GSC Futbol Nöbeti | Hedef #24 - Sayfa 529 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reus Dortmund'tan ayrılacağını açıkladı. Mertens yerine düşünülebilir bir isim mi? Ben kendisi hakkında pek olumlu değilim.

ilkay yerli sayılır mı ? daha doğrusu TR vatandaşı mı aynı zamanda

Demirbay'da alman-türk

transfermarktta demirbay alman-türk görünürken(liste versiyonunda) ilkay sadece alman görünüyor

Demirbay geçen seneki özel şartla geldiğinden sözleşmesi bitene kadar Türk sayılacak. İlkay Alman milli takımını belli bir tarihten önce seçtiği için belki Mesut Özil gibi mecburen her türlü Türk sayılıyor olabilir, emin değilim ama İlkay'la aynı durumda olan (TR milli takımında oynama şansı olmayan) daha genç gurbetçiler TR'de top oynamaya ilk kez geliyorsa Türk sayılmayacak olması lazım. Ha TFF o detaya yeni bir kural getirir onu bilemem.

12 yabancı konusu düşündürüyor ya:

1. Muslera
2. Köhn
3. Yeni sağ bek (mecbur, yerli yok)
4. Nelsson/Davinson'dan biri
5. Torreira
6. Merkez orta saha (mecbur)
7. Yeni ofansif orta saha (buraya da yerli yok)
8. Mertens (kalabilir deniyor, çoğunluk da kalsın istiyor)
9. Icardi
10. Icardi'nin 1. yedeği (buraya da yerli yok)
11. Zaha/Tete/Zaniolo/Ziyech'den biri (hepsini sat(a)mayız herhalde, satarsak da kesin bir yabancı kanat gelir)

Bunlar kesin gibi. Son hakkı nereye kullanacağız bu durumda?

- Tek yabancı stoper yazdım. 2. bir yabancı stoper olmazsa stoper yedeklerimiz Emin-Kaan veya başka yerliler olacak. Abdülkerim veya Nelsson/Davinson olmadığında bir CL maçında, bir deplasman derbisinde çatır çatır koyabilecek miyiz bu yerlileri? Kaan'ın en sırıttığı mevki stoper oldu, Emin de Belçika liginde alt sıralardaki bir takımda oynadı yani henüz. Başka alınabilir yerli stoper varsa söyleyin ama o da +1 transfer demek. Bu sene olduğu gibi as stoper 1 ay sakatlansa 1 ay boyunca ligde üst üste 4-5 maç bu yerli yedeklerden biri oynarsa kayıpsız geçebilecek miyiz? Üstelik Kaan aynı zamanda ilk sağ bek yedeği olduğu için nicelik olarak da dar kalıyor stoper rotasyonu.

- Sağ bek ve sol bek yedeğimiz yok. 12 değil de atıyorum 14 yabancı hakkımız olsa ben Dubois kalsın, 2 tarafı da mis gibi yedeklesin, yedek sağ bek sol bek almak zorunda kalmayalım derdim ama sınır 12 iken o şansımız yok. O yüzden hadi Kaan'ı sağ bek yedeği saydıysak sol bek yedeği almak zorundayız yerli.

- Tek yabancı kanat saydım. Diyelim şu an o aday Ziyech. Bu durumda kanat rotasyonumuz maks: Ziyech-BAY-Aktürkoğlu-Yunus oluyor. E bu yerlilerden de satış olması ihtimali kuvvetli deniyor. Yunus gidebilir, Kerem-BAY'dan en az biri satılabilir deniyor. Özellikle yerlilerden satış da olursa buraya kullanmak da hayli mantıklı olacak. Ancak bu sefer diğer saydıklarım yerli olmak zorunda kalıyor. Buna çare anca şu olabilir. Ya Icardi'nin yedeği hem santraforda hem en az bir kanatta yüksek performansla (idareten değil) oynayabilecek biri olacak, ya da Mertens'le rotasyona girecek 10 no da aynı şekilde yüksek performansla en az bir kanatta oynayabilecek. Ancak bu da o mevkiler için transfer havuzumuzu hayli daraltır nitelikte.
Muslera
Yabancı-Davinson-Abdülkerim-Köhn
Torreira-Yabancı
Ziyech-Zaniolo-Barış
İcardi

Yerli
Kaan-Nelsson-Emin-Yerli
Berkan-Demirbay
Zaha-Mertens-Kerem
Yabancı

Böyle bir durumda 13 yabancı oluyor, kimden vazgeçebiliriz? Zaha gönderilebilir yerine Oğuz Aydın yazılabilir. Onun haricinde yabancı yazdığım mevkilerin hangisine yerli yazılabilir? Zaniolo yerine Yusuf Yazıcı yazılabilir ne kadar doğru olur? Beni çok tatmin etmez açıkçası. Orta Saha için Salih Özcan yazılabilir o da çok doğru gelmiyor. Sağ Bek için Zeki Çelik yazılabilir o da çok sevdiğim bir oyuncu değil.

