Galatasaray - Fenerbahçe | Türkiye Kupası İstatistikleri - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray - Fenerbahçe | Türkiye Kupası İstatistikleri

Cevap: Galatasaray - Fenerbahçe | Türkiye Kupası İstatistikleri

Bu istatistikler nedir..

80-90 yıl önce Gs-Fb rekabeti bile bu kadar yogn degilken yapılmış maçlarmı bir takımın diger takımdan üstün oldugunu gösteriyor.

Bırakın bu işler başarıya bakın,biz avrupa kupa galiplerinde yarı final oynamışız biz Uefa kupasını kazanmışız biz CL'de "tesadüfen" çeyrek finallere çıkmadık,biz ard arda gelen başarılarla yükseldik.

Biz Türkiye kupasını en çok kazanan takımız,biz ligde en çok şampiyon 2 takımdan biriyiz ki rakibimizin bize ulaştıgı tek başarıda budur...

Caner haklısın,

sonuç : fenerbahçe'nin Galatasaray kompleksi vardır ve bunu üzerlerinden atmak için kullanabilecekleri 2 silahları vardır.

Birincisi Kadıköy galibiyetleri, ikincisi derbilerdeki galibiyet sayıları. onunda sebebini zaten açıkladık, kadıköy de de bi zahmet kazansınlar çünkü adamların bize karşı başka hiçbir kozu yok.

Bu ülkede kupa dedin mi cimbom, başarı dedin mi cimbom, öncülük dedin mi cimbom, avrupa'ya açılan kapı dedin mi cimbom.

bu kadar şeyin altında komplekslenen fener tarafı, zaten derbilerde bu galibiyet farkını ve kadıköy bilmemnesini gündeme getirecektir çünkü adamların yaşama sebebi bu, onlar için bir kadıköy galibiyeti, herşeyden önemli, işte çapsızlığın göstergesi, üzülüyorum. rekabet böyle olmamalı.

Arkadaş vermiş istatistiği,

15 maç fener

10 maç biz

9 maç beraberlik demiş o fazla sayılan saha maçlarında.

arada 5 maç fark diyor, 5 galibiyet fark diyor. 20 galibiyet farkı böyle oluşmadı diyor.

düz mantık değil bu, ayrıntıda gizli. yukardaki maçlar bizim sahamızda oynansaydı eğer, 165 maçta 30 galibiyeti var fenerbahçenin bizim sahalarda tarih boyunca, şaka gibi yani. 165 kez geliyosun oynuyosun, 30 kez yenebilip gidiyosun. 70 kez kaybediyorsun. yani o fazladan oynanan fener sahasındaki maçlar bizim sahamızda oynanmış olsa fenerin 15 galibiyeti 5 e düşer, fener 10 maç içeri gider, o 10 galibiyet bize eklenir aradaki 20 galibiyet farkı erir.

.

Sizin sahalarınız neresı oluyor? Ali samıyenden başka sahanız var da biz mi bilmiyoruz?

Ali samıyende oynanan 45 maçın 19 unu Galatasaray 11 'ini Fenerbahce kazanmış :)

sizin sahanız olan 165 maç hangısı bı yazarsan sevınırım.

Kadıkoyde fazladan oynanan oynanan 35 maç 1931-49 yılları arasında.

deniliyor ki bu maçlar samıyende oynansydı Galatasaray kazanırdı. İyi de ben de dıyorum ki Galatasaray bu maçları zaten kazanmış. arada sadece 5 yenılgı fark var. Samıyendeki galıbıyetler 2 mi sayılacaktı sanki ??

Oysa bugun genel toplamda 37 fark gorunuyor. Yani gerıye kalan 32 maçlık fark kadıkoyde oynanan o 35 maça ait degıl.

daha nasıl izah edelim ??

Statistics

TOTAL | Fenerbahce HOME | Galatasaray HOME

Number of matches

:

196

WIN Fenerbahce

:

106

WIN Galatasaray

:

40

Draws

:

50

AVG Goals

:

1.43

AVG Goals Home

:

1.8

AVG Goals Away

:

1.07

Statistics

TOTAL | Fenerbahce HOME | Galatasaray HOME

Number of matches

:

165

WIN Fenerbahce

:

30

WIN Galatasaray

:

76

Draws

:

59

AVG Goals

:

1.25

AVG Goals Home

:

1.53

AVG Goals Away

:

0.96

istatistikler bunlar. ben saha ismi bilmiyorum ayrıntılarıyla.

maçları topladığımızda da 361 ediyor yani istatistikler doğru.

hala arada 5 yenilgi fark var diyorsun. kendi evinde oynayıp 15 e 10 yaptıysan , dış sahada oynayıp kaçta kaç yaparsın söyler misin tahmini? hadi diyelim tam tersi oldu 15 e 10 bi yaptık maçlar bizde oynansaydı. bize 5 geldi senden 5 galibiyet gitti fark 10 kapandı. anlatabiliyor muyum? ki kendi sahanda 15 yenip 10 yenildiysen, dışarda oynadığında baya bi yenilirsin. yani 5 maç fark deyip geçme, 5 galibiyet demek, senden 5 eksilmesi, bize 5 eklenmesi demek.

