Alt Yapıdan Oyuncu Böyle Kazanılır - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Alt Yapıdan Oyuncu Böyle Kazanılır

Cevap: Alt Yapıdan Oyuncu Böyle Kazanılır

Yanlız söyle bir sorunumuz daha var. Taraftarlar olarakta bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Sene başında herkes farklı farklı isimlerin alınmasını söylerken kimse bizim alt yapımızdan çıkmış bir Semih var niye boşuna değerinden fazla para verip oyuncu alacağız demedi. Ersan dır, Serdar dır gibi isimlerin alınması için ısrar edip durduk. Emre ismini kimse zikretmedi. Şimdi bile eksik yerler için gençlerin oynatılması için ısrar edeceğimiz yerde yeni isimler peşinde koşturmak istiyoruz. Ben hala bağırıyorum... Mertan' ı oynatsa Fatih hoca en kötü Kazım kadar oynar. Bunun içinde her türlü iddiaya girerim. Bu konuda taraftar olarak baskı yapılmalı.

Ben dedim sene başında ersanın peşinde koşcağımıza ersandan daha iyisi semih var dedim onu kazanalım dedim. galatasaray kendi bünyesinde çok iyi oyuncular bulunduruyor. eğer anadolu takımından transfer yapıcaksak bu bizdekilerden çok daha iyi olmalı. emin olun o sevmediğimiz aydın bile yiğit gökoğlandan kat kat daha iyi futbolcudur.

Aslında ben Semihin bu kadar gelisme gösterecegini hic tahmin etmiyordum,helal olsun aslan parcasına.

Aydında biraz gelisme gösterse ne vardı sanki:D

Rıjkaard o zaman orta sahayı değiştirseydi. BAM la oynadık neredeyse iki sene. BAM ın yerine adam alsaydı alt yapıdan.

Rijkaard bizdeyken muhakkak transfer edilmesini istediği oyuncular olmuştur, Rijkaard geldikten sonra orta sahaya bir tek Elano alındı, onu da adam orta saha top yapabilsin diye geride kullanmak zorunda kaldı, skor yazarları da Elano'nun asist ve gol sayılarına baktı ve böyle 10 numara mı olur yeaa diyip sallayıp durdular.Elano hiç bir maçta tam potansiyeli ile oynamadı, takımda öyle bir kaos vardı ki hiç bir futbolcu tam potansiyeli ile oynamıyordu, daha doğrusu bütün oyuncularımız sahaya çıktıkları andan itibaren maç bitse de gitsek havasındaydılar.Böyle bir ortam mevcutken alt yapıdan kralını çıkar yine de A takımda iş yapamaz.Işık verir ama takımı sürüklemez.. Ne Emre Çolak ne de Semih bu takımı sürüklüyor, ikisi de iyi oyuncular fakat takımda kritik bölge olan orta saha o kadar iyi iki adamdan oluşuyor ki, savunmada da Ujfalusi gibi bir adam olunca gençler için de bu büyük bir şans oluyor..Potansiyelli gençleri anca böyle bir takımın içine monte edebilirsiniz..

Bülent Korkmaz ile kıyaslamak yanlış, dakika 90+1 de Kewell'ı oyuna sokan Bülent Korkmaz'dan genç oyuncu oynatmasını beklemek zaten saçmalık olur..

Sırf geçmişte söylediğin lafları yememek için böyle bir söylemde bulunuyormuşsun havası sezdim. Artık buna eleştirmek için eleştirmek dolaysız olarak takımı sabote etmek adı verilebilir. Bu söylediklerini çok rahat çürütebilirim ama gerek yok, yine bildiğiniz türküyü söyleyeceksiniz.

Of of of. Adem'im büyüksün :tiphat:

Sırf geçmişte söylediğin lafları yememek için böyle bir söylemde bulunuyormuşsun havası sezdim. Artık buna eleştirmek için eleştirmek dolaysız olarak takımı sabote etmek adı verilebilir. Bu söylediklerini çok rahat çürütebilirim ama gerek yok, yine bildiğiniz türküyü söyleyeceksiniz.

Ek olarak burada çoğu kişi Ceyhun ve Hakan Balta yı stopere yazıyordu Semih ten önce.Yahu Hoca veya yardımcıları o çocuklara güvenmese Anıl da olduğu gibi kiralık yollarlardı 1 yıl daha ama bunları bazen görmemek için elimizden geleni yapıyoruz işte bunun adı da "isimlere takıntı" oluyor.

Genc oyuncu kazanmanin en önemli yolu, takimin sisteminin tikir tikir islemesidir. Giren, cikan, oyuncunun önemi azalir, takim halinde sisteme bagli oynarsin. Bu Terim´in ilk döneminde de böyleydi, simdi de yavas yavas oraya dogru gidiyoruz Allahin izniyle. Takim olarak catir catir oynadigimiz zaman, genc oyunculari kazanmak daha da kolaylasir. Semih ve Emre Colak´i kazandigimiz gibi. Sonucta Emre Colak´in icine Messi kacmadi ya, bildigimiz tanidigimiz Emre. Gecen dönem fark yaratmadi da, niye simdi hosumuza gidiyor? Takim olarak cok iyi oynadigimiz ve mac kazandigimiz icin.

