Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ? - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ?

Cevap: Arda En Çok Hangi Mevkide Verimli Olur ?

Kardes Sarp iyi, kötü demiyorum ama bir Topal yada bir Tobi gibi savunma yapamiyor.

Bir alan savunmasini becerelim hele kim gelse oraya siritmaz, Ayhan'i da koyarsin Guven'i de.. O ondeki ikili topu ayaginda tutabilsin, su yukarida dediklerimizi gerceklestirebilsin takim. Bence tabi.. gerisi zamana kalmis.

Bir alan savunmasini becerelim hele kim gelse oraya siritmaz, Ayhan'i da koyarsin Guven'i de.. O ondeki ikili topu ayaginda tutabilsin, su yukarida dediklerimizi gerceklestirebilsin takim. Bence tabi.. gerisi zamana kalmis.

Takim halinde savunma en önemlisi tabiiki ama o ön liberonunda ayri bir önemi var diye düsünüyorum. Ön liberon ne kadar saglam olursa o kadar güzel oynarsin.

Ben Hagi´den sonra Arda´dan daha etkili bir 10 numara seyretmemistim.

Iyiki ortaya gecmis...Böyle kalsin

Takim halinde savunma en önemlisi tabiiki ama o ön liberonunda ayri bir önemi var diye düsünüyorum. Ön liberon ne kadar saglam olursa o kadar güzel oynarsin.

haklisin arkadas, hatta fiziksel ustunluk de bir bakima onemli orada diger bolgelere gore, bu yuzden Sarp'i tercih edebilir diye dusunuyorum Tobi'nin ustun mental seviyesine ragmen. Cunku toplarin aninda yere indirilmesi ve ilerideki ikiliye aktarilarak oyun merkezinin kurulmasi gerek defansin ileri cikip alan daraltabilmesi icin.

Bu yuzden oradan indirilen top ilerideki ikiliye aktarilinca, ve bu bolgede de yani liberonun onunde Arda ve Elano oynarsa topun hemen kontrol altina alinip yapilan ucgenlerle defansin yerlesebilmesine daha cok olanak taniyacagina inaniyorum ben. Eger mesela iki libero olursa top on tarafa rahat indirilemez ve indirilse bile orada kurulmasi muhtemel ucgenlerin cok daha genis olmasi nedeni ile tekrar onlibero'nun bolgesine sisirilebilir.

Top havadan geliyorsa oraya Sarp veya Topal, yerden geliyorsa Tobi veya Topal gibi gozukuyor simdilik. Ama bence onlerinde top hakimiyeti ve oyun sezgileri ustun olan iki oyuncunun oynamasi sart oyun mentalitesi olarak.

Eğer yanlış anlamıyorsam genel kanı şu;

- Elano ve Arda topu tutabilirlerse

- Savunma forvetten başlarsa

- Takım savunması oturursa

- Defans dörtlüsü ve ileri üclü ileri geri çalışırsa

bu ikili "ortada" beraber oynarlar. Tabi bunlar çok güzel düşünceler, inşallah her maçta aksamadan

böyle oynayalım. Ama futbol bu, evdeki hesap çarşıya uymaz herzaman malum. Kimse bu şartlardan

1 veya 2 si gerçekleşmezse ne olur ondan bahsetmemiş.

Her ne olursa olsun hala Rijkaard'ın herkesin favori tertibi Arda, Elano, Keita, Kewell, Baroş 5'lisini

bir arada oynatmayacağını düşünüyorum. Orta alana 2 asker oyuncu koymadan çıkmaz, koyarsa da,

ya Keita ya Kewell oynayamaz, dolayısıyla ya Arda sola kayacaktır ya Elano sağa. Önümüzde ki haftalarda

üstüste maçlarımız var, bekleyelim görelim.

bu ikili "ortada" beraber oynarlar. Tabi bunlar çok güzel düşünceler, inşallah her maçta aksamadan

böyle oynayalım. Ama futbol bu, evdeki hesap çarşıya uymaz herzaman malum. Kimse bu şartlardan

Her ne olursa olsun hala Rijkaard'ın herkesin favori tertibi Arda, Elano, Keita, Kewell, Baroş 5'lisini

bir arada oynatmayacağını düşünüyorum. Orta alana 2 asker oyuncu koymadan çıkmaz, koyarsa da,

ya Keita ya Kewell oynayamaz, dolayısıyla ya Arda sola kayacaktır ya Elano sağa. Önümüzde ki haftalarda

Bak iki asker iyi güzel ama neden topa daha fazla sahip çıkmayı denemiyoruz?Elano ve Arda takımın pas koordinasyonunu inanılmaz arttıracak.Bu da takımın oluşan zamanda boyunun kısalması demek.Defansif olarak bu yönden iyi.Ayrıca iki tane ön libero koyup defansı sağlama almak yerine,hazır yeni sisteme geçmişken orta alanda alan savunmasını geliştiririz.Öğlen Fener-Chelsea maçını izledim.Orta alanda Ballack-Makalele-Lampard oynuyor.Ballack ve Lampard rakip çalım atmaya kalkmadıkça temas yapmıyorlar.Ama öyle etkili bir alan savunması yapıyorlarki rakip uzun top kullanmak zorunda kalıyor.Bizde bu savunmayı geliştirip aynı zamanda daha etkili top kullanma imkanı varken neden pas yüzdemizi düşürelim?

