Çin'deki Türk Piramitleri - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Çin'deki Türk Piramitleri

:D:D

ama su dökme şamanizmden gelir. Alevliği ele alırsak anadoluya gelen türkler alevi idi, sünni değil. alevilikteki çeşitli batıllıklar şamanizmden gelmedir. hatta bu sünnilikte de var. çaput bağlama, nazar boncuğu, su dökme, kurşun dökme, kırmızı kurdele, mezar taşları, dilek dileme, kullanılan halı motifleri, mezar taşındaki suluklar, sağ ayakla kapıdan çıkma , türbeye ağaca çaputlar bağlama,tahtaya vurma,çocuklara doğa isimleri koyma, 40 sayısının önemi ve daha aklıma gelmeyen yüzlercesi. Türkiyede yaşanan islam şamanizmle harmanlanmış yoğrulmuş ve buna göre yorumlanmış bir dindir. salt islam ise daha radikaldir. tengrism ve şamanizmle, islam türklerin yorumlamasıyla daha yumuşatılmıştır.

herhangi bi sözlükte yazarlık var mı?

:D:D

ama su dökme şamanizmden gelir. Alevliği ele alırsak anadoluya gelen türkler alevi idi, sünni değil. alevilikteki çeşitli batıllıklar şamanizmden gelmedir. hatta bu sünnilikte de var. çaput bağlama, nazar boncuğu, su dökme, kurşun dökme, kırmızı kurdele, mezar taşları, dilek dileme, kullanılan halı motifleri, mezar taşındaki suluklar, sağ ayakla kapıdan çıkma , türbeye ağaca çaputlar bağlama,tahtaya vurma,çocuklara doğa isimleri koyma, 40 sayısının önemi ve daha aklıma gelmeyen yüzlercesi. Türkiyede yaşanan islam şamanizmle harmanlanmış yoğrulmuş ve buna göre yorumlanmış bir dindir. salt islam ise daha radikaldir. tengrism ve şamanizmle, islam türklerin yorumlamasıyla daha yumuşatılmıştır.

kesin yargılarla yazmazsan, ben, kendi adıma memnun olurum.

çünkü bunlar fazlasıyla toplama bilgiler kesin yargı oluşturacak yeterliliğe sahip değiller.

şamanizm ile şu an ki adetlerimizi örtüştürebiliriz ama dine yansımasını tam örtüştüremeyiz

Son düzenleme:
herhangi bi sözlükte yazarlık var mı?

yok, bir ara ekşiye üye olmuştum üye sıranız 30 binlerde falan diyordu bir daha da hesapla girmedim. genelde ekşiyi takip ederim, yazıcı değilim okuyucuyum. genel olarakta okumayı ve izlemeyi severim. sevdiğim bir konu ise ekşideki onlarca sayfayı tek tek okurum üşenmeden. Belgeseller olsun, kitaplar olsun okumayı severim. tabi okuduğunuz kaynağa göre değişkenlik gösterir. Yazarların çoğu taraftır. Örneğin mehmet beyle anlaşamadığımız konu oldu. ben bir konuyu savundum o başka konuyu, bunun sebebide okuduğumuz kaynaklardır. Bazen kaynaklarınız sizi doğru yola götürdüğü gibi yanlışta yönlendirebilir. O yüzden çaprazlama okumak gerekir. verdiğim örnek 2. dünya savaşı örneği idi. bunu abd kaynaklarından okuyup izlerseniz, almanların canavar kendilerinin barış meleği olduğunu görürsünüz. fakat bizzat savaşı çıkaran hitlerden ya da alman kaynaklarından okursanız aslında hitlerin gençken nazizimden nefret ettiğini, yahudi düşmanlığını doğru bulmadığını öğrenirsiniz. ruslardan okursanız farklı bir şey çıkar. her konuda böyledir bu

Çok başarılı, helal olsun valla.

Foruma hoşgeldin.

teşekkürler hoşbuldum :hat:

Son düzenleme:

yahu ben sana şamansın demedim ki. 40'ında mevlüt okutuyorsan bu harmanlanmış demektir. şamanlarda 40'ında şaman ayini yapıyorlardı. Sen bunu ister kabul et ister etme durum böyledir. Orta asya türk-moğol hatta türk-fars devletleri Türkiye'nin şu halinden daha seküler bir yapıya sahipti.

yanlış anlamayın, bu türklerin kafir olduğu anlamına gelmez. Din yorumlanır zaten, her coğrafyada. Farsların dini yaşamasıyla suudilerinki ve türklerinki aynı değildir. Hatta Fastaki islam ile Arabistandaki bile farklıdır. şamanizm sizi ürkütmesin, bu geçmişin bir parçasıdır.

ayrıca lakikliğin fransız icadı olan radikal dincilerin bilmediği bazı hususlar var ki, ilk seküler devrim Tuğrul bey tarafından gerçekleştirildi.

Son düzenleme:
yahu 40'ında mevlüt okutuyorsan bu harmanlanmış demektir. şamanlarda 40'ında şaman ayini yapıyorlardı. Sen bunu ister kabul et ister etme durum böyledir. Orta asya türk-moğol hatta türk-fars devletleri Türkiye'nin şu halinden daha seküler bir yapıya sahipti.

yanlış anlamayın, bu türklerin kafir olduğu anlamına gelmez. Din yorumlanır zaten, her coğrafyada. Farsların dini yaşamasıyla suudilerinki ve türklerinki aynı değildir. Hatta Fastaki islam ile Arabistandaki bile farklıdır. şamanizm sizi ürkütmesin, bu geçmişin bir parçasıdır.

mevlüt nedir diye sordum

Bu konu, açacağım diğer konuların başlangıcıydı, takipte kal, çoh acayip yerlere gidiciğiz :D

Bu fotoğraf daha doğrusu kitap geleceğe yani açacağın konulara ışık tutuyor mu bunu cevapla yeter :D

TURKLERIN-KULTUR-KOKENLERI-b_303.jpg

Üst Alt