Bu sistem böyle islemeye devam ettigi sürece Kazim´in yerine Mertan´i da koysan cok göze batmaz. Cünkü takimin belli bir gücü ve kalite farki var suan itibariyle. Oynarlar. Mertan´i da kazanmis oluruz mesela.

Neyse lafi fazla uzatmayayim. Isin özeti, takimin isleyen sistemidir genc oyuncu kazanmak icin. Bu suanda böyle ve genc oyunculari rahatlatiyor.

Genc oyuncu kazanmanin en önemli yolu, takimin sisteminin tikir tikir islemesidir. Giren, cikan, oyuncunun önemi azalir, takim halinde sisteme bagli oynarsin. Bu Terim´in ilk döneminde de böyleydi, simdi de yavas yavas oraya dogru gidiyoruz Allahin izniyle. Takim olarak catir catir oynadigimiz zaman, genc oyunculari kazanmak daha da kolaylasir. Semih ve Emre Colak´i kazandigimiz gibi. Sonucta Emre Colak´in icine Messi kacmadi ya, bildigimiz tanidigimiz Emre. Gecen dönem fark yaratmadi da, niye simdi hosumuza gidiyor? Takim olarak cok iyi oynadigimiz ve mac kazandigimiz icin.

Bu sistem böyle islemeye devam ettigi sürece Kazim´in yerine Mertan´i da koysan cok göze batmaz. Cünkü takimin belli bir gücü ve kalite farki var suan itibariyle. Oynarlar. Mertan´i da kazanmis oluruz mesela.

Neyse lafi fazla uzatmayayim. Isin özeti, takimin isleyen sistemidir genc oyuncu kazanmak icin. Bu suanda böyle ve genc oyunculari rahatlatiyor.

Aynen önde basıyoruz ve boşluk yakalıyoruz. Bu tip pozisyonlarda Emre gibi fiziği olmayan ama tekniği-oyun görüşü olan bir oyuncu asist, pozisyon yaratma ya da adam eksiltme gibi işler daha rahat yapıyor kaptırsa bile akabinde Melo-Ujfalusi-Balta gibi adamlar rakibi durdurup yine top veriyor Emre'ye, Elmander'e. Bu da özgüven ve daha sağlam top oynamalarını sağlıyor gençlerin. Semih içinde Ujfa-Melo-Muslera gibi faktörler var. Muslera ortalama her şutta top sektirse ve gol yemiş olsaydık Semih'i de eleştiriyor olabilirdik. Ya da yaptığı kademe hatalarında Ujfalusi girmese vs... Melo önde basıp rakibi hataya-alan daraltmaya zorlamasa keza aynı durum.

Kısacası Onur'a katılıyorum. Gençleri kazanmak "hadi çık oyna" diyerek olmaz. Arda bile iyi giden, Hakan-Iliç gibi isimlerin güveni arkasında oalrak bugüne geldi. Takım iyi ise 1-2 genç rahat kazanırsınız. Bizim en az 1 genç daha kazanmamız lazım. Mertan en büyük aday.

Rıjkaard o zaman orta sahayı değiştirseydi. BAM la oynadık neredeyse iki sene. BAM ın yerine adam alsaydı alt yapıdan.

Hiç Rijkaard'a suç atmayın BAM konusunda. Adam ilk 6 maçında bir kez bike böyle bir orta sahayla oynamadı. Bu adamı Adnan Sezgin dahisi zorladı bu adamları oynatmaya, o da liderlik özelliği zayıf bir teknik direktör olduğu için kabul etti.

Semih, Emre, Mertan için özel programlarımız var diye açıklaması var yanlış hatırlamıyorsam. Mertan da geliyor, yakındır.

3 oyuncunun aynı anda ilk 11 de oynayacağını sanmıyorum ben bu biraz fazla idealistlik olur ama yavaş yavaş sonradan oyuna girdikçe Mertan'da o formayı kapacaktır bigün

Yavaş yavaş Mertan'ı da koyabilsek Kazım'ın yerine muhteşem olur.Kazım elbet kesik yiyecek ama.

Hiç Rijkaard'a suç atmayın BAM konusunda. Adam ilk 6 maçında bir kez bike böyle bir orta sahayla oynamadı. Bu adamı Adnan Sezgin dahisi zorladı bu adamları oynatmaya, o da liderlik özelliği zayıf bir teknik direktör olduğu için kabul etti.

Benim bahsettiğim de bu zaten. Sorunu kendin söylemişsin

Rijkaard, total futbol, 4-3-3. Bu lafları duyunca sinirden deliriyorum resmen. Neymiş, elinde BAM üçlüsü varmış. Karşıda Messi vardı da bizim haberimiz yoktu sanki. Kadrosu bizim onda birimiz olmayan takımlar bizden yukarda bitirdi ligi. Ayrıca Rijkaard'a verilen hücumcu kadro hiçbir hocaya nasip olmamıştır. Galatasaray adını sıradanlaştırmaktan başka hiçbir şey yapmadı Rijkaard. Elinde santrafor yokken bile gitti Arda'yı kullandı ilerde. Mehmet Topal yerine, Mustafa Sarp'ı tercih etti hep. Biz o dönemde eleştirdiğimizde ise Rijkaard'ı ölümüne savundular. O dönemdeki Rijkaard'ı savunan adamlar şimdi konuştuğumuzda seslerini çıkaramıyor, hepsi kafalarını kuma gömmüş durumda. En çok sevindiğim nokta da bu. İmparator, 4-4-2'ye dönüp oynattığı futbolla hepsinin sesini kesti.