zaten biz de oynanmasi amaclanan futbolun bu oldugundan bahsettik, aninda oynanacak futboldan degil, FCB'da o kalitedeki oyuncularla bile bunu oturtabilmek 20 kusur hafta surdu, kimsenin dusundugunu sanmiyorum aninda oynariz diye. Ama kadro yapisi ve yapilan transferler, oyun ici taktik degisiklikleri, FR'in gecmisi sebebi ile amaclananin bu oldugu goruluyor cok acik, hatta FCB'daki doneminden bunu daha hizli oturtmaya calistigi da.

Bak iki asker iyi güzel ama neden topa daha fazla sahip çıkmayı denemiyoruz?Elano ve Arda takımın pas koordinasyonunu inanılmaz arttıracak.Bu da takımın oluşan zamanda boyunun kısalması demek.Defansif olarak bu yönden iyi.Ayrıca iki tane ön libero koyup defansı sağlama almak yerine,hazır yeni sisteme geçmişken orta alanda alan savunmasını geliştiririz.Öğlen Fener-Chelsea maçını izledim.Orta alanda Ballack-Makalele-Lampard oynuyor.Ballack ve Lampard rakip çalım atmaya kalkmadıkça temas yapmıyorlar.Ama öyle etkili bir alan savunması yapıyorlarki rakip uzun top kullanmak zorunda kalıyor.Bizde bu savunmayı geliştirip aynı zamanda daha etkili top kullanma imkanı varken neden pas yüzdemizi düşürelim?

Arda ve Elano'ya 50 küsür maçlık maratonda "alın orta saha size emanet,

ileri geri körük gibi çalışın, ne top kaybedin, kaybedersenizde hemen pressle

topu alıp oyun kurun" demek çok büyük haksızlık olurda ondan.

Arda ve Elano'ya 50 küsür maçlık maratonda "alın orta saha size emanet,

ileri geri körük gibi çalışın, ne top kaybedin, kaybedersenizde hemen pressle

topu alıp oyun kurun" demek çok büyük haksızlık olurda ondan.

Abi hep onları oynatacak değiliz ya?Alırsak Sezer'i de koyarız.PAFtan Emre'yi koyarız.Mustafa ve Ayhan'da oynar.Ama iki ön liberotopun bizde daha az kalmasının yanında rakibin hücum presi durumunda takımın boyunun uzaması demek.

Tabi tabi, benim de söylemek istediğim de o zaten, Rijkaard işini çok iyi biliyor,

rotasyonu lig + avrupayı beraber götürecek gibi ayarlayacağı söylemiştim zaten.

Belirtmeye çalıştığım ilk onbirimizde herzaman bütün yıldız futbolcularımızı görmeyi

beklemeyelim. Unutmayalım gençler kulübede tecrübe kazanmıyor.

Tabi tabi, benim de söylemek istediğim de o zaten, Rijkaard işini çok iyi biliyor,

rotasyonu lig + avrupayı beraber götürecek gibi ayarlayacağı söylemiştim zaten.

Belirtmeye çalıştığım ilk onbirimizde herzaman bütün yıldız futbolcularımızı görmeyi

beklemeyelim. Unutmayalım gençler kulübede tecrübe kazanmıyor.

Yok abi bende zaten rotasyonu kullanmasını isterim ama asıl ilk 11de;Elano ve Arda'nın birlikte İç pozisyonunda oynamasından yanayım.

ofansif orta sahada çok verimli sol kanatta çok verimli.belki sağda bu kadar verimli olmayabilir ama yine golünü asislerini ordada yapar.

Orta alana 2 asker oyuncu koymadan çıkmaz, koyarsa da,

Abi, ben Ardayi solda oynatacagini düsünmüyorum.

Cünki ortada gayet güzel verim aliyor Ardadan.

Gerci 10u nereye koyarsan koy oynar ama benim sahsi fikrim Ardayi

ortadan almayacagi yönünde.

Ben de -çoğu maçta- ortaya iki tane ön libero tipinde oyuncu koyacağını düşünüyorum. Bir tanesi nispeten çakılı oynar, misal Sarp veya Topal. Diğeri de orta saha-hücum arasında gidip gelir, Ayhan gibi.

Geriye 1 boşluk kalıyor orta sahada, oraya da Elano'yu koyacağını, Arda'yı da kanatlara kaydıracağını düşünüyorum.

Ama şu da var; Rijkaard, bizim bildiğimiz hocalardan değil. Hazır olmayanı oynatmıyor, formda, iyi durumda olanı oynatıyor. Bu yüzden kadronun sık sık değişmesini bekleyebiliriz.

Üst Alt