Erman Toroğlu : İyi Oryanteller Var

Erman Toroğlu Fotomaç'taki yazısında Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ile ilgili ağır bir yazı kaleme aldı.


Mircea Lucescu'yu milli takımın başına getirenleri ironik bir şekilde tebrik etti. Toroğlu, yazısında TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulunun bu kararı alanların Lucescu'nun tazminatını ödemesi gerektiğini söyledi.


Erman Toroğlu'nun milli takım yazısı


İtalya'da ayrı, Türkiye'de ayrı, Romanya'da ayrı konuşuyor. Bu Lucescu Türkiye'ye yakışmıyor
Bu Lucescu'yu kim bulup getirdiyse, onu tebrik ederim. Onu öperim de, her yerinden, yanaklarından...


Yazıyı fazla uzatmayacağım. Fatih Terim'i kim kovduysa, Lucescu'yu kim getirdiyse bu ikisinin tazminatlarını kusura bakmayın, ne kulüplerden ne de benim vergilerimden ödemeye hakkınız var. Bu tazminatları Yıldırım Demirören başkanlığındaki yönetim kurulu ve karar alanlar çatır çatır çatır ödeyecekler.


Hiçbiri kıvırmayacak.
Fatih Terim'e telefon açacaksın, istifa ettirtmeyeceksin, sonra görevden atacaksın. Sonra da Lucescu denen; orası burası ayrı oynayan bir adamı getireceksin.


İHTİYAR MUHTAR


Benim bildiğim bir fıkra var, ihtiyar- muhtar diye, ona benzeyen bir adam. İtalya'da ayrı, Türkiye'de ayrı, Romanya'da ayrı konuşuyor.


Bu Lucescu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışmıyor. Enteresan, Arda'ya gidip sağını solunu yalaya yalaya milli takıma geri getirdi. Milli Takım teknik direktörüne ve hocasına küfür eden adamı... Şimdi de duyuyorum, Galatasaray Başkanı bu adamı almaya gitmiş. Ona da hayırlı işler...


"İYİ ORYANTELLER VAR"


Not: Başlığın anlamı şudur.
Dans yapabilirsiniz ama bunun özünü yapanlar var. Aklınıza farklı bir şey gelmesin.
Beyanat verirken çok net olmalısınız. Kıvırmaya müsait cümlelerle milleti kaosa sokarsınız
Biz Türkiye'de yaşıyoruz.
Yıllarca çok dans çeşidi gördük.
Çarliston, çaça, vals, twist, rock'n roll, slow... Bunlar dışarıdan ithal danslar, zaman zaman yapıldı. Bizim öz danslarımız derseniz aşağıdan yukarıya horon, zenne, rakkase, oryantal gelir. Şimdi bunu niye yazdım? Herkesin kafasına bin tane soru gelecek. Arkadaşlar... Futbolcuyken, teknik direktörken veya gazeteciyken kelime oyunları oynamayacaksınız.
Oynarsanız kimseye bir şey söyleyecek haliniz kalmaz.
TV'lere çıkıp beyanat verirken net olmalısınız.
Kıvırmaya müsait cümleler kurarsanız, milleti kaosa sokarsanız, herkese bin tane yorum yaparsanız bu oryantale girer. Tanıdığım Türkiye'de çok kaliteli oryantaller vardı.
Hâlâ da çok iyi oryantaller çıkıyor...


"HALEN ÖZÜR BEKLİYORUM"


Yıllar önce şike olayında Fenerbahçe kafilesi Trabzon'a giderken otobüse Rıdvan Dilmen geliyor ve Aykut Kocaman'la o zamanki Federasyon Başkanı'na gidiyorlar, Mehmet Ali Aydınlar'a... Ben de bunu televizyonda söylüyorum. O zamanki Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, "Bu külliyen yalandır" diyor. Ben de "Külliyen doğru" diyorum.


Sonra Fenerbahçeli idareci Cihan Kamer benim çalıştığım kanalda programa geliyor ve bana diyor ki," Fenerbahçe'nin teknik direktörü hakkında yalan söylediniz".


Ben de "hayır" diyorum. "Özür dileyeceksiniz" diyor. Ben de devam ediyorum, "Eğer yalansa özür dilemesini bilirim ama doğru olduğum kanıtlanırsa siz ne yaparsınız, özür diler misiniz" diyorum, "dilerim" diyor. Birkaç ay sonra Rıdvan bizim programa bağlanıyor ve şunu diyor:


"Evet Erman abi, biz o seyahatte Aydınlar'a gittik." Soruyorum Rıdvan'a canlı yayında, "Yanınızda genç birisi daha vardı, o girdi mi? Avukat olabilir." Rıdvan, "Girmedi abi, sekreterin yanında oturdu" diyor. O günden sonra benden ne Cihan Kamer ne de Aykut Kocaman en ufak bir özür dilemiyor. Külliyen....
 
Üst Alt