COP28: Ülkeler Fosil Yakıttan Çıkış İçin Anlaştı! İşte Türkiye’nin Katılımı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

COP28: Ülkeler Fosil Yakıttan Çıkış İçin Anlaştı! İşte Türkiye’nin Katılımı

1702494393245.png

Yaklaşık 200 ülkeyi temsil eden hükümet bakanları, daha önceki bir önerinin hararetli ve yaygın bir tepkiyle karşılanmasının ardından, fosil yakıtlardan uzaklaşma yönünde çağrı yapan bir anlaşmayı kabul etti. Dubai'de iki hafta süren müzakereler sonrasında açıklanan taslak metin, fosil yakıtları "aşamalı olarak kaldırma" terimini kullanmadı, bunun yerine bunun yerine fosil yakıtlardan "uzaklaşma" çağrısı yaparak dili bir ton daha sertleştirdi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir araya gelen devletler, fosil yakıtların küresel bazda tüketimini azaltmaya geçiş konusunda uzlaşı sağladı.

Zirvenin BAE başkanlığı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Tüm fosil yakıtlardan uzaklaşmaya yönelik benzeri görülmemiş bir referansla BAE Mutabakatı, ekonomilerimizi yeniden tanımlama potansiyeline sahip bir paradigma değişimi sunuyor" dedi.

Fosil yakıtların kullanımından “uzaklaşılacak”​

Çarşamba günü erken saatlerde BAE tarafından yayınlanan ve tüm gece süren tartışmaların ardından üzerinde mutabık kalınan güncellenmiş teklifte "enerji sistemlerinde fosil yakıtlardan adil, düzenli ve hakkaniyetli bir şekilde uzaklaşılması, bu kritik on yılda eylemlerin hızlandırılması ve böylece bilime uygun olarak 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşılması" çağrısında bulunuldu.

Taslak anlaşma metninde ayrıca kömür enerjisinin aşamalı olarak azaltılmasına yönelik çabaların hızlandırılması ve yenilenebilir enerji kapasitesinin küresel olarak üç katına çıkarılması ve 2030 yılına kadar enerji verimliliğinde küresel ortalama yıllık iyileştirme oranının iki katına çıkarılması çağrısında bulunuldu.

“Aşamalı azaltım”​

Önemli bir nokta olarak, teklif hidrokarbonların mutlak bir şekilde kullanımdan kaldırılmasını zorunlu kılmamakta. Pek çok kişi COP28 zirvesinin ancak tüm fosil yakıtların "aşamalı olarak kaldırılması" yönünde bir anlaşmayla sonuçlanması halinde başarılı sayılabileceğine inanıyordu.

Kömür, petrol ve doğal gazın yakılması, küresel sera gazı emisyonlarının dörtte üçünden fazlasını oluşturarak iklim değişikliğine en büyük katkıyı sağlıyor. Bu bilinen bir gerçek olsa da kabul edilen tekliften önce hazırlanan ve bu hafta başında sunulan teklif, fosil yakıtların "aşamalı olarak kaldırılması" veya "aşamalı olarak azaltılması" ile ilgili bir dil içermiyordu. Bugün kabul edilen teklifte en azından “aşamalı azaltım” çağrısı yapılıyor.

Bu taslak uzlaşı, kesin bir bağlayıcılık taşımasa da küresel ısınmanın 1.5 santigrat derece eşiğinde tutulması açısından son derece önemli. BM iklim şefi Simon Stiell, "Dubai'de fosil yakıt çağının sayfasını kapatmamış olsak da, bu sonuç sonun başlangıcıdır" dedi. COP28 Başkanı Sultan el Cabir, yaklaşık 200 ülke tarafından onaylanan iklim anlaşmasını, 1,5 derece hedefini ulaşılabilir kılmak için "sağlam bir plan" sunan "tarihi bir önlem paketi" olarak niteledi.

