Eski Şaibeli Hakem: "En iyi yönettiğim maç 4 kırmızılı Fenerbahçe-Galatasaray maçıydı" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Eski Şaibeli Hakem: "En iyi yönettiğim maç 4 kırmızılı Fenerbahçe-Galatasaray maçıydı"

Süper Lig'de düdük çalan hakemlerden en çok iz bırakan isimlerden biri olan Ali Aydın, 4 Nisan 2004'te yönettiği Beşiktaş-Galatasaray maçında siyah beyazlılar lehine iki penaltı kararı verdi. Beşiktaş karşılaşmayı 2-1 kazandı. Çok tartışılan kararlardan sonra dönemin Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan Ali Aydın'ın düdüğünün asılmasını istedi. O maç aralarında derbilerin bulunduğu birçok maç yöneten Ali Aydın'ın son karşılaşması oldu. Aydın, Fenerbahçe-Galatasaray maçında sarı kırmızılılara gösterdiği 4 kırmızı karttan, kural hatası yaptığı Fenerbahçe-Rizespor maçına, Türkiye'de hakem olmaktan, MHK ve VAR'a kadar birçok sorumuza çarpıcı yorumlar yaptı. İşte Ali Aydın röportajı...​

"Özgür irademle düdük çaldım"​

- Türkiye'de geçmişten bugüne hakemler özgür mü?
Başkaları için yorum yapamam. Ancak kendim için Allah'ıma bin şükürler olsun vicdanım rahat bu konuda. Kimseye bağlı kalmadan özgür irademle düdük çaldım.​
-Türkiye'de şampiyonu hakemler mi tayin ediyor?
Ben zannetmiyorum ya...! Mesela bu haftaki maçlara baktığımız zaman Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde Ozan'ı attığı gole 'ofsayt' diyenler var. 'Ofsayt yok' diyenler var. Yine Beşiktaş-Konyaspor maçında daha maç 0-0 iken bir pozisyonda arkadan forma çekiliyor, top auta çıkıyor. O penaltı verilse rakip takım 10 kişi kalacak. Yani şunu demeye çalışıyorum; hakemler sezon boyunca bir takım lehine veya aleyhine mutlaka 5-6 puanlık bir etki eder. Yapılan hakem hatalarından dolayı şampiyonluk veya kümede kalma mücadelesindeki etkisi 5-6 puandan fazla değildir. Evet bu rakamlar büyük gibi gözükebilir. Ama bütün sezon baz alındığında normal. Çok da fazla yapacak birşey yok. Ancak dediğim gibi bir hakeme 'Git şu maçı temizle gel' dendiğine asla inanmıyorum.​

"Hakemler 5-6 puanlık bir etki eder"​

-Türkiye'de şampiyonu hakemler mi tayin ediyor?
Ben zannetmiyorum ya...! Mesela bu haftaki maçlara baktığımız zaman Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde Ozan'ı attığı gole 'ofsayt' diyenler var. 'Ofsayt yok' diyenler var. Yine Beşiktaş-Konyaspor maçında daha maç 0-0 iken bir pozisyonda arkadan forma çekiliyor, top auta çıkıyor. O penaltı verilse rakip takım 10 kişi kalacak. Yani şunu demeye çalışıyorum; hakemler sezon boyunca bir takım lehine veya aleyhine mutlaka 5-6 puanlık bir etki eder. Yapılan hakem hatalarından dolayı şampiyonluk veya kümede kalma mücadelesindeki etkisi 5-6 puandan fazla değildir. Evet bu rakamlar büyük gibi gözükebilir. Ama bütün sezon baz alındığında normal. Çok da fazla yapacak birşey yok. Ancak dediğim gibi bir hakeme 'Git şu maçı temizle gel' dendiğine asla inanmıyorum.​

"Taraftarlığı ruhunuzdan söküp atmalısınız"​

- Bir de hakemlerin takım tutma yani taraftar olma durumları var. Bu da kararlarına etki ediyor mu ?
Çocukluk veya gençlik yıllarında bir şeye ilgi duymak gayet doğal. Ancak yönetici pozisyonuna geldiğiniz zaman ruhunuzdan bunları söküp atmalısınız. Duygularınızla hareket etmemelisiniz. Adil olmazsanız kendinizi yok edersiniz.​

"Cüneyt Çakır, yurt içinde sıradan bile değil"​

- Cüneyt Çakır için düşünceniz ne?
Bunu yurt içi ve yurt dışı diye ayırmak lazım. Mesela ben Cüneyt Çakır'ı yurt dışında yönettiği maçlarda beğeniyorum. Ama yurt içinde sıradan bile değil. Yurt dışındaki Cüneyt ile buradaki Cüneyt çok farklı.​
Kariyerinizde unutamadığınız en kötü maçınız ve en iyi maçınız hangisi?
En kötüsü düdük asmama yol açan Beşiktaş-Galatasaray maçı. En iyi maçım da 4 kırmız kart gösterdiğim Fenerbahçe-Galatasaray derbisi. Doğru yorumlar, doğru kararlar verdim.​

o maçtan sonra da kararlar doğru hm hm ewt falan diye yorumlar yapılmıştı da
emrenin atılması (öncesinde bizim topçuyu yere seriyorlar, bülend korkmaz da yetişebilir)
hasanın atılması %100 skandal
batistayla serhat tokuşturmuş diye hatırlıyodum da batista koymuş kafayı hadi o tmm
kaptan da beni at demiş
4 kırmızının 2si yanlış
nasıl en iyi yönettiğin oluyor
gerçi o kadar boktan bi hakemdi ki en iyi yönettiği maç bu olabilir

En iyi karar 4 kırmızı mı? Lan Hasan'ın neden atıldığını kimse hala anlayabilmis değil neresi dogru

ümit özat ergüne dirsek attı kırmızı vermedi. anderson emre aşıka yerde tekme attı kırmızı vermedi serhat mı tuncay mı tam hatırlamadım yerdeki batistaya iki elişyle birden vurdu onu çeken hasan şaş kırmızı gördü fenerli oyuncu atılmadı bülent korkmaza tekme atıldı aldırmadı bülent bunu alkışladı diye kırmızı gösterdi şerefsiz.:mad:

o maçtan sonra da kararlar doğru hm hm ewt falan diye yorumlar yapılmıştı da
emrenin atılması (öncesinde bizim topçuyu yere seriyorlar, bülend korkmaz da yetişebilir)
hasanın atılması %100 skandal
batistayla serhat tokuşturmuş diye hatırlıyodum da batista koymuş kafayı hadi o tmm
kaptan da beni at demiş
4 kırmızının 2si yanlış
nasıl en iyi yönettiğin oluyor
gerçi o kadar boktan bi hakemdi ki en iyi yönettiği maç bu olabilir
ümit özat ergüne dirsek attı kırmızı vermedi. anderson emre aşıka yerde tekme attı kırmızı vermedi serhat mı tuncay mı tam hatırlamadım yerdeki batistaya iki elişyle birden vurdu onu çeken hasan şaş kırmızı gördü fenerli oyuncu atılmadı bülent korkmaza tekme atıldı aldırmadı bülent bunu alkışladı diye kırmızı gösterdi şerefsiz.:mad:

5 6 puan etki eder anca diyor. Neye gore belirliyorsun bunu kolpaci. Senin ne mal oldugun belliydi yeme bizi. hele o yasinin pozisyona penalti gerdin ya sulalene sövmüstüm

Üst Alt