Burhan Atak


burhanarakgs105.jpgBurhan Atak : (Ayı Burhan)

Galatasaray Eski Futbolcusu27 Ocak 1905 tarihinde İstanbul 'da doğdu. 1920 'li yılların Galatasaray kadrosunun önemli oyuncularından birisiydi. Aşağıda anlatıldığı üzre "Ayı" lakabı ile Galatasaray tarihine mal oldu. 12.09.1926 yılında Polonya 'da, Polonya'nın Türkiye'yi 6-1 yendiği karşılaşma ile ilk kez Milli oldu. Toplam 10 kez A Milli Takımımız'ın formasını giyme onurunu yaşadı.

06 Haziran 1987 tarihinde İstanbul'da ebediyete intikal etti. Bu vesile ile değerli büyüğümüzü saygı ve rahmetle anıyoruz.Sevgiyle kalın..Ali Oraloğlu anısı ;Bir gün Burhan' a, lakabının nerden kaynaklandığını sordum. Şöyle dedi :

"Mektepte evrak memuru, mutemet, Kör Hasan Vardı. Herkes gibi ben de ona her rastladığımda "Ours"

diye takılırdım. O da bana "Ayı" diye karşılık verirdi. Böylece hem "Ours"un anlamını bildiğini ifade eder, hem de o kelimeyi Türkçe olarak bana iade ederdi . Sonraları arkadaşlar da bana Ayı demeye başladı. Çaresiz kabullendik"

Bir olay : Gençliğinde Burhan çoğu kez motosikletle dolaşırdı.Birgün arkasında Ercüment Işıl olduğu halde, Yoğurtçu köprüsünden geçerken yaşlı bir kadına çarpar. Kadın yere düşer, Burhan koşar kaldırır. Sonunda soluğu Kuşdili Karakolunda alırlar.Yaşlı kadın Burhan' dan davacıdır.Polis Burhan'a kimliğini sorar.Burhan' ın cevabı kısadır

-Ben Galatasaraylı Burhan.

Fenalaşan kadın birden kendine gelir:

-Yoksa sen Ayı Burhan mısın? diye sorar.

Burhan soruyu başı ile tasdik eder. Bu kez yaşlı kadın:

-Ben davamdan vazgeçtim memur bey, baksana bizim Ayı Burhan' mış bana çarpan ,der.

Sonra Burhan'a dönerek :

-Evladım ben Cici Necdet' in haminnesiyim. Senden nasıl davacı olurum.
Evet renkdaşlar derler ya ; Yiğit lakabı ile anılırmış ..
 
Üst Alt