galatasaray'ın bu sezon geriye düştüğü hiçbir maçı kazanamaması | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

galatasaray'ın bu sezon geriye düştüğü hiçbir maçı kazanamaması

Ruh hastası Galatasaraylılardan biri olarak yine kafamda maç oynarken bir nokta dikkatimi çekti. Ve aslında bu nokta çoğu sıkıntının merkezinde yer alıyor . O yüzden biraz baktım araştırdım. Bu sezon Galatasaray geriye düştüğü maçlardan HİÇBİRİNİ kazanamamış .
Bu aslında sebebi araştırılması gereken ve ciddi bir çözüm bulunması gereken bir sorun. Biz eskiden geride olduğumuz maçlarda bir an önce takım soyunma odasına gitsin de ''Fatih Terim Ayarı'' gerçekleşsin , takım ikinci yarı kendine gelsin derdik. Fakat şuan geriye düştüysek maç bitti toparlanın soyunma odasına gidin diyoruz. Aklıma mesela birkaç maç geliyor.

2011-2012 sezonu . Ligin 19. haftası . Deplasmanda Samsunspor ile oynuyoruz. İlk yarı 22. ve 32. dakikada yediğimiz gollerle soyunma odasına 2-0 geride gidiyoruz. Maç sonu röportajda '' Soyunma odasında oyuncularınızı ciddi bir şekilde uyardınız , çok farklı bir takım vardı sahada '' sorusuna Fatih Terim '' Uyarmak çok hafif kalır , uyarıdan daha koyu bir şey yaptık arkadaşlarla , onlar da kendilerine geldiler '' yanıtını vermişti. Sonuç ? Maç sonucu Samsunspor 2 Galatasaray 4 .

Daha çok maç vardır elbette ama benim aklıma gelen bir diğer maç 2014-2015 sezonu deplasmanda Kasımpaşa ile oynadığımız maç . Yine ilk yarıda yediğimiz 2 golle soyunma odasına 2-0 geride gidiyoruz. Ama o sezon takım öyle bir inanmıştı ki şampiyonluğa ikinci yarı çıktığımızda maçı 3-2 kazanmıştık. Oyuncuların gollerden sonraki sevinçlerinde anlayabilirsiniz. Daha çok örnek verebiliriz 4-2 Akhisarspor , 3-2 Bursaspor , 2001-2002 Real Madrid maçı , 2012-2013 Real madrid maçı ...

Geldiğimiz noktada artık Galatasaray geriye düştüğü maçlarda hani bırakın puan almayı oyunu bile ele alamıyor. Son Ankaragücü maçı bunu çok net gösterdi . Hepimizin beklentisi ikinci yarı sahaya çıktığımızda muhteşem pres yapan , erken golü bulan , rakibi adeta ısıran bir futboldu. Ama şahsen ben dakika 50'ye geldiğinde umudumu kesmiştim. Çünkü takımda formasyon dışında hiçbir değişim yoktu . Ha tabi eleştiri de yapabiliriz. İlk yarı Emre Kılınç atsa başka şeyler konuşuyorduk , ikinci yarı Falcao o golü atsa başka şeyler konuşuyorduk belki de hocanın taktiği işe yaradı diyorduk vs vs vs. Ama olmadı. Bu sezon geriye düştüğümüz maçlara bakarsak ;

4.Hafta Kasımpaşa 1-0. Golü ilk yarının sonunda yedik. Yani önümüzde 45 dakika gibi bir süre vardı ve geri dönemedik .
5.Hafta İçeride Alanyaspor maçı 1-2. Soyunma odasına 1-1 ile gittik.
12. Hafta deplasmanda Karagümrük maçı . İlk yarısı 0-0 bitti. Maç sonucu 2-1 .
16. Hafta deplasmanda Konyaspor maçı . İlk yarısı 1-1 bitti.
18. Hafta deplasmanda Beşiktaş maçı. 2-0
27. hafta deplasmanda Ankaragücü maçı. İlk yarısında 1-0 geriye düştük. Maç sonucu 2-1

