Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

Büyük Ozan Aşık Veysel Şatıroğlu 123 Yaşında!
Türk Halk Müziği’nin mihenk taşı, Türkiye’nin en büyük ozanlarından Aşık Veysel Şatıroğlu, 123 yıl önce bugün dünyaya gelmişti. Ölümsüz eserleriyle doğum gününde büyük ustayı anıyoruz.

Aşık geleneğinin en son temsilcilerindendi Aşık Veysel. 1970’li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok gibi müzisyenler, onun deyişlerini tekrar düzenleyerek dilden dile aktardılar, ondan sonraki nesillere de tanıttılar…

Kullandığı yalın Türkçe ile sözleriyle yediden 70’e herkese hitap eden Aşık Veysel, doğayı, aşkı, dini, siyaseti, umutsuzluğu, sevinci güzel bir biçimde yansıtan eserler geride bıraktı.

Bu Arada,

Aşık Veysel'in yaş gününde Google,Türkiye'deki kullanıcılarına hoş bir sürpriz yaptı. Aşık Veysel unutmayan Google, hazırladığı özel tema ile internet kullanıcılarını şaşırttı. Aşık Veysel'in sazıyla birlikte türkü söylerkenki halinin resmedildiği temada, arkada duran kilim motifleri de dikkat çekiyor..

Doodle'a tıklandığında ünlü ozanla ilgili bilgiler ile türkülerinin yer aldığı sayfaların linkleri ekrana geliyor. Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek, dikkati çekmeyi amaçlıyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt