GSC Haber - Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur: “Güzel bir transfer dönemi oldu” | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur: “Güzel bir transfer dönemi oldu”

1694114657088.png

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, Futbol A Takımımızın Florya Metin Oktay Tesisleri'nde gerçekleştirdiği antrenman öncesinde basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.

Transfer dönemine dair gelen soruları cevaplayan Erden Timur'un ifadelerinden satırbaşları şu şekilde:

"Bu sene daha farklıydı. Tecrübem geçen seneyle bu sene. Suudi Arabistan meselesi ortaya çıkınca daha deneyimli insanlarla konuştum, Avrupa’nın çeşitli büyük kulüp sahipleriyle konuştum. Bu seneki transfer dönemi gibi bir sene yaşamamışlar. Ortalama fiyat seviyesi 3 kat arttı. Zor bir sene oldu. Çok fazla uğraştık. Tüm ekibe, başta Emre Utkucan’a, onlarla birlikte çalışan Ayhan Hocamıza, tüm hocalarımıza, özellikle Okan Hocamıza, Fatih Demireli’ye, çalışan ekibe, transfer süreçlerinde Uğur’a, Sinem’e herkese teşekkür ediyorum. Çok zor bir süreci birlikte yönettik. Çok özel hazırlanmıştık. Adet olarak 1000 üstünde oyuncu incelendi."

"Suudi Arabistan detayı olmasa farklı bir amacımız vardı. Bu realite çıkınca stratejimizi değiştirdik. Gayet güzel bir transfer dönemi oldu. İnşallah sonrakiler bu kadar yoğun ve zor olmaz."

"Transferin şampiyonu olmanın ben çok yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum. Önemli olan doğru takım kurgusuna göre doğru oyuncuyu bulabilmektir. Doğru transfer, kimin şampiyon olduğu da sahada görülecek bir şey. Taraftar Erden Timur olarak da böyle bakardım geçmişte. Şunu diyebilirim. Türk futbol tarihinin bugüne kadarki en bilindik isimlerinden oluşan kadrosu kuruldu. Bire bir baktığınızda tüm futbolcular iyi; ama sahada artık nasıl o sahada görülecek bir şey."

"Bu sene bizim için dayanışma ve konsantrasyon senesi. Buradan tüm Galatasaray taraftarına sesleniyorum. En önemli şey dayanışma. Dayanışma her türlü şeye sahip çıkmak demektir. Galatasaraylı olan, Galatasaray'la ismi anılan herkese her şeye sahip çıkmaktır. Dayanışma zorlukta bir arada olmaktır. Şampiyon olacaksak ancak ve ancak kayıtsız şartsız destekle şampiyon olacağız başka hiçbir türlü olamazsın."

"Bu sene tüm bizim birliğimizin dağılması için, konsantrasyonunuzun dağıtılması için her şey yapılmaya başlandı. Daha neler neler yapılacak! Her şeye karşı çok duyarlı ve uyanık olmamız lazım. Biz kötü yöntem, etik dışı yönteme tenezzül etmeyeceğiz. Bunu net olarak söyleyeyim; ama yapılan hiçbir şeyde müsade etmeyeceğiz. Bunun için her şeyimizi ortaya koyacağız. Bu ancak ve ancak taraftarın desteğiyle olur."

Erden Timur: "Hukuk departmanımıza sordum, Shakhtar tarafından başvuru şu an yok. Ama bir başvuru olacaktır. Biz transferden önce konuyu incelettik ondan sonra karar verdik. Ufak bir risk. O yüzden oyuncuyla yaptığımız sözleşmeye göre, alınabilecek tazminat da oyuncudan olacak. Tete transferinde Galatasaray ile ilgili ortada bir risk bulunmuyor."

Erden Timur: "Premier Lig söz konusu olunca Zaniolo'nun gitme arzusu oldu. Zaniolo'da kira bedeli olarak Türk futbol tarihinin rekor bedelini aldık. Şartlara bağlı opsiyon var."

Erden Timur: "Zaniolo'nun şarta bağlı zorunlu satın alma opsiyonu gerçekleştiğinde, 30 milyon euronun biraz üstünde bir para Galatasaray'a gelecek. Bonuslarla birlikte 35 üstüne de çıkabilir."

Erden Timur: "Zaniolo'nun ilk taksidini 15 Kasım'da ödeyeceğiz. Kızımın doğum günü, unutmuyorum. Veya çok iyi oynayıp, geri dönüp bizde oynamasını da isteyebiliriz. Gelecek sezon takımımızı daha da güçlendirmek isteyeceğiz. Bu üç yol da şu anda açık."

Erden Timur: "Karalama işlerini yapmak çok kolay. Biz yapmak istemiyoruz. Biz bütçelerimizi, divan kurulu toplantılarımızda ortaya koyacağız. Herkes de görecek. Bu sene aldığımız oyuncuların toplam market değeri 149.6 milyon €. Bu Türk futbol tarihinde rekor. Biz bonservis ve imza bedelleri dahil toplam 30 milyon € ücretle aldık!"

