Alt Yapıdan Oyuncu İstiyoruz! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Alt Yapıdan Oyuncu İstiyoruz!

U21 Takımı
17 Futbolcu

U19 Takımı 24 Futbolcu

U17 Takımı 20 Futbolcu

U16 Takımı 21 Futbolcu

U15 Takımı 20 Futbolcu

U14 Takımı 24 Futbolcu

U13 Takımı 27 Futbolcu

U12 Takımı 21 Futbolcu

U11 Takımı 16 Futbolcu

U10 Takımı 14 Futbolcu

U9 Takımı 13 Futbolcu​

*Toplam 217 Futbolcu ve Galatasaray isim kullanan, yüzlerce futbol okulunu da buna ekleyelim..

Trezeguet, Shaqiri, Wilshere , Muğdat , Balotelli , Joel Campel gibi geniş bir transfer listemiz var ama diğer taraftan uefanın bize uyguladığı mali yaptırımlar söz konusu..

Bu başlığı yönetime, teknik ekibe bir tepki ve bizlere de uyanış olması için açıyorum.. Çok mu zor alt yapıdan bir kaç oyuncuyu kadroya almak.. Hiç mi yetenekli oyuncu yok şu alt yapılarda?

Linkleri eklerken hızlı bir göz gezdirdim oyunculara, hepsi ay parçası ama zengin çocuğu olduğu da bir o kadar belli.. Takımın alt yapısı sosyetik çocuklarının, etkinlik alanı olmakta öteye gidememiş.

Alt yapıdan oyuncu çıkarıp, düzenli olarak kadroda görene kadar bu konuyu gündeme getireceğim.. Konuyu açmamda bana itme gücü sağlayan, * @Selim Aydemir 'e saygılar..

2009/2010 sezonunda 31 kişilik kadromuzda, Uğur Uçar, Aydin Yilmaz, Semih Kaya, Sabri Sarioğlu, Arda Turan, Murat Akça, Erhan Şentürk, Mehmet Güven, Orkun Uşak gibi 9 adet alt yapı oyuncumuz bulunuyordu..

Bu oyuncuların hepsi süper yetenek değildi belki ama SIFIR fayda sağladı da diyebilir miyiz ?

Günümüz Türkiye'sini üretmiyoruz diye eleştirip, Takımın bu durumuna susuyorsak nerde bizim Galatasaray sevgimiz..

Hep mi tüketeceğiz?

Türkiye'de futbol lüks haline gelmiş. Her şeyi tam olan, zengin ve gelecek endişesi olmayan bir ailenin çocuğunun boş zamanlarında oynadığı bir oyun... Her anne baba çocuğunu ilk önce okutup, üniversiteye gönderip iyi, sağlam bir iş bulma, devlete kapak atma gibi vesaire çaba içerisinde futbol oynadığı zaman tembel, kafası çalışmayan çocuk rolüne giriyor futbol oynayan çocuklar. Hele ki maddi yokluklar içerisindeki bir ailenin çocuğunun futbol oynaması dahi düşünülemez. Sonra diyoruz yok efendim istanbul'un bir ilçesi kadar nüfusu olmayan İzlanda gibi bir ülke neden Türkiye'yi 3-0 yeniyor, yok neden Almanya'da yaşayan 3-5 milyon Türk'ten bir sürü iyi oyuncu çıkarken, 80 milyonluk Türkiye'den oyuncu çıkmıyor diye. Kültür, yaşam tarzı, çevresel etmenler gibi bir sürü neden var.

Trabzon, Bursa ve Altınordu kulupleri Abdulkadir, Yusuf, Ertugrul, Furkan, Cengiz, Barış gibi oyuncuları Turk futboluna kazandırırken biz de neden oyuncu yetişmiyor, buna bakmalıyız.

bunun için zaman ve emek lazım. hangimiz bu sabrı gösteriyor. fatih terim 2 maç üst üste kaybetse alt yapıdan oyuncularla 2 senedir maç kazanamıyormuş muamelesi görür. başlarlar bağırmaya arsen wenger arsen wenger diye.

çok uzaklara değil yakın tarihimize bakalım:

-----------muslera------------
eboue-semih-ujfalusi-h.balta(riera)

kazım-melo-selçuk-emre çolak(engin)

baroş(necati)-elmander

bu şampiyon kadroda 20 yaşında 2 as oyuncumuz vardı ki o sezon arda gitmeseydi alt yapıdan 3 oyuncumuz olacaktı. şimdi gelelim sadede. Bu işi sadece terim mi yapabiliyor. terim olmadan neden alt yapı veya yerli oyuncularımızdan verim alamıyoruz? bu camianın bu ülkenin sorunu nedir?

