Corona Virüsünde Örnek Ülkede Okullar Açıldı: İlk Görüntüler Geldi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Corona Virüsünde Örnek Ülkede Okullar Açıldı: İlk Görüntüler Geldi

Corona virüsü salgınına zamanında müdahale ederek öne çıkan ülkelerin başında gelen Güney Kore'de liseliler okullara geri döndü... 5 aylık tatilin ardından okullarda çekilen görüntüler uluslararası kamuoyunun gündemine otururken öğretmenler ise, "Maske taktıkları için öğrencileri ayırt etmek çok güç" dedi.

1590144773309.png

51 milyondan fazla nüfusa sahip olmasına rağmen sadece 263 insanın yaşamını yitirdiği Güney Kore’de normalleşme süreci devam ediyor… Bugün 5 aylık bir aranın ardından Güney Kore’de lise öğrencileri okullar ageri döndü.

Termal tarayıcıdan geçerek okul binasına giren liseliler derslerden sonra öğle yemeğini özel olarak tasarlanan yemekhanelerde yedi. Masaların arasına cam bölmeler yerleştirilirken, her öğrenci kendi bölmesinde yemeğini yedi.

1590144798403.png

BBC’ye konuşan Chungam Lisesi’nde görevli öğretmen Cho Sung-jin, “Maske ile ders anlatmak çok zor. Sesinizi yükseltirken nefes almak çok zor” ifadesini kullandı. Cho Sung-jin, “Ayrıca bütün öğrenciler birbirine benzeyen maskeler taktığı için öğrencileri tanımak çok zor” dedi.

1590144830607.png

Güney Kore’de okullar açılmadan önce bazı kritik değişiklikler uygulanmıştı. Ders saatleri ve öğle yemeği arası ile teneffüs saatleri değiştirilirken sınıflarda plastik bölmeler oluşturulmuştu.

bu ne yav asiri sıktı bu covid ölen ölsün normale dönelim derim
Tıpkı her hastalıkta yaptıkları gibi.
Ölen ölüyor kalan kalıyor.
Ne evde hapis oluyoruz ne tatili balkonda geçiriyoruz.

Herhangi bir ölümcül hastalıktan daha ölümcül değil.
Bir tık üstü daha bulaşıcı.

Düşünsene insanları kim grip kimde kanser var diye havaalanında tarayıp check up tan geçiriyorlar.
Sabaha kadar beklersin o kuyrukta.
Bir şeyin yoksa bile o kuyrukta bulaşır.
Sonra da karantina.

Fena çuvalladılar.
İsveç ve Belarus gibi ülkeleri bu konuda takdir ediyorum.

Bütün insanların özellikle özgürlükleri ve maddi manevi kaybı, 0,21% ölüm oranında önemli olmaması gerek, diye düşünüyorum.

Gscimbom mobil

Düşünsene insanları kim grip kimde kanser var diye havaalanında tarayıp check up tan geçiriyorlar.
Sonra da karantina.

Fena çuvalladılar.

Bütün insanların özellikle özgürlükleri ve maddi manevi kaybı, 0,21% ölüm oranında önemli olmaması gerek, diye düşünüyorum.

Gscimbom mobil
dünyada sadece influenza'nın dahi ekonomiye ne kadar yük olduğunun farkında değilsin sanırım, bunun gibi kronik mevsimsel hastalıklar diğer hastalıklardan çok daha fazla işgücü kaybına yol açıyor bu bir. O sürü bağışıklığı yapan soğuk iklim ülkelerinde akciğer komplikasyonlarına karşı direnç hem daha fazla, hem soğukta virüs daha az bulasıyor, hem de zengin ve düşük nüfuslu olduklarından saglık sistemleri rahat rahat kaldırır. Stokholm'de verilen kararı adanada da uygulayalım diyorsan 38 yaşına kadar iyi gelmişsin kardeş.

Bulaşı düşük %5 ölüm oranlı bir virüs belki dünyada 1000 kişi öldürür sonra söner, bu bulaş oranıyla koronayı yürü bakalım baba yap istediğini dersen enfekte sayısını yüz milyon belki milyarla sayarsın, o zaman yap bakalım hesabı binde 20 ölüm oranı neymiş. Ne çökecek sağlık sistemini ne insanların yaratacağı paniği ne ede bu kadar insan dolaşan virüsün geçireceği mutasyonları saymadım farkındaysan daha. Şimdi o bir tık dediğin bulaşıcılığa otur tekrar bak o bir kime tıklar.

