Etik Kurulu'nun raporu UEFA'da ! - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Etik Kurulu'nun raporu UEFA'da !

Cevap: Etik Kurulu'nun raporu UEFA'da !

Türkiye'de çıkan haberleri biliyorum. UEFA'nın resmi açıklaması var mı diye soruyorum ben. O tavsiyenin orjinal metni var mı diye soruyorum? Kesinlikle inanmıyorum UEFA'nın böyle insanlık dışı bir şey söylemiş olabileceğine ama hadi söylemiş olsun diyelim;

"%1 bile şüphe varsa gereğini yapın!"

Öncelikle %1 şüphe ile hüküm falan verilemez. Hüküm vermeyi geç kanaate bile varılamaz. Böyle bir adalet yok. %1 şüphe ile alınan bir kararın CAS'dan onaylanarak geçmesine imkan yoktur. Tam aksine adli vakalarda suçluluğa dair %1 kadarcık bile bir şüphe varsa yani %99 suçlu ise bile o kişiye resmi olarak "SUÇLU" denemez! Sabıka verilemez. %100 kanıtlanması şarttır. Ancak bu durum disiplin uygulamalarında böyle değildir. Yani suçun %100 kanıtlanması gerekmez. Ne kadar kanıtlaması gerekir sorusuna benim net bir cevabım yok. Hatta hiç kimsenin buna net bir cevabı olamaz zaten. Sadece şöyle bir şey söyleyebilirim; Eğer Fenerbahçe hakkındaki kararı ben verecek olsaydım ve en azında yarı yarıya ikna olmuş olmam gerekirdi vicdanen. Sizleri bilmem. Muhtemelen sokaktan geçen birinin "Fenerbahçe şu maçta şike yaptı" demesi Fenerbahçe'yi düşürmek için yeterli bir sebeptir. Ancak gerçekler böyle değil.

Özet olarak "%1 dahi şüphe varsa cezasını verin! Asın!, Kesin!, Düşürün!" şeklinde bir açıklamayı UEFA'nın yaptığına orjinal metnini görmeden hayatta inanmam.

Arkadaşlar bence çok acele ediyorsunuz. Tff açıklamada bazı maçlarda şike tespit edilmiştir dedi. Mesela fenerin 10 maçı şüpheli ve bu maçlardan 4'ünde şike tespit edildi fakat diğerlerinde daha fazla kanıt lazım. Ve tff 4 maça göre ceza verse sonraki maçlard da şike varsa ne yapacak. o yüzden tüm maçlarda şike varmı yokmu diye tam olarak çıksın sonra toplu halde ceza verilsin.

Onu bunu bırak.TFF bazı maçlarda klüplerle ilişkilendirilecek düzeyde şike ve teşviğe kanaat getirildiğini açıkladı mı açıklamadı mı?

Açıkladı. Zaten benim TFF ye kızdığım tek nokta orası. Madem bazı maçlarda şike yapıldığına dair kanaat getirecek yeterlilikte delilin var o zaman o maçlar hakkında karar vermene engel olan şey nedir? Açıkla o maçları. İlgili taraflara ver cezayı. Kanaat getiremediklerini de iddianamede sonraya bıraktım diye açıklama yap. Bak o zaman kimse bir şey diyebiliyor mu?

Arkadaşlar bence çok acele ediyorsunuz. Tff açıklamada bazı maçlarda şike tespit edilmiştir dedi. Mesela fenerin 10 maçı şüpheli ve bu maçlardan 4'ünde şike tespit edildi fakat diğerlerinde daha fazla kanıt lazım. Ve tff 4 maça göre ceza verse sonraki maçlard da şike varsa ne yapacak. o yüzden tüm maçlarda şike varmı yokmu diye tam olarak çıksın sonra toplu halde ceza verilsin.

bu kadar iyi niyetli hiç düşünmemiştim

uefa fenerbahçeyi düşüremez

sadece kendi yarışmalarından men eder

clye katılamaz der ama demeyebilirde

ama onu bile yapacağını sanmıyorum

şuan onlar tamamen federasyonun kararını bekliyorlar

gizlilik gizlilik diyolar uefaya raporları gönderiyolar. fenerin düşmeyeceğini medyaya ve bazı kişilere söylüyolar. borsa oyunları dönüyo.

masal anlatıyolar...

UEFA raporu okuyacak ve sikeye yapan takimlari men edecek! TFF'ye yeterli olmayan deliller UEFA'ya yeterli olacaktir. Ondan sonra da fenerasyon istifa etmek zorunda kalacaktir.

Sikeci ve sahtekar Türkler olacagiz Avrupa'daki insanlar icin. Ulan bir isimizide kendimiz cözelim arkadas ya. Yaziklar olsun.

Sikeci ve sahtekar Türkler olacagiz Avrupa'daki insanlar icin. Ulan bir isimizide kendimiz cözelim arkadas ya. Yaziklar olsun.

Inanirmisin dün TS macini Alman kanalindan izliyorum. Maci anlatan spiker ayni sunlari dedi "Sikeye adi karisan takimlarin hepsi sucsuz bulundu". Demek ki yurtdisinda adamlar böyle görüyor olayi. Daha bu rezilligin baslangici ve ileride cok daha rezil olacagiz

Inanirmisin dün TS macini Alman kanalindan izliyorum. Maci anlatan spiker ayni sunlari dedi "Sikeye adi karisan takimlarin hepsi sucsuz bulundu". Demek ki yurtdisinda adamlar böyle görüyor olayi. Daha bu rezilligin baslangici ve ileride cok daha rezil olacagiz

Almanya'da cogu alman zaten Türklere ön yargi ile bakiyor, bu TFF'nin verdigi karar bizi daha da zor durumu düsürecek. Uefa cezayi kestigi anda cok büyük bir imaj kaybi yasayacagiz bütün Dünya'da.

