C. Ronaldo mu, Hagi mi? - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

C. Ronaldo mu, Hagi mi?

Cevap: C. Ronaldo Mu? Hagi Mi?

Şu tür yorumlara da hastayım, iyi ki bir sevdirmişler futbolu size anasını satayım. Şimdi ki nesillere de Messi'ler, Xavi'ler, Gerard'lar sevdiriyor futbolu NE ALAKA? Her nesile futbolu sevdiren adamlar vardır, Maradona da zamanında futbolu sevdirmiştir. O zaman en eski usül futbolcular en iyileri olsun çünkü sonraki nesiller izleyemediler nasıl olsa onları. Bu söylemler sırf İnan'a özel de değil, herkesin dilinde bir siz Hagi'yi bilmezsiniz, yok şunları gördükten sonra Messi neymiş Ronaldo neymiş falan filan. BOŞ LAF SALATASI.

Hagi-Ronaldo kıyaslaması kadar da abes bir kıyas yok, zaten Hayri'nin forumda ilgi çekmek için açtığı başlıklardan biri. Bireysel bakılırsa da Ronaldo'dan başka cevabı yok bu sorunun kimse kusura bakmasın.

Bu mesajımdan sonra Hagi'yi izlemediğimi ya da bilmediğimi iddia eden bir çok yorum olacaktır.

Ronaldo 'yu izlemedin o zaman [bu çok net]

Bu arada Hagi Barcelona'da, Real'de ne yapmis diyenler; Maradona olsa ayni soruyu sorar misiniz? Kulaktan dolma masallarla gelmeyin buraya.

Maradona'nin Barcelona kariyeri tam bir hictir. Maradona'nin buyuklugunu tartisamiyorsaniz Hagi'nin kini de tartismaniza izin yok.

Hagi kulup basarilari bazinda Maradona'nin coook ilerisinde oldugu halde, Maradona ve Hagi tekniksel bakimdan kulup kariyeri olarak biribirilerine cok benzeyen iki isimdir. Ispanya kariyerleri biribirinin kopyasidir. Lakin gercekten benimsendikleri ve dizginlerin tamaminin ellerine verildikleri yerde ikiside harikalar yaratmistir. Biri Steaua ve Galatasaray, digeri Napoli.

Hagi lan bu. I love you diye getirdiginiz adami iki gun sonra istifa diye yolladiniz, bari elin zuppleriyle kiyaslama curretini gostermeyin.

Maradona'nın Barcelona kariyeri dış etkilerden dolayı yürümedi. Çok çok önemli bir sakatlık geçirdi aylarca sahalardan uzak kaldı, ardından futbol hayatını o sakatlıkla bitirme noktasına gelen Bilbao ile Kral Kupası maçında hırsına ve kinine yenik düşüp İspanya Kralı'nın önünde kavgası sonucunda o kariyer son buldu,iyi ki de buldu; sonrasında dünya futbol tarihi en büyük futbolcuyu bulmuş oldu. Ben Maradona'nın değil üstüne,yanına bile futbolcu koymam. Zaten Hagi'ye göre de gelmiş geçmiş en büyük futbolcudur kendisi.

Onu geçtim, Hagi Romen olmasaydı ne olurdu acaba ? Barcelona'da iken Cruyff tarafından bir ara aforoz edilecekti, ama buna rağmen aynı Cruyff ona "şu anda dünyanın en iyi futbolcusudur" demişti zamanında.Hani bazılarının Ronaldo yanında küçümsediği Hagi'ye.Hem de bugünkü 2 futbolcunun dev olduğu zamanda değil. 5-10 futbolcunun lider olduğu zamanlarda.

Kısacası Hagi gibi bir adam için "saçma" diye tabir kullanmak,şahsa münhasır değil genel manada söylüyorum cahilliktir.

Cevap: C. Ronaldo mu, Hagi mi?

Hagi'yi kıyaslayacağım tek adam Zidane'dır. Oradan da Zidane galip çıkar, işin doğrusu bu. Ama büyük bir farkla falan değil. Geçin arkadaş messi ronaldo'yu Zidane dediğiniz adam jübile yaparken dünya kupası aldıracaktı takımına. 98 de kupayı aldırdı 2002 de takımda yoktu fransa gol atamadan elendi. Maradona'ya sorduklarında Zidane ve Hagi'nin futbollarını özlüyorum diyor. Boşa değil bu laflar.

Şu tür yorumlara da hastayım, iyi ki bir sevdirmişler futbolu size anasını satayım. Şimdi ki nesillere de Messi'ler, Xavi'ler, Gerard'lar sevdiriyor futbolu NE ALAKA? Her nesile futbolu sevdiren adamlar vardır, Maradona da zamanında futbolu sevdirmiştir. O zaman en eski usül futbolcular en iyileri olsun çünkü sonraki nesiller izleyemediler nasıl olsa onları. Bu söylemler sırf İnan'a özel de değil, herkesin dilinde bir siz Hagi'yi bilmezsiniz, yok şunları gördükten sonra Messi neymiş Ronaldo neymiş falan filan. BOŞ LAF SALATASI.

