Borussia Mönchengladbach Takip Başlığı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Borussia Mönchengladbach Takip Başlığı

1588448184072.png

Borussia Mönchengladbach

Stadion_Gladbach.jpg

Bir zamanlar 70'li yillarda hem Almanya hem de Avrupa arenasinda firtina gibi esen Borussia Mönchengladbach takiminin konusunun olmamasi bir GSC ayibidir.

Eski gücüne uzun yillar sonra yeniden yavas yavas ulasmayi basaran nami-diger "Die Fohlen" yani türkce de "Taylar" son senelerde Bundesliga'nin zirvesine oynayan takimlarin arasinda kendine yer edinmeyi bilmistir.

Gectigimiz 2015/16 sezonunda ligin ilk 5 macinda 5 yenilgi ile baslayarak cok kötü bir baslangic yapan Borussia son yillarda edindigi tecrübe ve inanilmaz taraftar gücüyle bunu da atlatip mükemmel bir geri dönüs yapip sezonu 4.sirada bitirip Sampiyonlar Ligi Playoff turu biletini kapmistir. Burada da yeni bir rekor kirmistir, cünkü Bundesliga'da ilk 5 macinin tamamini kaybedip yine de sezon sonunda Avrupa kupalarina katilma hakkini elde eden ilk takim olmustur.

Kulübün tarihi adina yazilacak cok sey var ama kisaca 70'li yillardan bahsedelim. Borussia Mönchengladbach kulüp tarihinin en basarili dönemini bu zaman biliminde yasamistir, bu 10 senelik bölümde Almanya'da bir üstünlük sergileyip lige ambargo kurmustur.

• Bundesliga sampiyonlugu - 1970. 1971, 1975. 1976, 1977
  • Bundesliga ikinciligi - 1974, 1978
  • Almanya kupasi sampiyonlugu - 1960. 1973, 1995
  • UEFA Kupasi - 1975, 1979
  • UEFA Kupasi finali - 1973, 1980
  • Sampiyon Kulüpler Kupasi finali - 1977
  • Kitalararasi Kupasi finali - 1977

Basarilar tabi ki futbolcular ile elde edilir, bu yüzden de bir kac taninmis futbolcudan bahsetmek gerek. Mönchengladbach icin önem tasiyan futbolculardan bazilarini hatirlayalim.

1588448245455.png

Hepimizin tanidigi futbol adamlarindan biri olan Jupp Heynckes Mönchengladbach dogumludur yani has bir Mönchengladbach'lidir. Kendisi Gladbach'in basaridan basariya kostugu dönemde basrol oynayan oyunculardan biridir ayrica Dünya ve Avrupa Sampiyonlugu da görmüstür Almanya milli takimi ile, Gladbach'in yasayan efsanesi Jupp Heynckes futbolcuk dönemindeki basarilarindan sonra teknik direktör olarak da büyük basarilara imza atmistir. Sampiyonlar Ligi sampiyonlugu (2), Bundesliga sampiyonlugu, Almanya kupasi, Uefa Kupasi gibi her teknik direktörün hayal ettigi kupalarin hemen hemen hepsini kazanmistir.

netzer.jpg
Guenter_Netzer_1305-300x300.jpg

Diger bir taninmis futbolcu ise aynen Heynckes gibi Mönchengladbach dogumlu olan Günter Netzer'dir. Kendisi Gladbach daki 10 senelik döneminde 2 sampiyonluk görmüstür ve sonradan Real Madrid yolunu tutup orada da 2 sampiyonluk elde etmistir. Ayni Heynckes gibi Netzer de milli takim ile Dünya ve Avrupa sampiyonu olmustur 1972 ve 1974 yillarinda. Buraya kadar yollari kesisen bu iki yasayan efsaneyi ayiran faktör futbolculuk dönemlerinin sona ermesi ile basliyor. Heynckes teknik direktörlüge soyunurken Netzer bu adimi hic bir zaman atmiyordur. Bunun disinda 13 yil boyunca Almanya'nin devlet kanali ARD de efsanelesen spor yorumcusu olarak calismistir.

Mönchengladbach maclarini 2004 yilindan itibaren "Borussia-Park" da oynuyor, 54.000 kisilik kapasitesi olan Borussia-Park'in Avrupa maclarinda UEFA'nin güvenlik kriterlerine göre seyirci sayisi 46.500'e iniyor. Ileride istenirse stad 60.250 kisilik kapasiteye cikarilabiliyor. Stad dan bahsetmisken Borussia Mönchengladbach 2006/07 sezonunun acilisini kulübümüz Galatasaray ile yapilan bir dostluk maci ile gerceklestirmistir. Gladbach da yasayan bir Galatasarayli olarak ben de bu firsati kacirmayip tabi ki bu macin yolunu tutmustum. Mactan bir kac kareler, gecen bir internet sitesinde bulmustum.
moenchengladbach_2008_1_coddou__1200px.jpg

