Antidepresantlar - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Antidepresantlar

Cevap: Antidepresantlar

Herhangi bir psikiyatrik sorunların var mı reis? Yoksa hiç yaklaşma bence... Mesela bir dönem ben de depresyondan ötürü kullandım; gerçekten yan etkileri insanları bildiğin süründürüyor. 1-2 ay içinde yan etkiler ortadan kalkarsa ilacın dozajını arttırarak içmeye başlayacaksın. Yine 1-2 hafta-ay arası yan etkilerle boğuşacak, sonra da tamamen alışmış olacaksın. En az 6 ay kullanman gerekiyor, yoksa hiçbir tesirini fark edemezsin.

Tabi benim depresyon biraz takıntıyla biraz da anksiyetik problemler ile bağlantılı olduğu için bir kaç ilacı birlikte kullanmak durumunda kaldım. Gerçi kullanmadığım dönemlerde bildiğin fiziksel sıkıntılar çekiyordum, o yüzden kullanmak daha cazip geliyordu bana...

Hmmm. Son zamanlarda bunları kullanan insan sayısı etrafımda giderek arttı. Ben de herhalde günümüz dünyasında bu ilaçları kullanmak normal sayılıyor zannederek sordum. Mesela bir arkadaşım vardı, 2-3 mg kullanıyordu günde, hep farklı ilaçlar. Xanax getirmiş İstanbuldan, Kıbrıs'ta 4 gün kalacak, tam 8 tane getirmiş. Fazla getirirsem içerim biliyorum, o nedenle bi sabah bi akşam olmak üzere 8 tane getirdim dedi. Ver bir tane bana dedim vermedi. Gerçi orada anlamıştım bunun sıkıntılı bir olay olduğunu ama. Neyse Allah'a şükür psikolojik sıkıntılarım yok. Herşey normal. Dedim ya işte herkes kullanınca normal zannettim:) Zaten 6 ay boyunca her gün ilaç içmem imkansız. Çünkü ilaç içmekten nefret ederim :)

Teşekkürler Adem'cim ;)

asil problem ilaclarin etkisine inanmaman olabilir. mesela bazi insanlar placebo aldiklari halde, kendilerini olaganüstü iyi hissediyorlar. pozitif düsünmeye calis...quantum quantum :asd:

Moderatör tarafında düzenlendi:

şuan Türkiyede her 2 kişiden birinin depresyon ve anksiyete bozukluğu gruplarından herhangi bir hastalığının var olduğunu düşünürsek(araştırmalar böyle diyor) anti-depresan kullanımı yaygınlaşmıştır.

senin dediğin gibi anti-depresanlar sadece seratonin geri alımını inhibe ederek etki etmezler. Sanırım senin kullandığın anti-depresan türü Seratonin geri alımını bloke ediyordur.

anti depresanlar yaklaşık 10 gruba ayrılır.Hepsi direkt veya indirekt yolla beyinde noradrenalin,dopamin ve/veya seratoninin etkilerini potansiyelize ederler.

Sen kullandığında oluşan yan etkiler kısa dönemde %10 hastada görülür,normaldir.1 veya 2 haftalık yarım doz kullanım sonrası yan etkiler yok olur.

ilaçlar uygulanır uygulanmaz nörotransmitter geri alınması bloke olur,anksiyolitik etki gösterirler.Ancak antidepresan etki 2-4 haftada etki gösterir 6-12 ayda tam etkiyi sağlar.(senin kısa dönemde iyileşme görememe sebebin)

eğer yan etkiler görülüyorsa ilacın dozunu azaltman veya molekülü değiştirmen uygun olur.

Not: psikolog arkadaştan ziyade psikiyatrist veya herhangi bir aile hekimine muayene olman daha uygundur.

Kullanmayın arkadaşlarım kullanmayın...

Bu ilaçlar size durduk yere mutluluk hissi vermez.. sizin problemlerinizi ne teorik ne de pratik olarak çözmenize yardımcı olur...

İnsana en güzel ilaç GÜLMEKTİR... Huzurdur...