Erden Timur: "Harcama limiti yoksa, transfer yapamazsın. Yaparsın, yaparsın, sonra FFP yüzünden hesabını sorarlar. Şampiyonlar Ligi'ne katılımımız belli olduktan sonra limit açılıyor. Perşembe akşamı belli oldu ve 25 milyon euro'ya yakın bir para aldık. O yüzden free oyunculara, yaz kampı geçirmeyen oyunculara gittik. Gitmek zorundayız, bu işin başka bir imkanı yok. Zaten son transferlerimizi de son 4 günde yapabildik. Onu da anlatacağım."

Erden Timur: "Bugüne kadar görüştüğüm futbolcuların, tabii 2 yıl tecrübem var ve görüşmelerin tamamını bizzat yaptığım için daha çok tecrübem oldu diyebilirim. Oyuncuların %95'inin ana konusu para değil. Biz de kendi eksikliklerimizi 'Paramız yoktu' cümlesine yönlendirmek için böyle bir algı oluşturmuşuz. Bu algı yanlış. Gittiğimiz üst düzey oyuncular zaten para kazanmış oluyor. Aradaki 3-5 milyon €'yu önemsemiyorlar. Oyuncunun çokça bulabildiği şey para. Daha az bulabildiği şey huzurlu ortam, samimiyet, doğru hedefler, doğru kurumsallaşma. Zaten onu bulduğunu anlayınca sizi tercih ediyor!"

Erden Timur: "Oyuncu sizi tercih edince de kulübünden daha az bonservisle alabiliyorsunuz. Çünkü tek tercihi siz oluyor. Free oyuncular da daha düşük maaşlarla sizi tercih ediyor. Tabii oyuncuya sizdeki imkansızlığı da anlatmanız gerekiyor. Biz belgelerle anlatıyoruz, bu kadar verebiliriz gibi."

Erden Timur: "Öyle bir beklenti oluşmuş ki, kendimi de taraftar Erden Timur olarak yönetici Erden Timur'u suçluyorum. 2 sene önce 32 yaşındaki Vecino ismi gelecek dense çok önemli bir transfer olur. Şundan bağımsız düşünmemek lazım, bu kurumların sahibi taraftar. Ben şunu önemsemiyorum, bunu önemsemiyorum dememesi lazım. Çünkü sahibi taraftar. Eğer bunu düşünmezse çocuklarının taraftarlık haklarından almış olurlar. Genç arkadaşlarımızın çocukları yok, bunu bilmeyebilirler. Çocuğu olanlar, çocuklarını düşünsünler. Genç arkadaşların, yeğenleri vardır, onları düşünsünler. Kimsenin hakkından almak istemem."

Erden Timur: "Harcama limitimiz yoksa transfer yapamayız. Eğer harcadığınız para 1 dolar üstündeyse o oyuncuyu kaydedemiyorsunuz. Şampiyonlar Ligi'ne katılımınız belli olduktan sonra limit açılıyor. Stratejimizi paylaşamayız."

Erden Timur: "Paylaşırsanız o 1,5-2 ay hiçbir oyuncuyla görüşemezsiniz. Çünkü harcama limiti olmayan kulüple, oyuncular ve menajerler niye görüşsün? O süreç içinde topu oynatmanız lazım. Limit açılınca da bir şeyler yapmanız lazım. Harcama limitimiz niye düşük? Geçen sene 17 milyon TL yeni sponsorluk yapıldı. Oyuncu da satmadığınız zaman böyle oluyor. Nelsson, Boey, Torreira'yı da satmak istemedik. Zaniolo'yu 20'ye satabilirdik, 30'a satabilecekken 20'ye niye satalım?"

Erden Timur: "Şimdi bunların hepsini ben transferden önce mi anlatayım? Önce anlatırsam hangi stratejiyle görüşme yapalım? Hangi oyuncuyla limitimiz yokken görüşelim? Sadece şunu düşünmeniz lazım, 'Bu adamlar buradaysa, geçen sene bir şey yapabildilerse demek ki bir şeyler yapabilme kapasiteleri var. Galatasaray için doğruyu düşünüyorlar' demek lazım."

Erden Timur: "Herkes tabii ki eleştirebilir. Ama doğruyu eleştirmediğimiz için yönetimleri popülizme itmiş oluruz. Popülizm dünyanın en baş belası işidir."

Erden Timur: "Her şeyi çökerten, insanlığı çürüten şeyin adı popülizm ve samimiyetsizliktir. Hayatımda yapmam. İstifa ederim, popülizm yapmam. Tüm dünya ne çekiyorsa popülizmden çekiyor!"

Erden Timur: "Vecino konusu çok gündeme geliyor. Ndombele, Vecino isimleri geçti. Hocamız 6-8 istiyordu. Ndombele daha 8 bir oyuncu. Hocanın tercihi Vecino olmuştu. Vecino ile konuştuk. Kulübüyle de anlaştık. Oyuncu zaten Muslera ve Torreira ile konuşuyordu. Sonra gece vakti Lazio TD Sarri, oyuncunun gitmesine şiddetli bir şekilde karşı çıktı."

