Bilim İnsanları Açıkladı: Şenol Güneş Stadyumu Çöküyor! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bilim İnsanları Açıkladı: Şenol Güneş Stadyumu Çöküyor!

1644328378113.png

Bilim insanları Trabzonspor Şenol Güneş Stadyumu'nun bulunduğu dolgu alanın yer yer çöktüğünü belgeleriyle açıkladı.

3 Kasım 2021 tarihinde “Geocarto International” adlı dünya çapındaki en üst düzey bilimsel dergide yayımlanan bir makale, hem 40 bin kişilik stadyumun bulunduğu kompleksin, hem de bu dev hastanenin ciddi risk altında olduğunu bilimsel olarak ortaya koydu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Gökalp ve Harita Yüksek Mühendisi Fırat Altıntaş imzalı, Şenol Güneş Spor Kompleksi Yüzey Deformasyonu İzlenmesi başlığını taşıyan makaleye göre stadyum ciddi risk altında!

Tabloda koyu kırmızı noktalar en büyük çökmeleri, mavi noktalar ise en büyük yükselmeleri gösteriyor. Trabzon Şehir Hastanesi’nin yapılacağı sol taraftaki boş alanda özellikle deniz tarafında çökme görülürken, diğer tarafta yükselmeler dikkat çekiyor.

1644328404395.png

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş ve İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Erol Şadoğlu stadyumdaki deformasyonları tespit etti. “İster uydudan ölçüm, ister yerden ölçüm, hangisi olursa olsun değişmeyen bir sonuç var: Stadyum deforme oluyor.”

"Stadyumun, binanın içine girdiğiniz zaman, duvarlarda, yerlerde açılmalar çatlaklar var. Bunları gördük tespit ettik. Bu çatlakları müteahhidin sıvayla kapatmaya çalıştığını da biliyoruz."

Şadoğlu: "Şimdi önemli olan şu, bu deformasyon ne kadar devam edecek, azalacak mı, yoksa artacak mı? Artarsa stadın, yıkılmasına sebebiyet verebilir. Eğer bu oturmalar devam ederse binada müthiş bir şekilde kırılmalar çökmeler başlar."

@FutbolAnadolu

Bu çökme yeni değil taaaa ilk yıldan başlamıştı olaylar. Müteahhit cenneti şehre inandıramazsın, çökmüyor onlar olağan şeyler yeğenim.

dolgu alana stad mı yapılır ...

dere kenarı değil hani zeminine göre belki incelenir - Fulham stadı mesela aklıma ilk gelen. açık deniz kenarına yaptılar bide

Para için her boktan hata bile bile yapılır bu ülkede.

inşaat muhendisi misin renktaş?
mimarım

Kaldı ki monaco stadı yaycan , çok katlı değil . çevresinde yapılaşma var - yani planlı programlı ve hesaplanarak yapılmış olduğunu varsayıyorum. (yoksa Dubai'nin yarısı doldurma üstüne neredeyse)

TS stadı daha kompakt, tahminen zemine göre ağır da olabilir (10-15 yıl boyunca zemine oturma vs detaylarıda vardır)

hatta daha da detaya ineyim , deniz suyunun yapısı bile farkeder o işte taban yapısının etüdünü geçtim hadi. O şekilde mi yapılmıştır TRde stat - bende soru işareti.

Son düzenleme:
Bizim stad da dolgu. Yapılırken izlemiştim. Çok fazla kazık çaktılar. Başka bir çözüm de yok zaten. Ama sonradan yapılamaz herhalde.

Bizim stad da dolgu. Yapılırken izlemiştim. Çok fazla kazık çaktılar. Başka bir çözüm de yok zaten. Ama sonradan yapılamaz herhalde.
Zemin etüdünde temele yakın su denk geliyorsa başka yolu yok zaten. Ben dolguya yapılmasını sorgulamıyorum , doğru etüd ile yapılmış mıdır onu sorguluyorum.

Dünyada yukarılardayız inşaat hızı vs konusunda ama ülke içi yeni yapılaşmalar hepsi tam mıdır - bence değildir.
Konut olsun büyük yapılar olsun . Mesela en son haberlerde vardı yapımı tamamlanmamış barıjın ortasında parmak girecek hatta daha bile açık çatlak vardı. Gerçi inşaat kalitesi kadar şehir planlamacılığında da çok zayıfız malesef.

Zemin etüdünde temele yakın su denk geliyorsa başka yolu yok zaten. Ben dolguya yapılmasını sorgulamıyorum , doğru etüd ile yapılmış mıdır onu sorguluyorum.

Dünyada yukarılardayız inşaat hızı vs konusunda ama ülke içi yeni yapılaşmalar hepsi tam mıdır - bence değildir.
Konut olsun büyük yapılar olsun . Mesela en son haberlerde vardı yapımı tamamlanmamış barıjın ortasında parmak girecek hatta daha bile açık çatlak vardı. Gerçi inşaat kalitesi kadar şehir planlamacılığında da çok zayıfız malesef.
Su olması daha zor tabi ama bizim stad için tepeyi yaydılar, dümdüz yaptılar. Yani su derdi yok.

Üst Alt