Eleştirmenlerden Kurtlar Vadisi Filistin'e kötü not - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Eleştirmenlerden Kurtlar Vadisi Filistin'e kötü not

Cevap: Eleştirmenlerden Kurtlar Vadisi Filistin'e kötü not

Hizbu gemisine binselerdi bu filmi yapacaklarina, tabi milleti somurmek islerine gelir o baska

Film, yalnızca Mavi Marmara’da meydana gelen olaylar üzerine tasarlanmış. Gemide geçen olaylar yansıtılmış. Öncesi ve sonrası yok. Dramatik hiçbir şeye yer verilmemiş. Senaryo çok kötü, oyunculuklar yerlerde. İyi bir film çıkmamış. Karikatürize bir film olmuş. Türkiye’de izlenme rekorları kırabilir ama başka yerde çok fazla izleneceğini sanmıyorum.

Bunların hepsini film daha vizyona girmeden yazmıştım. Belliydi yani iyi bişey yapamayacak olmaları.

Çok da büyük beklentiler olmadan gitmiştim filme zaten, ama bu kadarını da beklemiyordum. Filmin mavi marmara saldırısı üzerine düşünceleri bu olayı sömürüden öteye gitmiyor çünkü filmde gemiye olan saldırının adı bile anılmıyor. Sadece filmin başına o da sonradan senaryoya eklendiği çok belirgin bir şekilde bir gösterim var o kadar. Filmden gidiş sebebi kısmı çıkarılmış yerine mavi marmara olayı konmuş. Çok merak ediyorum hangi nedenle filistine gidilecekti?

Eleştirmenlerin dikkatini çeken nokta beni de filmi izlerken çok rahatsız etti. Evet orada bir dram yaşanıyor insanlar zaten ölüyor öldürülüyor. Ama Polat ve ekibinin gidişinden sonra sırf onların yüzünden o kadar filistinli durduk yere öldürülüyorki... Senaristler bunu nasıl atlamışlar veya düşünememişler anlayamıyorum. 3 Türk gidiyor daha ilk çevirmede artislik yapacağım diye onlarca masum insanın ölümüne sebep oluyor. Evet öldürenler İsrail askerleri ama bu ölümlerin sebebi ne? Diyelim ki bu insanlar bu zulmü zaten görecekti öldürülecekti bir amaç uğruna öldüler e ortada bir amaç yokki ne olacak yani Polat Kudüs'ü onlara geri mi verecek ? Irak filminde Polat'ın oraya gidiş sebebi şahsiydi. Mantıklı olmasa bile bir sebep vardı ortada. Ama burada sebeple ilgili tek cümle yok. 3 Türk gidiyor Filistini fethedip geri geliyor. Gemide ölen insanlarımızın intikamını alacağım diye bir cümle bile kurmuyor Polat.

Irak filminde hiçolmazsa bir özeleştiri vardı. Sam W. Marshall'ın sözleri üzerinden bizim yıllardır süregelen dış politikalarımıza bir eleştiri sözkonusuydu ve Polat buna cevap veremiyordu. Burada o bile yok. Paldır küldür başlıyor film ve paldır küldür de bitiyor. Devamlı süregelen çatışmalar arası belgesel niteliği taşıyan görüntüler var.

Yanlız çatışma sahneleri oldukça güzeldi. Tabi güzel dediysem 20 sene önce çekilen Rambo filmlerini daha yeni yakaladık. Ama olsun hiçolmazsa bunun üzerine bir çalışma olmuş. İnsanların acıları kayıpları üzerine basarak dünya kadar para kaldıracaklar bari 3 - 5 kuruş birşey harcamışlar. Dizide yıllardır kullanılan müziklerden ziyade bu filmin müzikleri de gayet güzeldi. O çatışma sahnelerinin üzerine o güzel müzikler bayağı gaza getirici ve etkileyiciydi. Oyunculuklarda aynı Necati Şaşmaz ile Kenan Çoban aynı tas aynı hamam Gürkan Uygun herzamanki gibi o ikilinin arasından sıyrılıyor, Erdal Beşikçioğlu ise kendinden nefret ettirecek kadar iyi oynamış :). Behzat Ç. olmasa kötü roller üzerine yapışırdı garanti :).

