Erdoğan bedelli askerliğin detaylarını açıkladı! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Erdoğan bedelli askerliğin detaylarını açıkladı!

Cevap: Erdoğan bedelli askerliğin detaylarını açıkladı!

Vicdanı ret barış içerisinde yaşayan bir ülkede olabilir. Ancak mevcut şartlarda bunu getirmek tarihe geçecek büyüklükte bir hata olur!!! Çıkartılan bedelli yasası ise, vicdanı retten daha beter bir vicdan yaralanması açmıştır, açacaktır toplum üzerinde. Yani paran varsa yaşa, paran yoksa parası olanlar için öl!!! hayaldi gerçek oldu!!!

Liberalizmden burjuvazi sistemine dönüş diye adlandırıyorum bu durumu. Tamam genel olarak önemli bir adımdı ama içerik olarak sınıfta kalmıştır. Zenginler yaşasın, fakirler ölsün düşüncesini hiçbir zaman benimseyemem. Vicdanı ret gelmeli ve dileyen askere gitmelidir.

Parası çoksa ....

Canı sağolsun....

Parası yoksa...

VATAN SAĞOLSUN..... ;)

Vicdanı ret barış içerisinde yaşayan bir ülkede olabilir. Ancak mevcut şartlarda bunu getirmek tarihe geçecek büyüklükte bir hata olur!!! Çıkartılan bedelli yasası ise, vicdanı retten daha beter bir vicdan yaralanması açmıştır, açacaktır toplum üzerinde. Yani paran varsa yaşa, paran yoksa parası olanlar için öl!!! hayaldi gerçek oldu!!!

Şimdi de öyle değil mi Reis? Sen hiç zengin şehit gördün mü?

alman vatandasliginami gecsek ne? ;) zaten bu gidisle kimse 10 bin euroyu veremez

alman vatandasliginami gecsek ne? ;) zaten bu gidisle kimse 10 bin euroyu veremez

zor verirler yaşın az ilerdediyse.

yeni yasayı bekle bence. ve Askerlik için taksit ödemeye başla. benim kuzen 3 senedir para ödüyor baya birikti, dolduğu zaman Askere gidebilecek, Burdur'a yani patates soymaya :)

Bedelli sadece Gurbetçiler için uygulanmalı. Adam orada yaşıyor,orada ekmeğini kazanıyor tabi ki de buraya gelip askerlik yapmayacak. Ama bu toprakta yaşayan 30 yaşını aşkın zengin korkanlara ödül vermeyeceksin. Askerlik yapmıyorsa zorunlu kamu hizmeti yapacak.

Bize yine bedenli askerlik yolları göründü. 18 yaşından önce barlara falan almazlardı, 30 yaşından önce de bedelli askerliğe almıyorlar. Nedir bu yaştan çektiğimiz. :D

30.000TL para mı yahu? Kaldı ki yurt dışından gelenlere 10.000€ daha da ucuz.

Fiyat ve 21 gün olayı oldukça başarılı. Faydalananlara büyük şans.

Parasi olan bar'da olmayan dag'da..

bu tarz söylemler bedelli ve uzun dönem arasındaki ince çizgi iyice geriliyor .

Şimdi ben bu bedelli kapsamında bana verilen hakkı değerlendireceğim ama ne zenginim ne de barlarda fink atıyorum.

Kendi alın terimle kazandığım parayla bu bedeli bir şekilde taksitle veya taksitsiz ödeyeceğim , ki 30 yaşından gün almış , boş boş durmamış çalışmış bir insanda ya 30bin tl birikmiş vardır , yada birktiremediyse bile bir şekilde taksitleri veya kredi vs.. ödeyebilecek durumda olmalıdır.

Yani bu durumda 30 yaşına gelmiş param yok ben faydalanamıyorum , ayrımcılık var , zengin adam faydalanacak ben niye 6-15 ay yapmak zorundayım diye yakınan adam afedersiniz ama bu çıkan bedelliden yararlanmasın zaten , 30 bin tl 2 taksitte yada 6 taksitte , yada kredi çekip kredi taksitlerini ödeyemeyecek durumdaysa , çalışmamış , yan gelip yatmış yada kazandığını yarını düşünmeden çatır çatır yemiş demektir.