Hepsini geçtim, konu Galatasaray olunca gerisi teferruattır diyen bir adam hocamız. Rijkaard gibi yeşil dolarlar için gelmedi buraya. Başarısız olacaksak da onunla olalım.

Bence böyle birşey yok, çok mantıksız geliyor zaten bana. Ama unutmayalım Rijkaard'ın elinde orta saha yoktu. Elano-Mehmet-Mustafa-Barış-Ayhan vardı. İkinci sene de orta saha istemesine rağmen Mehmet'i sattılar gittiler Cana'yı aldılar, üstüne bir de Selçuk gibi adam alacaklarına Misimovic'i aldılar.

Öncelikle Rijkaard deyip durmayın cidden, yeter yahu artık adama bok atıldığı. Terim geldi ilk senesinde adama Melo, Selçuk orta sahası verildi, takımdaki bu değişimin en önemli sebeplerinden biri de bu zaten. Yıllardır yeterli olmayan orta saha oyuncuları ile bir şeyler yapmaya çalıştık, kaliteli hücum hattına rağmen başarılı olamadık o yüzden. Servet kangrenini ortadan kaldırınca ve kaliteli orta saha oyuncuları ile oynayınca takım, takım olmaya başladı. Geçen yıl son dönemde oynayan Yekta, Culio bile fark yaratıyordu zaten.

Neyse, o konuyu geçersek Terim'in alt yapıya verdiği önem takdire şayan gibi şuan. Emre fiziğini geliştirince bu farkedildi ve mükafatını aldı, Semih zaten çoktandır hakediyordu o formayı, sadece sakatlık izlerini ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Mertan için de ortam çok uygun aslında ama Kazım'dan formayı alana kadar yeni oyuncu alınacak muhtemelen.

Berkin'i de yavaş yavaş monte etse takıma güzel olacak, Aydın'a da bir an önce yol verilir umarım.

Fatih Terim'in sistemi falan geçtim en büyük artısı ve avantajı Galatasaray için ; kulübünü gönülden sevmesi. O yüzden hemen her teknik direktörden bu yönüyle ayrılır. Galatasaray için sabahlayan ve takımı şu an için tekrar dirilten bir hocaya güvenim,saygım ve sevgim sonsuz. Sanıyor musunuz bu kadroyla başka bir teknik direktör gelse yine aynı şekilde verim alacak ? Motivasyon, sevgi ve güven ortamını bu takıma aşılayan, yabancı futbolcuların bile 40 yıllık Galatasaraylı gibi takıma bağlayan adamdır. Fatih Terim potansiyel bir liderdir. Ve bu özellikleri ile Rijkaard veya bizim diğer kötü dönem teknik direktörlerimizden kesin çizgilerle ayrılır.

Rezil Adnan Polat yönetiminde de Rijkaard'a tamamen yükleyemiyorum tüm başarısızlığı.O kadar başıboşluk vardı ki...Fakat sorun sadece bu değildi...Şu soruyu soralım : Şu anda Rijkaard'ın bu kadroyla başımızda olması bize artı olarak mı yansır,acaba kaç kişi şu an Rijkaard'ı takımın başında görmek ister?

Sanki Rijkaard´in kadrosunda BAM´dan haric oyuncu yoktu.

Arda orta sahada oynayabilirdi mesela.

Topal

Elano-Arda

Keita-Baros-Kewell

Jo

Gio

Caner (Sol bekde kötü olsada,sol acikda türkiye standarladina göre iyi bi oyuncu)

Mehmet su an Valenciada oyniyor,ama Rijkaard Topali Sarpgin yedegi yapti.

Ardayi zaaten hepimiz biliyoruz,ama Forvet yedegimiz Ardaydi,Baros yokken.

Keita,Kewell,Gio,Jo ve Canerde vardi.

Ilk yarida ikinci baharini yasayan bi Nonda vardi.

Sanki adamin elinde BAM´dan haric oyuncu yoktu.Serveti Karabük macina almadi,Servet miziklamya baslarken hemen yine kadroya aldi.Terim olsa Servetin GS´kariyeri orda bitmisdir.Hadi Terimi gectim,orda dogru dürüst bi antrenör olsaydi bile Servetin kariyeri bitmisdi.

Ama adam Sampiyonlar Ligini kazandi,haklisiniz.:coffee:

fatih hoca oynatacağı zamanı biliyor semihi isteseydi zan servet ujfa var diye yazın başka takımada gönderebilirdi geleceği gördü zamanı geldi oynattı zaman meselesi hocadan iyi bilemeyiz bunu

Üst Alt