6Ditn9H.jpg

Gladbach-Choreo-650x420.jpg

Ts__28_07_06__M%F6nchengladbach_-_Galatasaray_Istanbul_232.jpg

Eski Gladbachli oyuncu Marek Heinz

Ts__28_07_06__M%F6nchengladbach_-_Galatasaray_Istanbul_312.jpg

Ts__28_07_06__M%F6nchengladbach_-_Galatasaray_Istanbul_226.jpg

(Kaynak: 28.7.6 Monchengladbach - Galatasaray Istanbul - PugBowler )

Evet beyler simdilik benden bu kadar, detayli yazmadim, aklima ne geldiyse onu yazdim. Mesela kulüp ne zaman kurulmus falan hic deginmemisim, neyse önemli degil. (1900 da kuruldu bu arada :D)

Umarim bu baslik altinda Gladbach'in yeni basarilarini konusuruz :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu herifleri seviyorum. Bunların transfer bütçesi 20-25 milyon filan, onunla bişeyler yapmaya çalışıyolar, çok iyi genç oyuncularla oynuyorlar. çok zevkli geçiyor maçları. 4-2, 5-3 filan bitiyor bazen. Ama bi şekilde ilk 4-5'e giriyorlar son yıllarda.

Bu herifleri seviyorum. Bunların transfer bütçesi 20-25 milyon filan, onunla bişeyler yapmaya çalışıyolar, çok iyi genç oyuncularla oynuyorlar. çok zevkli geçiyor maçları. 4-2, 5-3 filan bitiyor bazen. Ama bi şekilde ilk 4-5'e giriyorlar son yıllarda.

2011 de neredeyse ligden düsüyorduk, son anda playoff macinda kurtulduk. O günden beri kulüpte hersey degisti, düsünce sekli yönetim sekli gercekten hersey degisti.

Sonuc bu,

5 seneden nereden nereye geldi kulüp. Sapka cikarilacak isler yapti Gladbach gercekten :hat:

2011 de neredeyse ligden düsüyorduk, son anda playoff macinda kurtulduk. O günden beri kulüpte hersey degisti, düsünce sekli yönetim sekli gercekten hersey degisti.

Sonuc bu,

5 seneden nereden nereye geldi kulüp. Sapka cikarilacak isler yapti Gladbach gercekten :hat:

Max Eberl'in büyük emeği geçti sanırım, son yıllarda yapılan işlerde transferlerde o adam vardı. Dün okudum "sokağa para atmayacağız, Avrupa kupalarında olsak da olmasak da maddi olarak kendini kaldıracak iyi kadro kuracağız" demiş. Jannik Vestergaard'la anlaşmışlar, Werder'de sportif direktör değişmiş yenisiyle anlaşmaya çalışacaklarmış, oyuncuyla halletmişler işi.

Defans ve orta sahada kaybettikleri adamların yerlerini doldurmaları biraz zor, Dortmund zengin kulüp cazibesi çok kolay adam buluyor, bunların bütçesi düşük daha dikkatli bakmak zorundalar, bulurlarsa iyi olur, bunları ilk 2'de 3'te görmek isterim. Dortmund'a herkes fakir mağdur edebiyatı yapıyor o yüzden Amerika'dan Çin'e hipster taraftar topladılar ama asıl bunlar ufak kaynaklarla bişey yapmaya çalışıyor. Dortmund gibi sonradan olan uluslararası taraftarı vardır ama çoğu taraftarı da eski kemik lokal taraftar sanırım bunların.

Max Eberl'in büyük emeği geçti sanırım, son yıllarda yapılan işlerde transferlerde o adam vardı. Dün okudum "sokağa para atmayacağız, Avrupa kupalarında olsak da olmasak da maddi olarak kendini kaldıracak iyi kadro kuracağız" demiş. Jannik Vestergaard'la anlaşmışlar, Werder'de sportif direktör değişmiş yenisiyle anlaşmaya çalışacaklarmış, oyuncuyla halletmişler işi.

Defans ve orta sahada kaybettikleri adamların yerlerini doldurmaları biraz zor, Dortmund zengin kulüp cazibesi çok kolay adam buluyor, bunların bütçesi düşük daha dikkatli bakmak zorundalar, bulurlarsa iyi olur, bunları ilk 2'de 3'te görmek isterim. Dortmund'a herkes fakir mağdur edebiyatı yapıyor o yüzden Amerika'dan Çin'e hipster taraftar topladılar ama asıl bunlar ufak kaynaklarla bişey yapmaya çalışıyor. Dortmund gibi sonradan olan uluslararası taraftarı vardır ama çoğu taraftarı da eski kemik lokal taraftar sanırım bunların.

