Forumda sevmediğiniz 5 şey - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Forumda sevmediğiniz 5 şey

Cevap: Forumda sevmediğiniz 5 şey

Napıyon? diyelim o zaman... Hatta Kayseri taraflarına gidelim nörüyon, karadenize çıkalım needersun? Şimdi bunlara şive deyip işin içinden çıktın diyelim de kimse arkadaşıyla konuşurken "Yemek yiyeceğim, sonra da gideceğim" demez. Gerçi bazıları kullanıyor olabilir, inanırım:) Normalde "yemek yicem" denir. Ama yazarken böyle yazılmaz...

Türkçe'nin yazıldığı gibi okunmamasından kaynaklanıyor o dediklerin. Çok farklı şeylerden bahsediyoruz.

Türkçe'nin sokak dilinden farklı olduğunu mu iddia ediyorsun? Ben mi yanlış görüyorum yoksa? Kitaplara falan girmemiş dahi olsa, sokak dili de Türkçe'nin bir bölümüdür. Hatta sokak dili, bir dilin zenginleşmesindeki en önemli etmenlerden biridir. Dil zaten sokaktan beslenir normal şartlarda. Bunu yıllar içinde gözlemledi insanoğlu. Söz, yazıya dökülmeden önce sadece sokak dili vardı zaten. ;)

Bırak sosyal mesaj vermeyi, ahkâm kesen adamın verdiği cevap böyle olmaz. Fena çuvalladın yukarıda, kabul et bunu. Sokak dili dahi olsa "ciddi kafa yoruyoruz" lafı kadar saçma, absürt, anlamsız bir cümle, söz öbeği olamaz. Bunu da ancak sen yazardın, sen yazdın.

Bir de bana verdiğin cevapla Ahmet'e verdiğin cevapları peş peşe, şiirsel havada oku. Ne kadar saçmaladığının farkına varman için çok yardımcı olacaktır sana. Denemelisin dostum bunu, bu hayatta yakalayacağın en büyük şans bu. Bir gün saçmaladığını farkedeceksin nasılsa, işte o gün bugün. Bu fırsatı tepmemelisin.

Bu arada tartışmanın başlangıcı olan "ciddi kafa yormak" tamamiyle meşru. "Ciddi" kelimesini zarf olarak kabul ediyormuş TDK ve "önem vererek" manasına geliyormuş.

This conversation is over.

Bırak sosyal mesaj vermeyi, ahkâm kesen adamın verdiği cevap böyle olmaz. Fena çuvalladın yukarıda, kabul et bunu. Sokak dili dahi olsa "ciddi kafa yoruyoruz" lafı kadar saçma, absürt, anlamsız bir cümle, söz öbeği olamaz. Bunu da ancak sen yazardın, sen yazdın.

Bir de bana verdiğin cevapla Ahmet'e verdiğin cevapları peş peşe, şiirsel havada oku. Ne kadar saçmaladığının farkına varman için çok yardımcı olacaktır sana. Denemelisin dostum bunu, bu hayatta yakalayacağın en büyük şans bu. Bir gün saçmaladığını farkedeceksin nasılsa, işte o gün bugün. Bu fırsatı tepmemelisin.

Ben değil, TDK taktı kapağı.

TDK'nın "ciddi"yi zarf olarak kabul ediyor olması senin bu kullanımını meşrulaştırmaz. Örneğin koşmak fiildir. Ama "ciddi koşmak" diye birşey olmaz. Ha ciddi yine zarftır ama olmaz. Sadece şekle bakılmaz. Ama sen bak, en azından onu düzgün yaparsın, belki.

Fight Club terk bu arada, o cümleyi yazdığın an ne kadar tatmin olduğunu tahmin edebiliyorum.

I ıh, sen hâlâ anlamadın.

Anlamayacak bir şey yok. "Kafa yormak"ın önüne bir zarf gelmesi gerekiyordu. Sen "ciddi"yi sıfat olarak algıladın ve yanına zarf olmasını sağlayacak "şekilde" veya "derecede" gibi kelimeleri getirdin. Ancak bu sayede meşrulaşacağını düşündün çünkü. Halbuki "ciddi" kelimesi de zarftır. Haliyle "ciddi kafa yormak" da tamamiyle meşru bir söz öbeğidir.

TDK'nın "ciddi"yi zarf olarak kabul ediyor olması senin bu kullanımını meşrulaştırmaz. Örneğin koşmak fiildir. Ama "ciddi koşmak" diye birşey olmaz. Ha ciddi yine zarftır ama olmaz. Sadece şekle bakılmaz. Ama sen bak, en azından onu düzgün yaparsın, belki.

