dünya bir devlet olsa - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

dünya bir devlet olsa

Afrika´da insanlar zaten kan agliyor, özellik ile Avrupa´nin zenginligi, Afrika kitasinin kani üzerine kurulmustur ama biz tabiki bundan bi haber yasiyoruz. Yani bu düzen pek adaletli bir düzen degildir, bunun ile birlikte yeni bir düzene gecme vaktinin geldigini düsünüyorum. Tabiki bu düsünceler utopik, zor uyarlanabilecek seyler. Ve tabiki kan da akabilir bu sürecte, ancak ilelebet bir Baris ve sosyal adalet saglama ugruna, bu sürecten gecmeliyiz insan irki olarak.

Din asla bir savas icin bir neden olamaz. Ancak savas isteyenler icin kullanilan bir arac olabilir. Senin bahsettigin katoliklerin ve Protestanlarin yaptigi savasta toprak ve güc adina yapilmis bir savastir. Insanlar da din ugruna, iceriye cekilmistir. Arac din, ama amac güc... Yüz yillar sonra, avrupada bu savaslar milliyetcilik üzerine yapildi. Ve burdan yillar sonra, insanlari etkiliyecek, ve savasa cekecek, yeni sebepler üretecektir bu insanlar. Ancak bu yeni düzende, böyle insanlar olmayacak. Bu yeni sistemde, sadece tek bir tane güc olacagi icin, böyle insanlarda türeyemiyecek.
peki kanlı fransız ihtilali de mi para içindi. çok devletli halde insanlığı 194 ülkeye diyelim ki 300 millete(parçaya) bölersiniz. milliyet kavramını yok edersek insanlığın kaç parçaya bölünebileceğini tahmin dahi edemeyiz.

Hayaller Paris , gerçekte olan Şırnak :asd:
Hocam , para denen şey dünyada var olduğu sürece o dediğin iş hayal.

Bizim sistemimiz komunizim üzerine kurulmiyacak. 100 yillar önce avrupa iscilerini sömüren adamlar, bugün dünyada diger fakir ülkeleri sömürüyorlar. Neden ? Cünkü o zayif ülkelere sahip cikacak, bir güc bulunmuyor. Ancak dünyanin tek bir güc altinda birlesmesinden dolayi, ayri bir güc amaclayanlarin oksijeni kesilecektir. Insanlari sömürenlere firsat verilmeyecektir. Insanlarin ac kalmamasi saglanacak, ve yatirimlarin büyük bir bölümü egitim üzerine kurulu olacaktir. Insanlar egitimli bir sekilde yetistikce, sorunlar da daha basit cözülecektir. Sen cahil bir afrikali köylüyü sömüremezsin, ama egitimli bir afrikaliyi sömürme ihtimalin yok. Egitimsiz adam sidette basvurur, ancak egitimli adam sorunlarini sözler ile cözer. Insanlar egitimli oldugu sürece, onlari koyunlastirip savaslara sürekleyip, sirtlarindan güc kazananlarda olmayacaktir.

https://www.youtube.com/watch?v=2Aohukzu72A

peki kanlı fransız ihtilali de mi para içindi. çok devletli halde insanlığı 194 ülkeye diyelim ki 300 millete(parçaya) bölersiniz. milliyet kavramını yok edersek insanlığın kaç parçaya bölünebileceğini tahmin dahi edemeyiz.

Kim demis bunun para ile alakasi yok diye ? Fransiz ihtilalinin basli nedeni, insanlarin ac olmasidir. Sadece Typhusepedemie yüzünden milyonlarca insan ölmüstür yani insanlarin üzerinden gecen büyük bir sikintinin sonucudur. böyle bir adaletsizligin oldugu yerde, tabiki isyan olur.

Kim demis bunun para ile alakasi yok diye ? Fransiz ihtilalinin basli nedeni, insanlarin ac olmasidir. Sadece Typhusepedemie yüzünden milyonlarca insan ölmüstür yani insanlarin üzerinden gecen büyük bir sikintinin sonucudur. böyle bir adaletsizligin oldugu yerde, tabiki isyan olur.

fransız ihtilalinin sonrasında çıkan kaosu diyorum. tabi ki başında para-güç meselesi olabilir

fransız ihtilalinin sonrasında çıkan kaosu diyorum. tabi ki başında para-güç meselesi olabilir

güc ve yine güc. "Fransiz devrimi kendi cocuklarini yemistir" diye tarihi bir söz bile var buna bir nevi özet olan. Devrimden sonra güce sahip olanlar, ugruna savasilan reformasyonlari yapmayip, yine insanlarin üsünde bir baski rejimi kurmustur. Yani orada devamli iki adim ileri, bir adim geri meselesi olmustur.

Bunu ben de düşündüm zaman zaman ama neden olmayacağını arkadaşlar yukarıda yazmış.Aslında baktığında çok saçma değil mi; insanlar diiler türetmiş, milliyetler türetmiş, kültürel farklılıklar oluşmuş zamanla.Savaşlar yapmışız, ne uğruna? Bir hiç.

Varsın tek dünya devleti olmasın ama şu dünyanın kaynakları homojen dağıtılsın, haksızlık olmasın.Çok çalışan çok kazansın ama birinin 20 tane spor arabası varken diğeri susuzluktan ölmesin.

Sen hangi dünyada yasiyorsun adem?20. ve 21. yy trendi ülkeleri böl parcala yönet sistemidir..
10-15seneye kalmaz özellikle ortadogu ülkeleri onlarca kücük,capsiz ülkere dönüstürülecek..

☆$☆

İllaki o sistem olacak dünyada ama bunun için çook erken. Bende hep düşünüp hayal ederim böyle şeyleri lakin işte imkansız arkadaş.

Farzedelim öyle ,peki fakir yerleşim yerleri isyancı kabileler belli bir bölgede yaşayacak mi yine tabi ki evet bu da çatışma demek insanın doğasında var bunlar yerleşkeyle devletle vs cozulmez ki

Gun gelir bu argumanlar ilkel olur. 400 veya 500 sene sonra gezegen savaslarindan soz edecegiz. Su anki konustuklariniz mahalle kavgasi ve kamyoncular birligi gibi birsey.

Üst Alt