Üye Görüşü - Beşiktaş Maçındaki Ofsayt Pozisyonu - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üye Görüşü Beşiktaş Maçındaki Ofsayt Pozisyonu

Pozisyon Gol Olsa Ofsayt Nedeniyle İptal Edilir Miydi Edilmez Miydi ?

• Gol Verilirdi

Kullanılan: 32 91.4%
  • İptal Edilirdi

Kullanılan: 3 8.6%

• Kullanılan toplam oy
    35
Nasil ofsayt yav, dogrudan ghezzal hedef atilan pas ile. Ozaman antalyanin fenere iptal edilen golüde sorgulamayacan.
Anlamak istemiyorsun ki ya da yazdıklarımı okumuyorsun.

En baştan beri kural belli diyorum Antalya maçında ofsayt vermişler kuralı açıklamışlar aktif alanda engelliyorsa ofsayt geçen sezon fener maçında verdiler neden bizim Antalya maçında vermediler diye üstüne basa basa söylüyorum.

Sen gidip "Ghezzal hedef o zaman Antalya maçındaki golü sorgulama diyorsun" ben oradaki golle ilgili bir yorum yapmış mıyım ?.

Bugün gol olsa kural kitapçığına göre ofsayt olacaktı olması gerekiyordu ama bu hakemler Antalya maçımızdaki 1-0'dan 1-1'e gelen gol gibi aynı şekilde gol verebilirlerdi diyorum.

Şimdi anlamışsındır.

İyi yakalamışsın rtaş. Kesin golü verirlerdi zaten o tarz bir iptali bir daha görürsek yine Fb aleyhine atılan golde görürüz başka maçta da görmeyiz

Köhn cenkte uzak pozisyona top birde cenke dogru gitmiyor dogrudan ghezzal hedef. Ofsayt olamaz, antalya macinda pozisyonuna da benziyor. Neyse yav. Sonucta gol mol olmadi iyiki.
İyi de topun Cenk'e gitmesi gerekmiyor ki. Hedef (Ghezzal) avantaj sağlamış oluyor ofsayttaki Cenk sayesinde işte. Fb maçındaki ofsaytı ben kuraldan ziyade çok çok uzakta ve bariz bir engel olmadığı için yanlış bulmuştum. Burda o çarpışma olmasa Ghezzal belki topu dürtüp açıyı ayarlamaya fırsat bulamayacak. Saniyelik bir olay, yoruma açık bana kalırsa. Fb maçındaki ofsayt verildiyse bu zaten kesin ofsayt.

Anlamak istemiyorsun ki

En baştan beri kural belli diyorum Antalya maçında ofsayt vermişler kuralı açıklamışlar aktif alanda engelliyorsa ofsayt geçen sezon fener maçında verdiler bizim Antalya maçında vermediler diye üstüne basa basa söylüyorum.

Bugün gol olsa kural kitapçığına göre ofsayt olacaktı ama bu hakemler Antalya maçımızdaki pozisyona gol verdikleri gibi verebilir diyorum.

Şimdi anlamışsındır.
Ben sana diyordum ki uyduruk penalti kural kitapcigina göre bile. O pozisyon ne orada ne bugünkü maca göre aktiv alana gireez. Haydar arkadas cok iyi özetlemis durumu.

İyi de topun Cenk'e gitmesi gerekmiyor ki. Hedef (Ghezzal) avantaj sağlamış oluyor ofsayttaki Cenk sayesinde işte. Fb maçındaki ofsaytı ben kuraldan ziyade çok çok uzakta ve bariz bir engel olmadığı için yanlış bulmuştum. Burda o çarpışma olmasa Ghezzal belki topu dürtüp açıyı ayarlamaya fırsat bulamayacak. Saniyelik bir olay, yoruma açık bana kalırsa. Fb maçındaki ofsayt verildiyse bu zaten kesin ofsayt.
Burada da pozisyon uzak. Khöne jet taksan yetisemez. Ikiside aktif alana düsmez.

Cenk gerçekten Köhn'ü engelliyorsa geçen Antalya-FB maçındaki yorumu yaparsanız kesinlikle ofsayt. Ancak bence ikisi de ofsayt değil.