Neden mi kendini korusun?

1- Düşürürse Fenerbahçe camiasının gazabından.

2- Düşürmezse Galatasaray camiasının gazabından.

O yüzden böylesine önemli bir kararı kesinleşmeden veremiyorlar. Topu mahkemelere ve UEFA ya atıyorlar. Bundan doğal ne olabilirki?
sen hangi avrupa ülkesinde kararın mahkemeye bırakıldıgını gördün. sigma olimpuk 2009 daki sadece şike girişimi yüzünden bu sene eksi 9 punada başlayacak. tff federasyonun korunacak b,ir tarafı yok. somut delil yok diyip nasıl olurda bu kişileri pfkdye sevkeder. federasyon özerk b,ir kurululuştur. yani bagımsızdır. federasyon kanaatle küme düşürür. somut delilde neymiş. mehmet ali aydınların gözü önünde yapıncamı şike yapıldıgını anlayacak..

sen hangi avrupa ülkesinde kararın mahkemeye bırakıldıgını gördün. sigma olimpuk 2009 daki sadece şike girişimi yüzünden bu sene eksi 9 punada başlayacak. tff federasyonun korunacak b,ir tarafı yok. somut delil yok diyip nasıl olurda bu kişileri pfkdye sevkeder. federasyon özerk b,ir kurululuştur. yani bagımsızdır. federasyon kanaatle küme düşürür. somut delilde neymiş. mehmet ali aydınların gözü önünde yapıncamı şike yapıldıgını anlayacak..

TFF işin kolayına kaçıyor diyorum. Ben bu hareket doğrudur demiyorumki zaten. Bence de elde yeterince delil varsa karar verilmelidir. Kaldıki kendileri açıkladılar zaten bazı maçlarda şike olduğuna kanaat getirecek kadar delil olduğunu. Sonuçta verilecek karar adli bir karar değildir. Disiplin ile ilgili bir karardır. Adli bir karar alacak olsaydı TFF yi sonuna kadar desteklerdim. Zira hukukta %5-10-50 oranında suçluluk ihtimali diye bir şey yoktur. 0-99 arasında kişi suçsuzdur. Sadece 100 de suçludur. Ancak disiplin kararlarında böyle bir oran yoktur. İş tamamen kişi ve kurumların vicdanına kalır. Birisi %50 ikna olunca basar cezayı diğer %70 olunca basar. Ama herhalde kimse %1 ile kimseye böylesine ağır ceza vermez. Bu tüm değerlere aykırıdır. Dünyanın gördüğü en büyük seri katiller olan Hitler ve Stalin bile %1 şüphe ile kimseyi öldürmemiştir herhalde.

Ancak disiplin ile ilgili alınan kararlar bile yeterince bulgu ile delillendirilmeden verilen ağız cezalar için dayanak gösterilirse ileride aksi kanıtlanırsa kararı veren merciiyi büyük külfetler altına sokabilir.

TFF işin kolayına kaçıyor diyorum. Ben bu hareket doğrudur demiyorumki zaten. Bence de elde yeterince delil varsa karar verilmelidir. Kaldıki kendileri açıkladılar zaten bazı maçlarda şike olduğuna kanaat getirecek kadar delil olduğunu. Sonuçta verilecek karar adli bir karar değildir. Disiplin ile ilgili bir karardır. Adli bir karar alacak olsaydı TFF yi sonuna kadar desteklerdim. Zira hukukta %5-10-50 oranında suçluluk ihtimali diye bir şey yoktur. 0-99 arasında kişi suçsuzdur. Sadece 100 de suçludur. Ancak disiplin kararlarında böyle bir oran yoktur. İş tamamen kişi ve kurumların vicdanına kalır. Birisi %50 ikna olunca basar cezayı diğer %70 olunca basar. Ama herhalde kimse %1 ile kimseye böylesine ağır ceza vermez. Bu tüm değerlere aykırıdır. Dünyanın gördüğü en büyük seri katiller olan Hitler ve Stalin bile %1 şüphe ile kimseyi öldürmemiştir herhalde.

Ancak disiplin ile ilgili alınan kararlar bile yeterince bulgu ile delillendirilmeden verilen ağız cezalar için dayanak gösterilirse ileride aksi kanıtlanırsa kararı veren merciiyi büyük külfetler altına sokabilir.

herkeste bu külfetten tazminattan bahsediyor. federasyon bagımsız degilmi. mahkeme isterse delil yetersizliginden bunları salsın. federasyonu nasıl baglar. onuda cözemedim. avrupa ülkeleri ozaman nasıl alıyor bu kararları. onlar külfet altına girmiyorlarmı. sonucta herşeyin bir bedeli var. peki diger takımların kaybettikleri ne olcak. özellikle trabzonun kaybettiklerini kim karşılayacak. federasyon sadece fenerin cıkarlarını düşünmeyecek. ozaman cıksınlar desinklerki bu delillerle kimseyi küme düşüremeyiz. ozaman tamam lafım olmaz. iddanameyi bekliyoruz dicekler. bence o da yalan mahkeme sonucunu bekleyelim dicekler bu seferde. o da 5- 10 sene sürer. bu olayda sümen altı edilir. olur biter.

Üst Alt