Ali Koç: "Sivasspor-Galatasaray maçın sorumlusu tamamen Özgüç Türkalp. Derhal emekli olmalı" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ali Koç: "Sivasspor-Galatasaray maçın sorumlusu tamamen Özgüç Türkalp. Derhal emekli olmalı"

1672404539553.png

@Fenerbahce
Bilgilendirme | Kulübümüz yarın saat 15.00’te son yaşanan gelişmelere dair basın toplantısı düzenleyecektir. Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ali Koç: "Uzun süre sonra hiç istemediğimiz bir konuyla ilgili sizlerle beraberiz. Dikkat edenler olmuştur, son zamanlarda 3 defa, biri 5 Kasım, biri 24 Kasım, biri de 28 Kasım'da olmak üzere MHK ile ilgili bazı söylemlerde bulunmuştum."

Ali Koç: "TFF'nin kronikleşmiş hakem sıkıntısını gidermek için samimi şekilde çalıştığını yeni metotlar getirdiğini, yeni testler getirdiğini, bir dönüşüm olduğunu ancak bu dönüşümün başarılı olması için MHK'nın aynı yolda yürümesi gerektiğini söylemiştim."

Ali Koç: "Ancak Fenerbahçe olarak ciddi şüphelerimiz olduğunu, hoşumuza gitmeyen şeyler olduğunu belirtmiştim. Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar bizi ciddi şekilde rahatsız etmiştir."

Ali Koç: "Özgür Ertem diye bir hakem. Hatay-Giresun maçına yardımcı olarak atanıyor. Sonra öğreniyoruz ki bu hakem hiçbir teste katılmamış. Dolayısıyla bu hakemin maç yönetememesi lazım. MHK, TFF'yi yapay zeka adıyla uyutuyor."

Ali Koç: "Dün geceki maçta bir hakem hatası yüzünden bir takıma dezavantaj, bir takıma avantaj sağlandığı konusu değil. Tüm takımlar için avantaj ve dezavantaj. Düşme potası ve şampiyonluk yarışı konusu..."

Ali Koç: "Geçen hafta açıklama yapmıştık. Trabzonspor-Fenerbahçe maçından önce. Serkan Çimen ile ilgili rahatsızlığımızı dile getirmiştik. Maçın hakem etkisiyle kaybedildiğini söylemiyorum."

Ali Koç: "Zorluk derecesi yüksek bir maça hangi yan hakem atanmamalı diye sorsanız, ilk önce Serkan Çimen adı çıkar. Niye bu yapıldı diyoruz, yapay zeka diyorlar. Yapay zeka ile eskiden alıştığımız triolar bozulmaya başladı. Bu hakemlik bir ekip işi."

Ali Koç: "Zorluk derecesi yüksek maçta Halil Umut Meler'e yardımcı olarak Serkan Çimen'in atanması, Halil Umut Meler'e de haksızlık. Çünkü hakemlik ekip işi."

Ali Koç: "Özgür Ertem diye bir hakem. Hatay-Giresun maçına yardımcı olarak atanıyor. Sonra öğreniyoruz ki bu hakem hiçbir teste katılmamış. Dolayısıyla bu hakemin maç yönetememesi lazım. MHK, TFF'yi yapay zeka adıyla uyutuyor."

Ali Koç: "Yaşar Kemal Uğurlu... Geçen hafta TFF bize sunum yaptı. 41 kriter var. Hakemlerin nasıl atandığını bize belirttiler. 5. kriter şöyle; "hakem-takım ilişkisi" Biz de çok enteresan bulduk bu maddeyi."

Ali Koç: "5. madde "Bir hakem, bir takımın maçına atanmak istemiyor ise o takımın maçına atanmaz." bu şekilde. Sorduk, bir hakem, Alanya'da ihale almış. O yüzden Alanya maçına atanmıyor. Diğer örnek Arda ve Erce Kardeşler."

Ali Koç: "Yaşar Kemal Uğurlu, Adana Demirspor ve Trabzonspor maçlarına atanmak istemediğini belirtmiş. Bize garip geldi. Araştırdık. Yaşar Kemal Uğurlu'nun böyle bir talebi yok veya sisteme bilgi girişi yok. Bu hakem hakkında bu bilgiyi sisteme kendisi değil, başkası giriyor."