Kadıköye 30 kere fazladan gitmemizin nedeni fenerbahçe galibiyette üstün demekki. Şu başlık açılmasa birçok Galatasaraylıda bilmeyecekti bu istatistikleri. Çok iyi olmuş 30 maç arka arkaya ASYde maç yapsalar 5 maç bile kazanamazlar o zaman görürler farkıda neyse. Türkiyedeki aptal medya taraflı olduğu için yazmazlar o zaman kendi propagandanı kendin yapacan.

Feneri kendi stadlarında farklı skorla yenelim o zaman tüm istatistikler alt üst olur simdi kimse takmaz istatistigi at bi fark o zaman derler ha yedik oturuyoruz

Kadıköye 30 kere fazladan gitmemizin nedeni fenerbahçe galibiyette üstün demekki. Şu başlık açılmasa birçok Galatasaraylıda bilmeyecekti bu istatistikleri. Çok iyi olmuş 30 maç arka arkaya ASYde maç yapsalar 5 maç bile kazanamazlar o zaman görürler farkıda neyse. Türkiyedeki aptal medya taraflı olduğu için yazmazlar o zaman kendi propagandanı kendin yapacan.

tam olarak 30 kez fazladan kadıköy'e gitmek demesek te '' derbi tarihi boyunca maçlar 30 kez fenerbahçe sahasında fazladan oynanmış'' diyebiliriz. papazın çayırı dersin ne dersen dersin. yani ben bunu profesyonel şekilde dünyanın tüm derbilerini analiz eden istatistiğini tutan bir siteden alıyorum yanlış varsa o sitenin yanlışıdır.

ha, son senelerde fenerbahçe kendi evinde üstünlük kurduğu için herkes bu farkı sanki fener her maçı kazanmışta bu galibiyet farkını yapmış gibi sanıyor. yani son yıllar aldatıyor insanı.

30 kere 40 kere fazla gitsek ne olur ya

80-90 yıl önce rekabetin olmadıgı zamanda bir taraf yenmiş yenilmiş bu bir takımın diger takımda üstün oldugunu gösteriyorsa varsın göstersin sizde bu pembe dünyanızda yaşaya durun bizde kendi gerçeklerimizde ilerleyelim ;)

Boşuna dememişler "sen rüyanda göremezsin kupa bizim müzemizde" diye ;)

FENERBAHÇE - GALATASARAY maçları, 12 farklı statta oynandı

İNÖNÜ: 130 maç

FENERBAHÇE : 109 maç

ALi SAMi YEN : 45 maç

TAKSiM : 36 maç

ŞEREF : 20 maç

ANKARA 19 MAYIS : 12 maç

ATATÜRK OLiMPiYAT: 2 maç

İZMiR ATATÜRK : 1 maç

ANKARAGÜCÜ : 1 maç

OFFENBACH : 1 maç

FRANKFURT: 1 maç

KÖLN: 1 maç

Not: Union Clup ve İttihatspor sahaları da Fenerbahçe Stadı olarak alınmıştır.

:rolleyes:

Çok saçma bir konu Türkiye Kupası ve fb uçurum olan iki dağın arası!

Türkiye'nin en büyük kupasında ezeli rakibinize 14'e 4 galibiyet ve kupa üstünlüğü yapmışsanız tarih boyunca ve bunu hiçbir gazete adam gibi yazmıyor, hiçbir köşe yazarı hatırlatmıyorsa yıllarca, o zaman bu konu gereksiz olamaz.

Kadıköy kabusu diye milletin kafasına kafasına dank ettirilen ve bizim oyuncularımızı her maç öncesi psikolojik baskıya almaya çalışan suni atmosferle bu şekilde başedebilirsiniz. Madem memlekette işler böyle yürüyor, siz de kısasa kısas yaparak onları kendi silahlarıyla vuracaksınız.

