# Anthony Annan - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

# Anthony Annan

Cevap: # Anthony Annan

Taraftar isimli bir oyuncudan cok, isimsizliginden medyanin elestiri yagmuruna tutacagi nispeten genc ve takima yararli olucak, piyasaya bomba gibi dusup topunun agzina lafi tikiycak oyuncular istiyo. Chiek Tiote veya Anthony Annan bunlardan biri olabilirdi, ama dunya kupasindan evvel. Belki hala da gec degildir bilemem.

Rosenborg'un geçmiş satışlarını ve oyuncunun DK vitrinini gozonun alırsak, Annan'da tuketici rantı kalmamıştır. Annan'ı Rosenborg 1.750'e almış, şimdiki tahmini fiyatı 5m euro. Annan'ın capı zaten buraya kadar bence. 5m euroyu gecebilecek oyuncu degil.

Bir kademe daha gidemez yani. Yani 5m euroya B(Porto vb) ya da C+(G.Saray, Olimpiyakos) sınıfı bir takıma gecse dahi ancak orada oynayabilir. Daha ust sınıf takımlara gecemez. b-c sınıf takımlarda 5m euroyu geçmez.

Annan artık kesfedilmemiş genç yetenek sınıfından cıkmıstır, geç kalınmıştır.

Rosenborg'un geçmiş satışlarını ve oyuncunun DK vitrinini gozonun alırsak, Annan'da tuketici rantı kalmamıştır. Annan'ı Rosenborg 1.750'e almış, şimdiki tahmini fiyatı 5m euro. Annan'ın capı zaten buraya kadar bence. 5m euroyu gecebilecek oyuncu degil.

Bir kademe daha gidemez yani. Yani 5m euroya B(Porto vb) ya da C+(G.Saray, Olimpiyakos) sınıfı bir takıma gecse dahi ancak orada oynayabilir. Daha ust sınıf takımlara gecemez. b-c sınıf takımlarda 5m euroyu geçmez.

Annan artık kesfedilmemiş genç yetenek sınıfından cıkmıstır, geç kalınmıştır.

kesin gitti mi manuya?

Mete, birkaç fikrimi paylaşmak istiyorum. Oncelikle Tiote, Annan'dan daha kaliteli bir oyuncu. Yani ikisini birebir aynı kefeye sokmazdım. ozellikleri farklı farkındayım. Annan ilk Norveç ligine geldiginde Lillst'de hucuma donuk bile oynamış. Ama toplamda yine de yuksek bir potansiyel barındırdıgnı dusunmuyorum. Daha once de yazdıgım gibi en fazla G.Saray oyuncusu olur, Benfica O.Lyon sınıfında en iyi ihtimal rotasyon oyuncusu olursa iyidir.

Diger bir nokta, Norveç ligi her ne kadar İsveç ve Finlandiya liginin cok onunde olsa da ozellikle son yıllarda guc kaybettiği aşikar. Alanzinho'nun o ligin en degerli oyuncusunu seçildigini dusunursek, keza M.Sapara'yı da göz önüne alalım. Dk'daki perfomansı ile Rosenborg'taki performans farkının sebebi bence Norveç liginin durumu.

Sonuç itibarıyla hersey; fayda/maliyet oranı ile oyuncu stiliyle takımın ihtiyaçlarının ne kadar ortuştugune bağlı. Fiyat/performans/yaş kriterleri acısından makul duruyor (3.7m euro deniliyor) İleride pek kar edemesek de zarar etmeyecegimiz kesin. Peki 4-3-3 ya da 4-2-3-1'e ve Cana ile Misi'ye ne kadar uyar sorusu kalıyor. Skibbe donemi kadrosundan Ayhan-Barış yerine Cana-Annan olacaktır, kalite artışı var ama işlev olarak hemen hemen aynı geliyor bana. Annan TSL'de ne kadar sorumluluk alıp, oyun içinde agırlıgını hissettirebilir kuskularım var.

Lorik Cana simdiye kadar sergiledigi futbol ile bence Turkiye birinci liginde oynayacak futbolcu degil. Zira orta sahanin en gerisine baska bir transfer yapamayacagimiz kritelini goz onune aldigimizda Annan'in transferine sicak bakmam soz konusu bile olamaz.

----Cana

----------Tiote

Chiek Tiote Annan'dan daha iyi top yapabilen bir oyuncu. Olasi bir sakatlikta orta sahanin en gerisinde bizi sorunsuz idare edebilicek meziyetlerede sahip.

Suan icin Annan mi Tiote mi desen, Tiote derim. Fakat Cana transferinden evvel kafamda;

------Annan/Rolfes

-------------Tiote/Vidal

Ibricic------'li dinamik bir orta saha vardi.

