GSC Haber - Dursun Özbek: "5 tane futbolcumuza resmi teklif var ama takımın bozulmasından yana değilim" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
1686174264287.png

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, A Spor'da önemli açıklamalarda bulundu. A Spor'un sorularını yanıtlayan Özbek, gündemdeki merak edilen konular hakkında çarpıcı sözler sarf etti.

Transferle ilgili konuşan Özbek, takımdaki 5 oyuncuya talip olduğunu söyledi.

İşte Dursun Özbek'in 90+1 programında yaptığı açıklamalar:

"TESPİTLERDE BULUNDUM"

Dursun Özbek: "Galatasaray'a hizmet etmek için geldik. Hizmet de sırasıyla yapılıyor. Projelerim vardı ve devam ettirmek istiyordum. O dönem genel kurul tercihini başka türlü kullandı. Galatasaray'da kendimi hiçbir zaman mutsuz hissetmedim."

Dursun Özbek: "Sadece şampiyonluğu konuşmak kulüpler için yeterli değil. Başkan yardımcılığı yaptığım dönemde dört tespitim vardı; Camianın bütünleşmesi, finansal yapının düzeltilmesi, tesisleşme... Bu üç konuyu hallettikten sonra sportif başarı. Bu üçünü çözersen sportif başarı zaten gelir..."

"TESİSLER 45 YIL ÖNCE YAPILMIŞ"

Dursun Özbek: "Düşünün Galatasaray gibi bir markanın tesisleri 45 sene önce yapılmış. 2 tane nizami saha var. Birinde altyapı maç yapıyor, diğerinde A takım antrenman yapıyor. Bu üç konuyu hallettikten sonra sportif başarı gerekiyor. Zaten onlar hallolmadan sportif başarı gelmez."

"KÜSKÜNLERİ BARIŞTIRDIK"

Dursun Özbek: "Seçilmeden önce arkadaşlarıma bunları anlattım. Bu işe soyunacaksak bu işleri yapmamız gerek dedim. Camiaya da anlattık. Biz gelirsek önce camiadaki küskünlükleri halledeceğiz dedik, bunu hallettiğimizi düşünüyorum. Arzu ettiğimiz iklim doğdu. Temel atma töreninde de gördük."

"RAHMETLİ MUSTAFA BAŞKANI DA KUCAKLARDIK"

Dursun Özbek: "Mustafa Cengiz'in yönetimindeki kişilerin hepsini kucakladık. Mustafa başkan sağ olsaydı, ona da aynısını yapardık."

"YILDA 400 MİLYON FAİZ ÖDÜYORUZ"

Dursun Özbek: "Yapacağımız bir sürü proje var. Bu projeleri yapmak için de barışık olmak lazım. Aksi takdirde bu projeler yürümez. Barıştıktan sonra finansal yapıyı çözmek gerekiyordu. Galatasaray yıllık 400 milyon TL faiz ödüyor. 400 milyon TL de bugünkü %10'luk faizden. Faiz %20 olursa 1 milyar TL'ye kadar gider."

"TÜM KULÜPLERE SESLENİYORUM..."

Dursun Özbek: "Artık bankalara gitmeden maddi durumumuzu düzeltmemiz lazım. Elimizdeki gayrimenkulleri geliştirme suretiyle çok büyük fon yaratıyoruz. Mecidiyeköy, Florya, Kemerburgaz derken bunların hepsi hayata geçti. Galatasaray'ın birinci hedefi bankalar birliği konsorsiyumuyla yaptığı anlaşmadan çıkmak zorunda. Tüm kulüplere sesleniyorum, hepiniz işini içine girseniz aynı fikre geleceksiniz. Tamam parayı veriyor da sana iş yaptırmıyor. Öyle bir kontrol mekanizması kurmuşlar haklı olarak"

"ZANIOLO'NUN MAAŞINI HESABIMDAN ÖDEYEMİYORUM"

Dursun Özbek: "Örneğin Zaniolo'nun maaşını ödeyeceksin, önce Bankalar Birliği konsorsiyumuna talep göndereceksin, o adam inceleyecek. Adam sana "Hayır, göndermeyeceksin" diyebilir. Kendi paranı kullanamıyorsun."

Dursun Özbek: "Eğer esas faaliyetin olan futboldan para kazanamıyorsan farklı yollar bulmak zorundasın. Biz iki yol bulduk. Bizim bulduğumuz 2 yol, dijital ortamda projeler yapmak diğeri de mevcut gayrimenkuller. Bunu her kulüp yapabilir. Her kulübün gayrimenkulleri var."