Sonra da karantina.

Fena çuvalladılar.

Gscimbom mobil
Bana bir tane bu kadar kişiyi lockdownlara rağmen yoğun bakım tedavisine muhtaç bir hastalık göster

dünyada sadece influenza'nın dahi ekonomiye ne kadar yük olduğunun farkında değilsin sanırım, bunun gibi kronik mevsimsel hastalıklar diğer hastalıklardan çok daha fazla işgücü kaybına yol açıyor bu bir. O sürü bağışıklığı yapan soğuk iklim ülkelerinde akciğer komplikasyonlarına karşı direnç hem daha fazla, hem soğukta virüs daha az bulasıyor, hem de zengin ve düşük nüfuslu olduklarından saglık sistemleri rahat rahat kaldırır. Stokholm'de verilen kararı adanada da uygulayalım diyorsan 38 yaşına kadar iyi gelmişsin kardeş.

Bulaşı düşük %5 ölüm oranlı bir virüs belki dünyada 1000 kişi öldürür sonra söner, bu bulaş oranıyla koronayı yürü bakalım baba yap istediğini dersen enfekte sayısını yüz milyon belki milyarla sayarsın, o zaman yap bakalım hesabı binde 20 ölüm oranı neymiş. Ne çökecek sağlık sistemini ne insanların yaratacağı paniği ne ede bu kadar insan dolaşan virüsün geçireceği mutasyonları saymadım farkındaysan daha. Şimdi o bir tık dediğin bulaşıcılığa otur tekrar bak o bir kime tıklar.
Soğuktan bağışıklığı daha kuvvetli diyorsun ama bazılarıda sıcakta daha az yayılacak diyorlardı.
Bir nevi de öyle oldu sırf sayılara bakarsak.

İş gücü kaybına her hastalık yol açıyor. O mantıkla evden çıkamak hatta işe bile gitmemek gerekiyor.

100 milyonlar hep varsayım, İsveç'te Belarus'ta hiç te öyle olmadı.
Ben varsayımlarla algı yaratıldığını düşünüyorum. Sonuçta örnek ülkeler orada.

Bulaşıcılığı da azalmış durumda.
Sayılar bunu söylüyor.
1e40ken 1e0,7ye kadar düşmüş bunu sayılar söylüyor.

Siz önleminizi yine alın ama kendinizi de hapsettirmeyin.

Gscimbom mobil

Bana bir tane bu kadar kişiyi lockdownlara rağmen yoğun bakım tedavisine muhtaç bir hastalık göster
İstediğin kadar lockdown yap bir çok hastalığın önüne geçemezsin.

Mesela Aids, bulaşıcı ee ne yapalım her gelene Aids testi yapıp adam başı 195 euromu alalım.
Avusturya bunu yapıyor.

Sen verirmiydin, ya da yaptırırmıydın?

Konu gereksiz uzamasın.
Bunlar benim düşüncelerim.
Her hayata saygım var herkes sağlıklı mutlu yaşasın.

İyi akşamlar iyi forumlar

Gscimbom mobil

İstediğin kadar lockdown yap bir çok hastalığın önüne geçemezsin.

Mesela Aids, bulaşıcı ee ne yapalım her gelene Aids testi yapıp adam başı 195 euromu alalım.
Avusturya bunu yapıyor.

Sen verirmiydin, ya da yaptırırmıydın?

Konu gereksiz uzamasın.
Bunlar benim düşüncelerim.
Her hayata saygım var herkes sağlıklı mutlu yaşasın.

İyi akşamlar iyi forumlar

Gscimbom mobil

Aids'in sokakta herkese bulaştığını bilmiyordum

Soğuktan bağışıklığı daha kuvvetli diyorsun ama bazılarıda sıcakta daha az yayılacak diyorlardı.
Bir nevi de öyle oldu sırf sayılara bakarsak.

İş gücü kaybına her hastalık yol açıyor. O mantıkla evden çıkamak hatta işe bile gitmemek gerekiyor.

100 milyonlar hep varsayım, İsveç'te Belarus'ta hiç te öyle olmadı.
Ben varsayımlarla algı yaratıldığını düşünüyorum. Sonuçta örnek ülkeler orada.

Bulaşıcılığı da azalmış durumda.
Sayılar bunu söylüyor.
1e40ken 1e0,7ye kadar düşmüş bunu sayılar söylüyor.

Siz önleminizi yine alın ama kendinizi de hapsettirmeyin.