Bence böyle pozisyonlarda ofsayttaki oyuncunun engellediği veya mücadeleye girdiği oyuncunun o ilk topa (yani ayaktan çıkma anında atılan pasa/ortaya) hedefine ulaşmadan veya ulaşma anında erişebilecek pozisyonda olması lazım. Yani Köhn'ün Ghezzal'a atılan pası kesebilme veya Ghezzal'ın o topu rahat alabilmesini engelleme potansiyeli olması lazım. Ghezzal topu rahatça kontrol ettikten sonra belki yetişebilecek olması önemli olmamalı. Geçen sene bazı hakemler işte orada engellenen FBli oyuncu solda topu alan Antalyalı oyuncunun pozisyonun devamında yapabileceği ortayı kapatabilirdi falan gibi saçma yorumlar yapmıştı. Bence pası alan oyuncu topu aldıktan sonra olabilecekler o ilk ofsayt anıyla ilgisiz şeyler. A oyuncusu B oyuncusuna pas atıyor, C oyuncusu o pası asla kesemeyecek, topa müdahale edemeyecek bir yerdeki oyuncuyu engelliyor diye aktif alanda sayılmamalı. Top B oyuncusuna ulaştıktan sonra olabilecekler de değerlendirme dışı kalmalı çünkü top A'dan B'ye geldiği zaman ofsayt tartışması zaten biter.

Ha Cenk olmasa Köhn o pasa yetişebilirdi, Ghezzal'dan önce topa dokunabilirdi veya en azından Ghezzal'la top için aynı anda mücadeleye girebilirdi diyorsak o zaman ofsayt olmalı...
Haklı olduğunuz yerler var ama benim katılmadığım konu futbolda 2 metrenin bile önemi var engellendiğin an ister istemez hem hız hem de mesafede geri kalıyorsun adam şut çekerken 1 adım önde olmakla 1 adım geride kalmak arasında bile ciddi fark var.

Sadece pas atılan oyuncuya yetişme üzerinden bakmamak lazım kademeye girme ya da şut açısını engellemeside var. Futbolda yarım metre bile bazen hayati önem taşıyor.

Burada da pozisyon uzak. Khöne jet taksan yetisemez. Ikiside aktif alana düsmez.
Mesela neden Ghezzal'e yetişme çabası olsun ki sadece rakibin üzerine koşarak mı pozisyonu engelleyebiliyorsun.

Açısını kapatmaya gitse yetmiyor mu illa üzerine mi koşması lazım. Orada kaybettiği 1 saniye ile 1 metre mesafe kat edemez mi rakibin şut açısını kapatamaz mı eğer 1 metre hareket edemez diyorsan haklısın eğer ediyorsa haksızsın.

Son düzenleme:
Cok iyi özetlemisin rengo, aynen öyle.

Akıl onu gerektirir. Aksi durumda zaten her yer aktif alan olmuş gibi oluyor. Diyelim taaa sağ kanataki ofsayt olmayan adama atılan bir pas var. Sol kanatta da rakibiyle (rakibin sağ beki olsun) mücadeleye girerek engelleyen ve ofsaytta olan (ama ters kanatta olduğu için o pasla alakası olmayan) bir başka hücum oyuncusu var. Top sağ kanattaki ofsayt olmayan oyuncuya sorunsuz geldikten sonra olabilecekleri dikkate alırsan belki taa ters kanattaki sağ bek sonra yapılabilecek ortayı kesecekti ama ofsayttaki oyuncunun engellemesi sebebiyle pozisyon almakta gecikti bile diyebilirsin. Anlaşılsın diye ekstrem örnek veriyorum ama yani sonuçta pozisyonun devamında her oyuncu önemli olabilir, en ters kanattaki bile pozisyonun devamında önemli bir müdahale yapabilir, bilemezsin... O zaman da en alakasız yerde bile rakibiyle mücadeleye giren her oyuncu aktif alanda sayılmalı yorumu yapılabilir...

Burada aktif alan kriteri A'dan B'ye atılan pası/ortaya (devamına değil) müdahale edebilecek durumdaki oyuncuları engellemek olmalı...

Aslında kuralın ruhu da onu söylüyor. Mesela bariz ofsayttasın, kale önünde beleşte bekliyorsun hatta, ama top net şekilde sana değil geriden çıkan takım arkadaşına atılıyor ama o senin önüne yuvarlıyor ve sen en baştan beri beklediğin yerde topu kaleye yuvarlıyorsun, ofsayt olmuyorsun. Çünkü önemli olan top A'dan B'ye atılırken aktif alanda olmaman, pozisyonun devamında aktifleşebilecek yerde olman mühim değil. Aynı şekilde engellemelerde de engellenen defans oyuncusunun (ve dolayısıyla onu engelleyen ofsayttakinin) top A'dan B'ye giderken aktif (yani topa müdahale edebilecek) bir alanda olması lazım, sonradan aktifleşebilecek alanda olması yetmemesi lazım.

Mesela neden Ghezzal'e yetişme çabası olsun ki sadece rakibin üzerine koşarak mı pozisyonu engelleyebiliyorsun.