Trabzon, Bursa ve Altınordu kulupleri Abdulkadir, Yusuf, Ertugrul, Furkan, Cengiz, Barış gibi oyuncuları Turk futboluna kazandırırken biz de neden oyuncu yetişmiyor, buna bakmalıyız.
Adamlar başarıya endeksli değil ki her sezon şampiyonluk mücadelesi vermiyorlar bu şekilde oyuncularda süre bulmuş oluyor.İstesek de istemesek de bizde bu olayın olması anca TR kupasında mümkün.

bizim futbol kültürümüzde hazıra alışmışlık var malesef yoksa almanya 3 milyon türk var kaç tane türk kökenli oyuncu orda oynuyor öyle veya böyle bizde 90 milyona yaklaştık gittikçe geriliyoruz bahanelerde yeterli seviye değil vb sebeblerden sen zaten bu oyuncuyu oynatmasan nasıl iyi bir seviyeye getireceksin bu şuna benziyor üniversitede mezunu olmuşsun artık iş hayatına başlaman gerekiyor ama bi bakıyorsun ki bütün firmalar tecrübeli en az 2 yılını doldurmuş insanlar alıyorlar sen de diyorsun ki ya ben işe başlamadan nasıl tecrübeli olucam nasıl seviyemi yükselticem vb

Altyapıdan oyuncu çıkarmak için rahat bir alan olması lazım sadece biz değil Bjk,FB'de çıkaramıyor.Neden? Şampiyonluğa oynuyor bu takımlar.
Altınordu,Bursa, ve son senelerde Trabzon rahat oldukları için deneyebiliyorlar bu tarz işleri.

3. Ligde bile sırıtacak topçular sırf altyapıda oynuyorlar diye oynatmak doğru olmaz. Belki iyi topçular da vardır ama 99%ı yetersiz ve rotasyonda bile iş yapamazlar.

Trabzon ve Bursa bu ulkede Lig sampiyonlukları kazanmış, 4. ve 5. buyuk kulupler.. Oyle alt sıra takımlarından örnek vermedim..

Bir laf vardır; Adam olacak çocuk diye başlar, bilirsin. Biz de yıldız futbolcu olacak potansiyelde futbolcu yetişmiyor maalesef.. Bunun nedenlerine girmeyeceğim..

Evet biz hersene sampiyonluga oynayan bir takımız. Başımızda da Fatih Hoca var.. Kabiliyetli, potansiyelli bir oyuncu olsa ona formayı verir diye düşünüyorum. Tıpkı 17 yaşında Emre B . na verdiği gibi..

Hani 2000 doğumlular efsaneydi bizim. Şu an ligde oynayabilecek yaşa geldiler alalım ordan 3 5 tanesini kadroya bir tanesi tutsa kardır

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstemenin ötesinde Şampiyonlar Ligi Kontenjanı için zorunluluk ayrıca FFP anlaşmamız için de gereklilik...Niye altyapıdakiler yerli değil mi? İlla Selçükler gibi ahlaksız mı olmak önşart yerli olmanın :)

imparator halleder sıkıntı yapmayın.

önümüzdeki 2-3 sezon fatih hoca kalmaya devam ederse 28 kişilik kadroda en az 7-8 futbolcu alt yapıdan olacaktır.

Eskiden fm'lerde, alt yapımızda iki üç wonderkid olurdu. 2018 de durum nasıl diye baktım bir tane var :) FM 2018’deki En İyi Türk Wonderkid’ler

Atalay Babacan (17), Galatasaray
U17 Milli Takımımızın bir başka yıldızı Atalay da oyunun parlak cevherlerinden. AMC, MC pozisyonlarında oynayan oyuncunun teknik özellikleri çok iyi yapılmış. Ancak fizik ve savunma özelliklerinin gelişmeye ihtiyacı var. Onu da başarırsanız şahane bir ofansif orta saha elde etmiş olursunuz.

Altyapıdan çıkan oyuncunun kiralık verilip tecrübe kazanması sürecini daha efektif hale getirebilecek bi önerim var. Yasal mıdır bilemiyorum, değilse bilen biri düzeltirse sevinirim.

Şimdi her dönem kadroda düşünmediğimiz ama maaşı sağlam oyuncularımız oluyor çok şükür. Anadolu takımına fazla bize az oyuncular oluyor bunlar da çoğunlukla. Eren, Ahmet, Tolga, belki Koray.

Eren için masaya oturdun diyelim. De ki Celil'i de al. Celil'i oynattığın maçın sezondaki maç sayına oranına göre Eren'in maaşını da ben ödeyeyim.
Normalde Eren'i oynatmak istiyor ama Celil'i oynatmak için bi motivasyonu yok o takımın. Ama Eren'in maaşı yüksek olduğu için Celil'i oynatmak isteyebilir. Otomatik olarak genç oyuncu lig tecrübesi kazanacak.

Maddi olarak Eren'i göndermiş gibi olmuyoruz tabii ki ama yüksek potansiyelli genç oyuncumuza 1 yıl lig tecrübesi kazandırmış oluruz. Orta vadede kârlı bile olabilir sanki.

Kulağa nasıl geliyor?

Üst Alt