Bebeğe Yabancı İsim - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bebeğe Yabancı İsim

Çocuğunuza yabancı bir isim koyarmısınız?

• Evet

Kullanılan: 21 32.3%
  • Hayir

Kullanılan: 44 67.7%

• Kullanılan toplam oy
    65
İsteyen istediği ismi koyar kime ne ki?!

Çocuğunun geleceğini düşünüp koyarsa daha iyi tabi. Satılmış, Maşallah, Döndü gibi isimler pek hoş karşılanmıyor malum.

Mesela mehmet türk; muhammed araptır. Türkçesini kullanıyoruz mehmet. Vaynaklar magomed der bunun gibi çok yerelleştirme var.
Mehmet Türk Muhammed Arap'tır demek çok doğru değil. Mehmet ve Muhammed Arapça yazılışı aynı olan iki kelime. Anadolu halkının dili dönmemiş, Muhammed ismini söylerken değiştirmiş o kadar.

Muhammed->Mehemmed->Mehmed->Mehmet

Hatta Pir Sultan Abdal'ın oğlunun adı Mehemmed' di sanırım.

Mehmet Türk Muhammed Arap'tır demek çok doğru değil. Mehmet ve Muhammed Arapça yazılışı aynı olan iki kelime. Anadolu halkının dili dönmemiş, Muhammed ismini söylerken değiştirmiş o kadar.

Muhammed->Mehemmed->Mehmed->Mehmet

Hatta Pir Sultan Abdal'ın oğlunun adı Mehemmed' di sanırım.
Dediğimi ikrar ettin inkar etmedin ki üstat türkçeleştirilmiş formu örnek olarak vaynak da verdim. Dil dönmediğinden değil hürmetten

Herkes kendi kulturune gore isim koyabilir ama benim ilgimi ceken kurtler kendi cocuklarina isim koyarken kurtce olsun diye bir dertleri olmuyor genelde. Ben kurt olsam kurtce isim koyardim.

Arap dahil kendi çocuğuma yabancı isim koymam, ama tabi illa Oğuz, Kaan, Almila vs olacak diye bir şey yok Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra dilimize girmiş adlar da konabilir.

Tabi burada tamamen şahsi tercihimi belirtiyorum yabancı isim koyanı da sorgulamam, kimsenin de sorgulama gibi bir hakkı yok zira '' yabancı '' kavramı kişiden kişiye değişir.

Arkadaşımın adı David idi. Çocuğa "deyvid" dediğimizde kızıyordu. Benim adım David deyip duruyordu. Aklıma geldi seninle paylaşayım dedim.

Arkadaşımın adı David idi. Çocuğa "deyvid" dediğimizde kızıyordu. Benim adım David deyip duruyordu. Aklıma geldi seninle paylaşayım dedim.
Benimde David diye Gürcü bir arkadaşım vardı kendisini ülkesinde ziyaret ettiğimde kendi yaptığı kırmızı şarabı ikram etmişti müthiş bir şeydi, rengi hafif kahverengiye çalıyordu ama tadı olağanüstüydü bu da böyle bir anımdır, sen david dediğin için paylaşmasam olmazdı.

Arap dahil kendi çocuğuma yabancı isim koymam, ama tabi illa Oğuz, Kaan, Almila vs olacak diye bir şey yok Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra dilimize girmiş adlar da konabilir.

Tabi burada tamamen şahsi tercihimi belirtiyorum yabancı isim koyanı da sorgulamam, kimsenin de sorgulama gibi bir hakkı yok zira '' yabancı '' kavramı kişiden kişiye değişir.
Tarıktan Ziyaya oradan Kemalden Namıka Mustafada İbrahime İsmailden Cemile isim kalmaz üstat :( Hepsi Arapça...

Üst Alt