Açısını kapatmaya gitse yetmiyor mu üzerine mi koşması lazım. Orada kaybettiği 1 saniye ile 1 metre mesafe kat edebilir rakibin şut açısını kapatamaz mı eğer 1 metre hareket edemez diyorsan haklısın eğer ediyorsa haksızsın.
Rakibine uzak bidaha bi bak pozisyona istersen. O an müdahale edemez. O yüzdende ofsayt degil. Birde topun nere gittigide önemli. Neyse ya senin görüsün öyle olabilir.

Rakibine uzak bidaha bi bak pozisyona istersen. O an müdahale edemez. O yüzdende ofsayt degil. Birde topun nere gittigide önemli. Neyse ya senin görüsün öyle olabilir.
Pas atıldığı an Köhn dönüp Cenk'e çarptı düştü Ghezzal topu getirdi Cenk bomboş kaleye gol attı o zaman yine ofsayt değil diyorsun.

Haklı olduğunuz yerler var ama benim katılmadığım konu futbolda 2 metrenin bile önemi var engellendiğin an ister istemez hem hız hem de mesafede geri kalıyorsun adam şut çekerken 1 adım önde olmakla 1 adım geride kalmak arasında bile ciddi fark var.

Sadece pas atılan oyuncuya yetişme üzerinden bakmamak lazım kademeye girme ya da şut açısını engellemeside var. Futbolda yarım metre bile bazen hayati önem taşıyor.

İşte diyorum ki ben de SONRADAN OLABİLECEKLER KRİTER KABUL EDİLMEMELİ. Sonradan olabileceklere girersen o pozisyonda elli tane şey olabilir. Söylediğim her şey geçen seneki Antalya-FB maçı için de geçerli ama o maçtaki oyuncuların isimlerini şu an hatırlamadığım için sadece Cenk-Köhn-Ghezzal isimleriyle konuşacağım. Çünkü geçen sene Antalya-FB maçında da aynı şeyleri savunmuştum. Evet Köhn Ghezzal topu kontrol ettikten sonra daha çabuk gelebilir, bu da sonradan olabilecekleri etkileyebilir ama burada sorumuz Muçi'nin Ghezzal'a attığı pas sırasında Cenk'in ofsaytta olması. Ofsayt anını o pas için belirliyorsak konumuz sadece o pas sürecinin tamamlanmasından ibaret olmalı. O pas sırasında Cenk aktif alanda mı değil mi di mi konumuz? Cenk neden aktif alanda sayılır? Yani Cenk ters tarafta Kaan'ın koşmasını engelliyor olsaydı yine aktif alanda diyecek miydik? Demeyecektik. Halbuki Kaan belki Cenk onu engellemese sonradan Ghezzal'ın atacağı şutu çizgiden çıkaracak kişi de olabilirdi.. Sen nasıl Köhn belki sonra şutu engellerdi diyorsun ya, belki Kaan da aynı şutu çizgiden çıkarırdı. Bilemeyiz. O zaman neye göre Cenk aktif alanda demek lazım? Öncelikle ikili mücadeleye girdiği, engellediği adamın da "o pas sırasında" aktif alanda olması lazım. Köhn o pas sırasında aktif alanda sayılırsa Cenk onu engellediği için o da aktif alanda sayılır. Peki Köhn neye göre aktif alanda sayılmalı? O pası engelleyebileceği düşünülürse aktif alanda sayılmalı çünkü zaten ofsaytı o pas ayaktan çıkarken çiziyoruz. Ghezzal topu aldıktan sonra olabilecekleri de sayarsan her yer aktif alan olur. Dİyelim Muçi Ghezzal'a pas atarken Cenk Muslera'nın yanında durup onun bir adım atmasını engelledi. Sonra Muslera'dan uzaklaştı. Ghezzal vurdu gol attı. Cenk de o şut sırasında Muslera'dan artık uzaktı, açısını kapatmadı. Ama sen diyebilirsin ki Cenk Muslera'yı baştan engellemese belki Ghezzal'ın şutunda bir adım daha farklı yerde dururdu, belki daha iyi pozisyon alırdı di mi? Ancak onlar hep işin top Ghezzal'a ulaştıktan sonraki boyutu... Eğer işin sonrasını dikkate alırsan diyelim benzer bir pozisyon taaa orta sahada oldu... Orta çizginin 1 adım ötesinde ofsayttaydı Cenk ama Köhn'den bile uzak başka oyuncuyu engelledi. Atıyorum orta yuvarlak içindeki Nelsson'u engelledi. Ghezzal orta sahada sağ kanattan taaa ceza sahasına girene kadar Nelsson belki 50m koşar koşar Ghezzal'ın şut açısını kapatırdı. O yüzden bence "aktif alan" ofsayt anında atılan pas/orta hedefine ulaşıncaya kadar yaşanabileceklerle ilgili geçerli olmalı. Sonrası önemsiz olmalı. Bunun aksi dediğim gibi her yeri aktif alan yapar. Yeter ki ofsayttaki oyuncu o sırada herhangi bir rakibiyle toptan ne kadar alakasız yerde olursa olsun mücadeleye girsin hepsi ofsayt diye yorumlanabilir.