Oynadığı lig ve Türkiye ligi arasındaki farklar, fiziki yapısı, ki bu bazen oynadığı maçlarda belli oluyordu dezavantaj olarak, geniş bir alanı kontrol edememesi, ofansa çok fazla destek vermemesi, Cana'nın da ofansa fazla destek vermediğini düşünürsek çok kısır bir orta saha, iyi bir şekilde oyunu açamaması ve oyunu çok iyi kuramaması bir Ernst kadar bir Emre kadar, attığı kısa paslar iyi iken uzun paslarının çok iyi olmaması ki kısa pasları genelde yana ve geriye oluyor bir baskı anında, takımın şu anda Emre tarzında bir oyuncuya ihtiyacı olması Cana'nın yanına, İngiltere, Almanya liglerinden scoutların takip etmesi, bazılarının uzun süre takip etmelerine karşın almaması ki bunda da en önemli sebeplerinin fiziği olması ki bizim Türkiye liginde de çok fazla fiziki mücadelenin olması, topla çok iyi olmaması yani topu sürmesi, saklaması vs. vs. özelliklerinin bizim daha doğrusu benim istediğim seviyede gelişmemiş olması ki bizim Cana'nın yanında daha çok böyle bir oyuncuya ihtiyaç duyulması vs. vs.

Yani gerçekten Cana ve Annan ikilisi saçma olur. Cana gelmese hadi neyse ki orda da gene problem olurdu Türkiye liginde tutunup-tutunamayacağı ki Cana ve Annan orta saha merkezi gerçekten üretken olamaz ve oyunu çok iyi kuramaz.

Cana'ya daha defansif, Annan'a biraz daha iki yönlü rol verilemez yani Ernst tarzı oynama rolünü tam yapamaz Aurelio-Ernst ve Cana-Annan gibi düşünüp bu tarz roller verildiğinde.

Benim izlediğim maçlardaki edindiğim izlenimler ve arkadaşlarımın da söyledikleri şeyler. Yani biraz da oyuncuya bakışla alakalı. Ben Cana'nın yanında Annan'ın çok saçma olacağını düşünüyorum ve bir Ernst tarzı Emre tarzı oynayamaz, benim edindiğim izlenimler bu yönde. Kötü bir oyuncu mu değil, Mustafa ve Barış'tan daha iyidir daha dengelidir :), orta sahamız bundan iyi olur, fakat tam olarak istediğimiz birisi mi ve bizim şu anki orta saha ihtiyacını kapatacak birisi mi bence hayır. Cana olmasa belki derdim ki gene bu sefer de işte iki ligin arasındaki farklar, tutunup-tutunamayacağı Türkiye liginde problem olurdu. Annan tercihi yerine farklı bir tercihle daha iyi bir orta sahaya sahip oluruz.

Cumhur ve Musa ile biraz ilgilenilsin daha iyi olurlar. Lütfen yanlış anlama ve üstüne alınma arkadaşım ama bukadarda idaalıyım.

Ligimize uygun olmayan bir futbolcu

Selen, Anthony Annanın an itibari ile transferinin gereksiz olacagını ben Lorik Cana transfer edildiginden beri söylüyorum. Yani o kadar yazı yazmana gerek yoktu. Yerine hem rakibe basan, hemde ayagı top yapan bir oyuncu lazım. Bu baslık taa gecen sezon acıldı.

Yanlız bu adam hakkında yazdıgın özellikler kesinlikle yanlıs. Sana birileri yanlıs mı anlattıbu adamı, yoksa bir kac kötü macına mı denk geldin bilemiycem ama dediklerin bu oyuncu ile alakasız. Sırf boy dezavantajı var diye bu adam olmaz demek de cok komik ve sacma. Mustafa Sarp gibi cüsseli topcuların sahadaki mücadelelerinide görüyoruz. Bilhassa bücürlerden kurulu takımlar genelde cok basarılı olmustur; Okan, Emre, Suat, Hagi, kücük Hakan, Arif veya Villa, Xavi, Iniesta, Messi, Alves, Gio gibi.

Alp, üstüme alınmam. Herkez aynı oyuncuyu begenicek diye bir kaide yok. Bende Messi'yi izlerken zevk almıyorum sonucta. Fakat verdigin iki oyuncu örnegi Annan ile alakasız özelliklere sahip. Annan orta alanda tam bir dinamodur. Rakibe cabuk basar ve top kapar, ikinci topları süpürür rakibe bırakmaz. Cumhur ise geriden cok iyi top cıkaran bir oyuncu, fakat rakip kovalama huyu yok. Yani tek hamlede o topu kaptı kaptı. Bana sorarsan Lorik Cana'nın yanında suan ki oyunculara nazaran cok daha etkili olabilicek meziyetlere ve özelliklere sahip. Hagi'nin Cumhuru tuttugunuda biliyorum, duyuyorum.

Bu adamın nesini beğeniyorsunuz? 10 metrede oynayan adam Kwadwo Asamoah bundan 10 kat daha iyi futbolcudur.

Üst Alt