Galatasaray'ın Borcu | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray'ın Borcu

Fenerbahçe'nin Borcu hakkında başlık açınca bizim içinde açmam istendi az önce o yüzden işbu başlığı açıyorum ki eski hesaplarımda borcumuzla alakalı binlerce postum vardır.

Bir önceki başlıktaki lejandı aynen buraya alarak ilk postu kısa tutup zaman içerisinde ilk posta dönüp güzel bir kıyas yapabiliriz.

Net Borç: Kısa ve Uzun Vade Alacakların; Kısa ve Uzun Vade Borçlarından düşülmesinden sonra ortaya negatif bir durum çıkarsa buna verilen addır.

FAVÖK: Faiz, Vergi, Amortisma ve İtfa Öncesi Kazancın kısaltmasıdır. Yani tüzel kişiliğin sürdürülebilir olup olmadığının en önemli kriteridir lakin hususi olarak manipüle edilerek kullanılır.

Konsolide: Birbiriyle organik bağı olan tüzel kişiliklerin bilançolarının birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan mali yaklaşımdır.

Bilanço: Bir tüzel kişiliğin bir vergi takvimi yılı sonunda alacak verecek durumunu, bütün mal ve para varlığını dengeli bir biçimde gösteren çizelge.

Bütçe: Bir tüzel kişiliğin bir vergi takvimi yılı için tasarladığı gelir ve giderlerini tür ve ayrıntılarıyla gösteren çizelge.

Spor Kulüplerinin toplam net borcu: Dernekler kanununa tabi olan spor derneklerinin yasal tüzel kişiliği olan Spor Kulübü Derneği (yahut Jimnastik :) ) borç-alacak farkının çeyrek (3 aylık dönemler zira türk vergilendirme sistemimiz bu) dönemler sonunda Spor Kulübü Derneklerinin hakim hissedarı olarak kurulan ticari işletmelerin (Sportif AŞler gibi) ve bunlara bağlı diğer tüm konsolide tüzel kişiliklerin (Futbol AŞ, Mağazacılık AŞ, İletişim AŞ, Basketbol AŞ gibi) borç-alacak farklarının toplanması sonucunda ortaya çıkan negatif büyüklüktür.

Bizim elimizde 2019 Üçüncü Çeyrek verileri var. Ve bunlar Galatasaray Spor Kulübünün net borcu yani konsolide bağlı ortaklıkların alacak-borç farkı. Buna göre 18 Araık 2019'da ikindi vakti canlı yayında divanda izlediğimiz gibi açıklandı... Şöyle ki; 30 Eylül 2019 yani üçüncü çeyrek sonu itibariyle denetlenmiş, net konsolide borcumuz (iletişim aş, sportif aş, mağazacılık aş, dernek, gayrimenkul aş hepsi) 1.569.000.000 TL'dir...

2019 İkinci Çeyreğinde yine Divan Kurulu toplantımızda 15 Ekim 2019'da açıkladığımız ve canlı yayınladığımız gibi 30 Haziran 2019 itibariyle yani ikinci çeyrek sonunda net borcumuz konsolide olarak toplam 1.610.900.000 TL idi. Yani sadece 3 ayda borcumuzu 43 trilyon kadar düşürmüşüz. Yıl Sonunda yani 31 Aralık 2019 itibariyle net borcumuzun düz 1.5 katrilyona düşürülmeye çalışıldığı konuşuluyor. Hedef o aşağı yukarı da tutacak gibi gözüküyor zaten. Yine de şaşarsa işbu başlığa ekleyeceğim zaten...

Bu borcun içinde yapılandırma anlaşmamızın faizleri var. Ama riva gelirleri müphem olduğu için yok. Lakin florya için ödenecek para da yok. Bakın önceki hesabımda uçurulmadan önce ne yazmışım onun üstünden gidelim yıl 2018;

Üstat son bir kredi çektik geçen divanda açıkladık o dahil...Maalesef sermaye artışı da uçtu...Bu paradan düşülecek garanti gelirlerimiz şunlar an itibariyle;

1) 285 trilyon florya

2) 276 trilyon riva kalan garanti minimum para

3) uefa şampiyonlar ligi katılım bedeli

4) beinsports yayın geliri

5) tff 2017-2018 gelirleri

6) kalan loca satışı

7) 2018-2019 kombine gelirleri

Ekstra olabilecek gelirlerimiz artık sermaye artışı bitti tavandan yaptık bedelli olarak;

1) Mağazacılık AŞ'nin derneğe devri

2) Sportif AŞ hisse satışı %7'lik hisse satsak bile %60 dernekte kalır ki altın hisseler 31 mayıs 2018 itibariyle kurtarıldı ttkya göre 5 sene zarar bile etsek üst üste hisseler sağlamda...