Bu durumda bu tarz söylemler yüzünden , bedelliden sırf para sebebiyle yararlamayan adam mağdur ama ben kendi biriktirdiğim parayla faydalanacağım için suçlu duruma düşüyorum.

Hata falan olmaz. Bunu çok tartıştık ama senin hatırına yine yineleyeyim. Bizim en büyük problemimiz sistemsizlik ve istemsizliktir. Adam askere gitmek istemiyor yahu, bu adamdan ne kadar iyi performans beklersin ki? Vicdanı ret ile birlikte az ama öz bir askeri sistemimiz olacak. Tam eğitimini verebildiğin, bunu meslek haline getirdiğin, profesyonelliğin geldiği bir sisteme bürüneceğiz. Güzel bir maaş ve iyi bir ortam yarattın mı o motivasyonla operasyonlardaki başarı oranı da artar. Emin ol, şehit sayısı %80 oranında da azalır. Olası bir savaş durumunda zaten herkesi askere alırsın, bunda herhangi bir problem olmaz.

Yiğit konuyu özetlemiş. Mesela adam marangoz veya kasap neyse veya bir yerde çalışıyor, ailesini o geçindiriyor. O çalışmazsa ailesi parasız kalacak, devlet çat diye askere alıyor bu adama. Adam da diyor ki ben biraz birikmişimi vereyim, gerisini kredi alayım, kendi kazandığımdan vereyim ama bu sürede ailem parasız kalmasın.

Bu adama saniyesinde yapıştırılan damga: zengin p.içi.

Tartıştığınız şey başka birşey. Ozaman vicdanı ret olmayacak Askerliği toptan kaldıracaksın!!! Profesyonel orduyu kur Askerliği kaldır. Ben buna varım. Profesyonel ordu kurulduktan sonra zaten kimse 20 yaşındaki cadde bebesini Beytüşşebapa gönderin demez, vicdanı ret diye birşeyede gerek kalmaz.

Hata falan olmaz. Bunu çok tartıştık ama senin hatırına yine yineleyeyim. Bizim en büyük problemimiz sistemsizlik ve istemsizliktir. Adam askere gitmek istemiyor yahu, bu adamdan ne kadar iyi performans beklersin ki? Vicdanı ret ile birlikte az ama öz bir askeri sistemimiz olacak. Tam eğitimini verebildiğin, bunu meslek haline getirdiğin, profesyonelliğin geldiği bir sisteme bürüneceğiz. Güzel bir maaş ve iyi bir ortam yarattın mı o motivasyonla operasyonlardaki başarı oranı da artar. Emin ol, şehit sayısı %80 oranında da azalır. Olası bir savaş durumunda zaten herkesi askere alırsın, bunda herhangi bir problem olmaz.

Özgür bedelliye yönelik eleştirilerde kasap yamağının, yada marangoz çırağının kastedilmediğini sende çok iyi biliyorsun ;)

Yiğit konuyu özetlemiş. Mesela adam marangoz veya kasap neyse veya bir yerde çalışıyor, ailesini o geçindiriyor. O çalışmazsa ailesi parasız kalacak, devlet çat diye askere alıyor bu adama. Adam da diyor ki ben biraz birikmişimi vereyim, gerisini kredi alayım, kendi kazandığımdan vereyim ama bu sürede ailem parasız kalmasın.

Bu adama saniyesinde yapıştırılan damga: zengin p.içi.

Tartıştığınız şey başka birşey. Ozaman vicdanı ret olmayacak Askerliği toptan kaldıracaksın!!! Profesyonel orduyu kur Askerliği kaldır. Ben buna varım. Profesyonel ordu kurulduktan sonra zaten kimse 20 yaşındaki cadde bebesini Beytüşşebapa gönderin demez, vicdanı ret diye birşeyede gerek kalmaz.

Tamam işte reis, anlamadın mı? Vicdanı ret olmadan profesyonel ordu olmaz. Sen adamı silah zoruyla askere götürüyorsun, ne kadar profesyonelce değil mi? (!)