Zeki Çelik, Salih Özcan veya Yusuf Yazıcı filan en fazla alternatif olabilecek oyuncular

kale:
1muslera
günay

sağ bek:
2yabancı
kaan

stoper:
3nelsson
4sanchez

apokerim
emin

sol bek:
5köhn
yerli

DOS:
6torriera
berkan

MOS:
7yabancı
demirbay

OOS:
8yabancı
9mertens

SĞK:
10ziyech
yunus

SLK:
BAY
kerem

ST:
11icardi
12yabancı

bence oldu gibi. ha?
bu arada okan hocanın "bu seneki 8 yabancı oyuncumuz bizimle devam edecek" cümlesine de cuk oturdu bu yapılanma.

sağ bek-8-10 konusunda hata yapmaz ve iyi bir yedek forvet de alırsak süper olur bu kadro.

Sen stopere kullanmışsın son hakkını. Güzel, elbette opsiyonlardan biri bu. Ben de buna yakınım. Ancak bir yandan da bunu yaparak

1. sol beke yerli güvenilir bulup alma zorunluluğun oldu. Hadi onu bulduk yine.
2. kanatlarını Ziyech-Kerem-BAY-Yunus rotasyonuna (başka yabancı olmaksızın) bırakman gerekti.

Ziyech istikrarsız, çok sakatlanıyor, aidiyeti soru işareti, güven vermiyor, vs... Kerem'e zaten her maç sövülüyor. BAY müthiş bir sezon geçiriyor ama azıcık formu düşse durduğu yerde maçın kaderini değiştirecek klası olmadığı için ona da sövülür. Üstelik bu ikisinin satılma olasılığı var. Satılırsa yerine gelecek yerli en azından ilk yılında Kerem ve BAY'dan iyi olmayacak. Yunus zaten eğer bir türlü yapamadığı patlamayı nihayet yapmazsa idare edecek kadar oynar anca. Bu kanat rotasyonu bize ligde ve CL'de garanti yeterli gelir diyebiliyor musun? Ben diyemiyorum. Ha bu sene de Zaha-Tete'den çok verim alamadığımız için "yetti işte" diyebilirsin ama ligde yetti sadece, Avrupa'da soru işareti. Zaten teknik heyet de yüksek hedefler için bu kadarı yeterli değil diye düşünüyordu ki Zaha-Tete-Ziyech üçünü birden aldı geçen sezon. Yine öyle düşünüyorlarsa nasıl çözeceğiz bu işi?

Burada bulduğum tek çare işte Mertens'le rotasyonda olacak senin listendeki 8. yabancı ve/veya Icardi'nin yedeğinin hem asıl mevkileri olan OOS ve ST'de hem de ayrıca kanatta da yüksek performansla (idareten değil) oynayabilir olması gerekiyor. Bu da bu mevkilere yapacağımız transfer havuzunu daraltıyor çünkü son 2-3 yılda iki mevkide de bol maça çıkmış olmaları lazım, yani kanatta da 1-2 değil, çok sayıda maç oynamış ve performans vermiş olması lazım, pres oyunu oynadığımız için temposunun da düşüşe geçmemiş olması lazım, diğer yandan iki mevkide de oynayabilen oyuncunun belli bir tecrübeye sahip ve oyun zekasını da ispatlamış olması lazım, vs, vs... Bir tane daha veteran fox in the box alıp Icardi'nin yedeği yapamayacaksın mesela. Ya da Mertens'le rotasyona çok potansiyelli sayılan, yetenekli ama kanatta az denenmiş, orada kendini henüz ispatlamamış genç bir oyuncu alamayacaksın. vb...

