# Ersan Adem Gülüm - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

# Ersan Adem Gülüm

Cevap: # Ersan Adem Gülüm

21 Ara 2009'a ait bir ropörtaj..

Ersan Gülüm, Avustralya'da yaşayan gurbetçi bir ailenin oğlu. Küçük yaştan itibaren meşin yuvarlağın peşinden koşan Gülüm, 9 yaşında futbola başladığı takım London Home United'ta bir süre oynadıktan sonra Melbourne'deki Türk takımlarından Anadoluspor'a transfer oldu. Avustralya Ümit Milli Takımı ile İngiltere'de bir turnuvaya katılan Ersan, bu turnuvayı geniş bir scout ağına sahip Ersun Yanal'ın görevlendirdiği, bazı isimlerin takip ettiğinden bihaberdi. Ersun Yanal'ın scoutlarından tam not alan Ersan, ilerleyen dönemlerde Yanal'ın o zamanki takımı Manisaspor'a denenmeye çağırılmış ve beğenilince de sözleşme imzalanmıştı. Ersan yeteneklerine hocalarını inandırsa da saha dışında herşey pek de iyi gitmedi ilk zamanlar. Tabii buraya alışmak kolay değil Avusturalya'da doğan ve büyüyen bir genç için. İlk geldiği sıralar tam olarak Türkçe dahi bilmeyen Ersan, yavaş yavaş Türkçe'ye alışsa da Manisaspor'a alışamayınca önc kiralık olarak sonra da bonservisi ile Elazığspor'a verildi. Süper Lig takımından Elazığspor'a gittiği sıralarda Avusturalya basınında çıkan "Ersan'da Türkiye'de tutunamadı, geri dönüyor..." haberlerine üzülen genç futbolcu kendine güvenenleri utandırmamak için Elazığspor'da yeni bir sayfa açtı. Avusturalya'da büyümesine rağmen bu doğu iline beklenenden daha çok alışan Ersan, yavaş yavaş kendindeki cevheri sergilemeye başladı. "Benim için çok özel bir yer ve takım" dediği Elazığspor'da yeniden doğan Gülüm, Trabzonspor'un dahi dikkatini çekmeyi başardı. Trabzonspor bonservisinin yükseliğinden dolayı transferden vazgeçince transferde daha istekli olan Adanaspor'a geldi. Adanaspor'un ve kendisinin turuncu forma ile Bank Asya 1. Lig'de mücadele ettiği ilk sezonda 21 yaşında olmasına rağmen Bank Asya 1. Lig'de yılın 11'ine seçilen Ersan, geçen sezonki başarılı performansını bu sezon da sürdürerek Adanaspor'un Süper Lig umudunu canlı tutuyor. Son 9 maçta sadece 5 gol yiyen Adanaspor defansının en önemli ismi Ersan, önümüzdeki yaz Adanalı bir hanımefendiyle hayatını birleştirmeyi planlıyor.

Futbola 9 yaşında Avusturalya'da amatör bir takımın altyapısında başladım. London Home United'de bir süre forma giydikten sonra Anadoluspor'a transfer oldum. Melbourne'de bir takımda forma giydikten sonra Avustralya Ümit Milli Takım'ına çağrıldım, İngiltere'deki bir turnuvada da Ersun Hocam'ın yardımcıları beğenmişler Türkiye'ye davet ettiler ve Türkiye'ye transfer olarak hayallerimi gerçekleştirdim.

Avustralya'da Türk olmanın herhangi bir zorluğu ile karşılaştın mı futbol oynarken?

Hayır, Avustralya öyle başka ülkelere benzemez. Orası çok kozmopolit bir ülke ve insanlar birbirine karşı çok saygılı, anlayışlı. Bir Türk olarak ne ben ne de başka milliyetten hiçbir arkadaşım sorun yaşamadı. Dediğim gibi Ersun Hocam'ın yardımcıları beni İngiltere'deki turnuvada beğenmişler ve denemek için Türkiye'ye davet ettiler. Geldim Ersun Hocam da beğenince sözleşme imzaladım.

Her ne kadar Türk olsan da Türkiye'ye ilk defa geldin, uyum sağlaman kolay olmadı herhalde...

Evet, ilk 6 ay tesislerden dışarı çok nadir çıktım. Ama belli bir süre sonra takımdaki bazı arkadaşlarımın destekleriyle iyice alıştım Türkiye'ye.

İsim vermek gerekirse...