Dikkat çekmek istediğim nokta bu maçların hiçbirinde ilk yarısında fark yiyerek içeriye gitmemişiz. Hepsinde ya 1 gol yemişiz ya da eşitlik ile içeriye gitmişiz. Sonuç ? İkinci yarı gerekli reaksiyonu veremeyip maçları kaybettik. Eğer siz Galatasaray'sanız ve gerideyseniz 1-0 , 2-0 , 3-0 önde gibi oynayamazsınız. 1-0 öndeyseniz de bu skoru korumak için savunma yapamazsınız. Ben bu yaşıma kadar hep böyle duydum , ve son birkaç seneye kadar da hep böyle gördüm. Artık buna ruh kaybı , motivasyon eksikliği vs her şey diyebilirsiniz . Ama ben bunu şöyle değerlendiriyorum

Artık Fatih Terim ayarı denen şey İŞ LE Mİ YOR . Burada hocayı suçlamıyorum , hocam istifa demiyorum . ASLA . Ömürlük sözleşme yapılması taraftarıyım. Allah başımızdan eksik etmesin NOKTA.
Ama futbolun geldiği nokta artık futbolu sadece para için oynayan , bir meslek olarak gören futbolculara biz Galatasaray ruhundan , Galatasaray'ın pes etmeyeceğinden , geri durmayacağından maalesef bahsedemiyoruz . Bu işlemiyor. Futbolcu ertesi gün nerede parti yapacağını , maaşının ne zaman yatacağını , lig bittiğinde tatilini nerede yapacağını düşünüyor . Ve maalesef de maçı umursamıyor . Bu durumu nasıl çözeriz inanın bilmiyorum . Ama deplasman fobisinden , hakemlerin eyyamcılığından , saha zeminin kötü olmasından filan hepsinden daha tehlikeli. İçimize bakacağız. Önce iç meseleleri çözeceğiz. İnancı olmayan takım , hevesi olmayan takım VAR ile , hakemler ile , TFF ile mücadele edemez. Biz hakeme rağmen çok maç kazandık . ( bkz : 2012-2013 içeride Orduspor maçı .)

1614940832759.png

Son düzenleme:
Galatasaray'ın kaybettiği maçlarda kaç oyuncumuz kırmızı kart görmüş ve aleyhimize kaç tane penaltı verilmiş merak ettim .

Artık Fatih Terim ayarı denen şey İŞ LE Mİ YOR . Burada hocayı suçlamıyorum , hocam istifa demiyorum . ASLA . Ömürlük sözleşme yapılması taraftarıyım. Allah başımızdan eksik etmesin NOKTA.
Ama futbolun geldiği nokta artık futbolu sadece para için oynayan , bir meslek olarak gören futbolculara biz Galatasaray ruhundan , Galatasaray'ın pes etmeyeceğinden , geri durmayacağından maalesef bahsedemiyoruz . Bu işlemiyor. Futbolcu ertesi gün nerede parti yapacağını , maaşının ne zaman yatacağını , lig bittiğinde tatilini nerede yapacağını düşünüyor . Ve maalesef de maçı umursamıyor . Bu durumu nasıl çözeriz inanın bilmiyorum . Ama deplasman fobisinden , hakemlerin eyyamcılığından , saha zeminin kötü olmasından filan hepsinden daha tehlikeli. İçimize bakacağız. Önce iç meseleleri çözeceğiz. İnancı olmayan takım , hevesi olmayan takım VAR ile , hakemler ile , TFF ile mücadele edemez. Biz hakeme rağmen çok maç kazandık . ( bkz : 2012-2013 içeride Orduspor maçı .)
Kaçırdığın bir nokta var , Galatasaray'lı oyunculara en ufak tackle'da maçın başında bile sarı kart çıkıyor.Hücum oyuncumuzun eli kazara rakibin suratına değerse anında kırmızı kart çıkıyor.Hakemler bizim oyuncularımızı cezalandırılmak üzere motive edilmiş görünüyor.
Bu durumda sen takıma ekstra gaz ve motivasyon veremezsin.Çıkın asın kesin dersen anında eline 3 tane oyuncunu geri yollarlar kulubeye.
Hoca artık akıllı oynatmaya çalışıyor takımı , topu tutup rakibin merkezini delmeye yönelik ataklar gelişitiriyoruz.Mohammed geldikten sonra da kanat organizasyonları artırıldı.

