Üye Görüşü - Bu Sezon Kazanılan Şampiyonluğun Anlamı ve Hikayesi Çok Büyük | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üye Görüşü Bu Sezon Kazanılan Şampiyonluğun Anlamı ve Hikayesi Çok Büyük

Herkes katılır mı bilmiyorum ama senelerdir ligi takip ederim bundan daha operasyon çekilen bir sene daha görmedim her türlü yolu denediler medyada da buna destek tutup her türlü algıyı yaptılar. Çekilen fikstürlerden tutun hakem atamalarına hakemlerin sahada verdiği kararlara kadar bence tarihimizin en zor senesini yaşadık.

Her şey sezon başında rakip takım yöneticileri tarafından Cumhuriyetimizin 100. yılında şampiyonluk diye lanse edilmeye başlamıştı.

Şöyle bir sezon düşünün seçimler Haziran'ın sonuna doğru yapılmış hocamızın takımın başına geçtiği zaman Temmuz başına denk geliyordu. Geçen sezon takım 13'ncü olmuş moraller çökmüş transfer için planlamaya yeni başlanılmış bunun yanında fenerbahçe Jesus'u hemen getirmiş transferler yapılmaya başlamış beşiktaş da geçen sezon hocasını getirip ona istediği transferleri yapıp sezona hazırlanıyorlardı. İki takımda sezon başına bizden çok daha hazır şekilde girdiler.

Fikstürler çekildiğinde ilk 9 haftada 6 deplasmanımız vardı ve ilk maç Antalya'da 35 C sıcaklıkta kötü zemindeydi 4. maç geçen sezon şampiyon Trabzonspor deplasmanı 8. maç Adana da havalar halen sıcak ve zorlu Demirspor deplasmanı 9. maç Kayserispor deplasmanıydı. Fener ise 13 haftada 8 iç saha maçı yapıyordu İstanbul dışına sadece 2 kez çıktılar.

Bunun yanında iç sahada kaybettiğimiz Giresunspor maçında 2 penaltımız verilmemiş. Antep maçında 1-1'ken 35'nci dakikalarda Abdülkerim'e alakasız bir kırmızı gösterilmiş maçı son dakikalarda kazanmışız. Kayseri deplasmanı maçın başında penaltımız verilmemiş. Alanyaspor maçında 2-0 öndeyken Boey'e alakasız kırmızı gösterilmiş daha bir çok skandal kararla o maç 2-2 bitmiş. Zorlu fikstür yetmediği gibi hakemler tarafından operasyon çekilen bir takım vardı.

Alanyaspor maçı bittiğinde spor medyasında hakem konusunu saptırıp Okan hocanın Galatasaray'dan kopması için sürekli eleştiriler yapılıyordu. Dünya kupası arasına 3 hafta kalmıştı Karagümrük dep - Beşiktaş - Başakşehir dep medyada söylenenler bu fikstürde Okan hoca başarısız olur puan farkı çift hanelere çıkar fener rahat şampiyon olur gibi söylemleri vardı hatta Dünya Kupası arasına kadar hoca arayışları var diye haberler yapmaya başlamışlardı. Bu dönem algılarda tavan yapıp iyice kaos yaratmaya çalıştılar iyice koparıp feneri rahat götürme amaçlarına ulaşmak istiyorlardı.

Beşiktaş maçı öncesi Şenol Güneş 1 hafta önce gelmiş Okan Buruk ile olan istatistiklerini paylaşıp Şenol Güneş'i favori gösteriyorlardı Okan hoca ne yaptı Güneş'lerini söndürdü. Ardından puan farkı 8'e çıkacağı beklenen haftada Başakşehir gibi zorlu bir deplasmanda fener taraftarı Emre Belözoğlu'na da güveniyordu ve biz o deplasman da 7 tane gol atıp mesajı vermeye başladık.

Fener maçına 1 puan önde Kadıköy'e gittik maça günler kala medyada bir çok spor yorumcusu Jesus iç saha futbolu şöyle 3-0 veya 4-0 gibi ekstra skorları beklerken Okan hoca ve takımımız çıktı 5 attı 2'si ofsayt 3 saydılar. Sahada eze eze direk ana rakibimizi yendik.