"G.SARAY'IN 35-30 SENESİNİ KURTARACAĞIZ"

Dursun Özbek: "Arkadaşlarımla birlikte yaptığımız iş Galatasaray'ın önündeki 25-30 senesini kurtarmak için. Başka çaresi yok. Galatasaray'ın bankalara 2,5 milyar TL, diğerlerini de eklediğinde toplam 3,5-4 milyar TL civarında borcu var. Ben bu işi temizleyeceğiz iddiasıyla geldim. Ben genel kuruldan tek bir şey istedim, beni destekleyin dedim. Genel kurul bana inandı ve son derece pozitif bir gelişmeyle Mecidiyeköy, Riva, Kemerburgaz yapılıyor. Florya'dan çıkmamız lazım ki orası da devreye girsin.."

"KEMERBURGAZDA EYLÜL - EKİM'DE İLK İDMAN"

Dursun Özbek: "Kemerburgaz tesislerinde Eylül - Ekim gibi ilk antrenmanları yapmayı planlıyoruz. Sadece futbolla ilgili değil Kemerburgaz'daki tesisler. Stadın yanından vadiye inen bir arsa var 60 dönüm kadar. Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin tamamlayıcı ünitelerini oraya yapacağız. Spor salonu, yüzme havuzu, kamp yapmak için tesisler. Orası tamamen kompleks olacak. 49 yıllık üst kullanım hakkını aldık Bakanlıkla konuşarak"

"O TESİSLER YAKIŞMIYOR"

Dursun Özbek: "Şampiyon yüzücülerimiz var, çocukların antrenman yaptığı tesisleri bir gezin. Galatasaray'a yakışmadığını ifade ettim daha önce. Futbol takımının 2 tane nizami sahası var, olacak iş değil. Kemerburgaz'da yapacağımız tesiste 6 tane nizami saha olacak. Orada bir yer daha alıyoruz, onunla birlikte tam 8 nizami sahamız olacak.. Projelerini yaptık, üyelerimize tanıttık. Eğer iyi oyuncu yetiştirmek istiyorsak bu tesisleşmekten geçiyor. Bir sene futbolda, bir sene basketbolda iyisin, bir sene değilsin gibi olmaması lazım. Bunun devamlı olması lazım. Bu da anca iyi tesislerle olabilir."

"ERDEN BEY BAZEN TESİSLERDE YATIYOR"

Dursun Özbek: "Ben Galatasaray Spor Kulübü'nün başkanıyım. Görev bölümü yapıyoruz. 17 branş var, 2000'e yakın sporcumuz var. Futboldaki başarıyı getiren sistem buydu, Erden Timur'a "Futboldan sen sorumlusun" dedim. Erden de son derece başarılı bir performans gösterdi. 7/24 takımla yaşadı. Dubai'de, ABD'de işleri var. Zaman zaman oralara gidiyor, dönüyor ve direkt Florya'ya gidiyor. Eve gitmek yerine tesiste kalıyor..."

Dursun Özbek: "Gece 2'de telefonum çalıyor. Erden Timur arıyor gece 2'de... "Başkanım şu futbolcuyu şöyle, bu futbolcuyu böyle yapsak" diye konuşuyoruz. Erden Timur'la birlikte sırt sırta verdik, sıkı bir çalışma içinde olduk. Buradan kendisine teşekkürü borç biliyorum."

"ZATEN TEK ADAY VAR"

Dursun Özbek: "TFF seçimi 22 Haziran'da... Şu anda bir aday var, o da Mehmet Büyükekşi. Beşiktaş ile TFF arasında bir sürtüşme var. Deprem nedeniyle ligden çekilen takımlarla oynanan maçlarla ilgili Ahmet Bey'in negatif bir yorumu var."

"AYRILDIKTAN SONRA FARKLI KİMLİK"

Dursun Özbek: "Kulüpler Birliği'nde bir konuşma yaptım. En yaşlı üye benim. Bir ağabey sıfatıyla konuştuğumu söyledim. 15 günde bir toplanıyoruz yüzyüze bakıyoruz. Birlikte kalkıp yemeğe gidiyoruz. Neden ayrıldıktan sonra farklı bir kimliğe bürünme oluyor. Bu vakfı neden kurmuşuz, birbirimize karışarak laf ederek birlikte olabilir miyiz? Bu kısır çekişmenin bir faydası yok diye herkesten rica ettim. Futbol konuşuyorsak sahadaki olayı konuşalım, TFF kurullarıyla ilgiliyse onunla çekişelim, eleştirelim ama iki takımın maçında yöneten hakem. Penaltıyı veya faulü veren kişi hakem. Ne başkanlardan birisi, ne de diğeri maçın skoruna etki edecek bir hareket yapabilir. O yüzden kurulları eleştirebilirim. Bunu kulüpler arasında tartışırsak netice alamayız. "

Dursun Özbek: "Süper Lig'de 18 takım olmalı. 18 ideal. Çünkü Avrupa, Kupa maçları var. 18 takım daha rahat bir fikstür veriyor."