Galatasaray Avrupa'da olsa çok daha baskılı oynar.Ama senin dediği presi falan ancak beşiktaş gibi kollanan takımlar yapabilir.Bizim oyuncumuz paranoyak bir şekilde ekstra dikkatli olmak zorunda.Galatasaraylıların kaçırdığı nokta tam da işte bu.

soru : kaybettiğimiz maçlarda bu kırmızı kartlar görülmeden önce maçtaki denge nasılmış ve kaçıncı dakikalarda kırmızı görülmüş ?

beşiktaş, alanya ve ankaragücü maçlarında 10 kişi kaldık. beşiktaş ve ankaragücü maçlarında yaklaşık yarım saat, alanya'ya karşı 50 dakika 10 kişi oynadık. konya ve karagümrük kazanan takım bozulmaz diye kaybedilen maçlar, kasımpaşa maçı sene başında olabilecek bir yol kazası.

27 haftada sadece 6 kez geri düşmek iyi bir 0-0 takımı olduğumuzun ispatı, geri düştüğümüz hiçbir maçı çevirememiz, hatta puan alamamamız ise kapanan takımlara karşı skor ve pozisyon bulmada zorlanmamızın. ilk yarıdaki takım burada bir kıstas olamaz çünkü sezonun yarısını arda-diagne-oğulcan hücum hattıyla oynayan bir takımdık. ligin bir yerinde sağlıklı onye-mustafa-feghouli hattını yakalayabilirsek bu pozisyona düştüğümüz maçları çevirme ihtimalimiz de daha fazla olacaktır.

beşiktaş, alanya ve ankaragücü maçlarında 10 kişi kaldık. beşiktaş ve ankaragücü maçlarında yaklaşık yarım saat, alanya'ya karşı 50 dakika 10 kişi oynadık. konya ve karagümrük kazanan takım bozulmaz diye kaybedilen maçlar, kasımpaşa maçı sene başında olabilecek bir yol kazası.

27 haftada sadece 6 kez geri düşmek iyi bir 0-0 takımı olduğumuzun ispatı, geri düştüğümüz hiçbir maçı çevirememiz, hatta puan alamamamız ise kapanan takımlara karşı skor ve pozisyon bulmada zorlanmamızın. ilk yarıdaki takım burada bir kıstas olamaz çünkü sezonun yarısını arda-diagne-oğulcan hücum hattıyla oynayan bir takımdık. ligin bir yerinde sağlıklı onye-mustafa-feghouli hattını yakalayabilirsek bu pozisyona düştüğümüz maçları çevirme ihtimalimiz de daha fazla olacaktır.
10 kişi kaldığımız maçlara ortaktık , kırmızı kartlar da çok abartılı ve yanlı kararlar.Bu maçların direk kaderiyle oynandı bence.Beşiktaş'a yenileceğimizi hiç düşünmüyorum mesela.Keza ankaragücü maçı da 10 kişi olsak farklı biterdi.

10 kişi kaldığımız maçlara ortaktık , kırmızı kartlar da çok abartılı ve yanlı kararlar.Bu maçların direk kaderiyle oynandı bence.Beşiktaş'a yenileceğimizi hiç düşünmüyorum mesela.Keza ankaragücü maçı da 10 kişi olsak farklı biterdi.

alanya'ya da yenilmezdik ki sadece galatasaray'a uygulanan futbol kuralları olmasa o maçı alacaktık zaten. beşiktaş'tan en kötü 1 puan alırdık, ankaragücü'nden çok emin değilim, çünkü 10 kişi kaldığımız 2'yi yemiştik bile. 3 kırmızı da önceden veya sonradan gösterilen kanıtlarıyla başka takıma örneği olmayan kırmızılar zaten, oradaki şerefsizliğin tartışılır tarafı yok. ama iyi trabzon'a karşı 10 kişi kalıp oyunu 20 dakika rakip ceza sahasında oynayan beşiktaş kadar bir oyun karakteri ve akıcılığımızın olmadığı da aşikar.

11e 11 oynamadığımız 6 maç var siz ne anlatıyorsunuz ya

3 farklı santraforun 27 haftada kırmızı gördüğü başka takım var mıdır

Josefle Rosier 3er kırmızı görmeliydi şimdiye kadar, gördüler mi

Gustavo, Serdar, Caner kaç tane kırmızı görmeliydi gördüler mi

Bırakın bu işleri.

2 maçı zaten 90+da kaybettin.
Oyunlarını bozacağız adminim inşallah.

Üst Alt