Erden Timur: "Ndombele'nin Tottenham oyuncusu olması avantajdı. Tottenham hep son dakikaya kadar fazla para için zorlar. Transfer kapanana kadar Tottenham zorladı. Davinson transferinde de aramızda fark vardı. Davinson'un da son senesiydi. 3. stoper olarak oynatacaklarını düşündük. Son blöf mü, gerçek mi ortaya çıkıyor. Biz de 1,5 milyon € rakamı yükselttik. 25'ten başladı. Transferin olmayacağını düşünüyorduk. Hocamıza da Davinson olmayacak dedik. Çok büyük fark vardı. 2 aylık süreç. 25'ten 16'ya indiler. Oradan da aşağı inmediler uzun süre, sonra transferin bittiği rakama indiler."

Erden Timur: "Transfer haberi vermek, Galatasaray'a zarardır. Etkileşimini artırmaya çalışan hiç kimseye, transferi yapmaya çalışan bir insan olarak Galatasaraylıların haklarını helal etmemesini istiyorum. Neden Galatasaray için 500 isim çıkıyor da diğerlerinden 50 isim çıkıyor? Bu kulübe zarar vermektir!"

Erden Timur: "Biz harcama limitimiz olmadığı için oyuncuyu oyalamaya çalışıyoruz. Bir taraftan 'Şununla anlaşıldı' deniliyor. O kadar zarar veriyor ki! 500 tane haber çıksa 490'ı yanlış!"

Erden Timur: "Bu sene şampiyon olacaksak kayıtsız şartsız destekle olabiliriz. Bölünerek şampiyon olursak da ona şampiyonluk demeyelim. Bizim birliğimizin dağıtılması için her türlü şey yapılacak bu sene! Daha neler neler yapılacak."

Erden Timur: "Her şeye karşı uyanık ve duyarlı olmamız lazım. Kötü, etik dışı hiçbir yönteme tenezzül etmeyeceğiz. Ama edilen hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz. Bu ancak ve ancak taraftarımızın desteğiyle olur."

Erden Timur: "Yabancı transferini kapattık. Ufak bir ihtimal, çok güzel bir yerli oyuncu bulursak öyle bir hamle yapabiliriz. O da fırsat transferi ya da bir pozisyonu güçlendirmek anlamında olabilir. Çoğunlukla kapattık diyebiliriz."

Erden Timur: "Amrabat'la büyük ölçüde anlaşmıştık. Kendisiyle de kulübüyle de bir noktaya gelebilecek düzeydeydik. Harcama limitinin açılmasını bekliyorduk. Çarşamba akşamı Manchester United devreye girdi."

Erden Timur: "Geçmişte bende eski 4-5 transferde kulübe destek oldum. Beşiktaş, Ramos transferi için sponsorlar ile görüştü. Hepimiz yapıyoruz. Bunlar normal şeyler. Galatasaray'da bu bir rekordur. Daha da artacak sponsorlar. Bu sene sponsorlar rakamı 50-53 milyon euro oldu."

Erden Timur: "Sergio Ramos, Galatasaray'a gelmeye ikna olmuştu. En son 8.5 seviyesinden düşürmeye çalışıyorduk. Fakat Sevilla devreye girince orayı tercih etti. Ama bizim kulüpteki tercihimiz %60-70 oranında Davinson Sanchez'di."

- Sizi en zorlayan transfer?

Erden Timur: "Hepsi sağolsunlar hepsi birbirinden fazla zorladılar. Icardi başka bir boyutu vardı. Icardi bence çok değerli bir insan. Oyunculuğu zaten tartışılmaz. Allah nazardan saklasın. Icardi olayında kulübü çok zorladı. Biz imkanlarımızı çok zorlamak zorundaydık. Zaten harcama limitimizin önemli bir kısmı Icardi transferine gitti. Zaha'da da zordu ama süresi kısa sürdü, 10 gün sürdü. En uzun süren Davinson Sanchez. Başlangıcı ile bitişi en uzun transfer o."

gereksiz saha dışına taşmanın anlamı yok

umarım eden bey genel bir transfer dönemi değerlendirmesi yapar, gelecek planlarından bahseder, ekibimizi motive eder yürürüz

twitterdaki ergenlere takılmaz

Yalniz cikan haberler Okan hocanin Vecino’yu cok istedigi yonde. Bunu da anlarim. Tepki verdigimiz adamla yapilmak istenen Sevr anlasmasiydi.

Insallah Vecino ile hic iliskimiz olmamistir. Yoksa adama verilmesi dusunulmus kontratin aciklamasi yok. Erden Timur’un kredisi cok ama eger bu olayla iliskisi varsa umarim iyi bir ders cikarmistir ve onumuzdeki sene transfere daha hazir girer.

Üst Alt