Gscimbom mobil
Güzel kardeşim yazdıklarının neden yanlış olduğunu söyledim, aynılarını yazarak cevap vermişsin. İş gücü kaybına herhalde tüm hastalıklar yol açar ama yılda ortalama 5 milyon kişinin 1er gün gripten işe gitmemesini hesapla bakalım ne çıkıyor ortaya. Diğer söylediklerin daha cevabım yok zaten anlamak isteyen anlar. Bulaşıcılık azalmış sayılar ortada diyor bir düsün bakalım neden azalmış o bulaşıcılık???

Ben doktorum kardesim asıl kızdıgım nokta da senin gibi insanların mesajlarını görüp rahatlayan bir kesim var. Sen mesajını yazdıktan sonra çayını koyup kuruluş osman izliyor olabilirsin ama keşke gelip bir gün hastanede ağzındaki tüplerden konuşamayan o insanları bir görebilsen, o zaman böyle saçma sapan bir yazı yazabilecek misin. Önleminizi al ama kendini hapsettirmeymiş neymiş bakalım o önlem dua mı edeceksin tütsü mü yakacaksın hangisi engelliyor virüsün bulaşmasını???

Güzel kardeşim yazdıklarının neden yanlış olduğunu söyledim, aynılarını yazarak cevap vermişsin. İş gücü kaybına herhalde tüm hastalıklar yol açar ama yılda ortalama 5 milyon kişinin 1er gün gripten işe gitmemesini hesapla bakalım ne çıkıyor ortaya. Diğer söylediklerin daha cevabım yok zaten anlamak isteyen anlar. Bulaşıcılık azalmış sayılar ortada diyor bir düsün bakalım neden azalmış o bulaşıcılık???

Ben doktorum kardesim asıl kızdıgım nokta da senin gibi insanların mesajlarını görüp rahatlayan bir kesim var. Sen mesajını yazdıktan sonra çayını koyup kuruluş osman izliyor olabilirsin ama keşke gelip bir gün hastanede ağzındaki tüplerden konuşamayan o insanları bir görebilsen, o zaman böyle saçma sapan bir yazı yazabilecek misin. Önleminizi al ama kendini hapsettirmeymiş neymiş bakalım o önlem dua mı edeceksin tütsü mü yakacaksın hangisi engelliyor virüsün bulaşmasını???

Maskemi takıyorum hijyen kurallarına uyuyorum mesafeyi tutuyorum.
Zaten günde en az 30 kişiye temas ediyorum işimden dolayı.
Ne yapıyım, çalışma dersen, devran dönmesi lazım fatura yağıyor gel de ödeme. İşte durum bu.

Sadece tek corona hastası tüpe takılıyor gibi anlatmışsın.
Astım hastalarına tüp gerekmiyor mu?

Sen doktorsan ben de hastayım.
Ayrıca verdiğin mücadeleyi taktir ediyorum.
Yanlış anlama sırf corona için değil sarılık olsa bile insanlık için yaptığınız mücadeleyi takdir ediyorum.

Sana bir sorum olacak madem doktor bulmuşuz soralım.

Kadın 92 yaşında 3 by pass geçirmiş, şeker var, yüksek tansiyon var, romatizma var.

Bu kadın fenalaşıyor hastaneye kaldırılıyor.
İşte o testi bu testi nabız ölçme serum derken kadın ölüyor.
Corona pozitif geliyor.

Bu kadının ölüm sebebine ne yazıyorsunuz veya bu kadın basit bir gripte'de aynı şekilde ölebilir miydi?

Gscimbom mobil

Maskemi takıyorum hijyen kurallarına uyuyorum mesafeyi tutuyorum.
Zaten günde en az 30 kişiye temas ediyorum işimden dolayı.
Ne yapıyım, çalışma dersen, devran dönmesi lazım fatura yağıyor gel de ödeme. İşte durum bu.

Sadece tek corona hastası tüpe takılıyor gibi anlatmışsın.
Astım hastalarına tüp gerekmiyor mu?

Sen doktorsan ben de hastayım.
Ayrıca verdiğin mücadeleyi taktir ediyorum.
Yanlış anlama sırf corona için değil sarılık olsa bile insanlık için yaptığınız mücadeleyi takdir ediyorum.

Sana bir sorum olacak madem doktor bulmuşuz soralım.

Kadın 92 yaşında 3 by pass geçirmiş, şeker var, yüksek tansiyon var, romatizma var.

