FIVB Voleybol Milletler Ligi Final Maçı | Türkiye 3-1 Çin | ŞAMPİYON TÜRKİYE - Sayfa 26 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

FIVB Voleybol Milletler Ligi Final Maçı | Türkiye 3-1 Çin | ŞAMPİYON TÜRKİYE

Yıllardır üst düzey yatırım yapıp bir türlü alamadigimiz kupayı devşirme oyuncu ile birlikte ilk sene onun büyük katkisyla almamız düşündürücü

Demek ki düzgün tesis olursa oluyormuş. Her okulda bir tane voleybol sahası var ama çocukların oynayabileceği bir futbol sahası olan okul yok denecek kadar az. Hatta çoğu okulda futbol topu bile yok.

Demek ki düzgün tesis olursa oluyormuş. Her okulda bir tane voleybol sahası var ama çocukların oynayabileceği bir futbol sahası olan okul yok denecek kadar az. Hatta çoğu okulda futbol topu bile yok.

Murat bu gercekten cok uzucu cok.. Benim cocuklugumda dahi sahalarimiz vardi bir cok yerde. Kapali spor salonlarimizda dahi okul izniyle turnuva yapabiliyorduk (Aydin). Simdi ben yurtdisindayim, buradaki imkanlari gorunce cok uzuluyorum. Sonra Turkiye'ye geldigimde bu uzuntum 3-5 katina cikiyor. Burada evimin dibinde en az 10 tane spor alani var. Basketbol sahasi var, potalarina filelerine kadar.. Futbol sahasi var cimine, yapay cimine, yumusak zeminine kadar.. Voleybol dersen var, kaykay/skating dersen var... Uzucu gercektende.. Boylesi buyuk cografyada dogru duzgun halka acik, cokca saha/alan/kompleks olmali ama yok.. Okullarin dahi sport alt yapisi yetersiz bu eskidende boyleydi. 1 tane saglik topuyla koca sinif antrenman yapiyorduk...

adil bir kıyas değil bence.
ben gördüğümü söylüyorum. 2. sınıflarda bir çocuğumuz var, 6-7-8lerle maç yapıyor, bizim salondan hallice bir sahamızda okulda. Özel okul güya, ama sahamız yok futbola özel, hepsini ipe diziyor golünü atıyor kerata. Ama oynadığımız top dandik, saha yok, ekipman yok. Ailelerde de bilinç yok, muhtemelen kaybolacak. Ailesine durumu söyledim, ilgilenmediler bile. Bunun gibi nice çocuklar var. Kayboluyorlar.

Murat bu gercekten cok uzucu cok.. Benim cocuklugumda dahi sahalarimiz vardi bir cok yerde. Kapali spor salonlarimizda dahi okul izniyle turnuva yapabiliyorduk (Aydin). Simdi ben yurtdisindayim, buradaki imkanlari gorunce cok uzuluyorum. Sonra Turkiye'ye geldigimde bu uzuntum 3-5 katina cikiyor. Burada evimin dibinde en az 10 tane spor alani var. Basketbol sahasi var, potalarina filelerine kadar.. Futbol sahasi var cimine, yapay cimine, yumusak zeminine kadar.. Voleybol dersen var, kaykay/skating dersen var... Uzucu gercektende.. Boylesi buyuk cografyada dogru duzgun halka acik, cokca saha/alan/kompleks olmali ama yok.. Okullarin dahi sport alt yapisi yetersiz bu eskidende boyleydi. 1 tane saglik topuyla koca sinif antrenman yapiyorduk...
Fransada, getto diyebileceğimiz en dandik mahallelerde bile çocukların vakit geçirip spor yapabileceği bir sürü free alan yapmışlar. Yeğenlerim küçük kasabadan bozma bir ilçede profesyonel futbol, basketbol, voleybol gibi envai çeşit sporun eğitimini okulda ücretsiz alıyorlar. Çocukların oynadığı sahalardaki çimin kalitesi sivassporun çimlerinden daha iyiydi. Oynadıkları toplar, ekipmanları şunlar bunlar profesyonel seviyedeydi. Futbol biraz pahalı bir spor, tesisi şusu busu, voleybol tek fileye ve laminanta bakıyor baktığında. Bu sayede de her okulda en azından beton zeminde oynanabiliyor. Keşke o yurtdışında olan imkanlar bizde de olsa. Amatör tenisçi idim, 7 sene ankarada oynadım, turnuvalara falan katıldım, ne zaman il değişikliği yaptım, o zamandır oynamıyorum. Saha yok, raketler ve toplar eskidi. Duvarlada bir yere kadar oynayabiliyorsun. Okulda çocuklara sevdireyim diye götürüyordum arada, cidden ilgi duyuyor çocuklar ama ne öğreten var, ne saha, ne de imkan.

Üst Alt