Ali Koç: "Geçen hafta Mehmet Büyükekşi'ye sordum. "Biliyor musunuz" dedim. "Biliyoruz" dedi. "Ne yapacaksınız" dedim, "kriteri kaldıracağız" dedi. Sizin "kim, niçin, nasıl başkası hakkında gerçek olmayan bilgiyi sisteme girebiliyor" demeniz lazım."

Ali Koç: "Erkan Zengin diye bir hakem var. Süper Lig'de orta hakem olarak maçı yok. Kayserispor-Galatasaray maçında vahim bir hata yapıyor. Uzun süre maç alamıyor. Ancak bu arkadaşımız FIFA, VAR listesine alınıyor!"

Ali Koç: "Erkan Özdamar. Dünkü maçın hakemi. Öncelikle bir çürük rapor olayı var. Askere gitmesine engel, fiziki bir durum varsa nasıl hakem olabilir? Bununla ilgili bir açıklama yok. Orada bir muamma var. Bu arkadaş sezon başındaki atletik testi geçemiyor."

Ali Koç: "Testi geçememe sebebi sakatlık olarak belirtiliyor. Ama son dönemde Türk hakemlerinin testleri geçememesi o kadar sık rastlanan bir olay ki... Fakat 6. haftada ilk maçını alıyor. 6-8-10 ve 13. haftalarda maç aldıktan FIFA listesine alınıyor."

Ali Koç: "Erkan Özdamar, bu sezon sadece 4 maç yönettikten sonra FIFA listesine alınıyor. Sistemdeki gariplikleri, tuhaflıkları göstermek için anlatıyorum. Dünkü maça daha gelmedim. Dünkü maç resimde büyük bir nokta."

Ali Koç: "Atilla Karaoğlan birkaç gün önce N'Koudou'yu atmıyor... Atmıyor değil, atamıyor! Bunun da söz konusu takımlarla hiçbir alakası yok. Bilinçaltıyla atılmıyor. VAR'a çağrılıyor atamıyor."

Ali Koç: "Burada bir Ali Palabıyık, Yasin Kol etkisi var! Ali Palabıyık, Galatasaray maçında hata yapıyor ve uzun süre maç alamıyor. O hata da tartışılır. Yasin Kol, Alanya-BJK maçında hata yapıyor ve bu sezon 3 maç alıyor."

Ali Koç: "Yasin Kol'un Süper Lig hakemliği devre arasında bitirilecek. Siz bu şekilde bir hakemin hakemliğini bitiriyorsanız, Atilla Karaoğlan'ın yaptığı gibi başka durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü hakemler biliyor ki, Yasin Kol'un hakemliği bitecek."

Ali Koç: "Çünkü hakemler biliyor ki, özgül ağırlığı büyük olan takımların maçlarında hata yapan hakemlere bu kadar ağır cezalar verirseniz, diğer göz önünde olmayan maçlardaki vahim hataları cezalandırmazsanız, eşit davranmazsanız bu bilinçaltı oluşur."

Ali Koç: "VAR ülkemize geldi. Sonuçta bunu kullanan bir insan. Kullananın niyeti kötü olursa, yetersiz olursa teknoloji bir yere kadar fayda sağlar. Yapay zeka, şahsen uygulamayı destekliyorum. Çünkü biz Fenerbahçe olarak MHK başkanının iki dudağının arasında atamaya karşıyız"

Ali Koç: "30 yıllık kronikleşmiş bir hakem sistemini, TFF 3-4 ayda bir anda düzeltemez. Ama bu kadar büyük bir dönüşüm yapmak isteyen TFF'ye şunu söylemek istiyorum; eski, köhnemiş, bu düzenin bu hale gelmesinde ana aktör olan insanlarla bu devrimi yapamazsınız."

Ali Koç: "Siz bunların tekerine çomak sokuyorsunuz. Belki onlar yapay zekanın başarılı olmasını istemiyor. Çünkü onların kıymeti azalacak. İşi bu açıdan da ele almak lazım. Ama yapay zekanın göz göre göre kör göze parmak atamalar ve uygulamalarıyla bir yere gidemeyiz."

Ali Koç: "Siz yapay zekaya 5. kriteri koyarsanız ve bir hakemle ilgili sisteme giriş yapılıyorsa, o hakemin de bundan haberi yoksa ne kadar yapay zekaya inanabiliriz? 46 yan hakem arasında 1 tane varsa o maça atanmayanı, sen listeden çıkarmazsan, yapay zeka nasıl çıkarır?"

