Dizi Başlığı - Sayfa 295 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Geçen hafta başladım, ilk sezonu biraz vasat olsa da sonrasında merak unsuru ön planda olduğu için aktı gitti 5 sezon. Toplamda 6 sezonmuş ama Netflix'te yok sonuncusu.

lod.jpg

# binnur kaya , olgun toker, ecem erkek , zeynep camci nin basrollerinde yer aldigi yeni bir dizi geliyor.
ismi ; selma. yeni sezonda ekranda olacak.

@Murat Durmaz , @ tuncay van
( binnur ve olgun'un oyunculuklarini cok begenirim)

kult dizilerimizden *halka dizisinin , yeni bolumleri ozelinde - ilk 4 bolumu yazilmis .
4 bolum daha yazilip akabinde cekimlerine gecilecekmis. simdilik eski ekipten kimler olacak belli degilmis - yazim isleri biter bitmez oyuncularla gorusulecek .

buyuk ihtimal digital de olur yeni bolumler.

sevgili @Onur Adıbelli ,

malesef izleme imkanim olmadi - fakat, ozellikle 2.ekledigin dizi de gecen bazi yerler ( derry, castle rock kasabalari) stephen king ustadin romanlarin da ve kisa hikayelerinde gecen, belirtilen yerler /kurgu kasabalar dolayli.
it ~ bag of bones ~ dreamcatcher <=> hikayeleri > (derry bolgesi) -
needful things ~ the dark half ~ cujo ~ the dead zone <=> hikayeleri > (castle rock bolgesi) ...

ustteki *ikisi ile beraber < + > * the jerusalem's lot( meshur ,salem's lot) bir tur ucleme kurgu/fictional kasabalar olarak cogunlukla yazar sking'in hikayelerinin gectigi yerler olarak dikkati ceker.

< yazar *s king 'in de buyuk bir > *h.p. lovecraft hayrani oldugunu da belirtmek gerekir bu denklemde.
dolayisiyla, ustte belirttigim nuanslar ve ucleme / trinity homage(saygi durusu vb) <<< - >>>
velhasil , buyuk usta nin uclemesine homage/saygi durusu olarak gorulur.
bahsini ettigim h.p ustadin kult uclemesi ; *arkham, *innsmouth , *dunwich .

bu ara detayi nacizane belirtmemin nedeni, dizi ve romanin(s king), cok ozel buldugum h.p lc ustadi bir sekilde onore etmesi dolayli yazmayi dusundum.

ustadin kendisinin eserlerini ve *ilham alindigi/esinlendigi film ve dizilere bir sans vermeni tavsiye ederim.

ilk diziyi de izlemedim.

*eskilerden gidiyoruz, bir dizi onereyim bilim kurgu - kult bir dizidir - h.p lc ustad dunyasindan esinlenme:
(dizinin *yaraticisi buyuk h.p hayrani oldugundan, kendiside aciklamasinda belirtmis idi vakti zamaninda) .
dizi : babylon 5

yeniden cekilmesini istedigim kult dizilerden...

saygi ve selamlarimla

Üst Alt