Evet Max Eberl burada cok önem tasiyanlardan birisidir, belki den en önemli faktör olabilir. Futbolcu olarak pek begenmezdim kendisini, ama yeni görevinde muhtesem isler yapiyor gercekten.

Kulüp nereden nereye geldi son senelerde, umarim bu cikis devam eder de Dortmund vBayerni zorlayacak kivama da geliriz ilerideki yillarda. Artik hayirlisi. Xhaka yerine de Rode den ziyade dolu alternatif vardi, bakalim hangisi olacak.

Evet Max Eberl burada cok önem tasiyanlardan birisidir, belki den en önemli faktör olabilir. Futbolcu olarak pek begenmezdim kendisini, ama yeni görevinde muhtesem isler yapiyor gercekten.

Kulüp nereden nereye geldi son senelerde, umarim bu cikis devam eder de Dortmund vBayerni zorlayacak kivama da geliriz ilerideki yillarda. Artik hayirlisi. Xhaka yerine de Rode den ziyade dolu alternatif vardi, bakalim hangisi olacak.

Aslında Mönchengladbach bi dönemlerin fırtınası, 69-79 arası baya bi esmişler, o yıllarda 5 şampiyonluğu var Mönchengladbach'ın, 74-77 arası 3 yıl üstüste almışlar, Avrupa'da da 1 uefa kupası bir CL finali var. Sonra inişe geçmiş.

Hamburg'un da 70'lerin ortasından 80'lerin ortasına kadar öyle bi dönemi var, Hamburg da iyi kulüp, güzel şehrin kulübü, bi de bizim gibi spor kulübü, diğer amatör spor dalları da var adamların. Onlar da o dönem birkaç şampiyonluk alıp üstüne bi de finalde Juventus'u yenip CL kazanıyorlar, Magath'lı Hrubesch'li yılları. Sonra yine Bayern sazı eline alıyor bunlar da inişe geçiyor.

Almanya'da on yıllar boyu konsantrasyonunu hırsını kaybetmeyen tek takım Bayern. Diğer bütün takımlar bi şekilde zafer sarhoşu olup dağılıp gidiyorlar, Bayern hep kalıyor, çok ilginç.

Mönchengladbach'ın ve Hamburg'un eski günlerine dönmesini çok isterim, bunlar eski geleneği olan kulüpler müessese takımı diil Leverkusen gibi, zevkli olur Alman ligi.

Hamburg kötü yönetiliyor ama, önemli bi şehrin takımı aslında, iyi ekipleri getirebilmeleri lazım.

Xhaka'nin yerini dolduracaklari isim belli oldu bugün. 2013-2015 sezonlari arasinda 2 yil bizde kiralik oynayan ve milli takima kadar yükselen Christoph Kramer ile bugün 5 yillik kontrat imzalandigi aciklandi.

Bonservis bedeli 15 Milyon € civarinda diyorlar. TSI 15:30'da basin toplantisi düzenlenecekmis. 15 Milyon biraz fazla gibi bence ama gecen menajer Max Eberl'in de dedigi gibi "Xhaka transferi ve son senelerdeki basarilardan sonra herkes paramizin oldugunu biliyor ve buna göre de bonservis isteklerini yüksek sekillendiriyorlar.

Yuvana geri dönmene sevindik, hos geldin Christoph Kramer :ayatollah::hat:

kramer_fans800-1465375814.jpg

Son düzenleme:
Beğenmemişler ama 20 milyondan satmaya çalişiyorlar. Biz beğenmediğimizi üstüne para verip gönderiyoruz:D

Piyasa öyle ne yazik ki :D Begenmedikleri adami 28 macta oynatmislar bu sezon ligde. SL ve AL maclarinin da hepsinde oynadi. Adamlar fiyat arttirmak icin yalan dolan pesinde :D

Kiralık döneminde taraftar çok sevmişti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aynen öyle taraftar cok sevmisti Kramer'i 2 senelik sürecte, hatta bonservisinin alinmasini cok istemisti hem taraftar hem de yönetim ama Leverkusen satmaya yanasmamisti gecen yaz. Bugün Twitter da Facebook da falan bir göz attim da herkes seviniyor geri geldi diye. Son dönemlerde herkes Rode'nin gelmesini istiyordu ama Kramer'in gelmesi en hayirlisi gibi bence :) Hem adam kulübü herseyi ile taniyor, oyuncularin neredeyse hepsini taniyor falan:)

Christoph Kramer'dan sonra bugün yeni bir transfer daha netlesti. Bremen'den yaklasik 14 Milyon €'ya 23 yasindaki Jannik Vestergaard kadroya dahil oldu.

Süper transfer, bu adami cok begeniyorum. Hem stoperde hem de gerekirse ön liberoda iyi performans gösteriyor.

B288LG.jpg

Üst Alt