Avrupa'da Mariano'nun Muadili Olabilecek Sol Bekler (Opta)


Galatasaray, sağ bek sorununu Mariano ile çözdü. Peki ya sol bek?

Takımın yakın tarihinin en çok eleştirilere maruz kalan isimlerinden Sabri Sarıoğlu Göztepe’de ikinci baharını yaşaya dursun, Galatasaray da Mariano’yla nihayet sağ bek sorununu çözmüş gözüküyor. Sol bek sıkıntısı, Sabri gibi uzun yıllar tek bir ismin tekelinde olmadığı için henüz şaka malzemesi haline gelmemiş olsa da Galatasaray’ın kış transfer dönemindeki öncelikli transfer hedefi burası.

mariano-sabri-opta_1xj8qqyd62txn1hdvd5xj8agxh.jpg


Bunların yanı sıra Mariano her 4.1 topla buluşmasında bir top kaybederken Sabri ise her 3.4 topla buluşmasında bir top kaybı yaptı.

Mariano'yu öne çıkaran sayılar

Galatasaray'ın hücum organizasyonlarının büyük bölümünde yer alan Mariano, bu sezon Süper Lig'de en fazla şut pası atan savunma oyuncusu (24). Rakip sol kanat oyuncularına rahat vermeyen Mariano aynı zamanda bu sezon Süper Lig'de rakip ceza sahasında en fazla topla buluşan üçüncü bek (21).

Hık demiş burnundan düşmüş! Galatasaray taraftarı ve camiası sağ bekinden bu kadar mutluyken neden Mariano gibi bir de sol bekleri olmasın? Mariano’yu ligin en dikkat çeken beklerinden biri yapan sayılarını Opta kapsamındaki diğer bazı önde gelen liglerde arattığımızda karşımıza çıkan sol bekleri listeledik:

opta-list_1vv0ih3wl7v6l120et0r07a1nt.jpg


Bu isimler arasında en fazla öne çıkanlar Jetro Willems, Dmitri Kombarov ve Alejandro Grimaldo.

JETRO WILLEMS | Einreacht Frankfurt: Jetro Willems, üçlü savunma oynayan Frankfurt'ta sol kanadın sahibi. Willems, takımının Bundesliga'da en fazla şut pası atan (30), isabetli orta yapan (38), sahipsiz top kazanan (68) ve asist yapan (2) savunmacısı.

DMITRI KOMBAROV | Spartak Moskova: Rusya milli takımının da formasını giyen Dmitri Kombarov, Spartak Moskova'nın bu sezon Rusya Premier Lig'de en fazla şut pası atan (26), orta yapan (56) ve asist yapan (2) savunma oyuncusu.

ALEJANDRO GRIMALDO | Benfica:Bu sezon Portekiz Premier Lig'i domine eden savunmacı Telles diyebiliriz ancak oyun anlayışı olarak Mariano'nun benzeri bir sol bek arayışında sonuçlar Grimaldo'yu işaret ediyor. Alejandro Grimaldo takımı Benfica'nın bu sezon ligde en fazla şut pası atan (17), ikili mücadele kazanan (63), isabetli orta yapan (13), sahipsiz top kazanan (71) ve asist yapan (3) savunmacısı.

Sayılarla transfer yapılır mı?

Bir oyuncunun sadece istatistiklerine bakarak transferini gündeme getirmek sağlıklı bir yöntem değil. Bu ancak bir başlangıç noktası olabilir. Halihazırda, sayılarıyla ön plana çıkan bu isimler zaten hiç bilinmeyen isimler değil. Ancak bugün büyük kulüplerin bile transfer araştırmalarına bu şekilde başladığını da unutmamak lazım. Aksi takdirde bugün Kante’yi Premier Lig'de izliyor olmazdık.

Kaynak:OPTA ANALİZ | Ömer Gürgen
Avrupa'da Mariano'nun muadili olabilecek sol bekler | Goal.com


 
Jetro treni kaçtı. Fuat'ın dediği gibi yazın kaçırmayacaktık o herifi. Şimdi hayvan gibi fiyat çekerler. Şu Kombarov mudur nedir, eğer gerçekten iyiyse onu belki makul bi fiyata alabiliriz...
 
2 bekinde birbirinin kopyası olması mantıklı bir şey değil. Ben olsam birini defansif ve dinamik diğeri ofansif pasör bek seçerdim.
 
Yüksek profil biri şart. Mariano daha çok tekniği yüksek ama çok sık bindirme yapıp ortalığı karıştıran biri değil. Diğer tarafa Sabri gibi süratli ama daha zeki ve isabetli orta verkaç vs de yapabilecek atletik biri bulunursa hucüm çeşitliliği artar


GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 
Üst Alt