193 cm
solak
hızlı

bu Ratkov derhal gelsin
Genç çocuk, TR ye yedekte beklemek için gelmez ama olmuşu, daha çok yönlüsü ve skoreri var;

191 cm
Solak
Fizikli, pivot özellikleri gelişkin, oyuna çok katılan, pas alışverişleri düzgün, gerektiğinde Mertens pozisyonunda bile layıkıyla görev yapar
TR de orta sıra takımında oynuyor, bize uçarak gelir...

Muslera
Yabancı-Davinson-Abdülkerim-Köhn
Torreira-Yabancı
Ziyech-Zaniolo-Barış
İcardi

Yerli
Kaan-Nelsson-Emin-Yerli
Berkan-Demirbay
Zaha-Mertens-Kerem
Yabancı

Böyle bir durumda 13 yabancı oluyor, kimden vazgeçebiliriz? Zaha gönderilebilir yerine Oğuz Aydın yazılabilir. Onun haricinde yabancı yazdığım mevkilerin hangisine yerli yazılabilir? Zaniolo yerine Yusuf Yazıcı yazılabilir ne kadar doğru olur? Beni çok tatmin etmez açıkçası. Orta Saha için Salih Özcan yazılabilir o da çok doğru gelmiyor. Sağ Bek için Zeki Çelik yazılabilir o da çok sevdiğim bir oyuncu değil.

Zeki Çelik, Salih Özcan veya Yusuf Yazıcı filan en fazla alternatif olabilecek oyuncular

Öncelikle senin 13. yabancılı versiyonda Mertens'le rotasyona girecek oyuncu Zaniolo görünüyor. Ben Zaniolo'nun Mertens'in yaptıklarının benzerini yapabilecek, yaratıcı şekilde oyun kuracak, takım arkadaşlarına pozisyon hazırlayacak, atak yönlendirecek, sahaya akıl koyacak, al ver yapacak oyun zekasına sahip bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. O mevkiye bizim Mertens'in yaptıklarının benzerini yapabilecek birisini koymamız lazım. Yani 13 yabancıya izin verilseydi bile ben bu rotasyonu mantıklı bulmazdım.

Orada Zaniolo yerine başka ve benim de içime sinen bir alternatif olduğunu varsayarak yorumlarsam zaten sen de benim sorduğum soruyu sormuşsun. Kanatta mı bir yabancıdan eksileceğiz, stoperde mi, 10 numarada mı, yedek santraforda mı... Söylediğin gibi merkez orta sahada ve sağ bekte ilk 11'lik yerli oyuncu olduğunu sanmıyorum. Buna İlkay da dahil. İlkay gelirse bence artık bu yaşında Mertens'le 10 numara rotasyonunda olmalı, o gelirse o bölgeye yabancı transferini Mertens sonrasına ertelemeliyiz. Ancak İlkay da malum uzak ihtimal bir transfer.

Zaha bu seneki gibi olacaksa çok güven vermiyor. Bir de toksik bir oyuncu izlenimi vermeye başladı iyiden iyiye. Ziyech'in 1 ay öncesine kadar GS ile bağları kopuk gibi idi, yeniden bir aidiyet kazandıysa ne ala ama o da istikrar anlamında bana güven vermiyor. Ayrıca Icardi ile aynı anda oynayınca takımın pres gücünü ve dolayısıyla takım savunmasını da zayıflatan tarzda bir oyuncu maalesef. Yani kanat rotasyonumuzda tek bir yabancı olacaksa özellikle CL maçlarında falan da sorun yaşamamamız için daha tempolu daha zıpkın gibi daha güvenilir biri kanat olsa daha iyi olur AMA bu da Zaha-Tete-Ziyech-Zaniolo derken 4 tane kanadı satmamız/göndermemiz gerektiği anlamına geliyor. O da ayrı zor. Bir de yerlilerden de satış yaparsak yerli kanat da alacağız. O gelecek yerlilerin de performansı garanti olmayacakken tek yabancının mutlaka daha garanti bir isim olması lazım.

O yüzden işte tek çare Mertens'le rotasyona girecek oyuncunun ve Icardi'nin yedeğinin çok net kanatta da oynayabilen birileri olması lazım sanki... Onu da bulmak biraz zor olabilir. Yani her türlü beklediğimizden zorlu bir transfer sezonu olacak diye düşünüyorum.