Hakan Abi (Balta), Uğur İnceman, Nizamettin Çalışkan ve Sinan Özkan takımdaki en yakın arkadaşlarımdı. Çok yardımcı oldular bana Manisa günlerimde. Desteklerini unutamam.

Hakan Balta'nın şimdiki takımında da senin gibi bir Avustralyalı daha var. Harry Kewell ile tanışıyor musun? Ya da Avustralya'da doğup, büyüyen birisi için Kewell ne ifade ediyor?

Maalesef Kewell ile tanışmıyorum ama Türkiye'ye transferini duyduğumda Avustralya'da yaşayan bir Türk olarak çok mutlu olmuştum. Kendisi tüm dünyaya ispat etmiş bir yıldız o. Avustralya'da futbol denince ilk akla o gelir. Viduka da çok başarılıydı ama Kewell Avustralya'da futbolun sözlükteki karşılığı gibi birşey.

Avustralya Ümit Milli Takım'ında da forma giydin, Türk Milli Takımlarından herhangi bir teklif aldın mı, niçin Avusturalya?

Bir dönem Türk takımının bazı hocaları tarafından izlendiğim duyumunu almıştım ama beni hiç çağırmadılar. Avustralya Ümit Milli Takım'ından teklif gelince kabul ettim ben de.

Oranın A Milli Takım formasını giymediğin için hala Türk Milli Takım'ında forma giyme şansın var, tekli gelse kabul eder misin?

Tabii ki bir Tür olarak önceliğim her zaman Türk Milli takımıdır benim için.

Avustralya'nın Dünya Kupası'ndaki şansını nasıl görüyorsun?

Pek de zor bir gruba düşmediler. Gruplarında büyük takım olarak sadece Almanya var Almanya'nın ardından gruptan çıkan takımın Avustralya olacağını düşünüyorum ben.

Genç bir futbolcu olmana rağmen geçtiğimiz sezonki başarılı performansın ile Bank Asya 1. Lig Yılın 11'ine seçildin. Geçtiğimiz sezondaki performansın ve bu ödül ile ilgili ne söylemek istersin?

Geçtiğimiz sezon 21 yaşındaydım ve bir stoper için gerçekten tecrübesizdim, ligde benim mevkimde oynayan çok tecrübeli isimler varken ödülü almam beni çok şaşırttı. Hatta ödüller açıklandığında Avustralya'da tatildeydim, babam aradı Türkiye'ye gideceksin ödül alacaksın dedi, inanmadım önce ama sonra çok sevindim 20 saatlik yolu sadece ödül törenine katılmak için geldim hemen geri uçtum Avusturalya'ya.

Kemal Kılıç geldikten sonra Adanaspor ligde mağlup olmadı. Kılılç ile yakalanan bu formun sırrı nedir sence?

Sezona Ekrem Hoca ile başladık iyi de başlamıştık ama bazı sorunlar olunca takım kötü gitti, Kemal Hoca ile tam anlamıyla takım olduk diyebilirim. Kemal Hoca takımdaki tüm sorunları çözdü ve herkes çok mutlu şuan. Genç bir takımız, başarıya açız Kemal Hoca ile başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum.

Adanaspor Kemal Kılıç geldikten sonra son 9 maçta 5 gol yedi, bu olumlu istatistikte savunma oyuncuları kadar takım savunmasındaki başarınız da söz konusu sanırım...

Kesinlikle, Kemal Hoca ile hem hücumu hem de takım savunmasını çok iyi yapabiliyoruz. Biz defans oyuncuları olarak rakibe gol şansı tanımazsak forvetlerimizin gol atacağından eminiz ayrıca bu kadar da büyük bir güven var futbolcular arasında.

Adanaspor'u yabancı futbolcuları hakkında neler düşünüyorsun?

Geçtiğimiz sezon ilk yıllarıydı onların ve belli bir uyum süreci geçirdiler. Bu sezon geçtiğimiz yıla oranla daha iyiler. Kibong, çok teknik, kuvvetli ve etkili bir kanat oyuncusu çok da kritik goller attı geçen yıldan beri. Mbilla da aynı şekilde çok kuvvetli ve yetenkli bir forvet.

Bu kara incileri bir kaç sezon sonra Süper Lig'de görebilir miyiz peki?

Tabii neden olmasın ikisinin de yaşı çok genç böyle üstüna katarak oynadıkları sürece oynayabilirler.

5 yıl sonra kendini nerede hayal ediyorsun?

Çok net birşey söyleyemeceğim ama tabii ki her futbolu gibi Süper Lig'de oynamayı çok istiyorum orada iyi bir performans göstererk büyük takımlarda oynamak her futbolcu gibi benimde ideallerim arasında.