[video=youtube;UGTeNwt1BMY]https://www.youtube.com/watch?v=UGTeNwt1BMY[/video]

Tum depresyondakilere gelsin bu sarki :)

antideprasanla felan hiç uğraşmayın verdiğiniz paraya yazıktır yani tıpta da kullanılan barbitüratları size şiddetle tavsiye derim dostlar deneyin ve keyfine varın yastığa başınızı koyduğunuzda minimum 60-70 saat arasında gözlerinizi açabilirsiniz veyahut hiçde açamayabilirsiniz ama ilk dediğim olursa hayli dinlendirir sizi yani mesala cuma akşamı işten gelip uyuyorsunuz ve p.tesi sabahı uyanıyorsunuz ne güzel dimi :)

antideprasanla felan hiç uğraşmayın verdiğiniz paraya yazıktır yani tıpta da kullanılan barbitüratları size şiddetle tavsiye derim dostlar deneyin ve keyfine varın yastığa başınızı koyduğunuzda minimum 60-70 saat arasında gözlerinizi açabilirsiniz veyahut hiçde açamayabilirsiniz ama ilk dediğim olursa hayli dinlendirir sizi yani mesala cuma akşamı işten gelip uyuyorsunuz ve p.tesi sabahı uyanıyorsunuz ne güzel dimi :)

Ürik asitten ölme riskini arttıran sebeplerden biri de budur herhalde... Adam tuvalete gitmeden 2 gün nasıl yaşayacak? :)

hmhmm. peki bisey sorcam mental olarak etki ettimi sana gercekten ?

Mental olarak fazla etki yaptigini düsünmüyorum. Sadece kendini biraz daha iyi hissediyorsun, daha iyi uyuyabiliyorsun, biraz rahatliyorsun.... o kadar. Ama kafandaki sorulari cözmüyor. Bu sorulara cevap bulamadiktan sonra kendini kötü hissetmeye devam ediyorsun. Sorulara ve sorunlara cevap ve cözüm üretmek gerekiyor. Ondan sonra da uygulamak. Bunlari basardiktan sonra kendini gercek anlamda iyi hissediyorsun ve kafana her seyi takmamayi da ögreniyorsun. Fazla da her seyi düsünmüyorsun vs.

beklentiler hep oluyor. hele hastaligin basinda normal bu beklentiler. kafanda hep ayni sorular dolasiyorsa onlari halletmeye bak.

Moderatör tarafında düzenlendi:

-Hiçbirşeyden tat alamama,eskiden yaptığın şeyleri yapmak istememe(Örneğin yarınki maç için heyecan duymuyorum gibi)

-2 haftadır süren mutsuzluk çökkünlük hissi

Eğer bunlardan biri yoksa ilacı boşuna kullanıyorsundur zaten.Bu ilaçlar vitamin hapı değil,ilaçlara başlama dozları var daha sonra etkin doza yükseltmek için psikiyatrist ayarlayacak.En son bu etkin dozda tedavi yaklaşık 1 sene devam edicek şikayetler yoksa 1 sene sonra ilaç yavaş yavaş kesilecek.Heleki kendime kötü hissettiğimde arada bir alıyorum demek serotonin reseptörlerine yapacağın en büyük ihanet olur. SSRI harici bir antidepresanı bir yerden edinip kendin kullanıyorsan ölüm dahil her türlü riskin var. Büyük ihtimalle ilaç yanlış kullanımı yüzünden ve yan etkilerden şu anda zarar görüyorsun ilaçtan fiziksel ve ziihinsel olarak.En azından bir aile hekimi bile durumunu sorgulayıp doğru birşekilde tedavini ayarlayabilir.

Renkdas bosver bu kafandaki sorulari ve bu ilaclari.

Hicbirsey icin kendini paralamana degmez.

Hersey olacagina varir.

Yiyecegimiz bir lokma ekmek.

Onun icin hic birseyi dert etme, sen iyi olmaya calis ve kendine zararli seylerden uzak dur yeter.

Üst Alt