fatih terim, şenol güneş ve mustafa denizli kimseyi yetiştirmedi söylemi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

fatih terim, şenol güneş ve mustafa denizli kimseyi yetiştirmedi söylemi

Yıllardır söylenen bir sözdür. Belki de bir gerçek.

Üç büyük hoca, yıllardır futbol arenasına bir hoca çıkarmadı denir.

En çok Fatih Terim için söylenir bu.

Bunu neye bağlıyorsunuz?

Şenol yetiştirdi, üst liglerin dört bir yanını donattılar zaten. Denizli'nin bilmiyorum, Terim'in de yoktu. Zaten bu gelişine kadar yanından kendi kadar iyi yardımcı yetiştirecek kadar bir teknik-taktik derdi de yoktu. Teknik direktörlüğünün %40'ı taktikse, %60'ı motivasyonda. O Allah vergisi motivasyon gücü de az insana nasip olduğu için kendisinin yarısı kadar TD yetiştiremedi. Arda'yla zamanında papaz olurken Arda'nın vurduğu zayıf karın da orasıydı. Şu andaysa oyun olarak kendisinin yarı yaşındaki adamlardan çok daha fazla çaba ve mesai harcayan bir Fatih Terim var. Şu an teknik direktörlüğünün %70'i teknikse anca %30'u motivasyondur. O yüzden 3 yılda gelen yabancıların %90'ından öyle böyle katkı alabildi zaten. En nihayetinde yetiştirme de yanındaki adamın anlayacağı kadardır, yani Hasan Şaş'ı değil Terim, Guardiola'nın yanına verseniz ne alır bilemiyorum. Ama Selçuk, Riera, Ümit ve bence sonraki teknik direktör olacak Arda'dan Terim'e yakın antrenörler çıkabileceğini düşünüyorum. Özellikle Arda karakter ve kariyer anlamında Terim'e yakın olduğu için kuvvetle muhtemel 30 yılda ilk defa Terim'in ikamesi olabilecek bir isim olarak aradan sıyrılacaktır. Bugüne kadar saydığımız nedenlerden çok antrenör yetiştiremediği doğrudur ama zaten ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda bulabildiğimiz için çok şükür fazla da eksikliğini hissetmedik işin doğrusu.

Üst Alt