Son düzenleme:
O yüzden bence "aktif alan" ofsayt anında atılan pas/orta hedefine ulaşıncaya kadar yaşanabileceklerle ilgili geçerli olmalı. Sonrası önemsiz olmalı. Bunun aksi dediğim gibi her yeri aktif alan yapar. Yeter ki ofsayttaki oyuncu o sırada herhangi bir rakibiyle toptan ne kadar alakasız yerde olursa olsun mücadeleye girsin hepsi ofsayt diye yorumlanabilir.
İşaretlediğim alanda aynı fikirdeyiz zaten kuralda böyle söylüyor o zaman bu pozisyon için ofsayt sebebiyle iptal olmalı diyebiliriz.

Zaten top Ghezzal'a geçtikten sonra yeni bir aksiyona kadar aktif alan bitiyor ama Ghezzal'a atılan top ayaktan çıktıktan aktif alanda Cenk var ve pas hedefine giderken aktif alandaki Cenk Köhn'ü engelliyor o zaman işaretlediğim kısma bakarsak ofsayt diyebiliriz.

Son düzenleme:
Neyse yav umut kafam sisti. Salla gitsin. Önemli olan galip gelmemiz.
Zaten tartışılsın diye konuyu açtım herkesin fikri bir değil olmakta zorunda değil farklı fikirler önemlidir spor medyası ya da hakemlerde böyle oluyor.

Bugün bu pozisyon gol olsa her türlü puan kaybetmemiz için verirlerdi ama konu fener olsa vermezlerdi demek istiyorum yani kuraldan çok rakibin kollanmasından bahsediyorum.

Yani takıma göre çalışan bir sistem var iyi ki gol girmedi sorun olmadı önemli olan 3 puan aldık ama böyle bir tabloyla ile karşı karşıya kalabilirdik.

Yukarıda sormuştum sizede sorayım ofsayt mı değil mi fikrinizi merak ediyorum.

Temasın şiddeti önemli değil penaltı pozisyonlarında da temas yeterli kimisi hafif darbeyle alıyor kimisi rakibi yıkarak alıyor sonuçta penaltı oluyor.

Pas atıldığı an Köhn dönüp Cenk'e çarptı yere düştü Ghezzal topu getirdi Cenk bomboş kaleye gol attı.

Farklı düşünceler oluyor herkesin fikrine saygı duyuyorum o yüzden anketi açtım yukarıda verdiğim örnekte sizin fikrinize göre ofsayt olmuyor.

Eğer Cenk faul yapıyorsa faul olur. Faulsüz şekilde Köhn'ü engelliyor ve Köhn düşüyorsa (ve Köhn'ün Ghezzal'a giden pasa yetişme/kesme şansı tamamen sıfırsa) ofsayt olmaz, olmamalı.

Bu örnekğinde golü Cenk'e attırman konumuzdan tamamen bağımsız ve gereksiz bu arada. Cenk faul yapmadan yalnız ve bomboş kalıyorsa bu onun başarısı olurdu. Burada Cenk Köhn'ün Ghezzal'a doğru gidişini geciktiriyor doğru. O zaman soru bence Köhn'ün o pası kesme şansı var mı yok mu olmalı. Ghezzal topu aldıktan sonra gelişebileceklere engel olabilmesi de bence değerlendirme dışı olmalı. Çünkü Ghezzal topu aldıktan sonra gelişebileceklere her defans oyuncusu engel olabilir çünkü Ghezzal topu aldıktan sonra neler yaşanacağını bilmiyoruz, ya da bilsek bile Cenk (veya başka bir BJK'li oyuncu) yanındaki defans oyuncusunu etkilemese ne olurdu bilemeyiz. O zaman da her defans oyuncusu ve onlarla mücadeleye giren her hücum oyuncusu aktif alanda olurdu. O yüzden değerlendirmemizi ofsayt tartışması söz konusu olan andaki pas sürecinin başlayıp bitişi ile sınırlı tutmalıyız bence.

o iptalse bu da iptal olmalıydı ama o uydurma bir kural olduğu için ki oyunun akısında olabilecek türden verilmeliydi.

ziraaa
ts maçıydı sanırım kerem uzaktan şutu vururken mertens geriden gelen oyuncuya omuz çakıyordu hızını yavaslatma için. götlerinden kural uydurup malesef takımın yerine göre uyguluyorlar.

Üst Alt