Türkiye'de tuttuğun bir takım var mı?

Yok aslında babam koyu bir Beşiktaş taraftarıdır ama ben onun kadar olmasam da Beşiktaş'ı takip ederim.

Futbol stilini benzettiğin herhangi bir futbolcu var mı? Kart sayılarına bakarsak biraz hırçın olduğn aşikar...

Her futbolcunun kendi stili farklıdır ama ben Carragher'ı çok severim. Ayrıca benim mevkiimde oynayan futbolcularında biraz çirkef olması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye'den hangi stoperleri beğeniyorsun?

Lugano, Servet Çetin, Bank Asya 1. Lig'den ise partnerim Recep Yıldız, Karabükspor'dan Bülent Bağ, Rizespor'dan Evren Avşar'ı sayabilirim.

Yeri geldiğinde sol bek de oyayabiliyorsun, sen stoperde mi bekte mi daha faydalı olduğunu düşünüyorsun?

Bazı maçlarda bek oynadım ama çok kötüydüm kesinlikle stoper diyorum ben.

Bu sezon 2 kırmızı kart gördün, Konya Şekerspor maçının 32. dakikasında gördüğün kart belki de takımıyın Türkiye Kupası'nda gruplara kalmasını engelledi. O pozisyonu anlatır mısın?

O maçtaki kırmızı kartı tamamen hakemin yanlış anlamasından dolayı gördüm. Top auta çıkarken yanlışlıkla dokundum ve korner oldu o sırada İngilizce olarak kendime kızdım, küfür ettim. Yan hakem duymuş ve orta hakeme söyledi attırdı beni.

Adana'da boş vakitlerinde neler yapıyorsun?

Genelde kız arkadaşım ile vakit geçiriyorum. Evim Gazipaşa'da olduğu için Mado ve Özsüt'e gidiyorum zaman zaman. Kız arkadaşım da Adanalı zaten bu sezon sonunda evlenmeyi planlıyoruz. Başkanımız Bayram Akgül'de takılıyor bana Adana'ya akrabada olduğuna göre artık 5 yıllık imza atarsın diyor.

Adanaspor'un ezeli rakibi, kentin diğer takımı Adana Demirspor ile ilgili neler düşünüyorsun?

Elazığspor'da oynarken Demirspor'un Türkiye Kupası'nda Çeyrek Final oynadığı sezonki maçlarının bazılarını televizyondan izlemiştim. Adana'ya geldiğimde de zaten takımdaki tecrübeli futbolcular rekabeti ve nasıl son 3 maçı kazanarak şampiyon olduklarını anlatmıştı hep. Demirspor'un da başarılı olmasını istiyorum, iki Adana takımının da üst ligde olması daha güzel olur. Tarsus maçında yaşanan olaylara ve kayıp ettikleri 2 puana üzüldüm gerçekten.

Kaynak:Goal.com

Sol bek de oynayabilir diye düşünerek transfer edersek, yanlış yapmış oluruz. Çünkü kesinlikle oynamak istemiyor ve iyi oynayabildiğini düşünmüyor. Zaten o kendisine güvenmezse, iyi bir performans sergileyemez. Stoper olarak Neill'ın yanında yetişebilir ve ondan çok şey öğrenebilir. Ama banko stoperimiz olmak için henüz gerekli tecrübeye sahip olmayabilir. Tam olarak tanımadığım için, net bir fikrim yok ne yazıkki.

arkadaşım Ersan ile kanka. transfer konusunda konuştuklarında Ersan:Bu sene Adanaspor Süper Lig e çıkarsa kalma ihtimalim yüksek ama çıkamassak Galatasaray istior. Kesin giderim demiş...

arkadaşım Ersan ile kanka. transfer konusunda konuştuklarında Ersan:Bu sene Adanaspor Süper Lig e çıkarsa kalma ihtimalim yüksek ama çıkamassak Galatasaray istior. Kesin giderim demiş...

Benim sınıf arkadaşım da Sercan Yıldırım'ın halasının kızı.O da bana sezon sonunda Galatasaray ile sözleşme imzalayacağını dedi.Ama ses seda yok.İtibar etme arkadaşına.

Avrupa'nın en büyük kulüpleri bile böyle transferler yapıyor.Ne var bizim yapmamızda.Ne maliyeti olur ki bize?Bu ön yargıyı biraz olsun kırmak gerek.

5022241473.jpg
[/URL][/IMG]

İlgilendiğimiz Ersan Adem Gülüm Bumuydu :D:D

Üst Alt