Neymiş, fener daha çok yeniyormuş. selçuklar ercanlar her derbi öncesi bunları yazar, kendi futbolcusunu motive ederken aynı derecede bizimkileri baskıya alırlar. Birtane de yazar çıkıp, tarih boyunca Galatasaray 30 kez fazladan fener sahasına gitmiş demez.

Arkadaş vermiş istatistiği,

15 maç fener

10 maç biz

9 maç beraberlik demiş o fazla sayılan saha maçlarında.

arada 5 maç fark diyor, 5 galibiyet fark diyor. 20 galibiyet farkı böyle oluşmadı diyor.

düz mantık değil bu, ayrıntıda gizli. yukardaki maçlar bizim sahamızda oynansaydı eğer, 165 maçta 30 galibiyeti var fenerbahçenin bizim sahalarda tarih boyunca, şaka gibi yani. 165 kez geliyosun oynuyosun, 30 kez yenebilip gidiyosun. 70 kez kaybediyorsun. yani o fazladan oynanan fener sahasındaki maçlar bizim sahamızda oynanmış olsa fenerin 15 galibiyeti 5 e düşer, fener 10 maç içeri gider, o 10 galibiyet bize eklenir aradaki 20 galibiyet farkı erir.

Bunlar işin olurdu ederdi boyutu ancak es geçmeyeceksin. Bu memlekette bu işler hatırlatmalarla, dayatmalarla, kozunu üstelemelerle yürüyor. madem onlar her haltta galibiyetimiz fazla diye çıkıp kafa ütülerler hiç hangi sahada ne kadar oynandığına bakmadan, bizde çıkıp Türkiye'nin en büyük kupa organizasyonundaki kanarya kebap yapmışlığımızı hatırlatacağız.

Vallaha, beni iki takım arasında kim daha çok birbirini yenmiş umurumda değil. ben arada bir rekabet olduğu sürece kim daha "başarılı" ona bakarım. Başarı da bana kalırsa kazanılan kupalarla ve Avrupa'da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmekle ölçülür. Bu başarılarda şimdiki gibi önde olduğumuz sürece isterlerse aradaki fark 30 değil 100 olsun. İstedikleri kadar da "biz sizi daha çok yendik" diye konuşsunlar, hiç gocunmam. Belki aranızda karşı çıkanlar olacaktır (onları hiç ama hiç anlamasam, hatta kendilerine içten içe sinirlensem de) ama benim mantığım şudur:

Her sene şampiyon olurken her maçta Fenerbahçe'den fark yemeyi, her sene Fenerbahçe'nin ardından ikinci olurken her maçta onlara fark atmaya yeğlerim. Biz daha başarılı olduğumuz sürece, hele hele başarı açısından farkı da açarsak, bizi istedikleri kadar farklı ve fazla yenmiş olsunlar biz daha büyük kalırız. Ha, öyle bir durumda aramızdaki maçlara bakıldığında da en fazla "Galatasaray'ın Fenerbahçe'ye karşı şansı tutmuyor." denilir, o kadar.

Bu mantığımla düşünürken medya istediği kadar "Fenerbahçe şu kadar yenmiş, bu kadar yenmiş, ıvır zıvır" başlıklar atsın beni enterese etmez. Sene sonunda aynı medyada "Şampiyon Galatasaray" yazdığı sürece büyük olan biz oluruz, şampiyon olursak da yazmamazlık edemezler. Bu sebeple kupa maçlarından önce "Şöyle başlıklar medyada neden olmuyor?" diye de bir gocuntu duymam. 1-2 gazetede "Galatasaray Fenerbahçe'ye kupada hiç kaybetmiyor." diye yazsa ne olur, yazmasa ne olur? Galatasaray'ın büyüklüğü Fenerbahçe maçları ile mi ölçülecek? Yoksa medyanın gaz haberleri ile mi ölçülecek? Yani zaten adamları Türkiye Kupası sayısında kaça katlamış durumdayız, onla övünelim, onu gazetelerin yazmaması da mümkün değil. "kupada Fenerbahçe'yi hep yeniyoruz, kanarya kebap yapıyoruz" diye ayrıca övünmenin ne alemi var? Yenmemiş olsak ne değişir? Bence, Türkiye Kupası'nın gitgide önemsiz gösterilmesi ve hatta artık statü değişiklikleri ile falan önemsiz hale gelmesini eleştirelim onun yerine. Koskoca Türkiye Kupası bu kadar önemsiz olabilir mi? İşte onda eleştiririm ben medyayı, "Bu kupayı Fenerbahçe alamıyor diye mi bu kadar geri plana itiyorsunuz?" diye. Çünkü eminim olur da bilmemkaç sene sonra alsalar o kupayı kıyamet kopmuş gibi haber yapacaklar ve o kupa bir anda kıymete binecek. Yani bu örnek üzerinden genel olarak konuşursak bence Türkiye Kupası'nı daha fazla kazanmış olmak, aramızdaki maçlarda sayıca daha çok yenmekten çok çok daha önemlidir. Bunlar dururken tutup da biz daha çok yendik muhabbetlerini konuşmayı çok gereksiz buluyorum.