Arkadaşlar vicdani ret dediğinizin normal askerligin 2 katı maaş olmadan kamu hizmeti olduğunu biliyorsunuz dimi 30 ay bir okulda hademelik ya da 30 ay itfaiyede çalışmak falan sanırsın vicdani retçiyim diyince iyi günler size o zaman diyecekler gibi konuşuyorsunuz avere işi gücü olmayan adamlar hariç kim kabul eder 30 ay parasız çalışmayı orduyu profesyonelleştirmez vicdani ret

bu tarz söylemler bedelli ve uzun dönem arasındaki ince çizgi iyice geriliyor .

Şimdi ben bu bedelli kapsamında bana verilen hakkı değerlendireceğim ama ne zenginim ne de barlarda fink atıyorum.

Kendi alın terimle kazandığım parayla bu bedeli bir şekilde taksitle veya taksitsiz ödeyeceğim , ki 30 yaşından gün almış , boş boş durmamış çalışmış bir insanda ya 30bin tl birikmiş vardır , yada birktiremediyse bile bir şekilde taksitleri veya kredi vs.. ödeyebilecek durumda olmalıdır.

Yani bu durumda 30 yaşına gelmiş param yok ben faydalanamıyorum , ayrımcılık var , zengin adam faydalanacak ben niye 6-15 ay yapmak zorundayım diye yakınan adam afedersiniz ama bu çıkan bedelliden yararlanmasın zaten , 30 bin tl 2 taksitte yada 6 taksitte , yada kredi çekip kredi taksitlerini ödeyemeyecek durumdaysa , çalışmamış , yan gelip yatmış yada kazandığını yarını düşünmeden çatır çatır yemiş demektir.

Bu durumda bu tarz söylemler yüzünden , bedelliden sırf para sebebiyle yararlamayan adam mağdur ama ben kendi biriktirdiğim parayla faydalanacağım için suçlu duruma düşüyorum.
renkdas üzerine alinma.bu biryerden alintiydi.güzel laf diye yazdim.bende bedelliyim.almanyada yasiyorum mecburen ödiycem

Bu tarz işlerde objektif olmak ve biraz da empati yapabilmek gerek. Ben askerliğini güneydoğu da yapmış biri olarak, kalkıp ben yaptım bunlarda askerliklerini eşşek gibi yapmalıdır demiyorum. Eşitsizlik haksızlık vesaire söylemleri içi doldurabilirse anlam ifade eder. O açıdan meseleye bakınca, misal ben sırf egeli olduğum için, askerliğimi söz konusu bölgede yaptım.Timin büyük bir bölümü de egeli ve karadenizliydi. Peki askerliklerini daha rahat yerlerde yapanlar ne olacak ? Kütükleri dolayısıyla ya da ahbap çavuş ilişkikeri dolayısıyla daha güzel yerlerde yapanlar ne olacak? Bu da eşitsizlik ve haksızlık değil mi ? Bu mantıkla düşünürsek işin içinden çıkılmaz.O zaman bu bana biz dağda koştururken, denize nazır ordu evinde nöbet tutan adamı da eleştirme hakını verir.

Bedelli çıkmalıydı. Bir ihtiyaçtı. Ama yoksul halk kitleleri bu uygulama kapsamına alınmalıydı. Parası olan düdük öttürmemeliydi. Böylece toplum vicdanı yaralanmazdı. Liberal düşünce, özgürlük demokrasi martavalları nedense, bu halkın yoksul çocuklarını içermiyor. Eskilerden bir türkü vardır. O türkünün son kıtasında şöyle der. ''Askermiz fakırdandır, zenginimiz bedel öder.'' Osmanlıdan beri böyle bu işler bu çark. Bedelli'nin çıkmasını eleştireceğinize, kapitalizmin kirli çarklarının bu meselede bile yoksul halk kitlelerinin kanını nasıl emdiğini görüp, bunu eleştirin. Maddi durumu yetersizler de bundan yararlansın, onlarında hakkı diye ortalığı ayağa kaldırdın.

Yoksa dedğim gibi. Keka yerlerde askerlik yapanlarla, bizim yaptığımız gibi askerlik yapanlar arasında da dehşet eşitsizlik vardı. Bu mesele için eşitlik argümanı pek doğru değer değil. Eşitlikse her yerde, her şekilde olmalı. Her yerde eşitsizlikler sürerken, bir konuda eşitlik talep etmek. Devekuşu arenasında kafasını kuma gömen yeni bir birey olmaktan öteye gitmez.Samimi de olmaz.

Üst Alt