Ali Koç: "Dün nizami bir gol iptal edildi. Nedenini bilen yok. Dünkü olayı, Türk futbolunun geleceği için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Daha 15. haftadayız. Bunu düzeltecek vaktimiz hala var. Ders alıp doğru adımları atarsak, bu düzelebilir."

Ali Koç: "Erden Timur, az önce basın toplantısında 'Kıyamet kopartılıyor.' tarzında bir cümle kullandı. Kıyamet kopuyorsa bir sebebi var."

Ali Koç: "Orta hakem faul şüphesiyle VAR'a gitti, ofsayt ile geri döndü. Sivasspor cephesiyle konuştum. Hakem onlara ofsayt demiş. Dünkü maçta yaşananlar olağan şeyler değil."

Ali Koç: "Erden Timur çok yaygara kopartılıyor dedi. Evet kopartılıyor. Ama bu öyle böyle bir olay değil. Size ne oluyor da diyemezsiniz. Çünkü biz de yarışın içindeyiz. Herkesi etkileyen bir olay bu. Kasım ayında 3 defa sıkıntı var dedik. Kıyamet kopuyorsa bir sebebi var"

Ali Koç: "Burada futbol dışında unsurlar var mı diye bakmamız gerekiyor. Yıllar önce Aziz Yıldırım 'ne şikesi, memleket elden gidiyor' demişti. "Ben de benzerini söylemek isyiroum. Ne hakem hatası, memleket meselesi. Seçim arifesindeyiz kaosa sürüklemek istiyor olabilirler"

Ali Koç: "Hakem hataları olacaktır, ama böylesi başka seviyede bir hata. Dolayısıyla ne ceza verilecek, ne radikal kararlar verilecek bekliyoruz. Böyle şuursuzca iddialar yapan kulüp değiliz. İddia yaparsak, arkasında dururuz. Biz tespitte bulunuyoruz şu an."

Ali Koç: "Bizde çanak soru olmaz. Biraz önceki toplantıda neredeyse Galatasaray mağdur oluyordu."

Ali Koç: "Çizgi yanlış çizildi, yanlış çizildiği fark edilince geri dönüş olmadı iddiası var. Böyle bir şey varsa maç iptal edilir. Kural olarak demiyorum, vicdan olarak diyorum."

Ali Koç: "Bizim Göztepe maçımızda bu kadar uzun VAR incelemesi olmuştu. Yaklaşık 4 dakikaydı. Dünkü 5 dakika incelendi. Bugüne kadar hangi VAR incelemesinde hakemin elinde kaleme benzer bir objeyle bir şeyler yaptığını gördük? Dünkü maçta yaşanan olay herhangi bir olay değil"

Ali Koç: "Her derbi öncesi soru işaretleri ve kuşkular olur. Bu seferki, oluş şekli açısından iyi olmadı. İnşallah derbiye hiçbir etki yapmaz."

Ali Koç: "Yabancı hakem konusu defalarca konuşuldu ama TFF, yabancı VAR için yaptığı temaslarda istediği sonucu alamadı. Bu sezon yabancı hakem olmayacak."

Ali Koç: "Erden Timur'un aldığı cezayla alakalı benim ahkam kesmemin bir anlamı yok. Sokak tabiriyle 'Ağlamayana mama yok' diyebiliriz. İlk dönemlerde acemiydik ancak son dönemlerde yoğurt yiyişimiz değişti. Bir gerçek var ki, bağırıyorsun, karşılığını alıyorsun."

Ali Koç: "Erden Timur'un "savaş, ligi bitirmeyiz, olay yerine ilk gelen katil" gibi söylemleri bence şuursuz açıklamalardı. Kadrolu basın mensuplarıyla birlikte koro halinde... Onun üzerine hiçbir yaşanmamış gibi Mehmet Büyükekşi'nin ziyareti yanlış."

Ali Koç: "TFF bize de ziyaret yapacak. Trabzonspor maçından önce geleceklerdi. Biz dedik ki, yanlış anlaşılır. Ocak'ın ilk haftası gelecekler."

Ali Koç: "Bırak VAR hakemliğini, Özgüç Türkalp stat gördüğünde yolunu değiştirmeli. Hakem golü veriyor, Özgüç Türkalp çağırıyor. Kamuoyuna açıklanmasa da VAR konuşması en azından Kulüpler Birliği'ne açıklanmalı."

Ali Koç: "Sivasspor başkanı Mecnun Otyakmaz'a katılıyorum. Özgüç Türkalp bir an önce emekliliğe ayrılsın. Dünkü maçın sorumlusu tamamen o."

