Cassini Uzay Aracına Veda Ediyoruz


saturn-cassini3-m.jpeg


Cassini uzay aracı, 13 yıldır Satürn sisteminde keşifler yapmaktaydı. Cassini, Cuma günü Satürn ile çarpıştırılacak ve Satürn sistemi hakkında son bilgileri vererek veda edecek.

NASA, Cassini uzay aracının Satürn'le olan ölümcül karşılaşma için yolda olduğunu açıkladı. 11 Eylül'de Satürn’ün uydusu Titan'a son kez yaklaşan ve onun kütle çekimiyle manevra yapan Cassini için artık süre kısalıyor. Çarpışma 15 Eylül Cuma günü gerçekleşecek.

“Grande Finale” çok yakında

Cassini, “Grande Finale” olarak da adlandırılan kendi imha dalışında Satürn hakkında son ana kadar çok önemli bilgiler vermeye devam edecek. Uzay aracının yörüngesini kontrol etmek için gereken itici güçleri tükenmek üzere olan Cassini, saatte 122 bin km hızla Satürn’e doğru gidiyor.

Cassini, Satürn’ün görkemli halkaları arasında 22 dalış yapacak ve bu dalışlar ile Satürn’ün halkaları ve üst atmosferi arasında bilgileri toplayacak. Son ana kadar aldığı tüm verileri telemetri sistemi aracılığıyla bizlere sunacak.

Daha önce Satürn atmosferine bu kadar yaklaşılmadığı için Cassi’nin tam olarak infilak olacağı nokta bilinmiyor. İtme kuvvetini yüzde 10’dan yüzde 100’e çıkaracak olan Cassini, bizleri bilgilendirmek için antenini son kez bizlere doğru ayarlayacak.

Cassini son olarak ise yüzlerce kilometre yukarıda, iki dakika içinde bir meteor gibi yanacak. 15 Eylül tarihinde TSİ 14:55’te gerçekleşecek olan bu çarpışma, Cassi’nin bizlere son bildiklerini aktaracak. Çarpışma noktasının neresi olacağı, son veriler ve son resimler şimdiden büyük merak konusu oldu.​
 
^
^
^

NASA Cassani'ye veda etkinliğine katılan 10 talihli izleyiciye Galatasaray Kombinesi hediye edileceğini açıkladı.
 
Yarın Satürn'e Çarptırılarak 13 Yıllık Görevine Son Verilecek Cassini İnsanlığa Neler Öğretti?

1997 yılında uzaya fırlatılan uzay aracı Cassini, 2004 yılında Satürn'e varmıştı. Satürn'ü, Satürn'ün uydularını ve ayrıca Jupiter'i de gözlemleyerek bilim dünyasına çok önemli kazanımlar sağlayan Cassini, yarın NASA tarafından kontrollü bir şekilde Satürn'e çarptırılacak ve görevi sonlandırılacak.

6tTidB4FOV7G3qMA-636409871696270720.jpg


görev süresince cassini bir satürn yılının (yaklaşık olarak) yarısına tanık oldu. satürn'ün bir yılı yaklaşık 30 dünya yılına eşittir. cassini sisteme ulaştığında, satürn'ün kuzey yarımküresi kıştan çıkıyordu. satürn'ün mevsimlerinin her biri yaklaşık yedi dünya yılına eşit ve cassini misyon bitmeden önce kuzey yarımkürede yaza da tanıklık etti.


yıllar boyunca cassini, satürn'ün uyduları, güneş sisteminin ve gezegen oluşumunun geçmişi ve hatta yaşamın varolabileceği güneş sistemindeki diğer yerlerdeki -karmaşıklığı- satürn'ün yüzükleri ve işleyişi hakkında yeni bir bakış açısı ortaya koydu. cassini, görünür bir ışık kamerası kullanarak 450.000 resim topladı.

wTztnIbKrIgcUpKz-636409872146434310.jpg


cassini sisteme ulaştığında, gezegeni 9 ay çevreleyen dev bir fırtınaya tanık oldu. yüzüklerde 3 boyutlu yapılar olduğunu öğrenildi. titan'ın, sıvı etan ve metandan oluşan göl ve denizlere sahip olmakla birlikte , kimyasal yağmurlara sahip bir atmosferi olduğu ve bu sayede benzersiz bir kimyasal ortam ile hayat bulundurabileceği öğrenildi.


nasa bilim misyon direktör yardımcısı thomas zurbuchen, "cassini düşüncelerimizi pek çok yönden değiştirdi, ancak özellikle güneş sistemindeki şaşırtıcı yerlerde yaşamın potansiyel olarak bir dayanak noktası olabileceğini" söyledi.

aH6rf1HFM9rMBeZP-636409872300655225.jpg


nasa'ya göre, cassini'nin keşfi ile ilginç olan bilim adamları, gelecekte "uzay aracının titan metan denizlerinde sürüklenmesine ve enceladus sürünün üzerinden uçarak biyolojinin işaretleri için numuneleri toplamak ve analiz etmeye" yönelik konseptler sundular. kaynak
 
Üst Alt