Şahsi kanaatim Pana film yöneticileri, Şaşmaz kardeşler hiç kimseyi kandırmaya çalışmasınlar insanlık dramı işledik dünyanın gözünü buraya çevirmek istedik diye. Çünkü film kendini ele veriyor...

Kurtlar Vadisi Irak filminin benzer bir varyasyonu olduğunu anlamamak için kahin olmaya gerek yoktu. En başında da söylemiştim; elinde Filistin meselesi gibi karışık ve geniş alanlara yayılmış bir malzemen var. Olayı siyasi yönünü yahut dramatik yönünü ele alabilirsin, olmadı komplo teorileri ile donatarak bir şeyler ortaya çıkarırsın; bunun gibi bir çok seçeneğin var. Hadi bunları yapacak donanıma sahip değilsin, hiç yoksa olayı hikayemsi bir yöne çekersin. Bu şekilde, ucuz ve anlamsız bir film ile insanlarla dalga geçmenin bir anlamı yok. Kaybeden yine siz yani yapım şirketi olur. Bilmiyorum artık, henüz izlemedim. (İzlemeyi de düşünmüyorum tabi ki.) Ama izleyen, bu konu hakkında hassas olan insanların duygularını sömürerek rant elde eden bir yapım şirketi olarak anılacağınızdan şüphem yok, unutmayın bunu...

Aksiyon sahneleri yeterdi, tamam abartılmış yerleri var ama hangi aksiyon filminde yoktur. Hangi Türk filminde bu kadar iyi aksiyon var?

bu kadar çok eleştireni varsa kesin çok güzel basmışlar bazılarının kuyruğuna...

Kanuninin dizisi eleştirilince hoba bi saniye dur derler, ne olmuşki derler, sanat eseri bu, özgürlük derler.. Bu filmin içeriğine gelince zorlarına gider eleştirirler. Ya da eleştirmeye sevkedilirler.. Kazınacaksın ülkemden bu sığ sihniyet ;)

Kanuninin dizisi eleştirilince hoba bi saniye dur derler, ne olmuşki derler, sanat eseri bu, özgürlük derler.. Bu filmin içeriğine gelince zorlarına gider eleştirirler. Ya da eleştirmeye sevkedilirler.. Kazınacaksın ülkemden bu sığ sihniyet ;)

Kazınıyo zaten:D

Dünyayı Kurtaran Adam 2011.

Eskiden kimse anlamamış vay be ne film yaptık demişler Dünyayı Kurtaran Adam 'ı çektiklerinde. Şimdi yine aynı. 15-20 yıl sonra, bu ne kötü senaryo, ne kötü oyunculuk, ne saçma sahneler diyecek bugün beğenenler.

Koca israilden tek başına hesap soran şahsiyetin filmi mi :)

Geçiniz arkadaşlar şöyle filmlere prim vermeyin.

Şu Necati Şaşmaz denen adamı o kadar çok sevmiyorum ki, şu başlığa atılan bütün mesajlarda film mükemmel yazılmış olsa bile izlemezdim bu filmi :)