Öncelikle senin 13. yabancılı versiyonda Mertens'le rotasyona girecek oyuncu Zaniolo görünüyor. Ben Zaniolo'nun Mertens'in yaptıklarının benzerini yapabilecek, yaratıcı şekilde oyun kuracak, takım arkadaşlarına pozisyon hazırlayacak, atak yönlendirecek, sahaya akıl koyacak, al ver yapacak oyun zekasına sahip bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. O mevkiye bizim Mertens'in yaptıklarının benzerini yapabilecek birisini koymamız lazım. Yani 13 yabancıya izin verilseydi bile ben bu rotasyonu mantıklı bulmazdım.

Orada Zaniolo yerine başka ve benim de içime sinen bir alternatif olduğunu varsayarak yorumlarsam zaten sen de benim sorduğum soruyu sormuşsun. Kanatta mı bir yabancıdan eksileceğiz, stoperde mi, 10 numarada mı, yedek santraforda mı... Söylediğin gibi merkez orta sahada ve sağ bekte ilk 11'lik yerli oyuncu olduğunu sanmıyorum. Buna İlkay da dahil. İlkay gelirse bence artık bu yaşında Mertens'le 10 numara rotasyonunda olmalı, o gelirse o bölgeye yabancı transferini Mertens sonrasına ertelemeliyiz. Ancak İlkay da malum uzak ihtimal bir transfer.

Zaha bu seneki gibi olacaksa çok güven vermiyor. Bir de toksik bir oyuncu izlenimi vermeye başladı iyiden iyiye. Ziyech'in 1 ay öncesine kadar GS ile bağları kopuk gibi idi, yeniden bir aidiyet kazandıysa ne ala ama o da istikrar anlamında bana güven vermiyor. Ayrıca Icardi ile aynı anda oynayınca takımın pres gücünü ve dolayısıyla takım savunmasını da zayıflatan tarzda bir oyuncu maalesef. Yani kanat rotasyonumuzda tek bir yabancı olacaksa özellikle CL maçlarında falan da sorun yaşamamamız için daha tempolu daha zıpkın gibi daha güvenilir biri kanat olsa daha iyi olur AMA bu da Zaha-Tete-Ziyech-Zaniolo derken 4 tane kanadı satmamız/göndermemiz gerektiği anlamına geliyor. O da ayrı zor. Bir de yerlilerden de satış yaparsak yerli kanat da alacağız. O gelecek yerlilerin de performansı garanti olmayacakken tek yabancının mutlaka daha garanti bir isim olması lazım.

O yüzden işte tek çare Mertens'le rotasyona girecek oyuncunun ve Icardi'nin yedeğinin çok net kanatta da oynayabilen birileri olması lazım sanki... Onu da bulmak biraz zor olabilir. Yani her türlü beklediğimizden zorlu bir transfer sezonu olacak diye düşünüyorum.
Zaniolo yu oraya şey yüzünden yazdım, şu anda Aston Villa tarafından bonservisinin alınacağına çok inanmıyorum. Zaniolo da öyle veya böyle 15 mil.€ bonservis yatırımı yaptığımız bir oyuncu kendisinden hemen vazgeçeceğimizi sanmıyorum

Eğer kadroda kalırsa ama Mertens ile Ofansif Orta Sahada ama Sağ Kanatta bir şekilde süre bulacağına inanıyorum. Aston Villa da izlediğim kadarıyla öne çıkan özelliği işin defansif tarafındaki katkısı oldu Barış Alper gibi Zaniolo gibi bu işi üst seviyede yapabilen oyunculara dönmemiz gerekiyor yeniden Okan Buruk oyun planını uygulayabilmek için

Hı Zaniolo satılır yerine çok daha net çıkıp yaratıcı rolde iyi iş yapabilecek bir oyuncu alınabilir,

Zaniolo yu oraya şey yüzünden yazdım, şu anda Aston Villa tarafından bonservisinin alınacağına çok inanmıyorum. Zaniolo da öyle veya böyle 15 mil.€ bonservis yatırımı yaptığımız bir oyuncu kendisinden hemen vazgeçeceğimizi sanmıyorum

Eğer kadroda kalırsa ama Mertens ile Ofansif Orta Sahada ama Sağ Kanatta bir şekilde süre bulacağına inanıyorum. Aston Villa da izlediğim kadarıyla öne çıkan özelliği işin defansif tarafındaki katkısı oldu Barış Alper gibi Zaniolo gibi bu işi üst seviyede yapabilen oyunculara dönmemiz gerekiyor yeniden Okan Buruk oyun planını uygulayabilmek için

Hı Zaniolo satılır yerine çok daha net çıkıp yaratıcı rolde iyi iş yapabilecek bir oyuncu alınabilir,

Aston Villa almasa bile galiba bir miktar daha ödeyecek. O yüzden çok kar etmesek de toplam kazancımız bir şekilde ederini bulur ve satarız gibi geliyor bana. Biraz da bonus falan tabi işte.