Ali Koç: "Bizim Trabzon'da yaşadığımız olaylar var temsilci raporuna girmeyen. Sadece devre arası değil. Bu Özgüç Türkalp derhal sistemden çıkarılmalı. Doğruyu bulun. Akıl akıldan üstündür. Doğrunun ne olduğu apaçık ortada."

Ali Koç: "Bu ligi Covid durduramamış. Erden Timur mu durduracak? Bu seviyede değil ama biz de amatörce işler yaptık zamanında. Ligi bitirtmeyiz açıklaması amatörce bir açıklama."

Ali Koç: "Mehmet Büyükekşi futbolun içinden gelen biri değil. Tüm kurulları kendisi hazırlamamıştır. Ben ona bu kişilerle alakalı gerekli uyarıları yaptım. Biz koskoca 80 milyonluk ülkede inanabileceğimiz, hata yaparsa sağlık olsun diyebileceğimiz bir insan bulamıyoruz."

Ali Koç: "Bizler de sorumluyuz. Türkiye'deki futbol ekonomisinin düşmesi vs. hepimizin çorbada tuzu var. Bu TFF son şans. Zamanında Nihat Özdemir için söylemiştim, çok yanılmıştım. Bu kirli ortamın temizlenmesi için Fenerbahçe olarak üstümüze düşeni yapacağımızı dile getirdik"

Ali Koç: "Erden Timur önemli bir konuya değindi. "Aslında burada yaygara koparılıyor, belki de bugün yapılmış yanlış, belki yarın yapılacak yanlışı kapatmak için" bundan çok şey çıkarabilirsiniz. Biz çok heyecanlanmıştık. Erden Bey'i çok tanımıyorum. Medeni bir ilişkimiz var."

Ali Koç: "İyilik kazansın dedi. Sadece futbolda değil, her yerde iyilik kazansın. İyilik kazanacaksa ilk kazanacak Fenerbahçe'dir."

Ali Koç: "Bu kadar büyütülmesi insanın aklına başka şeyler getiriyor dedi. Herhalde bu konuydu. Bu aslında derbi öncesi gidişatı sağlama almak için..."

Ali Koç: "Erden Bey sadece dünkü gol üzerinden, "bu bize yapılsaydı nasıl davranırdık, Sivas'a helal olsun, olgun davrandılar" deseydi samimi yaklaşım olarak değerlendirirdim. Ama samimiyetiniz sorgulanır. Niye yıllarca konuşulan, en vahim hatalar hep Galatasaray lehine?"

Ali Koç: "Biri de bunu sorar. Ya da bir takımda VAR konuşmaları varken, başka takımda neden yok?"

Ali Koç: "Erden Bey bu olağanüstü bir olay, herkes şaşırdı. Yayınlarda bu analizler yapıldı. Bu Galatasaray ile alakalı bir şey değil, olayla alakalı. Hangi takıma olsa, bu reaksiyon olurdu."

Ali Koç: "Siz bu sektörde yenisiniz. Son 4 seneyi eğer araştırırsanız, kimsenin ses çıkarmadığı zamanlarda birçok konuda hak arayışı içinde bulunduğumuzu görürsünüz"

Ali Koç: "Erden Timur'un basın toplantısına bakın. Hep çanak sorular. Kadrolu muhabirler. Bizim öyle kadrolu muhabirlerimiz yok."

Fener psikolojik olarak kaybetmeye başlamış ben bunu görüyorum açıkçası. Bu sezon başlangıcında ve özellikle son 3-4 maça kadar rahat şampiyon olacaklarını düşünüyorlardı ama 15 maçın sonunda Galatasaray 3 deplasman fazlasına ve daha çok hakem hatasına maruz kalmasına rağmen önde bunu kabullenmekte zorlandıklarını düşünüyorum. Galatasaray'ın hem kadrosu hem oyunu yavaş yavaş oturmaya başladı ve taraftarda takıma sonuna kadar destek oluyor ayrıca Galatasaray yarışın içindeyse işlerinin çok zor olduğunu biliyorlar. Galatasaray'ın bu sezon Giresun ve Kayseri mağlubiyetlerinde verilmeyen penaltıları ve Alanya maçında gördüğü çok haksız bir kırmızı kart kararı var ve bu kararlarla kaybedilmiş 8 puandan bahsediyoruz.

Son düzenleme:
Üst Alt