Başarı konusunda da farklı açıdan şöyle bir örnek vereyim; 4 sene arka arkaya şampiyon olup, Avrupa'da Türk futbol tarihinin en başarılı dönemini yaşattığımız 4-5 sene boyunca Fenerbahçe'ye hep yenilmiş olsaydık umrunuzda olur muydu? O 4-5 yıl boyunca bu başarıları kazanmadan tüm maçlarda Fenerbahçe'yi içeride dışarıda 7-0 yenmiş olduğunuz halde 1-2 şampiyonluğu onlara kaptırmış ve UEFA'da daha erken elenmiş olmak ister miydiniz? İstemezdiniz. Uzun vadede de bu hep böyledir. Yenilirsek maç sonrası elbet üzülürüz, sinirleniriz falan ama unutulur gider, unutulmasa da orada kalır. Tarih başarıları yazar. Kim kimi yenmiş, kaç defa yenmiş, aradaki fark neymiş gibi bilgiler de işte öyle 1-2 gün gazetelere çerez istatistik haberi olur. Hayal edin biz ileride 35 kere şampiyon olmuşuz, Fenerbahçe hala 20 küsurlarda geziyor, Türkiye Kupası'nda aradaki farkı açarak koruyoruz, Avrupa'da 1-2 Şampiyonlar Ligi almışız, finaller, yarı finallar oynamışlığımız var, her sene oralardayız ama Fenerbahçe'de tık yok. Birisi gelip "Biz sizi 80 kere daha fazla yenmişiz!" dese umrunuzda olur mu? Benim umrumda olmaz. Bu sebeple de gazetelerde çıkan çerez haberleri önemsemem, bu kadar küçük haberlerin Galatasaray'a bir faydası veya zararı olduğuna veya olacağına da inanmıyorum. Bu durumun bize olumsuz etkisi takım ve taraftar olarak o yenilgi psikolojisinin altında kalırsak olur. Önemsemediğimiz sürece onlar istedikleri kadar yazsınlar bize birşey olmaz. Önce taraftar olarak biz Fenerbahçe maçından önce rahat bir tavır takınarak "Elbette kazanalım istiyoruz ama kaybetsek de dünyanın sonu değil, önemli olan sonunda bu müsabakanın ait olduğu kupayı kazanmaktır." diyebilirsek, o zaman takım da sahada daha az gerilecektir. Asıl kampanya yapacaksak "Türkiye Kupası'nda daha çok yeniyoruz, bunu da yazın" kampanyası değil, "Bizim için şampiyonluklar, başarılar, Fenerbahçe'yi yenmekten 1000 kat daha önemlidir" kampanyası yapalım da şaşırıp kalsınlar. Zaten, bu mantaliteyi gerçekten kafalara yerleştirebilirsek her derbiye şimdinin aksine biz rahat onlar gergin çıkacak ve derbilerin seyri bize dönecektir. Neden kaç yıldır Kadıköy'de yenemiyoruz sizce onları? Birkaç yıl arka arkaya yenemediğimiz için gitgide yenmeyi daha fazla önemsediğimiz için önce camia, sonra dolayısıyla da futbolcu olarak gergin ve baskı altında sahaya çıkıyoruz da o yüzden... Halbuki oraya giderken "önemli olan şampiyonluk, bu da sadece o yoldaki 34 önemli maçtan biri" mantığıyla gidebilirsek kazanacağız...

"Biz sizi hep yeniyoruz" mantığını ilkokul çocuklarının yaptığı "Benim babam senin babanı döver" mantığından hiç de farklı bulmuyorum. Dayak yiyecek olan baba dünyanın en iyi, mesleğinde en başarılı, en dürüst babası olduktan sonra ne değişir? Ha, belki şimdilik dünyanın en iyisi değiliz ama diğer babadan daha üstünüz bu kesin...