Ligin son 10 haftasına girilirken Kasımpaşa maçıyla beraber çok yoğun bir hakem saldırısı altına girdik biz kazandıkça fener tam kopma noktasına geldiğinde görmediği kırmızılar, haksız kazandığı penaltılar, rakibe gösterilen kartlarla rakibi sürekli ittiler.

Konyaspor deplasmanında Dubois'e yapılan hamleye kırmızı çıkmamış aynı hafta sonu 1-0 geride oldukları maçta Osayi'nin yaptığı harekete de kırmızı çıkmamış o hafta +6 puan fark yaratabilecekken bir anda -3 puan toplamda 9 puanlık etki ettiler.

Bu da yetmedi Adana Demirspor gibi zorlu bir rakibe karşı Emre Akbaba'nın Mertens'e yaptığı sert harekete kırmızı çıkmamış ve o maçı son dakikalara doğru Midtsjö sezonun en kritik golüyle kazanıp puan farkını 3'de tutmuştuk ertesi gün fener beşiktaş derbisinden haksız penaltıyla 1-0 önde olduğu maçta rakip kırmızı görüp penaltı yapmış 2-0 olacakken penaltı kaçıp maç sonu 2-4 bitmişti puan farkı tekrardan 6 olmuştu. Eğer biz o hafta puan kaybetseydik fenerde kazansaydı belki de o hafta sonu puan farkı 0 veya 1 puan olacaktı.

Bu da yetmedi hakemler halen bize karşı operasyona devam ederken biz kazanmaya devam ettikçe feneri yarışta tutabilmek adına Ankaragücü maçında 80'de 0-1 geriye düşmüşler stad karışmaya başlamış puan farkı 8 veya 9'a çıkacakken hakem 3 dakika sonra İrfan'ın kendini yere atmasına penaltı çaldı ve bu maçtan 3 puan aldılar. Bir sonraki hafta biz yine kazanmışız Başakşehir deplasmanında 70 dakika top oynamışlar rakibe 2. sarı karttan kırmızı gösterdiler rakip eksilince bastırıp yine son dakikalarda maçı kazandılar ve puan farkını 6'da tuttular.

Karagümrük ve beşiktaş maçlarında biraz sallandık fakat Başakşehir maçıyla başlayan İstanbulspor deplasmanı, Sivasspor ve Ankaragücü deplasmanında şampiyon takım futboluna geri dönüp böylesi imkansızların yaşandığı bir sezonda şampiyon olduk. Emeği geçen tüm yöneticilerimizden teknik ekibimize futbolcularımızdan taraftarımıza böylesi bir senede böylesi bir mücadele verdikleri için herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Şampiyonluk gelince tüm yaşananlar bir anda unutuluyor ama gerçekten tarihin en kalleş sezonu denebilecek bir süreçten efsanevi şampiyonluk çıkardık. Dün bile en az 4 kırmızı kartlık pozisyonda tek kart çıkmadı, son deplasmanda dahi herşeyi denediler. Umarım zafer sarhoşluğu bu yaşananları unutturmaz, çünkü her yıl 14-15 maçlık seriler denk gelmez.

SM-G970F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Her şampiyonluk için genelde aynı şeyler söyleniyor ..Bence en önemli şampiyonluklar 3 ve 4. Yıldızı taktigimiz senelerdir yanılmıyorsam ikisinde de fenerle eşit şampiyonluk sayisindayken ilk biz taktik.. En anlamlı şampiyonluk da fenerin sahasında kupa kaldirdigimiz yıldır..

Bu şampiyonluğun benim için en büyük önemi kendimi bildim bileli hiç 4 yıl ara verdiğimiz olmamıştı çok şükür yine 4. de biz olduk... Bir de bjknin şampiyonluğunda 1 golle şampiyonluk kaçırdık üstüne bu sezon da gitseydi ciddi ciddi winnerligimiz tartışılır duruma gelirdi..