Fight Club terk bu arada, o cümleyi yazdığın an ne kadar tatmin olduğunu tahmin edebiliyorum.

:asd:

Şu Türkçe konusunda tartışmaya bayılıyorum yahu. Çok keyifli oluyor sohbeti. Yalnız işin garip tarafı sanki adam TDK terk gibi konuşuyor. Gören de TDK'yı yutmuş, isteyerek bilerek yazmış sanar. Doğrusu o bile olsa attı ve tuttu -ki doğrusu o değil.:)

Ciddi: Önem vererek.

Kafa yormak: Düşünmek.

Ciddi kafa yormak: Önem vererek düşünmek.

Tamamiyle meşru. Kaldı ki zaten insanlar bunu normal hayatlarında da kullanıyor. Halka mâl olmuş ve yazım kurallarına uygun. Daha söyleyecek söz bulamıyorum. Hatalı olduğunuzu kabul edin ve susun.

Anlamayacak bir şey yok. "Kafa yormak"ın önüne bir zarf gelmesi gerekiyordu. Sen "ciddi"yi sıfat olarak algıladın ve yanına zarf olmasını sağlayacak "şekilde" veya "derecede" gibi kelimeleri getirdin. Ancak bu sayede meşrulaşacağını düşündün çünkü. Halbuki "ciddi" kelimesi de zarftır. Haliyle "ciddi kafa yormak" da tamamiyle meşru bir söz öbeğidir.

Tamam, "ciddi" zarftır. Sen özne, ben fiil, Ahmet belirtili nesne, "ciddi kafa yormak" söz öbeği.

Çiçekler mis kokulu, hayat güzel. Otur, bilgisayar başında TDK ezberi yap. Yarısında bırakırsan da TDK terk olursun, mis gibi hayat işte.

Cümleten iyi geceler dilerim.

Anlatım bozukluğu da var.

Vay ben nerelere gidem, vay ben ne ağıtlar yakam. Lilililililililil...

Halk ağzıyla yazdım SST, kusura bakma. Sercan fena yakaladı.

Ciddi: Önem vererek.

Kafa yormak: Düşünmek.

Ciddi kafa yormak: Önem vererek düşünmek.

Tamamiyle meşru. Kaldı ki zaten insanlar bunu normal hayatlarında da kullanıyor. Halka mâl olmuş ve yazım kurallarına uygun. Daha söyleyecek söz bulamıyorum. Hatalı olduğunuzu kabul edin ve susun.

Öyle bir anlamsal bütünlük göremiyorum. Yazdıklarından "önem vererek düşünmek" anlaşılıyor yazdığın kadar. Peki senin anlatmak istediğin bu muydu? Yani adamlar düzgün yazmamışlar, ne yazdıkları anlaşılmıyor sen de önem vererek düşündün mü? Öyleyse sana bol şans...

Ahahaha, senin gibi elit, karizma bir adam sokak dilini niye kullanıyor ki? Git, istediğin yerden alıntı yap. Hakkı Devrim'den alıntıla istersen. Kullandığın yanlış, Türkçe'den bahsediyoruz, sokak dilinden değil. Türkçe havası atıyorsan orada kullandığın da doğru olmalı. Sokak dili Türkçe değildir, başkalaşıma uğruyor çünkü.

Anlatım bozukluğu.

1 - Bağnaz üyeler. "Hakan Balta iyi maç oynayamaz, Insua kötü maç oynayamaz." düşüncesinden kurtulmaları gerekiyor.

2 - Saygısız üyeler. Başkasının düşüncelerine karşı inanılmaz derecede saldırganlar. "Culio vasat adam" diyorsak, dikkat çekmek için diyoruzdur onların gözünde. Fikir beyan etmek suç olmuş. Bekleyelim görelim kimin haklı çıkacağını. Ama yok illa biz dikkat çekmek istiyor olacağız. Zaman her zaman beni haklı çıkardı ama bu adamlar o sürecin sonunda hep inkarcı oluyorlar.

3 - Hakkaniyet yoksunu modlar. Forumdan galiba 7-8 kere banlandım. "Provoke edici mesajlar" nedeniyle oldu çoğu da. Benim söylediğimin daha beterlerine ceza verilmiyor. Bana yapılan hakaretlere ceza verilmiyor. Ve daha bir sürü şey.

4 - Şakadan anlamayan üyeler. Neyin şaka, neyin gerçek olduğunu anlatacak değiliz. Biraz daha zorlayın kendinizi.

5 - Türkçe özürlü üyeler. Bazı cümleleri anlamak için ciddi kafa yoruyoruz. Değişik bir dilde yazıyorlar sanki.

Dediğim gibi, sürecin sonunda hep inkarcı oluyorlar.

Üst Alt