Futbolda Menajerlik Sistemi Hakkında | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Futbolda Menajerlik Sistemi Hakkında

Renktaşlar merhaba. Aslında basit google aramalarıyla fikir edinebileceğim bir konu ama gene de sizlere sorup hem fikir alışverişi hem de bilmeyenler için kaynak olsun dedim.

Önce Zakharyan meselesinde, sonra Arda Güler olayında en son Tete'yle beraber menajer kaprisi, kumpası çok duyulur oldu. Bu mesele tam olarak nedir, mesela Tete'yle anlaşmışken menajer nasıl ben daha fazla para istiyorum deyip transfere taş koyabiliyor veya ayak oyunları kurgulayabiliyor? Oyuncuyu bu kadar bağlayabilir mi? Neden özellikle kontratsız topçu alınca milyonlarca dolar ödeme yapılmak zorunda bu arkadaşlara?

Bilal'e anlatır gibi anlatacak arkadaş varsa Kemal K. kadar sakin dinleyebilirim. Teşekkürler.

Arz talep

Talep arttıkça beklenti yükselir, beleş oyunculara da talep fazla olduğundan, açık arttırmayla imza parası alabiliyorlar.

Menajerlik şirketlerinin oyuncular üzerindeki hakimiyeti de anlaşmaya göre değişir ama basit anlaşmalar değil o yüzden onlara bağlılar.

FIFA UEFA kulüplerin elini kolunu bağlıyor her konuda ama nedense menajerlere hiç sesleri çıkmıyor.

2 ay sonra menajerlere yeni sinir geliyor. Üstüne yanlis hatirlamiyorsam lisansi olmayan menajerler artik komisyon alamayacak.

"
A cap on all service fees will limit agents to earning three per cent of a player’s total contracted salary when an agent is representing a player, three per cent of that salary when an agent is representing the buyer and six per cent of that salary when an agent is representing a player and a buyer.

An agent representing a player or buyer can earn up to five per cent of the contracted salary if the player’s remuneration is less than US$200,000 a year.

An agent representing a selling club can earn a maximum of ten per cent of the transfer fee. Payments to agents would be issued via the new Fifa Clearing House."

Aynı konu Rashica meselesinde de geldi çattı. Ahmet Bulut getirdi BJK'ya deniyor, ayak oyunları falan dönmüş vs. Sosyal medyada dönen şeyler tabi, güvenilirliği soru işareti.

Üst Alt