Şu biz onların sahasına 30 kere fazla gitmişiz olayını da önemsemiyorum. Dediğinde haklısın belki de o maçları kendi evimizde oynasak fark şimdiki kadar olmazdı. Ama belki de olurdu. Olmamış birşeyi de bilemeyiz yani. Üstelik taa 1900'lerin başında hangi sahada oynanmış ne farkeder, yani en azından şimdiki kadar etmez, o maçların bazılarında seyirci olduğunu dahi sanmıyorum. O istatistiklerin doğruluğu bile şüpheli olabilir küçük bir ihtimal de olsa. Kayıtlarda bir hata olmuş olabilir. Önemli değil. Biz fazla kazanmış olsaydık onla övünecek miydik? Gazeteler yazınca mutlu mu olacaktık? Yazmayınca isyan mı edecektik? Yoksa şimdi Fenerbahçelilerin dırdır ettiği gibi boyuna bunlardan mı bahsedecektik? Ben yapmazdım, şimdi rakibim yapınca saçma bulduğum şeyi kendim olunca yapmamam gerekir zaten.

Haa, bakın ben hangi haberlere kızıyorum? Derbi zamanları sürekli "Galatasaraylılar için Fenerbahçe'yi yenmek şampiyonluktan da önemlidir." diye bir yorum yapıyorlar ya ona ifrit oluyorum. Tersini de diyorlar da o beni ilgilendirmez, onu muhatabı düşünsün. Ancak, bu laf kadar sinir olduğum birşey yok. Ne münasebet kardeşim? Galatasaray'ın ve Galatasaray taraftarının hedefi o kadar küçük olamaz, olmamalı.

Haklısınız da, inanın benim düşüncelerim de zaten aynı. Ben sadece, Türkiye Kupası istatistiklerini gösteriyorum, burda amaç medyanın şaklabanlığını ortaya dökmek. Yoksa ben feneri takmışım, çok zoruma gitmiş olduğundan falan değil. Ben de başarıya bakarım, bizim yanımızda adları geçmez başarı dendiğinde ancak amaç medyanın fenerliliği ve bu önemli. Biz takmasak ta bu ülkede milyonlar var ve bu medya yüzünden baskı alınan belki futbolcularımız bile var. Düşünün ara ara bazı dangalaklar çıkıp kadıköy korkusu falan diye demeç bile verdiler zamanında gerzekçe. Yani bunun tek sebebi medya, buna dur demek lazım.

Haklısınız da, inanın benim düşüncelerim de zaten aynı. Ben sadece, Türkiye Kupası istatistiklerini gösteriyorum, burda amaç medyanın şaklabanlığını ortaya dökmek. Yoksa ben feneri takmışım, çok zoruma gitmiş olduğundan falan değil. Ben de başarıya bakarım, bizim yanımızda adları geçmez başarı dendiğinde ancak amaç medyanın fenerliliği ve bu önemli. Biz takmasak ta bu ülkede milyonlar var ve bu medya yüzünden baskı alınan belki futbolcularımız bile var. Düşünün ara ara bazı dangalaklar çıkıp kadıköy korkusu falan diye demeç bile verdiler zamanında gerzekçe. Yani bunun tek sebebi medya, buna dur demek lazım.

İçten içe hislerimizin aynı olduğunu tahmin ediyordum aslında ama işte bu tarz haberleri çok sorun ederek, medyaya cevap vermeye çalışarak bu konuların öneminin artmasına katkıda bulunuyoruz farkında olmadan. Bazı durumlar vardır, reaksiyon gösterdikçe güçlenirler. Biz "fenerli medya! türkiye kupası'nda da biz daha çok yendik, bunu da yaz" dersek, onu da yazsalar bile önemsiz istatistik ve haberlerle baskı yaratma ortamı devam edecek zaten. Biz bu "biribirimiz arasındaki müsabakalar" konusunu gündemde tutmuş oluruz. Hiç gerek yok bence, bırakalım kendi hallerinde yazsınlar, çizsinler. Biz taraftar olarak bu tarz geyiklere değil asıl başarılara odaklı olduğumuz gösterelim, camiamız da ona odaklansın. Örneğin, bir Fenerbahçe derbisinden önce taraftar olarak maçı diğer maçlardan pek de fazla önemsemediğimizi gösteren bir davranış içerisine girsek takımımızın üzerindeki gerginliği nasıl alırız düşünsenize? Bu tarz kampanyalar, bu tarz yaklaşımlarla onların oyunlarını daha iyi bozarız diye düşünüyorum.

Daha fazla da uzatmayalım bu konuyu, anlayacağınız üzere pek de konuşmayı sevmiyorum aslında ama düşüncelerimi paylaşmak ve güzelce açıklamak için uzun uzun yazdım, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Üst Alt