Bu kadın fenalaşıyor hastaneye kaldırılıyor.
İşte o testi bu testi nabız ölçme serum derken kadın ölüyor.
Corona pozitif geliyor.

Bu kadının ölüm sebebine ne yazıyorsunuz veya bu kadın basit bir gripte'de aynı şekilde ölebilir miydi?

Gscimbom mobil
İlk yazdığın zaten yapılması doğru olan şey ne güzel yapıyorsun ben de diyorum ki bu durumda doğrusu bu zaten, sen dedin ki salın milleti kalan sağlar bizimdir yapalım ekonomi bozulmasın. Bunu yaparsan ne sağlık sistemi kalır gidecek hastane bulursun ne toplumda düzen nizam kalır, anarşi başlar.

sadece koronalılara tüp takılıyor lafını nasıl çıkardın bilmiyorum, astım örneği daha da saçma. Ama sormaya çalıştığın şeyi anladım farklı bir örnek vereyim, bilmediğimiz bir virüs/bakteri ileri derece ishalle dehidratasyondan insanları öldürüyor diyelim o zaman da sana derdim ki gel yoğun bakıma da insanların nasıl çaresizce vücudu eriyerek ölümle boğuştuğunu gör. Bu tüp meselesi olayın psikolojik tarafı, şu dünyada en büyük fiziksel acı ne deseler boğularak ölme ile yanarak ölme derim herhalde.

Son verdiğin örnek de twittervari bir örnek yani gerçekçi değil geldi hemen öldü, ha hemen öldüyse zaten %99 kalp krizidir korona süreçli ilerliyor, korona ağırlaştıysa daha önceden hastaneye mecburen gelirsin. Ama sorduğun şey yoğun bakımdaki uzmanlarımızın görevi ben uzman hekim değilim o yüzden kesin şöyle diyemem, ki bunun da bir sürü maddeleri var doktor öyle kafasına göre bu koronadan öldü hadi buna kalp krizi yazayım diyemez zaten. Sağlık bakanlığı bununla ilgili bilgilendiriyor uzmanları. Benim bildiğim istediği tetkiklere bakar eğer korona semptomatikse ölüm sebebi korona, asemptomatikse değil. Bu konuyu eğer istersen kendi bilgim kadarıyla açarım lakin hem işin içine teknik terimler girer hem de fazla uzar.

Basit gripden de tabi ki insanlar ölüyor ama bu kontrol altında, eğer influenza çok daha ciddi bir mutasyonla pandemi yaparsa gene aynı karantina tedbirleri uygulanır, mesela virüs çindeyken kimse oralı olmadı daha önce de sars mers gibi söner sandı herkes öyle olmadı işte. Tüm dünyayı gezerek mutasyon geçiriyor virüs yarın ne yöne gideceği belli değil, çok daha tehlikeli hal de alabilir. Herkes aşı arıyor ama aşının bulunamama ihtimali de var, senin sürü bağışıklığı orada yapılır işte. Şimdi herkes aşıya kadar minimum zararla atlatma pesinde.

Ulan intihar edecek olsak TR olarak biz ederiz. Bunlara ne oluyor acaba. Bir iskandinav ülkesi hakkında da aynı şeyi okumuştum da, hangisi tam emin değilim. Rahat mı batıyor anlamadım ki. Bunun mantıklı bir açıklaması var mı acaba.
Güney Kore'de bu iş eğitimden ve eğitim öncesi çocukluktan kaynaklanıyor. Bir kaç dersten zayıf alan öğrencilerin bir bölümü intiharı düşünüyormuş. İlginç bir topluluk.

Sonra da karantina.

Fena çuvalladılar.

Gscimbom mobil

Bu oran nedir nasıl çıkardın 0,21 i ?

Ne kadar basit ölen ölsün devam edelim diyorsunuz öyle, takdir ettim.

Aynı sey yakınlarınızın hatta sizin basına geldiğinde de aynı tutumu göstermenizi bekliyorum madem bu kadar soğukkanlı olabiliyorsunuz.

Veya vicdansız mı demeliydim?

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

sıktı bu covid muhabbeti, e ilacı bulunamazsa ölene kadar evde mi oturcaz? adam haklı, riski budur diyen çıkar. çıkmak istemeyen de çıkmasın. Kendini izole etsin.

Rabbim insanları, anası babası coronadan ölenlerden, kendisini de yoğun bakımda ağzında hortumla tavanı seyredenlerden eylemesin. Allah korusun eylerse burada tekrar yorum yazmayı nasip etsin.

Üst Alt