Çocuklar Duymasın - Sayfa 13 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Çocuklar Duymasın

Cevap: Çocuklar Duymasın

Ermeni Ruslarla birlikte oldu, arkamızdan vurdu, Arap ingilizlerle birlik oldu yemende yüzbinlerce Türkü öldürdü, Rum çeteleri karadeniz insanına kan kusturdu. Ne güzel yaşıyormuşuz. Arap-Ermeni-Rum derken 1789 dan önceki durumları konuşmayın bence. Saçma olur. Olmayan bir ideolojik kavga ile birbirine giremezdi zaten Türk ile Arap. Neyse ya aslan Osmanlı, Kaplan Osmanlı. Baskıcı olmayan Osmanlı kaç bin Türkmen öldürdüğünü bilen bilir. Bilmeyen yazar google a açar kitabı öğrenir. Key word'ler Yavuz Sultan Selim, Türkmen katliamı. Baskıcı olmayan Osmanlı.. Yüzyıllardır yaşayan şaman kültürü bi anda nereye nasıl kayboldu bunu da sorgulamayalım. Aslan Osmanlı Kaplan Osmanlı. Şeyhülislamı mason olan Osmanlı.

Eski bi TTürkmen sözü ile bitiryim

Şalvarı şaltak Osmanlı,

eğeri kaltak Osmanlı..

Eken de yok, biçen de yok,

yiyende ortak Osmanlı.

Baskı mı yok vanım ne baskısı.

Onu Akın 'ın yazmadığını düşünüyorum, kendisi aklı başına birisi gibi geldi bana. Hesabı falan hacklenmiştir. Yoksa böyle birşey yapacağını sanmıyorum. Akın ?

ayaklanma çıkartanları bastırmakla, topluma baskı kurmak farklı şeyler

savunmuyorum ama, o dönemde (tüm avrupa'da) öyle bir bastırma yöntemi varmış, öyle yapılmış

İşin en garip tarafı da şu . 13. YY dan 20 YY kadar 19.902.000 km2' de hüküm sürmüş bir imparatorluk Osmanlı. Adı üstünde emperior. Emperyal bir güç. Ve bu gücün bu kadar büyük alanda merkeziyetçi bir yapı olmasına rağmen baskı olmadan yönetilebileceğini iddia edenler var. Hatta yönetildiğini iddia eden de var. Özellikle rönesansa kadar bazı arkaik medeni uygarlıklar dışında hemen tüm imparatorlulklar baskı ile yönetilmiştir. Ve öyle de olmak zorundadır. Önümüzde bu bilgiler varken, Osmanlı baskıcı değildir demek komik kaçar.Hele bilmem kaç ırk birlikte yaşadı demek daha komik kaçar. Irk kavramı zaten çoooook sonralardan bu kadar sivrileşti. Eskiden tüm müslümanlara bile Türk diyorlardı. Hatta bazı devletler mesela Avusturya Macar imparatorluğu Türkler ile Yunanlıları aynı ırkın farklı türleri olduğunu zannediyordu. Tarih hocalarınızın Osmanlı da baskı yoktu söylemini ezberleyip buraya yazarsanız olmaz. Anlamsız eksik ve yanlış olur.

Açıkçası Türklüğümden dolayı Osmanlıdan daha çok Selçukluyu benimsiyorum ben . Osmanlı Selçukluya göre çok daha heterojen bir yapıya sahipti. Ve yönetim biçimi daha tutarlı ve sistemli idi. İçinde bulunan tüm toplum kesitleri hemen hemen eşitti ve toplumun asli unsuru yok sayılmıyordu. Yani Türkler. Selçuklu hükümdarları yabancı kökenden kadınlarla evlenmiyordu. Selçuklu gerek mimari gerek kültürel anlamda Tam Türk kültürünü temsil ediyordu. Türkuaz camiler, eski pagan-şaman simgeleri astrolojiye olan merak, Selçuklu'nun ne kadar dönemine göre ilerde olduğunu gösteriyordu. Toplumdaki kadının yeri de çok çok önemliydi. Çünkü bildiğimiz üzere Türk toplumu anaerkil bir kökene sahipti. Bunu anlamanın en kolay yolu efsanelere bakmaktır.Asena efsanesi, rüyalarda görünen çocukların annesinin ağaç olma efsanesi...Kısacası şu anda bile zor elde edilen kadın erkek eşitliği hiç bir dönemde olmaıdğı kadar iyiydi.

Şimdi gelelim yozlaşma ve ahlaki değerlere. Selçuklu zamanında harem kavramı hiç duydunuz mu ? Selçuklu zamanında çok evliliğe bakış açısı neydi ?

Peki Osmanlıda neydi ? İç oğlanlar denilen bir kavram vardı. İkiye ayrılırdı, bi kısmı yeniçeri olur bir kısmı da özellikle boylu poslu ve yakışıklı olanlar sarayda kalırdı!

Timurun Osmanlıya saldırma sebeplerini de araştırınız :)

Yozlaşma Osmanlının Türk kimliğinden çıkmaya başlayıp emperyal bir devlete dönüşmeye sırada başlamıştır. Engin Ardıc'ın Osmanlıdaki hamamlarda olanları anlatan bir kitabı var, okuyunuz mideniz kaldırıyorsa.

Yozlaşma aslında karılarını sıraya koyup her biriyle bir akşam yatan kocalarla başlamıştır. Düşünsenize, bir evde yaşıyorsunuz ve babanızın annenizden başka 3 karısı daha var, ve sırayla hergece birisi ile aynı yatakta uyuyor. Bu nesil nasıl yozlaşmaz?

Konunun ana noktasına gelirsek, çocuklar duymasın gibi dizilerde kızların 13 yaşnda sevgiliisi oluyor. Şimdi bu doğru mu yanlış mı ? Doğruysa kime göre yanlışsa kime göre ? 4 kadınla evlenip hergece birisini sıraya koyan adama göre bence 13 yaşnda sevgilisi olan kız daha makbüldür. Zaten işin kırılma noktası da burda. 13 yaşındaki çocuğun kız arkadaşı olunca aslan kaplan, 13 yaşında kızın erkek arkadaşı olursa, yozlaşıyoruz. Evet yozlaşıyoruz. Yıldırım Beyazıt zamanından beri yozlaşıyoruz.

Aboww neler olmuş böyle.=) Birde tarih hocan kimdi diye sorulması yok mu.

Öğrendiğimiz tarihin gerçek olduğunu ne derece savunabiliriz.Örnek ; Yunanlı bir çocuğun ve Türk bir çocuğa öğretilen tarih arasında ne derece yakınlık var ? Hangisi gerçek ?

Aslında ben baskı derken iç işlerinde olan baskıdan bahsetmiştim ama fethedilen ülkelerde baskı olmadığı da pek inandırıcı gelmiyor bana.Tarihh her ülkede her daim çarptırılır,yeteri kadar bağımsız olamaz.Bunu anlamak gerekir.

@Özgür Aşık'ı da bize anlatılan tarihe bağlı kalmayıp,okuyup araştırdığı için ayrıca tebrik ederim.Keşke hepimiz öyle olsak.

Aboww neler olmuş böyle.=) Birde tarih hocan kimdi diye sorulması yok mu.

Öğrendiğimiz tarihin gerçek olduğunu ne derece savunabiliriz.Örnek ; Yunanlı bir çocuğun ve Türk bir çocuğa öğretilen tarih arasında ne derece yakınlık var ? Hangisi gerçek ?

Aslında ben baskı derken iç işlerinde olan baskıdan bahsetmiştim ama fethedilen ülkelerde baskı olmadığı da pek inandırıcı gelmiyor bana.Tarihh her ülkede her daim çarptırılır,yeteri kadar bağımsız olamaz.Bunu anlamak gerekir.

@Özgür Aşık'ı da bize anlatılan tarihe bağlı kalmayıp,okuyup araştırdığı için ayrıca tebrik ederim.Keşke hepimiz öyle olsak.

Onlarca milletin, farklı ülke vatandaşları nasıl bir arada yaşayabilir söyleyebilir misin ? Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği yerlerde bir kişinin bile zarar görmeyeceğini anlatan sözleri ? Peki, her vatandaşın dini inancına göre yargılandığı ? Hristiyanların ve Yahudilerin vs. kendi kitaplarına, Müslümanların Kuran-ı Kerim'e el basarak yemin etmesi ?

Onlarca milletin, farklı ülke vatandaşları nasıl bir arada yaşayabilir söyleyebilir misin ? Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği yerlerde bir kişinin bile zarar görmeyeceğini anlatan sözleri ? Peki, her vatandaşın dini inancına göre yargılandığı ? Hristiyanların ve Yahudilerin vs. kendi kitaplarına, Müslümanların Kuran-ı Kerim'e el basarak yemin etmesi ?

9 mesaj önceki Özgür Aşık'ın yazısını nasıl açıklayacağız.

Fatih Sultan Mehmet'in o açıklamasından sonra İStanbul'un yağmalandığını biliyor musun :)

Ayasofya da zaten öylesine Cami'ye çevrildi.

Hepsini geç, alevilerin katliamına ne demeli

onlarca millet diyorsun da onlarca milletin mensubu kendi milletlerinin farkında mıydı ? 1789 dan sonra ırk kavramı bu kadar keskinleşti. Zannediyor musun ki balkanların dağında yaşayan bir köylünün ülkesini Osmanlı'nın egemenliğinde olduğunu bildiğini ? Ve sence 3 kıtaya hükmeden ve merkeziyetçi yapıya sahip olan imparatorluk nasıl baskıcı rejim kullanmas?

O değilde o akdar güzel bi arada yaşadık ki, ayrı ayrı rumlar ermeniler araplar arkamızdan hançerledi.