Konuyla ilgili açılmış başlığım;

Galatasaray'ın Dernek ve Şirket Borcunun Bitirilmesi

Bu da konuyla ilgili açtığım bir başlık;

Özet geçersek Rivadan gelecek olan gelir florya da düşünce 150 trilyona kadar düşüyor.

Şu anki net borcumuz 1.5 katrilyon. Elimizde bunun dışında normal sezonluk gelirler hariç ki artık bu gelirler 4 seneden fazla bir süre için banka yapılandırmamızın kredi geri ödemesine gidecek yani ekstra gelirlerle bilhassa Derneğinkilerle 2 sene sonra yeni bir hesap yapma vakti;

1.500.000.000-150.000.000 riva kalan garanti para = 1.350.000.000 TL

1.350.000.000-100.000.000 hala boşta olan localar var biraz daha indirimle hesaplıyorum = 1.250.000.000 TL

1.250.000.000-90.000.000 (%8'lik Sportif AŞ Hisse Satışı) = 1.160.000.000 TL

1.160.000.000-80.000.000 (Mağazacılık AŞ'nin İletişim AŞ ile Birlikte Derneğe Olası Devir Bedeli) = 1.080.000.000 TL

1.080.000.000 TL'den de bonservis gelirleri ve çöplerin def edilmesi; kimi şubelerin reorganizasyonuyla rahatlıkla yapılandırma anlaşması dışında 900 trilyonlara kadar net konsolide borcumuzu düşürebiliriz. Zira yapılandırmanın ilk iki sezonunda borcumuz düşmüyor sadece faiz ödüyoruz. Ana para ödemesi 2020-2021'den sonra başlayıp 2023 Eylülü gibi bitmiş oluyor.

Ezcümle yukarıdaki gibi ekstra gelirler yaratabilirsek 2021 yazına kadar net borcumuzu 1.5 katrilyondan 900 trilyona kadar düşürebiliriz. Bu durumda da tahmini olarak 2022 Yaz Transfer sezonunda sıfır borç ile yapılandırmayı daha erken bitirerek bir önceki sezonun gelirleriyle 150 milyon dolara yakın transfer yapabiliriz borçlanmadan.

İşte o zaman Avrupa'da başarı gelir yarı finaller, finaller oynarız Şampiyonlar Liginde. Yapmamız gereken status quo'yu koruyup rakiplerin batması için kupa almaya devam etmek ardından da bir şok terapisiyle dönemin en büyük yıldızlarını alıp esas arenamıza Avrupa'ya dönmek...

BAŞARACAĞIZ ÇÜNKÜ GALATASARAY KİN'DİR!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teşekkürler, gayet açıklayıcı olmuş. 260 küsür milyon dolar yapar, Fenerbahçe'nin yaklaşık 1 milyar doları yanında az görünse de yine de dikkatli olmamız şart. Söylendiği üzere her sene şampiyonlar ligine biz katılırsak Fenerbahçe ve Beşiktaş batmaya mahkum gibi. Trabzon, altyapısını çok etkin kullandığı için onlar biraz daha iyi durumda olacaktır.

İso nereye kayboldu yav
Durum Aşağıdaki gibidir arkadaşlar. Başkanların karşısında yazan meblağlar konsolide net borç olarak kulübün yeni başkana devri sırasındaki devreden borçlar.

Alp Yalman: 0 TL
Faruk Süren: 54 Trilyon
Mehmet Cansun: 53 Trilyon
Özhan Canaydın: 286 Trilyon
Adnan Polat: 480 Trilyon
Ünal Aysal: 1 Katrilyon 125 Trilyon
Duygun Yarsuvat: 1 Katrilyon 181 Trilyon
Dursun Özbek: 1 Katrilyon 76 Trilyon

Durum budur arkadaşlarlar. Dursun Özbek kötü bir başkandır ama Mehmet Cansun ve Duygun Yarsuvat ile borç düşüren iki başkandan biri. Mustafa Cengiz'in performansı da çok iyi ki hep başlıklar açıyorum konuyla alakalı ben 4.5 sene içerisinde borcumuzun sıfırlanacağını ön görüyorum.

Ayrıca Mustafa Cengiz başkanın esas başarısı üst üste Alp Yalman'dan ve kısmen de olsa Mehmet Cansun'dan sonra kar açıklayan ilk başkan olması ki 30 yıllık bir zaman zarfıdır bu.