Türkiye, COP28’de 8 girişime imza attı​

Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çerçevesinde çalışan İklim Değişikliği Başkanlığı sekiz girişime katıldığını duyurdu. İklim Değişikliği Başkanlığının sitesinden yapılan açıklamaya göre Türkiye;

• İklim Kulübü,
  • Kritik Ham Maddeler Kulübü,
  • Dayanıklı Gıda Sistemleri, Sürdürülebilir Tarım ve İklim Eylemine ilişkin Emirlik Deklarasyonu,
  • Buzul Dostları Grubu,
  • Çimentoda Atılım,
  • İklim İçin Mangrov İttifakı,
  • COP28’de Eğitim ve İklim Değişikliği Ortak Gündemi Bildirgesi,
  • İklim ve Sağlık Deklarasyonu,
  • İklim Eylemi İçin Yüksek Hedefli Çok Düzeyli Ortaklıklar Koalisyonu’na (CHAMP) imzacı oldu.

donanimhaber.com

Toplantının Araplarda olması ve buna hurra sevinmeleri de absürtlüğün bu kadarı.
Ya sen fosil yakıt olmasa kedi gibi kuma sıçıyordun.
OPEC'ten bir mektup ulasmis oraya - yapmayin sakin ha diye- ama ona ragmen ulkeler anlasmaya vardi.

OPEC'ten bir mektup ulasmis oraya - yapmayin sakin ha diye- ama ona ragmen ulkeler anlasmaya vardi.
Çok enteresan işler bakalım ne olacak sonu. Ben sürdürülebilir olacağını da zannetmiyorum.
Avrupada ısınma için ısı pompası yükselişte onun da hammaddesi elektrik e elektrik 20 sene gibi kısa vadede fosil yakıttan uzaklaşarak temiz enerji olarak elde edebileceğin bir enerji türü değil ki.

Çok enteresan işler bakalım ne olacak sonu. Ben sürdürülebilir olacağını da zannetmiyorum.
Avrupada ısınma için ısı pompası yükselişte onun da hammaddesi elektrik e elektrik 20 sene gibi kısa vadede fosil yakıttan uzaklaşarak temiz enerji olarak elde edebileceğin bir enerji türü değil ki.
Evet bende anlamadim ozellikle Arap ulkelerin destek vermesine. Neyse eger omrumuz yeterse ileride ne olacagini goruruz belki.

Onun da arka kapısını buldular abi. IREC ve PPA gibi "para ödeyerek" aldığın sertifikalarla elektriğine temiz, sürdürülebilir "yeşil enerji" diyebiliyorsun.

araplar gene satar petrolünü 10larca yerde kullanılıyor zaten. olan elektrikli araba alan çevre ayağına kazık yiyen son kullanıcıya olacak.

Petrol kullanım alanları
sıtma gazı, gazyağı, LPG ya da tüpgaz olarak ısınma ya da yiyecek pişirmede; ya da kullandığımız plastik, şişe, bidon, boru benzeri evsel ürünlerin imalatında kullanılır.

Sanayide ısıtmada, gaz ya da fuelle çalışan elektrik santrallerinde, özel kalifiye ürünler olarak bilinen yakıtsız mahsulleri kullanan sanayilerde kullanılır.

petrokimyasallar plastik, tekstil vb fabrikalarda hammadde olarak kullanılır.

Tarımda traktör yakıtı, seralarda ısıtma ve soğutma amacıyla petrol mahsulleri kullanılır.

asfalt yapımında kullanılır. gazolin veya benzin, kerosen, jet yakıtı, motorin, dizel yakıtı, fuel oil, yağlama maddeleri, asfalt, doğal gaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LNG) gibi ürünlerin yanı sıra tüketici için çok sayıda petrokimya ürünleri vardır.

Elektrikli arabanın çevreci olduğunu sanmakta ne bileyim 🥴

Black oil kullanımı diyince tabi sadece araba düşünmüyorum bu arada

Üst Alt