Ha Zaniolo ille kalırsa kanattaki tek yabancı olarak kalabilir. Yani senin senaryoda Ziyech ve Zaha yerine. Ona orada da çok yüzde yüz güvendiğimi söyleyemem ama tempo bakımından dediğin doğru. Kafası sahada olursa o şekilde katkı sağlar. Daha zinde ve sağlıklı bir Icardi ve Mertens'in yapabildiklerini yapan sıkı bir 10 numara, zaman zaman ters kanatta formda bir Aktürkoğlu ve Torreira'ya iyi bir partnerle de yaratıcılık/akıl/skor sorunlarını da aşabiliriz belki. Ekstradan Yunus falan da olur belki.

Genç çocuk, TR ye yedekte beklemek için gelmez ama olmuşu, daha çok yönlüsü ve skoreri var;

191 cm
Solak
Fizikli, pivot özellikleri gelişkin, oyuna çok katılan, pas alışverişleri düzgün, gerektiğinde Mertens pozisyonunda bile layıkıyla görev yapar
TR de orta sıra takımında oynuyor, bize uçarak gelir...
İnan Buksa daha pahalıya patlar

Aston Villa almasa bile galiba bir miktar daha ödeyecek. O yüzden çok kar etmesek de toplam kazancımız bir şekilde ederini bulur ve satarız gibi geliyor bana. Biraz da bonus falan tabi işte.

Ha Zaniolo ille kalırsa kanattaki tek yabancı olarak kalabilir. Yani senin senaryoda Ziyech ve Zaha yerine. Ona orada da çok yüzde yüz güvendiğimi söyleyemem ama tempo bakımından dediğin doğru. Kafası sahada olursa o şekilde katkı sağlar. Daha zinde ve sağlıklı bir Icardi ve Mertens'in yapabildiklerini yapan sıkı bir 10 numara, zaman zaman ters kanatta formda bir Aktürkoğlu ve Torreira'ya iyi bir partnerle de yaratıcılık/akıl/skor sorunlarını da aşabiliriz belki. Ekstradan Yunus falan da olur belki.
Umarım Zaniolo ve Zaha ikilisi satılabilir güzel bonservis getirisiyle. Öyle olması da bizim için en hayırlısı olur gibi

Bu ikili satılabilirse o zaman oturur konuşuruz Mertens yerine kim alınabilir veya Kanat transferi içim kim daha iyi olur diye

AS un 4,5 milyonluk opsiyonu kullanacak imkanı yok, maaşları bile ödeyemiyorlar. Kendi kulübünün başka hesabı yoksa, BJK filan da devreye girmezse çok kolay olabilir. Aklıma çok yatan bir transfer...
Haji Wright transferinde de oldu aynısı, satış yapılacak yerle anlaşıp opsiyonu kullanıp öyle satarlar

Kaldı ki Antalya €4.5m opsiyonu kullanmayınca Lens €4.5m'ye bırakmak isteyecek diye bir kaide yok

İlkay yerli veya değil gelme ihtimali varsa müthiş olur
Elalem Jorginho, Modric,Lewa, Grioud, Kroos,Muller,Hummels , Fullkruglerle show yapıyor, bizimkilerede oyuncu begendiremiyoruz

Haji Wright transferinde de oldu aynısı, satış yapılacak yerle anlaşıp opsiyonu kullanıp öyle satarlar

Kaldı ki Antalya €4.5m opsiyonu kullanmayınca Lens €4.5m'ye bırakmak isteyecek diye bir kaide yok
Dikkat edersen, kesin olur, ucuza biter demedim. Oluşacak taleplere göre fiyat yükselebilir elbette.

Şu ana kadar içerden dışardan bir haber çıkmadı. TS başkasını buldu, Dzeko varken FB tercih etmez. Bir BJK var isteyebilecek. Başkasının gücü yetmez içerden...

Haji ise geçen yıl itibariyle hem 3 yaş daha gençti, hem de GS-FB yanı sıra dışardan da ciddi ilgi ve somut teklifler vardı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt