Barış Manço'dan Bir Bilmece | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Barış Manço'dan Bir Bilmece

5 şair 1 abide

2 abide 1 sultan

5 sultan 1 düşünür

2 düşünür ise 1 mimar

Biraz daha ip ucu verirsek

5 Akif 1 Saat Kulesi

2 Kule 1 Fatih

5 Fatih 1 Mevlana

2 Mevlana 1 Sinan

Bu ne anlama gelir ?

Cevap: Barış Manço'dan Bir Bilmece

Bu şarkıyı ilk olarak kasette dinlemiştim bundan yaklaşık 12-13 yıl önce. Ama pek bir anlam verememiştim. Ne demek istiyor acaba diye. Hatta ne saçma şarkı yazmış dediğim bile olmuştu. Ama sonrasında klibiyle birlikte dinledim şarkıyı ve ne kadar derin anlamlar içerdiğini o zaman anladım. Şarkı 1989 yılına ait. Pek fazla bilinen bir Barış Manço şarkısı değildir. Ama pek çok Barış Manço eserinde olduğu gibi derin anlamı vardır. Şarkıyı duymayan yada klibi izlmeyenler izlemeli bence. Barış Manço menfaat ilişkilerini taa 1989'da görmüş ve şarkısına ustalıkla yansıtmıştır. Bugünün ilişkilerinde ne kadar doğru bir noktaya parmak bastığını net bir şekilde anlayabiliyoruz.

YouTube - BARIŞ MANÇO-ANAHTAR-TRT-CLİP

Cevap: Barış Manço'dan Bir Bilmece

Özledik be abi.

pafuk' Alıntı:
burada geçen bilmeceyi andıran sözler aslen şarkının klibi izlenildiğinde anlaşılır. şöyle ki; "beş şair bir abide" denilen kısımda kast edilen, şair mehmet akif'in resminin bulunduğu (tedavüle 1983 yılında çıkarılan) 100 liralık banknottur , buna göre de izmir saat kulesnin resminin bulunduğu 500liralık banknota (tedavüle çıkış tarihi 1983) ulaşmış oluruz. "iki abide bir sultan" kısnında kast edilen üstünde fatih sultan mehmet'in resminin bulunduğu 1000liralık banknotlar (tedavüle çıkış tarihi 1986) . "beş sultan bir düşür" bölümünde mevlanın reminin bulunduğu 5000liralık banknotlar kast edilir (tedavüle çıkarıldığı tarih 1981 ). "iki düşünür ise bir mimar" da ise kast edilen üstünde mimar sinan portresinin bulunduğu 10000liralık banknotlardır(tedavüle çıkarıldığı tarih 1984).

Anahtar(para) her kapıyı açar mı.?

Üst Alt