Kendimize yapılana alışmıştık lâkin rakibin bu kadar arkadan itildiği, sürekli penaltı+kırmızı jokeriyle yarışta tutulduğu başka bir sezon hatırlamıyorum.İkinci olarak da takım hem geç oluştu hem de ritim bulduğu anlarda uzun aralar verildi.Pandemi döneminde 8/8 yapıp girmiştik ve uzun ara sonrası şampiyonluk gitmişti.
Şimdi son şampiyon olarak baskı rakiplerin üzerinde ve yönetiminde.En ufak sendeleme de dağılacaklar, önümüzdeki şampiyonlukların daha kolay olacağını düşünüyorum.Tersi olsaydı kolay yönetilebilir bir durum olmazdı bizim için,o yüzden çok çok kritik bir şampiyonluk!Son 30 yılda 16.,son 10 yılda 6. şampiyonluk; pastanın büyük kısmı bizde, diğer yarısını da birçok kulüp paylaşıyor.Bu dengeyle gidersek arayı iyice açacağız.Okan Hoca'yi ayrıca tebrik ediyorum,kötü dönemde skora oynamayı (Terim 'in son döneminde yapamadığı ve 2 şampiyonluğa mal olan taktiksel beceri) iyi dönemde seri yapmayı (14 maç rekor) becerdiği için!

Kazanilan her sampiyonluk özeldir

Son kazanilan herzaman en özelidir

Doya doya sevincini yasadiktan sonra hedef bir baska özel sampiyonluga yani gelecek sezona

ligin 4'te 3'ünde zorla ittirilen şikeci rakibimiz ve penaltıları verilmeyen ekibimizi göz önünde bulundurursak 2006'daki fener'in el işi sezonundan beri en zorlu ve kıymetli zaferimizdir.

Bana en değerli mirası Galatasaraylığı bırakan babamsız ilk şampiyonluk olduğu için burukta olsa çok anlamlı bir şampiyonluk benim içinde bu şampiyonluk. Yarım asır önce babamın omuzunda maç seyrederek başlayan bu sevda kendimi bildiğim ilk şampiyonluğu 17 yaşında yaşasamda çok büyük mutluluk ve gurur yaşamama vesile oldu hamd olsun.

Fener lehine şikenin havada uçtuğu başka bir sezon hatırlamıyorum. Adamlar 20 tane penaltı kullandı. VAR'ın olduğu yerde kendini bariz bir şekilde yere atan fenerli futbolculara penaltı verildi. Hakemler baskı altına alındı. VAR odasına direk müdahale edildi. Kendi maaşlı elemanını MHK'nın başına getirdiler. Bariz kırmızı kartlar verilmedi. Rakiblere 11 sarı, 1 kırmızı verildi. Fenerli topçularla bariz kırmızılar verilmedi (Osayi, Osterwelde).

Öyle bir hâl almıştı ki, rakip defans oyuncuları son maçlarda fenerli futbolculara müdahale bile edemiyordu penaltı verilecek diye.

Galatasaray kollanıyor algısı yaratmak, kendi pisliklerini kapatmak için ofsaytımsı tezgahını da aynı kişiler kurdu.

Ama yinede durduramadılar...

Durdurmak istediler durduramadılar diye bir durum söz konusu olamaz, isteseler durdururdular.

Fenerin Ümraniye, Antalya gibi çok sınırda maçları vardı ama bizim için Alanya maçı dışında bariz al ver olan bir maç bence yok. Kırmızı verilmeyen maçlar var Konya’da puan kaybettik ama o da biraz bizim saçmalığımızdan oldu.

Diğerleri bu kadar puan toplamışken şampiyon olmak değerli de bunda lig kalitesindeki düşüş de etkili. Ligdeki zor maç sayısı artsaydı belki seri yapmazdık ama daha kolay şampiyon olabilirdik.

Takımların 100. yılları da değerlidir ama tüm kulüpler için çok daha değerli olan bu sene Cumhuriyetimizin 100. yılıydı daha sezon başlamadan fazlasıyla söylenmeye başlamıştı. Şampiyonluk kupamızı da Ankara da kazanmamız baya anlamlı oldu hem Okan hocamızın da futbolculukta ilk şampiyonluğunu Ankara'da 30 Mayıs 1993'de kazanmıştı tam 30 yıl sonra yine Ankara'da 30 Mayıs 2023'de bizdeki ilk şampiyonluğunu kazandı. O kadar çok tesadüfler barındırıyor ki ligin bu noktaya kadar uzayıp böyle bir sonla bitmesi de güzel oldu.

Üst Alt