- "Alın 6 puan sizin olsun" dediniz Beşiktaş'a...

Başkan Dursun Özbek: "Kim dedi? Hee evet. Bu akşam 10 puan oldu o."

Dursun Özbek: "Biz Galatasaray olarak tüm rakiplerimizi maç başlamadan önce yemeğe davet ettik. Bu bir adettir. Bizim davetimize icabet etmeyen iki kulüp var. Biri Fenerbahçe, biri Ankaragücü."

Dursun Özbek: "Fenerbahçe sezon boyunca 45 açıklama yapmış, Beşiktaş 27 yapmış. Biz Galatasaray olarak 13 açıklama yapmışız."

Dursun Özbek: "İlk dönemimde 500 milyon $'lık yayın anlaşması imzalandı. Şu an bu rakam 120 milyon $. Biz şampiyon olduk, 30-31 milyon TL şampiyonluk ödülü var..."

Dursun Özbek: "Cumartesi günü çok önemli bir tüzük genel kurulumuz var. Bu genel kurulu daha önce toplayamadık. Üyelerimizin %10'unun orada olması gerekiyor. Bu tüzük değişikliğini yapmak zorundayız."

Dursun Özbek: "Seçilen yönetimlerin görev sürelerini 2 seneye düşürmek istiyoruz. Gelen hiçbir yönetim 3 seneyi dolduramadı."

"ICARDI BURADA KALMAK İSTIYOR"

Dursun Özbek: "Icardi, bir sene boyunca 750 bin euro'ya oynadı. Transferin başarı seviyesini ölçebilmek için performansına bakarsınız. Bir yandan da fiyat-fayda dengesine."

Dursun Özbek: "Icardi çok başarılı bir transferdi. Bizim Icardi'nin kalması yönünde çabamız var. Galatasaray'ın üzerinde durduğu konu sadece onun attığı goller değil. Icardi'nin duruşu, Galatasaray markasına yakışması. Bunların hepsi faktör."

Dursun Özbek: "Biz futbol transferlerini yapmadan önce, Erden Timur'un yurt dışında anlaştığı bir firma var. Karakter analizi yapıyorlar. Aile hayatı, takım içindeki tutumu... 17-20 sayfalık raporlar inceliyoruz. Takımı kurarken bu hususlara çok dikkat ettik. Galatasaray'da bugüne kadar göremediğim seviye bir takımdaşlık var."

Dursun Özbek: "Icardi'nin transferinde çalışmalara non-stop devam ettiriyoruz. Kolay mı? Hayır. Arabistan'dan tutun İspanya'ya kadar ilgilenenler var. Sürekli temas halindeyiz. Icardi transferi için şartları zorluyoruz. Bütçemizin dışına çıkan bir durum olursa sponsorlar da ödemeyi kabul etti."

Dursun Özbek: "Icardi, Galatasaray'ı seviyor ve kalmak istiyor. Futbolda hem kariyer önemli hem maddi yapı önemli. Bunlar profesyonel kişiler. Bir defa bonservisini almak istiyoruz. Kiralarsak geçen seneki gibi kiralayabilir miyiz? PSG ile bunu konuşuyoruz. Wanda Nara menajeri, açıklaması biraz ticari bir açıklamaydı."

Dursun Özbek: "Ben, özellikle transferlerin geç yapıldığında çıkardığı maliyeti gördüm. Büyük bir hüsrana uğradık, Östersunds diye bir kasaba takımına elendik."

-Okan Buruk ile neden uzun vadeli düşünmediniz?

Dursun Özbek: "Bizim görevimiz Mayıs 2024'de bitiyor. O yüzden öyle oldu. Şampiyonluk daha gelmeden önce kullanıldı opsiyon. Ayrıca opsiyonu kullanmış olmak, sadece orada yazan süre kadar anlamına gelmez."

Dursun Özbek: "Mayıs 2024'e kadar Kemerburgaz biter, Florya'da iş akmaya başlar. Galatasaray'ın içine para akmaya başlar. Bu paranın nasıl kullanılacağına dair çerçeveyi de çizeceğim."

"KARABORSA"

Dursun Özbek: "Maçlara gelmek isteyen kişiler, bilet bulmakta zorlanırsa karaborsa hortluyor. En son Fenerbahçe maçını muhtemelen 60 bin kişiye falan oynadık."

