guvencesi olmadigi icin cocuk mecburen yuzmeyi birakip derslerine yogunlasip cok onemli bir üniversitenin cok onemli bir bolumunu kazaniyor. Sporu bu kadar seven insanlarsiniz insanlarız. Sizin cocugunuz ayni durumda olsa ne yapardiniz? Bir diger konu sponsorluklar. Ben bir voleybol antrenoruyum. Istanbulun varos sayilabilecek bir okulundan 9 yil suresince istanbul sampiyonluguna kadar bir cok derece yaptik cok sukur. Su ana kadar milli takimlara ve bir cok buyuk kulup takimina da oyuncular kazandirdik. Ilkokuldan aldigimiz cocuklari su anda profesyonel lig olan 3.lige cikartmayi basardik. Tabi 3.lige cikartinca masraflarimiz bir anda artmaya bas edilemez boyutlara varmaya basladi. Hicbir yerden destek alamadik. Belediyemiz bir servisi bile vermeyi bize cok gordu. Ilcemizde bulunan hastaneler ozel kuruluslar bir cok is adamiyla sponsorluk gorusmelerimizin hepsi sonucsuz kaldi. Takimdaki ustun yetenekli oyuncularimiza diger takimlardan para teklif edilince onlara kucuk miktarda paralar vermek zorunda kaldik. Parasal yetersizliklerden dolayi cok basarili olan (fenerbahceyi bile karsilastigi 3 macta da yenebilen) erkek subemizi kapatmak zorunda kaldik. Benim baktigim aci sadece isin gorunen kucucuk kismi. Konussak sabahtan aksama kadar konu bitmez. Hee cozumu cok mu zor. Bence degil. Ama olacaklari soyliyim. Yine bir olimpiyat gunleri gelir. En son bakilir madalya oranlarina. Yerlerde surundugumuz gorulur. Ardindan basbakanimiz cikar ekran karşısına. Bununla ilgili cok buyuk onlemler alinacagi artik Turkiyenin tum sporlarda soz sahibi olacagi soylenir. Toplumun gazi alinir. Sonra aynen devam:)

en önemlisi disiplin tr de biraz şöhret olunca kıçları havada dolanıyolar dünyayı ben yarattım havaları salıveriyolar kendilerini

Üst Alt