Ünal Aysal'dan nefret etme sebebim de kendisinin Adnan Polat'ın yarattığı gelirlerle borcu kapatma şansı varken çığ gibi büyütmesidir. Bunun sebebi de Galatasaray'ın 60 yılda 800 milyon dolar toplamda harcarken Ünal Aysal zamanında sadece 3.5 yılda 1 milyar dolar harcamasıdır. Bir de üstüne üstlük 1950lerde üye olma şansı varken tam yarım asır bekleyip Galatasaray'a uefa kupasını aldıktan sonra üye olmayı akıl etmiş olmasıdır. Kendisi talebe olarak fenerlilerin bile faydalandığı haktan neden dünyanın 1 numaralı kulübü olunca faydalanmak aklına geldi :) Buradaki herkes elinde imkan olsa değil 50 sene 50 saniye düşünmez üye olurdu ;) Hürmetler...

Durum Aşağıdaki gibidir arkadaşlar. Başkanların karşısında yazan meblağlar konsolide net borç olarak kulübün yeni başkana devri sırasındaki devreden borçlar.

Durum budur arkadaşlarlar. Dursun Özbek kötü bir başkandır ama Mehmet Cansun ve Duygun Yarsuvat ile borç düşüren iki başkandan biri. Mustafa Cengiz'in performansı da çok iyi ki hep başlıklar açıyorum konuyla alakalı ben 4.5 sene içerisinde borcumuzun sıfırlanacağını ön görüyorum.

Ayrıca Mustafa Cengiz başkanın esas başarısı üst üste Alp Yalman'dan ve kısmen de olsa Mehmet Cansun'dan sonra kar açıklayan ilk başkan olması ki 30 yıllık bir zaman zarfıdır bu.

Ünal Aysal'dan nefret etme sebebim de kendisinin Adnan Polat'ın yarattığı gelirlerle borcu kapatma şansı varken çığ gibi büyütmesidir. Bunun sebebi de Galatasaray'ın 60 yılda 800 milyon dolar toplamda harcarken Ünal Aysal zamanında sadece 3.5 yılda 1 milyar dolar harcamasıdır. Bir de üstüne üstlük 1950lerde üye olma şansı varken tam yarım asır bekleyip Galatasaray'a uefa kupasını aldıktan sonra üye olmayı akıl etmiş olmasıdır. Kendisi talebe olarak fenerlilerin bile faydalandığı haktan neden dünyanın 1 numaralı kulübü olunca faydalanmak aklına geldi :) Buradaki herkes elinde imkan olsa değil 50 sene 50 saniye düşünmez üye olurdu ;) Hürmetler...

Borç ne alaka şimdi

Alakasız konu da.

2014 sonu brüt borç : 1.4 milyar
2017 sonu brüt borç : 2.8 milyar

Alacak diye gösterilenlerin çoğu yalan oldu üstelik UEFA açıkladı 3 yılda sportif gelir giderlerde 147 milyon euroluk zararı.

Dursun, tarihin en kötü başkanıdır çok net.

Riva net gelir olarak sadece 750 küsür yazıldı
Ee diğer gelirler ne? Avrupa geliri yok zaten sportif gelir giderde de 150 milyon euro zarar var. Bariz makyajlı bilanço.

O kadar zararla nasıl borç artmadı diyebiliyorsun yav, nerden geliyor kalan 500 milyon hadi önceden de 550 alacak vardı.

Sadece 750 dediğin bizim borcun yarısı ayrıca sadece 750 nedir.

Ee diğer gelirler ne? Avrupa geliri yok zaten sportif gelir giderde de 150 milyon euro zarar var. Bariz makyajlı bilanço.

O kadar zararla nasıl borç artmadı diyebiliyorsun yav, nerden geliyor kalan 500 milyon hadi önceden de 550 alacak vardı.

Tam bir matematik üstadı gibi konuşmuşsun Admindaş

Bunlar denetlenmiş net konsolide borçlar yönetimler devralırken biliyorlar. Makyaj varsa ünal aysalda da var o zaman. Ben resmi olanı söylüyorum Mustafa Başkanınkini yazmadım zira devam ediyor mevcut durumu da zaten başlıkta yazmışım müspet gidişat :)

Bunlar denetlenmiş net konsolide borçlar yönetimler devralırken biliyorlar. Makyaj varsa ünal aysalda da var o zaman. Ben resmi olanı söylüyorum Mustafa Başkanınkini yazmadım zira devam ediyor mevcut durumu da zaten başlıkta yazmışım müspet gidişat :)

rivadan kalan para + stad sponsoru ile 500 milyon tl düşüremez miyiz borcu

Soruma cevap alamadım. Diyorsunki borç 1 milyara düştü. Ee geldiğindeki hale bakıyorum 1.1 falan, 500 kağıt alacak var.

Giderken bakıyorum 2.8 brüt borç 1.7 falan alacak var 750 riva; 500 önceden desek kalan 500e yakın para nereden geliyor? Ha o da Riva ise Riva ile net borç azaldı diyorum ona da "sadece 750" diyorsun. Dursunun başarısı ne burada göremiyorum?

Üst Alt