Biliyor musun ki 19.yy de ünlü bir hahamın kendisini mesih ilan ettikten sonra zorla müslüman yapıldığını ? Sebatay sevidir o kişinin adı.

Biliyor musun ki, hristyanlardan farklı vergi alındığını ?

Bilmiyorsun

Fatih Sultan Mehmet'in o açıklamasından sonra İStanbul'un yağmalandığını biliyor musun :)

Ayasofya da zaten öylesine Cami'ye çevrildi.

Hepsini geç, alevilerin katliamına ne demeli

onlarca millet diyorsun da onlarca milletin mensubu kendi milletlerinin farkında mıydı ? 1789 dan sonra ırk kavramı bu kadar keskinleşti. Zannediyor musun ki balkanların dağında yaşayan bir köylünün ülkesini Osmanlı'nın egemenliğinde olduğunu bildiğini ? Ve sence 3 kıtaya hükmeden ve merkeziyetçi yapıya sahip olan imparatorluk nasıl baskıcı rejim kullanmas?

O değilde o akdar güzel bi arada yaşadık ki, ayrı ayrı rumlar ermeniler araplar arkamızdan hançerledi.

Biliyor musun ki 19.yy de ünlü bir hahamın kendisini mesih ilan ettikten sonra zorla müslüman yapıldığını ? Sebatay sevidir o kişinin adı.

Biliyor musun ki, hristyanlardan farklı vergi alındığını ?

Bilmiyorsun

Sen nasıl bu kadar eminsin ki ? Gördün mü gözünle ? Bununla ilgili bir çok kitap okudum. Eğer böyle olsaydı nasıl kıtalara yayılan bir devlet olurdu ki ? Fransız ihtilali, İstanbul'un fethinden sonra bilim adamlarının farklı ülkelere gitmesi, daha sonra ilk çağa dönmek isteyip, o dünyaya hakim Roma İmp. kurmak istemesi. Bu yüzden Osmanlı'yı hedef alması. Halkın bilinçlenmesi, Reform, Rönesans. Budur Fransız ihtilalinin çıkma sebebi.

Sen nasıl bu kadar eminsin ki ? Gördün mü gözünle ? Bununla ilgili bir çok kitap okudum. Eğer böyle olsaydı nasıl kıtalara yayılan bir devlet olurdu ki ? Fransız ihtilali, İstanbul'un fethinden sonra bilim adamlarının farklı ülkelere gitmesi, daha sonra ilk çağa dönmek isteyip, o dünyaya hakim Roma İmp. kurmak istemesi. Bu yüzden Osmanlı'yı hedef alması. Halkın bilinçlenmesi, Reform, Rönesans. Budur Fransız ihtilalinin çıkma sebebi.

Evet sonuna kadar katılıyorum sana.

Bilim adamları neden istanbuldan kaçmış çok yaşancak yer olmasına rağmen Osmanlı ? Tarihe nerden biliyorsun gördün mü şeklinde tartışmak da ayrı komik

Avrupa'lı eski Osmanlı hakimiyetinde olan çocuklar Türkler'i barbar olarak görüyor,tarih derslerinde öyle öğreniyor biz ise farklı.Hangisi gerçek ?

Evet sonuna kadar katılıyorum sana.

Bilim adamları neden istanbuldan kaçmış çok yaşancak yer olmasına rağmen Osmanlı ? Tarihe nerden biliyorsun gördün mü şeklinde tartışmak da ayrı komik

Sen önce konuşmayı öğren. Sensin komik. Ayrıca neden farklı ülkelere neden gitmesinler ki ? Sen o "kaçmışlar" kavramını nerenden uydurdun ? Şu an Yunanlı biri gelir de Türkiye'nin kara kaşı kara gözü için burada kalır mı ? Bu yüzden kalmadı adamlar da.

Avrupa'lı eski Osmanlı hakimiyetinde olan çocuklar Türkler'i barbar olarak görüyor,tarih derslerinde öyle öğreniyor biz ise farklı.Hangisi gerçek ?

Eğer doğru Osmanlı tarihini öğretirse herkes gerçeği öğrenecek çünkü. Ağzını açamıyor. İtalyanlar 1. Dünya Savaşı'nda şerefsizlik yapıp taraf değiştirdiklerini nasıl anlatabilirler sence ?

Osmanlıyı karalama kampanyalarının bir ürünüdür bana göre bunlar, arkadaşların fikirlerine elbette saygım var fakat bize Anlatılan ve öyle olduğuna emin olduğumuz ki tarihdeki olaylara ve devamındaki süreçlere bakarsak ben eminim, Osmanlı torunu olmaktan onur duyuyorum, onlar olmasa dünyaya hükmedemez ve şu an olamazdık herhalde, elbette yapılan hatalar olmuştur ama ben Atalarımızın katliam yapcaklarını sanmıyorum düşünemiyorum bile komik geliyor.

Üst Alt