Garrincha | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Garrincha

Manuel Francisco dos Santos

garrinchaarrancando-2.jpg

d. 28 Ekim 1933 - ö. 20 Ocak 1983

Mevki: Sağ Açık

Uyruk: Brezilya

Oynadığı Takımlar: Botafogo, Corinthians , Portuguesa Santista, Junior , Flamengo, Olaria

Milli Takım Kariyeri: 60 Maç

Garrincha, doğduğunda bir bebek için çok küçük olmasının yanı sıra bacaklarında anatomik bozukluklar vardı. Sol bacağı içeri sağ bacağı ise dışarı doğru çarpıktı. Ayrıca sağ bacağı da sol bacağına göre 6 santimetre daha kısaydı. Yine de Garrincha tüm zamanların en iyi top sürücülerinden biri olarak kabul edilir. Futbol kariyerinde hep sağ açık olarak oynamıştır. Topu aldıktan sonra en son noktaya kadar taşırdı, kaleye şut atması veya gol pası vermesi gerekmedikçe hemen hemen hiç pas vermezdi. Futbolu yalnızca zevk aldığı için oynayan Garrincha'nın bu oyuna karşı aşırı bir düşkünlüğü vardı. Bacaklarındaki bozukluk yüzünden kıkırdak problemleri yaşayıp eskisi gibi futbol oynama şansı kalmadığı zaman üzüntüden kendini alkole vermişti. Garrincha futbola yetenekli olmasına rağmen, bir o kadar da umursamaz tavırlara sahipti. 1962 Dünya Kupası'nda, Brezilya'nın İngiltere'yi 3-1 yendiği maçta 2 gol atmıştı, fakat maçın 2. ayağı olacak zannediyordu. Yani turu geçtiklerinden haberi bile yoktu. Garincha, ayrıca çoğu zaman oynadıkları rakibin de kim olduğunu bile bilmezdi, sadece çıkıp zevk için oyununu oynardı. Takım arkadaşı Mário Zagallo'nun söylediğine göre: "Pazar günü maçını oynardı, pazartesi idmana gelmezdi, salı günü bütün gün içki içer, carşamba günü önceki günden kalma olduğu için yine gelemez, perşembe antremana katılır, cuma gecesi partiye gider, cumartesi dinlenir ve kendine gelir, pazar da maçta yine şov yapardı." Yine İlginç bir istatistik ise Milli Takım Formasıyla Garrincha'nın oynadığı 60 maçın 52'sini kazanmış 7'sinde de berabere kalmış ve sadece 1 maçta yenilgiyle ayrılmıştır..

Başarıları

• Kulüp
    • 1957 Carioca Ligi Şampiyonluğu
    • 1961 Carioca Ligi Şampiyonluğu
    • 1962 Carioca Ligi Şampiyonluğu
    • 1962 Rio-São Paulo Ligi Şampiyonluğu
    • 1964 Rio-São Paulo Ligi Şampiyonluğu

• Milli Takım
    • 1958 FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
    • 1962 FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu

[video=youtube;r_V6y5P050M]https://www.youtube.com/watch?v=r_V6y5P050M[/video]

Cevap: Garrincha

Eline saglik . Futbol hikayelerinin anlatildigi , efsanelerin yasatildigi bir bolum olmasi sart bence forumumuzda . Futbola daha genis aciyla bakabilmemiz adina zamaninda yonetime de yazdim fakat cevap alamadim keske devamli bir gorev halinde yapilsa ve forumda sikca tiklanan bir yer haline gelse .

Eline saglik . Futbol hikayelerinin anlatildigi , efsanelerin yasatildigi bir bolum olmasi sart bence forumumuzda . Futbola daha genis aciyla bakabilmemiz adina zamaninda yonetime de yazdim fakat cevap alamadim keske devamli bir gorev halinde yapilsa ve forumda sikca tiklanan bir yer haline gelse .

İnşallah böyle yazılar ve konular çoğalır. Biz de seve seve gerekeni yaparız o zaman :yenieek:

İnşallah böyle yazılar ve konular çoğalır. Biz de seve seve gerekeni yaparız o zaman :yenieek:

Anliyorum fakat sitemizde gordugum kadar 65435184646 mod var ve tam olarak ne yapiyor bir cogu bilmiyorum . Aktif olanlar gercekten bir seylerle ugrasanlar var fakat bu is icin gonullu 2-3 kisiye yetki verilirse bu adamlarda her gun degil ( zira boyle olursa okuyan da sikilir ilgi kaybi yasanir ) haftada bir ilgi cekici bir futbol hikayesi bir stad bir futbol efsanesi vb. tanitimi yaptirilirsa bence cok eglenceli olur . Hem bir cogumuzun futbol kulturu ve bilgisi artmis olur hem de futbolun farkliliklarinin ve daha entellektuel yaninin tadina varmamiza vesile olur :) .

Yöneticiler neden yapıyor o işi onu çözemedim. Buna sen de vakit ayırabilirsin, öğrenmek araştırmak istiyorsan sen buradaki insanlara bu tarz konular paylaşabilirsin.

Üst Alt