Hagi-Ronaldo kıyaslaması kadar da abes bir kıyas yok, zaten Hayri'nin forumda ilgi çekmek için açtığı başlıklardan biri. Bireysel bakılırsa da Ronaldo'dan başka cevabı yok bu sorunun kimse kusura bakmasın.

Bu mesajımdan sonra Hagi'yi izlemediğimi ya da bilmediğimi iddia eden bir çok yorum olacaktır.

ay ay ay yesinler tespitini umut napsaydim senin gibi butun gun aportta konulari okuyup yer yer cool oldugumu gosterecek ibarelerle milletin tartistigi seylere burun mi kivirsaydim

millet 5 sayfa tartismis neyin kafasindasin anlamiyorum

boyle bir tartismanin olacagini biliyordum, fizik vs zihnin tartisilmasi ya da ronaldoyu cok buyuk bir adam sanip hagiden utanan yeni yetmelerin bu nasil baslik sirf ilgi cekmek icin acilmis demeleri falan. bekledigim seylerdi yani

Ronaldo denilince aklıma ilk gelen apaçiler o garip garip triplere giren emolar oluyor.

[video=youtube_share;eVLRMWjHa0U]https://youtu.be/eVLRMWjHa0U[/video]

şu gol gibi yaratıcılık kokan bir tane golü varmı be Ronaldo' nun .

O dönemin futbolcuları çok başkaydı hakikaten. O zaman lider futbolcu bolluğu vardı,elini atsan liderlik taslayanlar falan :)

Şimdi bakıyorsun futbolda bir fakirlik var. Futbol tek takıma,birkaç futbolcuya endeksli gibi. Mekanik,sıkıcı bir futbol ortamı.

Hagi ve Zidane'dan sonra, "estetik oyun" babında oyun bitti bence.

Yahu bu benim kendi bakış açım,kendi görüşüm.Ben kimseye Hagi'yi izlememişsindir filan da demedim.Diyecek birikimim de yok onu izlerken 8-9 yaşlarındaydım çünkü.Ama Ronaldo,Del Piero,Bergkamp filan gibi adamların yeri ayrı.Kıyasın saçma olduğunu zaten söyledim.

Dünyada yılın futbolcusu seçilmiş her sene bu ödüle oynayan Ronaldo Hagi ile kıyaslanamaz bil.eHagi Barcelona,Real Madrid gibi takımlarda rol oyunculuğundan ileri gidebildi mi? Ronaldo bu gün Real Madrid efsaneleri arasında ilk5e oynayan bir isim.Abes karşılaştırmalar bunlar

Dünyada yılın futbolcusu seçilmiş her sene bu ödüle oynayan Ronaldo Hagi ile kıyaslanamaz bil.eHagi Barcelona,Real Madrid gibi takımlarda rol oyunculuğundan ileri gidebildi mi? Ronaldo bu gün Real Madrid efsaneleri arasında ilk5e oynayan bir isim.Abes karşılaştırmalar bunlar

sacma sapan konusma denyo, di maria da hagiden iyi o zaman

Adam FIFA tarafında gelmiş geçmiş en iyi 25 futbolcudan biri olarak seçiliyor; yeni neslimiz,medarı iftiharımız karşılaştırmada Hagi'nin aleyhinde "saçma,tartışılmaz bile" gibi laflar kullanıyorlar...Hadi tamam bazılarına göre öyledir de "saçma" ne yahu ?

Sayıları,sıralamaları bir kenara bıraktım....

Futbolun estetik yönünü gözardı ediyorsunuz. Hoş zaten dünya oldukça mekanik oldu,sanat falan bir yere kadar şu anki dünyada da.Futbol görüşü gol ve pas olarak sınırlanmayan insanlar,biraz da estetik yönü yeterliyse,futbolu salt sonuç odaklı değil tutku ve zevk olarak da algılıyorsa; Hagi'yi,Maradona'yı,Platini'yi,Zidane'ı ne bileyim Cruyff'u az çok izleyince aradaki o nüans farkını anlayabiliyorlar.Bu adamlar sanat yapıyorlardı futbol sahalarında.Hani şimdilerde Barcelona'nın yaptığını.Farklıydılar kısacası...

İyi ki 80'lerin sonunu az biraz, 90'ların tümünü görmüşüm.Futbolu damarlarıma kadar yaşamışım ki şu anki mekaniklikte devrimin d'sinin olmadığı tek düzelikte,futbolu 2 futbolcudan ibaret olarak görmüyorum.

Karakter olarak da sanatcilara benziyorlardi. Akillarina eseni yapiyordu adamlar. En son Zidane'nin final macinda attigi kafayla kapandi o donem.

Hagi ne zaman dünyada yılın futbolcusu ödülüne aday gösterilmiş sorarım size?

ronaldo hagi'nin yanında çalışan stajyeri olabilir.. hagi de dahil son bir zümre vardı futbolu bilen öğreten son nesildi onlar bitti gitti daha gelmez o tarz topçular ronaldo messi bunlar günümüz futbolunun yıldızı olur ancak

günümüz futbolunda ne messi ne ronaldo izlemek hoşuma gitmiyor. ama sahada totti yi göreyim del pieroyu göreyim izleyesim gelir.

hagi de böyle birşey olsa gerek.

Üst Alt