Fenerbahçe Logosundaki Sır ve Anlamı - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fenerbahçe Logosundaki Sır ve Anlamı

Cevap: Fenerbahçe Logosundaki Sır ve Anlamı

Ermenilerin bayrağında Kırmızı renk yok,turuncu renk var.

ermenistan-bayrak.png

:(

var abi

Biraz zorlama olmuş

Hem gerek yok böyle şeylere

Biraz uğraşsak o amblemden bile şike çıkartabiliriz :D

harbi o aptal agac dalını logoya koymak hangi aptal akıllının aklına gelmiş zamanında :D

tamamen inaniyorum , Ermeni bunlar zaten kendimi bildim bileli böyle derim bunlara

güzel baslik tebrik ederim

neden öyle diyorsun kardes , amblem bes belli Ermeni tasarrimi ... haa Ermeni felan ayirt etmem o ayri konu ama soylarini inkar etmesinler

Böyle bir amaç olsa daha belli şeyler olurdu gibime geliyor.

Mesela Porsmouth ambleminde ki hilal yıldız çok ortada bir işaret hea onun hikayesini bilmiyorum alakalıdır değildir ama bu durumda da öyle olabilirdi diye düşünüyorum.

Varsa bile geçmiş iş. Bugünki pislikleri çok daha ortada hatta ne pisliği haysiyetsizlik onursuzlukları

:eek: Bu başlık antu'da olsa gülerek paylaşırdık buraya bana öyle gibi geliyor, neyse.

konuyu başka GS forumunda gördüm dikkatimi çekti ilginç buldum ama hepinizi yürekten tebrik ediyorum, niye?

Antu'da 3000. gol ya da penaltı kullanırken oyuncunun düşmesi gibi en kıytırık konular 300, 400 sayfa tutar, ya da nasıl desem bizim en ufak bi açığımızda yerden yere vururlar pkk takımı derler 1000 sayfa dedikodu yaparlar. İşte büyük Galatasaray taraftarı böyle olsa gerek fenerin ermeni olduğu söyleniyo ama kaç saat oldu henüz 4 sayfada ve buna inanan sayısı çok az. Ama kuş beyinli varlıklar bir çavuşoğlunun sözüne gelerek Galatasaray'ı pkk ilan etmişlerdir. İlan ettikleri gibi sürekli renginin sarı kırmızı olduğunu gündeme getirirler. Ama Büyük Galatasaray taraftarı her zaman her yerde Fenerin başkanının Atatürk'e suikastten idam edildiği acı gerçeğini fenerlilerin yüzüne vurmaz. Çünkü bunu başkan yapıyo fenerliler değil. anlaması gereken yerde bu

açık ve net söylüyorum taraftar budur nokta.

Gerek yok böyle muhabbetlere.Olaya o açıdan bakarsak biz de Fransız takımı oluyoruz.

o degilde, kanarya ne demek yahu, neden kanaryayi secmisler, saka gibi

doğru mu bilmiyorum :D:D :

FENERBAHÇE’NİN (FB’NİN) SEMBOLÜSARI KANARYA’NIN ANLAMI NEDİR , ANLAMI NEREDEN GELİYOR?

Fenerbahçe’nin sembolü olan sarı kanarya “Uçan kaleci” olarak tanınan ünlü kalecileri Cihat Arman’dan geliyor.

“1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan kaleci Cihat Arman, 1952 yılına kadar oynuyor. O dönemlerde Türkiye’nin en iyi kalecisi olan Arman’a “Uçan kaleci” deniliyor. Arman, sahaya genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkıyor. Lacivert forması da var ancak bu sarı forması daha çok biliniyor. Bir maçta Arman, kalenin 90 olarak tabir edilen köşesine giden top adeta uçarak çıkarıyor. O sırada taraftarlardan birisi, ’hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu’ diye bağırıyor. Bu kanarya zihinlerde yer ediyor. 1952 yılında Fenerbahçe genç kadro kuruyor. Bu kadro, ardı ardına şampiyonluğunu kovalayınca basın, kanarya sembolünü telaffuz etmeye başlıyor. Basın, o dönemlerde iyi maçlar çıkaran takımla ilgili ’sarı kanaryalar yine güzel oynadı’ şeklinde haber yazınca kanarya tam anlamıyla simge olarak kalıyor.”

resmi sitelerinde böyle yazıyor ama bizim forumdaki daha mantıklı geldi ::D:D

Amblem: Fenerbahçe Kulübü'nün ilk amblemi, Fenerbahçe burnundaki ışık saçan beyaz feneri, renkleri ise sarı ile beyaz olmuştu. Ancak, kulüp mensupları bunu tatminkar bulmadıkları gibi, anlam bakımından da içinde bulunulan monarşi rejimini tehdit edici sayılabileceği endişesi ile kısa sürede iptal etti. 1910 yılında Fenerbahçeliler arasında resim çizmede maharetiyle tanınan futbolcu solaçık Hikmet (Topuz)'in çizdiği (bugünkü) amblem ise herkesin beğenisini kazandı ve kabul edilerek bugünlere kadar da ulaştı. İşte "sarı ve lacivert" ağırlık içinde olmak üzere 5 renkten oluşan amblem ve şu anlamları taşımaktaydı(*22) ; "FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ 1907" yazılı beyaz yuvarlak çerçeve, temizlik ve açık yüreklilik ifadesiydi. Kırmızı fon ise, safiyet ve Fenerbahçeliler arasındaki sevgi ve bağlılığı belirtirken bu arada bayrağımızı da sembolize etmekte, ortadaki sarı renk Fenerbahçe için duyulan gıpta ve kıskançlığı, kalp şeklindeki lacivert renk asaleti temsil etmekteydi. Sarı lacivert renkler içinde yükselen palamut dalı Fenerbahçelilik güç ve kudretini sembolize etmekte, yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının gerekli olduğunu açıklamaktaydı. Böylece "milli renkler arasında doğan Fenerbahçe"nin, sarı ile lacivert renkler beraberindeki bu amblemi üyelerce de kabul gördüğünden, klişesi İngiltere'ye Manchester şehrine yollanmış ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bugünkü rozeti olarak ilk kez 1910 yılında yaptırılmıştı. Rozet; 1929 yılından itibaren üzerindeki eski Türkçe harfleri yeni Türkçe harflere bırakmış ve manada önemli etki yapmayacak ufak tefek değişikliklerle de günümüze kadar aynı şekli muhafaza ederek gelmiştir.

Üst Alt