Açıkçası çok beğendim. Aksiyon/dövüş sahnelerinde 'Wing Tsun' tekniğine rastladım. Ekip bu işi sağlama almış. Filmin baştan sonuna kadar aksiyonu hiç bitmemiş. Bazı yerlerde de duygulanmamak elde değildi. Bir de film, "sadece geminin olay örgüsü çevresinde geliştiğini" söyleyenler nereleri ile izlediler filmi bilmiyorum. Biraz destekli sallasalar çok daha iyi olacak. Gemi baskını işlendi; ama çok kısa bir sahne. Ben daha çok bekliyordum açıkçası gemi sahnelerini. "Kurtlar Vadisi Filistin" denildiğinde, aklıma: Gemi baskını, baskın sırasında aktivistlere yaşatılan vahşet, Furkan'ın alnını ortasından vurulması, geminin Aşdod limanına çekilip yolcuların indirilmesi, tutuklanması, sorgulanması, sonrasında Türkiye'nin vatandaşlarını aldırtmak için uçak yollaması, aynı uçakla yabancu uyruklu aktivistlerin de ayırt edilmeden alınması, uçak yolculuğu sırasında bir İngiliz gazetecinin bir Türk'e "Bu kadar çabuk bırakılacağımızı beklemiyordum. Türk olduğunuz için gurur duymalısınız" demesi, gibi gibi gibi bir sürü olayın canlandırılmış halini bekliyorudum. Sadece filmin başında oyuncu isimlerinin geçtiği sırada bir kaç dakikalık gemi baskını sahnesi, sonrasında tamamen çatışmayla dolu bir "Filistin" filmi oldu. Yorumları okuyunca çok şaşırdım çook!

Eksikler yok muydu? Vardı...Mesela Amerika'lı yahudi geçinen kadın yerine gerçek bir Amerikalı olabilirdi..Türk olduğu çok fazla belliydi..:) İsrail askerleri İngilizce konuşmalı, o kısımlar altyazılı olmalıydı..Filistinliler kendi dillerini kullanmalıydı..Ama o kadar kusur kadı kızında da olur dedirtecek kusurlar bunlar...

Sırf dört kişi böyle bir hengameden sağ çıkabiliyor diye filmi karalamayı bırakalım, sahiplenelim, övünelim..Türkiye'de gelmiş geçmiş en iyi film olduğu kesin. Verdiği imaj, kestirdiği doku muhteşem.

Eleştirmek için eleştirenlere şunu söylüyorum; Elin adamları iphone 4, minik hd kamera ile süper filmler çekiyorlar. Madem Türk sinemasını kötü buluyorsunuz alacaksınız elinize bir küçük kamera, çekeceksiniz filmi. Bizde filminize oyumuzu vereceğiz:)

Film son olarak, Filistin halkının ne şartlarda, nasıl yaşadığını bize en güzel şekilde anlatmış. Senin olan ve uğruna kan dökülen toprakları korkak bir şekilde terketmektense, kalıp kendi toprağın için savaşmak en kutsal görevdir.

''SİZE BU TOPRAKLARIN NERESİ VAAD EDİLDİ BİLMİYORUM AMA . . BEN SİZE ALTINI VAAD EDİYORUM . .!!''

Eleştirilen hepsi daha vizyona girmeden önce senle tartıştığımız şeylerdi Doğukan nesine şaşırdın bu kadar? Eleştirenlere şunu söylüyorum daha iyisini sen çek deme. Bu aynen ''İktidarı eleştireceğine sen daha iyisini yap da görelim'' gibi bişey.

Film mükemmeldi. Biraz müzikleri iyi değildi. Gökhan Kırdar olsa daha iyi olurdu.

Film mükemmeldi. Biraz müzikleri iyi değildi. Gökhan Kırdar olsa daha iyi olurdu.

Benimde filmden geldikten sonra ilk işim müzik albümü çıkmış mı ona bakmak oldu :). Kurtlar Vadisi severlerin çoğu da beğenmemiş. (Gerçi bende eski bir vadi fanıyım ama yeni diziyi tutmuyorum :)) Bence de filmin özellikle de iddialı olduğu çatışma sahnelerinde müzik tansiyonu bayağı bir yükseltiyor. Yeni diziyi sevmediğimden dizideki müzikler kullanılmayınca daha hoşuma gitti belkide. Ama albüm muhakkak çıkmalı.

Sinema ratihinin en aptalca filmlerinden biri tek başına israile dalan adam.Çizgifilm gibi bir şey

Üst Alt