Asgari Ücret 2825 Lira Oldu! - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Bir çaycının işletmeye maliyeti 4.5 bin lira filan oldu herhalde.

Hak etmiyor demiyorum, helal olsun. Ama götürüsü getirisinden fazla.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. Kendileri ekonomiyi havaya uçurdu, şimdi rüzgarında herkes savruluyor. Maalesef herkes hakettiği şekilde yönetiliyor işte.

Bu sene gelen zam doların artışıyla ilişkili daha çok üstüne kar marjları düştüğünden ve üretim zorlaştığından o da eklendi yani direkt ilişki yok.

Asgari ücret artmamalı değil brüt asgari ücret çok artmamalı ki bu da doğru. Ülkede iş kurmak zaten büyük risk haline geldi, maliyetlerin karşılanabilmesi için son ürüne gelen her zam 1se 2 olacak.

Bunu anlamayıp insanlara duyarsız, vicdansız diyebilmen daha büyük bir ayıp.

Peki bunun cezasını niye çalışan çeksin? Adam geçinemiyor.

Brüt artmamalı diyorsun tabiki doğru. O konuda herkes aynı düşüncede ama bu hesabı yapmak devletin işi; devlet cebinden kısacak. Ben çalışanın cebine girene bakarım. Bu zamlarla adamlar geçinemez. Geçinemiyor.

Bekarım geçenlerde markete gittim 450 tl ödedim. Sadece markete. Market dışında da 200 tl gitti. Temel ihtiyaçlar hariç. Asgari ücretli, evli ve çocuklu ve de kiracı olduğumu düşün.

Sırf bize maliyeti ayda ekstra 6-7 bin lira olacak bunun. Nesi iyi? İster istemez zam yapmak zorunda kalacak insanlar. Üzerine ham maddelere gelecek zam vs eklendiğinde sen düşün.

Ben de gülüyorum şu an :D

Ben de deminden beri bunun bedelini niye çalışan ödesin diyorum! Keramettin de belirtti bu kadar zamlar ve ekstra üretim maliyetlerinin sebebi dolar artışından. Çalışanın suçu ne! Adamın maaşı eridi gitti. O adama "zam gelir kusura bakma 200 tl zam yeter" mi diyeceksin?

Ben de deminden beri bunun bedelini niye çalışan ödesin diyorum! Keramettin de belirtti bu kadar zamlar ve ekstra üretim maliyetlerinin sebebi dolar artışından. Çalışanın suçu ne! Adamın maaşı eridi gitti. O adama "zam gelir kusura bakma 200 tl zam yeter" mi diyeceksin?
Tamam ama iş çıkmaza giriyor orada işte.

İşletmeci kazanamıyor, asgari ücretli geçinemiyor. Asgari ücrete zam yapsan işletmeci zaten kazanamadığından dolayı zam yapmak zorunda kalacak. Ya da ham maddeye gelen zamlar yüzünden de fiyat arttıracak.

Ben ekonomiden gram anlamam ama zam yapsan farklı dert yapmasan farklı dert. Ücretine 500 lira zam alan adam 500 lirasını bu sebeple gelecek zamlara gömecek belki.

Asgari ücretin bu kadar konuşulması bile başlı başına bir skandal. Asgari ücret normal şartlarda en vasıfsız işcilere ödenmesi zorunlu olan ücrettir. Ülkemizde ise çalışanların en az %50'si asgari ücret alıyor. Asgari ücret olağan ücret olduğu sürece ülke ekonomisi gelişmez. Yıllık kazanç 5 bin dolar bile değil. Asgari ücreti artırmak yerine asgari ücretle çalışan yüzdesini düşürmek lazım.

POCO F2 Pro cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Üst Alt