Fiziksel Yanlış | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fiziksel Yanlış

Bu başlığın adı için tam olarak ne söylenebilir bilmiyorum ama ortada ciddi bir sıkıntı var.
Ve ben bunun kesinlikle yanlış idman metotlarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Fatih Terim özelinde değil ligin tüm teknik direktörleri özelinde yapabiliriz bu eleştiriyi belki de Okan Buruk ve Çağdaş Atan’ı ve gram sevmesem de Rıza Çalımbay’ı dışarıda bırakarak.Mert Hakan canavar gibiydi şuan hali ortada. Ya da Emre Kılınç geçen senelerde neler patlatıyordu , şuan şutu yok. Ne gidebiliyor ne gelebiliyor.
Ama şöyle bir gerçek var ki her sezon başında oyunculara canavar gibi kamp yaptırdı , Piri geldi şimdi fiziki kapasite uçacak gibi söylemler gerçekçi değil. Piri sadece bazı sakatlıkların önüne geçmemizi sağladı.Maalesef abartıldığını düşünüyorum.

Büyük problem takıma katılan herkesin fiziki olarak devamlı gerilemesi.Eskiden yabancı oyuncularda Türkleri görüp salıyorlar denilirdi ki bununda balon olduğunu gördük ki şuan yabancı serbestliği buna ciddi katkı sağladı. Mustafa Muhammed bence buna güzel bir örnek şuan. Form durumuyla alakasız fiziki gerileme yaşıyor ve bunun tamamen Covid durumuyla alakası olduğuna çok inanmıyorum. Fiziki yeterlilik olarak çağın çok gerisinde kamp yapıyoruz. Ama 38 maç vb şeyler demeyin çünkü tüm dünyada bu böyle. Bu yüzdendir ki takımın en ve bence tek diri ismi sezon başı kampını Tottenham’da geçiren Gedson. Burda fizikten kastım tabiki tüm takım kafası kesilmiş tavuk gibi oraya buraya koşsun değil.

1620526298877.jpeg

Yasin Öztekin müthiş örnek mesela.Yerin dibine soktuk her ikisini de giderken ama Tudor ve Prandelli’nin sezon başı kampını geçirdiği sezonlardaki fiziki kapasitesini gördük.Yasin’in bir o ikisiyle geçirdiği kamp dönemlerine bir de KARİYERİNDEKİ diğer kamp dönemlerine bakın.Gece ile gündüz gibi farklı. Leipzig’ten devre arası gelen Sarachi uzaktan patlatırken bu akşam ki Sarachi bir kere falan çıkabildi.Linnes’in neden bizdeki en iyi senesi Tudor’un kampını yediği sene? Aşağıdaki videoda bazı kesitler var 2 farkla falan öndeyiz seken topa 3 kişi basıyor. Son iki sene de bunu görebildiniz mi hiç? Ki Fatih Terim önde bastırmayı seven bir hoca bildiğimiz gibi.

Fikstür çok sıkışıksa Hamzaoğlu’da o sene 3 kulvarda oynadı ve diri diri kupaya götürdü bizi. Çünkü oyuncular fiziken aşırı iyi hazırlanmıştı.
Ya da Tudor’un kamp yaptırdığı sezonun ilk maçları kadar fiziki kapasiteyi iştahla izlediğimiz kaç maç olmuştur son 3 sezonda. Rakiplerden maç sonu Galatasaray’lı oyuncular kavga etmeye gelmiş gibiydi her yere saldırdılar gibi açıklamalar görüyorduk. Tudor gittikten sonra aynı ekipteki isimlerin hangileri bir önceki sezondaki fiziksel performansa yakın performans verdi sana. Fernando , N’diaye , Maicon falan maç bittikten sonra rakiplerin içinden geçmiş oluyordu. Ciğerci çatır çutur patlatıyordu uzaktan , karakter sıkıntılı Sinan , Rodrigues vb hayatında bir daha o fiziki seviyeye ulaşabildiler mi? Mariano İBB’ye patlattığı topu sonraki sene kaleye yetiştirebilir miydi? Luyindama’nın ikinci sezondan itibaren düşmeye başlaması tesadüf olabilir mi ya da? Şuan Babel’in kendine has şutları hariç kaleye şut çekemiyoruz , orta açamıyoruz. Belhanda , Feghouli , Mariano , Fernando hepsi mi ikinci sezonlarında kendini salmıştı. Göreceksiniz bu sene geçsin takıma yeni katılmış isimler daha da kötüleşecek. Omar tabanca gibi koşuyordu o saçma kaza olmasaydı bir daha ki sezon başı görecektik onu da nasıl gerileyecekti.

Fatih Terim Tudor’u da Prandelli’yi de cebinden çıkartır amacım asla yermek değil. Arada Ömer Bayram ve Akbaba’yı merkeze çekmek gibi yanlış tercihleri olsada müthiş bir taktik anlayışı var kafasını son Fener maçlarındaki gibi ya da İBB maçları ya da bu akşamki gibi sahaya verdiğinde. Ama gel gör ki takıma gelen herkes fiziken çöküş halinde ki bu yüzden yurt dışına gidenler gittikleri yerlerde (Diagne gibi) yükselişe geçiyorlar.

Bu sorunu nasıl çözecek, bence çözemeyecekler ama bu ciddi bir sorun çünkü bu yüzden istediği taktiği sahaya da yansıtamıyor.

Akhisar maçı vardı 2-0’dan dönmüştük Muslera’nın kötü atılışında. O maçta eksik oynadığımızı hiç hissettiniz mi mesela. Takım o kadar diriydi ki , 4-2 aldık maçı. Son senelerde 2-0 geride olduğumuz maçların hangisinde maçı çevirmeyi değilde 3’ü yemeyi düşünmedik.

FTnin Galatasarayının maçlarını 8x hızla izle aynı etkiyi verir. FTnin özelliği bu. Hazıra konar, güzel bir takımı alır, 1 sezonda psikolojik ve fizik olarak bitirir, sonra bahanelerle ocağı temmuzu vs işaret eder. Parseli götürür, sonra eften bir sebeple yönetimle kavga eder, sonra bir sonraki geliş zamanına kadar müren balığı gibi milli takım ya da Galatasarayın tökezlemesini bekler. İştahına uygun takım oluşunca geri gelir. Şimdiye kadar 4 kez kovduracaktı kendini, MC kovmadı. Normal bir yönetim kovardı ama Nizipli kurnaz, ihaleyi almadı üstüne.

Fatih Hoca’nın normal konularını bir kenara bırakıyorum ama maalesef fiziksel açıdan geriye gidiyoruz.

Akhisar maçı vardı 2-0’dan dönmüştük Muslera’nın kötü atılışında. O maçta eksik oynadığımızı hiç hissettiniz mi mesela. Takım o kadar diriydi ki , 4-2 aldık maçı. Son senelerde 2-0 geride olduğumuz maçların hangisinde maçı çevirmeyi değilde 3’ü yemeyi düşünmedik.
Muslera’nın kötü goller yemesi ve sanırım Gomis’in atılışında

Üst Alt