Dursun Özbek: "Seyirci giriş çıkışlarıyla ilgili çalışmalar var. Stat açılışından önce proje tamamlanmamış. Hala patika yollardan geliniyor. Stadın konumu enteresan. Stadın içinde mi, dışında mı belli değil. Buna rağmen 50 bin kişi geliyor."

Dursun Özbek: "Kale arkaları zaten genelde ayakta izliyor. O koltukları kaldırmak gibi bir projemiz var."

"RASHICA MUHTEMELEN İLK TRANSFERLERDEN OLACAK"

Dursun Özbek: "Rashica'nın kulübüyle temas halindeyiz. Rashica en iyi transferlerimizden birisi. Milot Rashica, muhtemelen yapacağımız ilk transferlerden olacak.”

"5 OYUNCUMUZA TEKLİF VAR"

Dursun Özbek: "5 tane futbolcumuza resmi teklif var."

Dursun Özbek: "Takımın bozulmasından yana değilim. Birkaç takviyeyle takımın devam etmesini istiyorum. Şampiyonlar Ligi seviyesinde takviyelerimiz olacak."

"MUSLERA 1 YIL DAHA BURADA"

Dursun Özbek: "Galatasaray dediğiniz zaman akla ilk gelen isimlerden biri Fernando Muslera. 1 yıl daha kontratımız var. Sözleşmesi devam ettiği için farklı bir durum konuşmadık. Muslera, sözleşmesi bittikten sonra burada kalmak isterse onunla devam ederiz."

- Kaleci transferi yapılacak mı?

Dursun Özbek: "Muslera bizim kaptanımız. Gelecek sezon devam etmek isterse onunla devam etmek isteriz. Şu an kariyer planını bilmiyoruz."

Dursun Özbek: "Gündemimizde yerli kaleci transferi var."

- Uğurcan için temas var mı?

Başkan Dursun Özbek: "Sonraki soruya geçelim."

- Felix, Galatasaray'ı takibe almış.

Dursun Özbek: "Bu Galatasaray'ın ne kadar büyük ve önemli bir kulüp olduğunu gösterir."

"ZANIOLO HERKÜL GİBİ"

Dursun Özbek: "Zaniolo, Galatasaray için önemli bir fırsat transferi. Zaniolo, Herkül gibi bir adam. Hızlandığı zaman o adamı deviremezsin. Çok güçlü. Galatasaray'da geçireceği kamp döneminden sonra çok daha iyi olacaktır."

Dursun Özbek: "Zaniolo, genç bir futbolcu, içi içine sığmayan kıpır kıpır bir adam. 5. kattan aşağı at, zıplar ayağa kalkar. O kadar güçlü bir çocuk"

Dursun Özbek: "Bitmek üzere olan 2 transfer var."

Dursun Özbek: "8+3 kuralı çok komik. Mehmet Büyükekşi, Kulüpler Birliği'ne yabancı sınırı hakkında fikirlerini 3-4 sefer sordu. Yapılan toplantıların hepsinde, yabancının serbest kalması konusunda irade çıktı. Hepsinde bu irade çıkmasına rağmen, Büyükekşi'nin kendisi 8+3 olarak kalmasına karar verdi. Ben de bir görüşmemizde ona, 'Sayın Büyükekşi, kendi kafandakini yapacaksan bize sorma.' dedim."

Dursun Özbek: "Ligin ilk 10 maçında Galatasaray'ı kıyma yaptılar. Biri kabul, ikincisi, üçüncüsü, altıncısı... Onuncu defa bari yapma. Bir takımın sesi çıkmıyor diye bunu yapma. Bunun sesi çıkmıyor, anlamıyor diye düşünme."

Başkan Dursun Özbek: "Bankalar Birliği nasıl işliyor anlatayım; Zaniolo'nun maaşını ödüyorsunuz diyelim, önce Bankalar Birliği'ne müracaat ediliyor, ardından inceleniyor, o an 'O parayı vermiyorum' diyebilir. Kendi parana hükmedemez durumdasınız direkt."

Dursun Özbek:

‘’ Galatasaray Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmak zorunda. Bankalar Birliği anlaşmasında kendi gelirine hükmedemez durumdasın ‘’

Dursun Özbek: "Eğer esas faaliyetin olan futboldan para kazanamıyorsan farklı yollar bulmak zorundasın. Biz iki yol bulduk. Biri dijital yollardan gelir artırmak, ikincisi gayrimenkul. Biz Galatasaray'ın 25-30 senesini planlıyoruz."

Dursun Özbek: "Galatasaray'ın bankalara 2,5 milyar TL, diğerlerini de eklediğinde toplam 3,5-4 milyar TL civarında borcu var. Şu an son derece pozitif gelişmelerle Mecidiyeköy'ü yapıyoruz, Riva, Kemerburgaz..."

Üst Alt